UFC Fan Expo Houston 2011 Grapplers Quest - Individual Division Results

BrianCimins's picture


Kids 6 yrs No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Ethan Lipsey (NOVA UNAIO)
2nd place: Darius Robinson (IND)
3rd place: Michael Johnson (TRITON FIGHT CENTER)

Kids 6 yrs No Gi Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Trent Evans (REVOLUTION)
2nd place: Michael Isenberg (BUSHI BAN FUGUA)
3rd place: Joaquin Rodarte (BUSH BAN)

Kids 6 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Bryce Spencer (CLUTCH MMA)

Kids 9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs)
1st place: Ismael Ramirez (BOUSHI BAN)
2nd place: Brett Peters (APOLLOS)
3rd place: Larry Reyes (ELITE MMA)

Kids 9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Dane Wiest (GRACIE BARRA)
2nd place: Dawson Mcallen (RODRIGO PINHEIRO)
3rd place: Joshua Comisky (HARLINGTON JIU JITSU)

Kids 9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Broyden Russell (HAMLE)
2nd place: Jaden Guidry (GLADIATORS ACADEMY)

Kids 9 yrs No Gi Beginner (80 + lbs)
1st place: Noe Ramos (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Cameron Domingue (GALDIATORS ACADEMY)
3rd place: Ethan Ross (REVELUTION)

Kids 12 yrs No Gi Beginner (79.9 lbs)
1st place: Walker Whiddon (TOOKE CYPRESS)
2nd place: Justin Chapa (BUSHI BAN)
3rd place: Colton Daily (REVOLUTION)

Kids 12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Shawn De Larosa (TORRES RELENTLESS)
2nd place: Karen Rodriguez (RELENTLESS MMA)
3rd place: Enrico Penalva (EXCLUSIVE BERTUCCELI)

Kids 12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Austin Adkins (PARAGON CORPUS CHRISTI)
2nd place: Raeley Crosley (ALVAREZ BJJ)
3rd place: Andrew Samuels

Kids 12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs) EXTRA BRACKET
1st place: Austin Adkins (PARAGON CORPUS CHRISTI)
2nd place: Raeley Crosley (ALVAREZ BJJ)
3rd place: Breanna Garza (IND)

Kids 12 yrs No Gi Beginner (100 + lbs)
1st place: Tristen Morrow (SOLIS MMA)
2nd place: Lee Crosley (ALVAREZ BJJ)
3rd place: Pablo Campos (BUSH BAN)

Kids 12 yrs No Gi Beginner (100 + lbs) EXTRA BRACKET
1st place: Tristen Morrow (SOLIS MMA)
2nd place: Dominque Pittman

Kids 9 yrs No Gi Advanced (59.9 lbs)
1st place: John Abney (GROUND DWELLERS)
2nd place: Anthony Torres
3rd place: Micah White (TEAM TOOKE)

Kids 9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Jaden Lance (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Jaren Powell (ALVAREZ BJJ)

Kids 9 yrs No Gi Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Jaren Powell
2nd place: Jaden Two Lance (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Tristen Rigby (REVOLUTION GLADIATORS)

Kids 12 yrs No GI Advanced (79.9 lbs)
1st place: Taylor Parks (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Eden Sharaby (REVOLUTION)
3rd place: Jessica Crane (ALVEREZ BJJ)

Kids 12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Roberto Silva (ARSENAL)
2nd place: Eric Two Lance (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Julie Rodriquez (PAUL THOMAS)

Kids 12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Santiago Ramos (REVOLUTION)
2nd place: Kayla Deleon (REVOLUTION)
3rd place: Danielle Gomez (PARAGON BJJ)

Kids 12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Jakob Jorgenson (GRACIE BARRA)
2nd place: Alex Ashley (TOOKE)
3rd place: Nicholas Awtunov (GRACIE JJA)

Kids 6 yrs BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Ethan Lipsey (NOVA UNAIO)
2nd place: Michael Johnson (TRITON FIGHT CENTER)

Kids 6 yrs BJJ Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Trent Evans (REVOLUTION)

Kids 9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs)
1st place: Larry Reyes (ELITE MMA)
2nd place: Grant Garnett (HOGER MMA)
3rd place: Brett Peters (APOLLOS)

Kids 9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Kimo Crown (GACHO)
2nd place: Dane Wiest (GRACIE BARRA)
3rd place: Dawson Mcallan (RODRIGO PINHEIRO)

Kids 9 yrs BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Jaden Guidry (GADIATORS ACADEMY)
2nd place: Broyden Russell (HALME)

Kids 9 yrs BJJ Beginner (80 + lbs)
1st place: Noe Ramos (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Ashton Guerra (TPC)
3rd place: Cameron Domingue (GLADIATORS ACADEMY)

Kids 12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs)
1st place: Tristan Arreguin (RIVER CITY)
2nd place: Mario Ramirez
3rd place: Colton Daily (REVOLUTION)

Kids 12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Enrico Penalva (EXCLUSIVE BERTUCCELI)
2nd place: Briana Garza (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Kids 12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Haven Richard (GLADIATORS ACADEMY)
2nd place: Austin Adkins (PARAGON CORPUS CHRISTI)
3rd place: Brandon Garza (IND)

Kids 12 yrs BJJ Beginner (100 + lbs)
1st place: Bobby Garza (BTT)
2nd place: Lee Crosley (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Derin Casanova (GRACIE BARRA CORPUS)

Kids 9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs)
1st place: Micah White (TOOKE)
2nd place: John Abney (GROUND DWELLERS)
3rd place: Livia Rosamo (REVOLUTION)

Kids 9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Jaren Powell (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Jaden Lance (ALVEREZ BJJ)

Kids 9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Jaden Lance (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Jaren Powell (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Tristen Rigby (REVOLUTION GLADIATORS)

Kids 12 yrs BJJ Advanced (79.9 lbs)
1st place: Jessica Crane (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Taylor Parks (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Tristen Rigby

Kids 12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Eric Two Lance (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Roberto Silva (ARSENAL)
3rd place: Chase Lee (LOVATO)

Kids 12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Santiago Ramos (REVOLUTION)
2nd place: Danielle Gomez (PARAGON BJJ)
3rd place: Kade Lawson (REYES)

Kids 12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Jakob Jorgenson (GRACIE BARRA NORTH HOUSTON)
2nd place: Alex Ashley (TOOKE)
3rd place: Nicholas Awtunov (GRACIE JJA)

TEENS

Teen 15 yrs No Gi Beginner (99.9 lbs)
1st place: Brandon Garza
2nd place: Andrew Samuels (REVOLUTION)

Teen 15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Adrian Tovar (BUSHI BAN)
2nd place: Ryan Weber (SOLIS MMA)
3rd place: Shawn Williams (TOOKE)

Teen 15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Enrique Gonzalez (PARAGON)
2nd place: Austin Dill (IND)
3rd place: Ramen Rodriquez (IND)

Teen 17 yrs No Gi Beginner (119.9 lbs)
1st place: Fernando Aguilar (URBAN JUNGLE)

Teen 17 yrs No Gi Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Austin Bailey (GMA)
2nd place: Jose Martinez (IND)
3rd place: Fernando Aguilar (URBAN JUNGLE)

Teen 17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: David Vidal (TOOKE)
2nd place: Robert Delagarza (BUSHI BAN)

Teen 17 yrs No Gi Beginner (150-169.9
1st place: Alan Rodriguez (EVOLVE BJJ)
2nd place: Zach Harris (BAD BOY FIGHT CO)
3rd place: Trey White (TOOKE)

Teen 17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: David Wasson (CLUTCH MMA

Teen 15 yrs No Gi Advanced (99.9 lbs)
1st place: Mathew Hernandez (PARAGON TEXAS)
2nd place: Cesar Trevino (ARSENAL)
3rd place: Kai Hollahd (IND)

Teen 15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Justin Rebolloso (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Steven Gonzales (ECFA)
3rd place: Austin Kells (EVOLVE BJJ)

Teen 15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Avery Stebbins (10TH PLANET)
2nd place: Bobby Castle (POWERHOUSE)
3rd place: Paris Moran (GRACIE BARRA)

Teen 15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Wyatt Sellers (CLUTCH MMA)
2nd place: Dylan Worsham (TRINITY)
3rd place: Aaron Starr (URBAN JUNGLE)

Teen 17 yrs No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Jordan Carmona (PAUL THOMAS)

Teen 17 yrs No Gi Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Graham Peckman (GRACIE BARRA)
2nd place: Jordan Carmona
3rd place: Anthony Fernandez (CLUTCH MMA)
Teen 17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Cameron Graves (TOOKE)
2nd place: Elliot Hill (GRACIE BARRA)
3rd place: Chris Salas (NDBJJ)

Teen 17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Zach Reese (SEGUIN MMA)
2nd place: Damian Kells (EVOLVE BJJ)
3rd place: Adriel Sharaby (REVOLUTION)

Teen 17 yrs No Gi Advanced (170 + lbs)
1st place: Brenden Allen (GRACIE BARRA NORTHSHORE)
2nd place: David Wasson

Teen 15 yrs BJJ Beginner (99.9 lbs)
1st place: Haleigh Ozuna (REVOLUTION)
2nd place: Andrew Samuels (REVOLUTION)

Teen 15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Kawika Crown (GAUCHO)
2nd place: Ethan Medrano (TOOKE)
3rd place: Anthony Jimenez (TEAM RIVAS)

Teen BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Dakota Duplechain (ZERO MERCY)
2nd place: Chris Galliano (BRAZIL 021)
3rd place: Ryan Weber (SOLIS MMA)

Teen 15 yrs BJJ Beginner (130 + lbs)
1st place: Enrique Gonzalez (PARAGON)
2nd place: Trent Ebarb (TEXAS PUNISHMENT CREW)
3rd place: Austin Dill (IND)

Teen 17 yrs BJJ Beginner (119.9 lbs)
1st place: Shea Morgan (HGA)

Teen 17 yrs BJJ Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Joseph Howard (IND)
2nd place: Shea Morgan (HGA)

Teen 17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Gonzalo Bruckman (LOVATO BJJ)
2nd place: David Vidal (TOOKE)
3rd place: Keiron Wright (IND)

Teen 17 yrs BJJ Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Alan Rodriquez (EVOLVE BJJ)
2nd place: Conor Keith (BLACKLINE TRAINING CENTER)
3rd place: Landon Norton (LOVATO)

Teen 15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs)
1st place: Mathew Hernandez (PARAGON TEXAS)
2nd place: Corey Hantz (MARIA ROWA BJJ)
3rd place: Cesar Trevino (ARSENAL)

Teen 15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Justin Rebolloso (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Austin Kells (EVOLVE BJJ)
3rd place: Jason Archer (SUGERLAND MMA)

Teen 15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Bobby Castle (POWERHOUSE)
2nd place: Tristan Sanchez (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Mark Lozano (RODRIGO PINHIERO)

Teen 15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Dylan Worsham (TRINITY)
2nd place: Aaron Starr (URBAN JUNGLE)
3rd place: Mark Herrera (PARAGON BJJ)

Teen 17 yrs BJJ Advanced (119.9 lbs)
1st place: Jordan Carmona (PAUL THOMAS)

Teen 17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Daniel Bacon (TOOKE)
2nd place: Jordan Carmona

Teen 17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Ryan Maldonado (NODBJJ)
2nd place: Cameron Graves (TOOKE)
3rd place: Mathew Kim (PAUL THOMAS)

Teen 17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Damian Kells (EVOLVE BJJ)
2nd place: Adriel Sharaby (REVOLUTION)
3rd place: William Rider (BTT)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs)
1st place: Stephanie Alba (URBAN JUNGLE)
2nd place: Roxan Diaz (SCHOOL OF INTELLIGENT VIOLENCE)
3rd place: Roxanne Martinez (NORTHSIDE)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Jenny Soto (TOOKE)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Jennifer Schoennagel (MARIO BRAZIL)
2nd place: Randi Whitley (IND)

Womens No Gi Beginner (160 + lbs)
1st place: Chanelle Castillo (SCHOOL OF INTELLIGENT VIOLENCE)

Womens No Gi Beginner (ABSOLUTE)
1st place: Jennifer Schoennagel (MARIO BRAZIL)
2nd place: Chanelle Castillo (SCHOOL OF INTELLIGENT VIOLENCE)

Womens No Gi Advanced (120- 139.9 lbs)
1st place: Laurah Hallock (PARAGON TEXAS)
2nd place: Chasity De Leon (REVOLUTION)
3rd place: Ashley De Leon (REVOLUTION)

Womens No Gi Advanced (140-159.9 lbs)
1st place: Kelly Faszholz (BRUNO BASTOS)
2nd place: Rena Pena (IND)

Womens No Gi Advanced (ABSOLUTE)
1st place: Kelly Faszholz (BRUNO BASTOS)
2nd place: Laurah Hallock (PARAGON TEXAS)
3rd place: Ashley De Leon (REVOLUTION)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs)
1st place: Ruby Boyd (GALVAN MARTIAL ARTS)
2nd place: Grace Morgan (TEAM LUTTER)
3rd place: Norma Nunez (URBAN JUNGLE)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs)
1st place: Shauna Castle (POWERHOUSE)
2nd place: Sarah Boyd (TEAM LUTTER)
3rd place: Stephanie Alba (URBAN JUNGLE)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Danielle Alvarez (ALVAREZ BJJ)
2nd place: Abby Dressler (LOVATO)
3rd place: Gabriela Muller (TEAM GACHO)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Veronica Mota (REVOLUTION)

Womens BJJ Blue Belt (160+ lbs)
1st place: Veronica Mota (REVOLUTION)
2nd place: Sharde Turner (TPC)

Womens BJJ Blue Belt Absol (OPEN)
1st place: Danielle Alvarez (ALVAREZ BJJ)
2nd place: Sharde Turner (TPC)
3rd place: Veronica Mota (REVOLUTION)

Womens BJJ Black Belt (119.9 lbs)
1st place: Monica Carrizaz (TEXAS POWERHOUSE MMA)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Laurah Hallock (PARAGON TEXAS)

Womens BJJ Black Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Kelly Faszholz (BRUNO BASTOS)

Womens BJJ Black Belt Absol (OPEN)
1st place: Kelly Faszholz (BRUNO BASTOS)
2nd place: Ariadne Barkhart
3rd place: Laurah Hallock (PARAGON TEXAS)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs)
1st place: Bobby Castle
2nd place: Darren Allen (AUSTIN MUY THAI)
3rd place: Jordan Carmona (PAUL THOMAS)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Logan Bell (TEXAS POWERHOUSE MMA)
2nd place: Luis Torres (IND)
3rd place: Fernando Salcido

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Samuel Christian (GRACIE BARRA)
2nd place: Chandler Wiseman (IND)
3rd place: Estefan Tovar (BUSHI BAN)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Sean Smith (PEAK PERFORMANCE)
2nd place: Justyn Duran (10TH PLANET)
3rd place: Jammie Harrell (AUSTIN MUY THAI)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Omar Hillail (GRACIE BARRA)
2nd place: Palaal Crawford (GRAPPLERS LAIR)
3rd place: Dave Williams (GRAPPLERS LAIR

Mens No Gi Beginner (170-179.9 lbs)
1st place: Gherrie Orr (TOOKE)
2nd place: William Leeds (LABJJ DEQUINCY)
3rd place: Chris Guytion (XFS)

Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Josue Ramirez (LEONARDO XAVIER)
2nd place: Jason Felton (RSKA)
3rd place: Omar Juarez (PARAGON TEXAS)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: David Hansen (BVMMA)
2nd place: David Lopez (BASHIN BAN)
3rd place: Michael Diaz (MJ GRAPPLERS)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Jon Ramirez (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Andrew Kimler (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Joe Jimenex (GALVAN MARTIAL ARTS)
3rd place: Trent Hatt (REVOLUTION)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: David Hansen (BVMMA)
2nd place: Salomon Martinez (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Danny Lenormand (GRACIE BARRA)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs)
1st place: Long Nguyen (LOVATO)
2nd place: Ben Peco (GRACIE BARRA NORTHSHORE0
3rd place: Sean Ly (LOVATO)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Devin Roy (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Marcel Woodard (GF TEAM PARADIGM)
3rd place: Parker Reid (TEXAS POWERHOUSE MMA)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Justin Barker (PARAGON TEXAS)
2nd place: Matt Vella (PARAGON TEXAS)
3rd place: Miguel Leal (GALVAN MARTIAL ARTS)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Fernando Salas (ND BJJ)
2nd place: Daniel Sandlin (MORENO BJJ)
3rd place: Taylor Montgomery (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Bobby Alexander (TEAM LUTTER)
2nd place: Jose Tapia (LLYOD IRVIN)
3rd place: Chris Cahill (BJJ REVOLUTION)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Justin Castillo (TOOKE)
2nd place: Daniel Gomez (IND)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Nicholas Foust (LOVATO)
2nd place: Mitchell Norton (ELITE MMA)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9bs)
1st place: E Scott Casternopoulos (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Michael Alexander (NOVA UNAIO)
3rd place: Chris Kelly

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Brandon Ruiz (LEONARDO XAVIER BJJ)
2nd place: Matthew Jones (BTT)
3rd place: Brandon Gomez (BJJ REVOLUTION)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Jeff Page (RIVAS)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Nicholas Foust (LOVATO)
2nd place: Nathan Marks (ANIMAL HOUSE)
3rd place: Brandon Ruiz (LEONARDO XAVIER)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs)
1st place: Cruz Ybarra (BTT)
2nd place: Matt Ignasiak (GRACIE BARRA)
3rd place: Mitchell Mendoza (PAUL THOMAS JIU JITSU)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Brandon Mansur (LOVATO)
2nd place: Justin Ordina (SOLIS MMA)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Igor Santos (PARDIGM)
2nd place: Brian Stuebner (10TH PLANET)
3rd place: Emmanuel Martinez (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Robert Harper (LOVATO)
2nd place: Jonathan Narnajo (REVOLUTION)
3rd place: Dan Zalewski (GRACIE TAMPA)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Jason Soliz (ZTS TEXAS 3RD COAST MMA)
2nd place: Matt Stevenson (BARN)
3rd place: Armando Villarreal (HARLINGTON JJ)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Joe Wissmann (GRACIE TAMPA)
2nd place: Rob Wood (LOVATO)
3rd place: Devin Rouke

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Jared Hess (LOVATO)
2nd place: Jason Ebarb (TEXAS PUNISHMENT CREW)
3rd place: Ryan Keenan (6 LEVELS)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Reed Shelger (PARADIGM)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Daniel Almeida (BRUNO BASTOS)
2nd place: Peter Cones (REVOLUTION DOJO)
3rd place: Dallas Niles (LOVATO)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Chris Voris (CONROE BJJ)
2nd place: Jeff Page
3rd place: Ryne Sandhagen (ALVEREZ BJJ)

Mens No Gi Advanced (ABSOLUTE)
1st place: Carlos Ferreira (ARSENAL)
2nd place: Robert Harper (LOVATO)
3rd place: Jared Hess (LOVATO)

Mens Executive No Gi Beginner (159.9 lbs)
1st place: Robert Creagh (ELITE MMA)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)
3rd place: Edwin Ducos (TOOKE)

Mens Executive No Gi Beginner (160-179.9 lbs)
1st place: Loronz Marion (BRUNO BASTOS BJJ)
2nd place: Scott Hines (GRAPPLERS QUEST)
3rd place: Alex Campos (BUSHI BAN)

Mens Executive No Gi Beginner (180-199.9 lbs)
1st place: Leonardo Saldana (ARSENAL)
2nd place: Frankie Covarrubia (BTT)
3rd place: Calvin Balch (RISING SUN MMA)

Mens Executive No Gi Beginner (200 + lbs)
1st place: Dewayne Williams (HARLINGTON JJ)
2nd place: Wesley Monrok (ANIMAL HOUSE)

Mens Executive No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Robert Creagh (ELITE MMA)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)
3rd place: Mathew Cosby (URBAN JUNGLE)

Mens Executive No Gi Advanced (159. lbs)
1st place: Mike Martinez (IND)
2nd place: Mitchell Mendoza (PAUL THOMAS JIU JITSU)
3rd place: Chris Watson (LOVATO)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Jesse Sunderman (LOVATO)
2nd place: Alvin Tillman (GOLD TEAM)
3rd place: Shilouh Roberts (LOVATO)

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Jorge Patino (GOLD TEAM)
2nd place: Terrence Ferguson (GRACIE BARRA)
3rd place: Dave Mathews (PEAK PERFORMANCE)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Paul Jimenez (TOOL TEAM)
2nd place: Dean Zaini (HGA TEAM MCCALL)
3rd place: Nicholas Caggia (ENDGAME)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Jorge Patino (GOLD TEAM)
2nd place: Terrence Ferguson (GRACIE BARRA)
3rd place: Jesse Sunderman (LOVATO)

Mens Masters No Gi Beginner (160 -179.9 lbs)
1st place: Johnie Burns (GRAPPLERS LAIR)

Mens Masters No Gi Beginner (180 -199.9 lbs)
1st place: Ralph Rodriquez (ND BJJ)
2nd place: Robert Hill (PEAK PERFORMANCE)
3rd place: Johnie Barns (GRAPPLERS LAIR)

Mens Masters No Gi Beginner (200 + lbs)
1st place: Gilbert Cruz (HARLINGEN JIU JITSU)
2nd place: John Morris
3rd place: Johnie Burns (GRAPPLERS LAIR)

Mens Masters No Gi Advanced (159.9 lbs)
1st place: Edwin Lipsey (NOVA UNAIO)
2nd place: Frank Pammelo (TEXAS DOJO)

Mens Masters No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Mike Olivarez (PARADIGM)
2nd place: Leo Crawford (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Mens Masters No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Jorge Patino (GOLD TEAM)
2nd place: Don Turnage (KILGORE BJJ TIER 1)

Mens Masters No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Victor Ventresca (STRONG STYLE)
2nd place: Rene Rendon (GRAPPLERS LIAR)

Mens Masters No Gi Advanced ABSOL (Open)
1st place: Jorge Patino (GOLD TEAM)
2nd place: Mike Olivarez (PARDIGM)
3rd place: Edwin Lipsey
Mens No Gi NV (129.9 lbs)
1st place: Carlos Pineda
2nd place: Santos Lopez (OMA)
3rd place: Michael Munguia (HARD HEAD HITTER)

Mens No Gi NV (130-139.9lbs)
1st place: Brent Casto (LAMAR UNIVERSITY)
2nd place: Fernando Sanchez (TOPEKA ATA)
3rd place: Dean Worth (GRACIE BARRA)

Mens No Gi NV (140-149.9 lbs)
1st place: Bryan Reyes (ELITE MMA)
2nd place: Christopher Ramirez (DELIMA JITSU)
3rd place: Michael White (TOOKE)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: Jonathan Nieto (SCHOOL OF INTELLIGENT VIOLENCE)
2nd place: Daniel Espinosa (BTT)
3rd place: Walter Grover (HAGER)

Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Kyle Wempe (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: J Gabrriel Precella (BJJ REVELOUTION)
3rd place: Eric Chang (PARADIGM)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Matt Rodriquez (THE SCHOOL OF INTELLIGENT VIOLENCE)
2nd place: Jarrett Newman (URBAN JUNGLE)
3rd place: Kyle Craddock (DOUBLE DRAGON MMA)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Charles Mclendon (MARTORONA BJJ)
2nd place: Nicholas Chandler (LUTTER)
3rd place: Jeff Luse (IND)

Mens No Gi NV (190-199.9)
1st place: Mark Morin (OHANA BJJ)
2nd place: Calvin Balch (RISING SUN MMA)
3rd place: Cristobal Lopez (OLIVERS MARTIAL ARTS)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Saul Flores (GRACIE BARRA)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Saul Flores (GRACIE BARRA)
2nd place: Robert Faragher (GOLD TEAM)
3rd place: Matt Casteneda (5150)

Mens No Gi NV ABSOL (OPEN)
1st place: Saul Flores (GRACIE BARRA)
2nd place: Kyle Wempe (TPC)
3rd place: Devin Castillo

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs)
1st place: Carlos Pineda (TOOKE)
2nd place: Darren Allen (AUSTIN MUAY THAI)
3rd place: Chris Nazarovech (TEAM MORAES)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Fernando Salcido (DELMA)
2nd place: Dean Worth (GRACIE BARRA)
3rd place: Hung Le (WORLD BJJ ASSOCIATION)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Carlos Calderon (TOOKE)
2nd place: Bryan Reyes (ELITE MMA)
3rd place: Joshua Bloussard (MAGNOLIA BJJ)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Drew Lindsey (LUTTER)
2nd place: Ruben Saldana (SELF DEFENSE AMERICA)
3rd place: George Rojos (TOOKE)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Eric Chang (PARADIGM)
2nd place: Rob Wojehowski (BRAZIL 021)
3rd place: Kyle Wempe (TPC)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Renan De Amorim (GF TEAM)
2nd place: Joshua Chadwick (MAGNOLIA BJJ)
3rd place: Marc Espinosa (PARAGON BJJ)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Dominic Alfano (HGA TEAM MCCALL)
2nd place: Tomas Moreno (ARSENAL)
3rd place: William Osborne (LOVATO JIU JITSU)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Saul Flores (GRACIE BARRA)
2nd place: David Lopez (BASHIN BAN)
3rd place: Deniro Kelly (GRACIE BARRA)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Andrew Kimler (TPS)
2nd place: Joe Jimenez (GALVAN MARTIAL ARTS)
3rd place: Erik Gallegos (HJJC)

Mens BJJ White Belt ABSOL (Open)
1st place: Dominic Alfano (HGA TEAM MCCALL)
2nd place: Jose Gustavo (IND)
3rd place: Thaddeus Ledet (GRACIE BARRA)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Long Nguyen (LOVATO)
2nd place: Bobby Castle (POWERHOUSE)
3rd place: Sean Ly (LOVATO)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Cameron Graves (TOOKE)
2nd place: Devin Roy (TPC)
3rd place: Brandon Mansur (LOVATO)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Emmanuel Martinez (TPC)
2nd place: Justin Barker (PARAGON TEXAS)
3rd place: Jermaine Brown (LOVATO)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Jonathan Naranjo (REVOLUTION)
2nd place: Michael Perez (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Emre Demoirs (BRAZIL 021)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Jose Tapia (LLYOD IRVIN)
2nd place: Mat Brooks (SOLIS MMA)
3rd place: Richard Hopper (PARADIGM)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Kevin Johnson (TPC)
2nd place: Brendan Allen (GRACIE BARRA NORTHSHORE)
3rd place: Matt Wilson (PARAGON BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Nicholas Foust (LOVATO)
2nd place: Chris Kelly (ELITE MMA)
3rd place: Nathan Foster (MAGNOLIA BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Dallas Niles (LOVATO)
2nd place: Pete Dattolo (BRAZIL 021)
3rd place: Michael Alexander (NOVA UNAIO)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Jared Dopp (LOVATO)
2nd place: Micahel Sanchez

Mens BJJ Blue Belt ABSOL (Open)
1st place: Jared Dopp (LOVATO)
2nd place: Michael Sanchez
3rd place: Michael Perez (BJJ REVELOUTION)

Mens BJJ Purple (139.9 lbs)
1st place: Justin Ordinario (SOLIS MMA)
2nd place: Ernest Arguello (POWERHOUSE)
3rd place: Mitchell Mendoza (PAUL THOMAS JIU JITSU)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Devin Rourke (GF TEAM)
2nd place: Leugh Wright (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Fernando Rodriquez (POWERHOUSE)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Shiloh Roberts (LOVATO)
2nd place: Jose Llanas (TOOKE)
3rd place: Samuel Show (REYES)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Brandon Gaskins (DELIMA)

Mens BJJ Purple Belt (200 + lbs)
1st place: NICHOLAS Caggia (ENDGAME)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Shiloh Roberts (LOVATO)
2nd place: Brandon Gaskins (DELIMA)
3rd place: Roberto Martinez (BTT)

Mens BJJ Brown Belt (139.9 lbs)
1st place: Jesus Armas Jr (GMA)

Mens BJJ Brown Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Robert Harper (LOVATO)
2nd place: Jesus Armas Jr (GMA)

Mens BJJ Brown Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Jason Soliz (ZTS TEXAS 3RD COAST MMA)
2nd place: Kurt Pantle (PAUL THOMAS)
3rd place: Juan Tatum (PEAK PERFORMANCE

Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Renan Grandi (GRACIE BARRA)
2nd place:Adam Gonzalez (PARAGON BJJ)

Mens BJJ Brown Belt (200 + lbs)
1st place: Luis Rbalcava (ARSENAL)

Mens BJJ Brown Belt ABSOL (Open)
1st place: Jason Soliz (ZTS TEXAS 3RD COAST MMA)
2nd place: Robert Harper (LOVATO)
3rd place: Adam Gonzalez (PARAGON BJJ)

Mens BJJ Black Belt (149.9 lbs)
1st place: Igor Santos (PARADIGM)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Alex Martins (ARSENAL)
2nd place: Daniel Almeida (BRUNO BASTOS)

Mens BJJ Black Belt (210 + lbs)
1st place: Ricardo Bastos (BRUNO BASTOS BJJ)

Mens BJJ Black Belt ABSOL (Open)
1st place: Carlos Ferreiro Neves (ARSENAL)
2nd place: Daniel Almeida (BRUNO BASTOS)
3rd place: Ricardo Bastos (BRUNO BASTOS)

Mens BJJ White Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: Roberto Defensor (TEAM RIVAS)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Rob Crosley (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Hai Nguyen (REVOLUTION)
3rd place: Austin Atkins (HGA TEAM MCCALL)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Charles Mclendon (MARTARONA BJJ)
2nd place: Jay Roth (BRAZIL 021)
3rd place: Billy Wolfe (LOVATO)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Matthew Cosby (URBAN JUNGLE)
2nd place: Addison Ellis (LOVATO BJJ)
3rd place: Christian Nichols (TOOKE)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Trent Hatt (REVOLUTION)
2nd place: Abel Herrera (PARAGON BJJ)
3rd place: Andrew Soliz (SOLIS MMA)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Frankie Covarrubia (BTT)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: Travis Medine (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Robert Creagh (ELITE MMA)
3rd place: Marcel Woodard (GF TEAM PARADIGM)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Loronz Marion (BRUNO BASTOS)
2nd place: Edwin Lipsey (NOVA UNAIO)
3rd place: Chris Matthews

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Jason Khorosani (DELIMA)
2nd place: Joe Vela (HJJC)
3d place: Douglas Turner (TEAM CAIQUE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: E Scott Casternopoulos (REVOLUTION)
2nd place: Jules Bruchez (REVOLUTION)
3rd place: Robert Hill (PEAK PERFORMANCE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Chris Garcia (RELSON GRACIE)
2nd place: Dewayne Williams (HARLINGTON JJ)

Mens BJJ Blue Belt EXEC ABSOL (Open)
1st place: Brandon Liebel
2nd place: Jason Lee (LOVATO BJJ)
3rd place: Jakub Ilnicki (UAEJJ)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: Chris Watson (LOVATO)
2nd place: Mitchell Mendoza (PAUL THOMAS JIU JITSU)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Roberto Martinez (BTT)
2nd place: Roger Leon (SOLIS MMA)
3rd place: Jesse Sunderman (LOVATO)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Michael Baird (COLORADO BJJ)
2nd place: Alvin Tillman (GOLD TEAM)
3rd place: Matthew Waltmon (PEAK PERFORMANCE)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Stephen Gourley (WBJJAO)
2nd place: Gilbert Cruz (HARLINGEN JIU JITSU)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (200 + lbs)
1st place: Nicolas Caggia (ENDGAME)
2nd place: Rashad Salahuddin (EVOLVE BJJ)

Mens BJJ Purple Belt EXEC ABSOL (Open)
1st place: Roberto Martinez
2nd place: Rashad Salahuddin (EVOLVE BJJ)
3rd place: Anthony Donze (GRACIE BARRA)
Mens BJJ Brown Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Mike Olivarez (PARADIGM)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Miguel Tinajero (TPC)
2nd place: Mike Olivarez

Mens BJJ Brown Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Scott Caldwell (MAGNOLIA BJJ)
2nd place: Ugo Arimonyeoyu (SOLIS MMA)

Mens BJJ Black Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Jesus Armas (GMA)
2nd place: Matthew Smith (NEMESIS JIU JITSU)

Mens BJJ Black Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Jorge Patino (GOLD TEAM)
2nd place: Alvis Solis (SOLIS MMA)

Mens BJJ Black Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Paul Jimenez (TOOL TEAM)

Mens BJJ Black Belt EXEC ABSOL (Open)
1st place: Raul Jimenez (GOLD TEAM)
2nd place: Alex Martins (ARSENAL)
3rd place: Jorge Patino (GOLD TEAM)