Results from 2010 World Series of Grappling Presented by Grapplers Quest - December 4, 2010 - Asbury Park, New Jersey

BrianCimins's picture

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Raiden Garcia (Rocka Jiu Jitsu)
2nd Place: Jacob Guzman (Jungle Gym)
3rd Place: Gregory Mccray (Thornwood Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Derrick Brown (Jungle Gym)
2nd Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)
3rd Place: Jenna Darwish (Extreme Fight Club)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Cullen Ratchford (Pride Lands BJJ)
2nd Place: Meghan Sirico (Crazy 88)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Ian Walsh (Pellegrino)
2nd Place: Aidan Murray

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Caroline Caputo (Pellegrino)
2nd Place: Imani Darwish (Extreme Fight Club)
3rd Place: Ryan Saunders (Jungle Gym)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Victor White Soodeen (Lloyd Irvin)
2nd Place: Naiayah Green
3rd Place: Sabastian Rizzo (Ricardo Almeida)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)
2nd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)
3rd Place: Aliet Rodriguez (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (TSMMA)
2nd Place: Felix Delapena (Rockland/Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Ryan Parker (Maxercise)
2nd Place: Owen Rhydderch (BJJ United)
3rd Place: Ben Bagbek (TSMMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Aliet Rodriguez (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Andrew Richardson (Hassetts Jiu Jitsu)
2nd Place: Michael Center
3rd Place: Shawn Schwarz (Yamasaki Academy)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Richard Felicetti (Elite Martial Arts)
2nd Place: Youssef Tobah (Tony Passos BJJ)
3rd Place: Amanda Little (Rocco MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Max Zang (Alliance)
2nd Place: Brandon Villarroel (All Rules)
3rd Place: Holden Murphy (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Anthony Paldulo (Alliance)
2nd Place: Taylor Lyons (Pellegrino MMA)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Robert Gonzalez (Alliance)
2nd Place: Stefon Gamon ( AMA Fight Club)
3rd Place: Frank Wells

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Alejandro Dominguez (Bittencourt)
2nd Place: Kyle Oconnell (Strategic Combat)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Shockeem Hull (BJJ United)
2nd Place: Merle Marshall
3rd Place: Daniel Granja

Youth No-Gi 6 Years and Under Advanced
1st Place: Brianna Germadnig (Team Oliveira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Jonathan Caputo (Pellegrino)
2nd Place: Trevor Beecroft (Tong Dragon)
3rd Place: Tito Nunez (Yamasaki Academy)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Will Dwyer (Pedro Saver)
2nd Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
3rd Place: Brianna Germadnig (Team Oliveira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Will Dwyer (Pedro Saver)
2nd Place: Robert Kanniard (Pellegrino)
3rd Place: Maia Rolland (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)
2nd Place: Jacob Lopez (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Isaiah Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: John Ladisa (Jungle Gym)
3rd Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isaiah Basora (Jungle Gym)
2nd Place: Jason Consentino (Jungle Gym)
3rd Place: Christian Bach (Real Elitenzo Gracie)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Noah Caruso (Maxercise)
2nd Place: Moises Maittre (Lloyd Irvin)
3rd Place: Marco Rodriguez (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Eugene Sklobelev (Staten Island Judo)
2nd Place: Corey Dorsey (Lloyd Irvin)
3rd Place: Mustafa Tobah (Tony Passos BJJ)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Christian Budhi (Amerikick)
3rd Place: Shane Brackup (Ricardo Almeida)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Shane Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Christopher Naus (Maxercise)
3rd Place: Tijean Awad (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
Male
1st Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
2nd Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
3rd Place: Justin Wishner (IMB Cabesa)

Female
1st Place: Kiana Washington (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place Male: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
1st Place Female: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Joe Solecki (Balance – Hassetts JJ)
2nd Place: Oswald Perez (Jungle Gym)
3rd Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Raymond Brenkert (Vamos BJJ)
2nd Place: Andrew Babsu (Dave Trader BJJ)

Women's No-Gi Beginner

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jillian Decoursey (ECUBJJ)
2nd Place: Grace Kim
3rd Place: Yasmin Almonte

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Megan Lomonof (Brasa Fifty)
2nd Place: Jamie Hilkene (Karate Dojo)
3rd Place: Danilelle Ackerman (Bruno Tostos)

Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Hope Aiken (All Rules)
2nd Place: Krista Carpenter (Lloyd Irvin)
3rd Place: Lauren Stitch (West Point MMA)

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Megan Lomonof (Brasa Fifty)
2nd Place: Lauren Stich (West Point MMA)

Women's No-Gi Advanced

Women's No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jillian Decoursey (ECUBJJ)

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kiana Washington (Lloyd Irvin)
3rd Place: Dominyka Oblelenyte (Marcelo Garcia)

Women's No-Gi Advanced Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Jessy Miele (IMBCT)
2nd Place: Tabitha Kingalahua (Subforce BJJ)

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)
2nd Place: Jessy Miele (IMBCT)
3rd Place: Anene Wynn (Lloyd Irvin)

Executive

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Domenic Ferrari (Shark Tank)
2nd Place: Pablo Villa (Subforce)
3rd Place: Anthony Thompson

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jesse McBroom (Serra BJJ)
2nd Place: Maurice Johnson (Top Control BJJ)
3rd Place: Scott Pearl (Xtreme MMA)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Michael Nagi (Radical JJ)
2nd Place: Martin Weeks (Rockland BJJ
3rd Place: John Gorman (Advanced MMA)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Victor Landeta (Jungle Gym)
2nd Place: Rodrigo Campo Jr (Real Elitenzo Gracie)

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Nathan Scott (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chas Zekeres (Extreme Couture)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Daryl Fort (Cesar Gracie)
2nd Place: Chris Bumgarner (Viper)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: John Carlquist (Unified Jiu Jitsu)
2nd Place: Preston Gagg (Top Control BJJ)
3rd Place: Jeff Brentley (Marcelo Garcia)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Decater James (Real Elitenzo Gracie)
2nd Place: Richard Mccarthy (Balance)
3rd Place: Jon Nandor (Black and Blue MMA)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Nicholas Caggia (Enigma)
2nd Place: Don Argoe (Yamasaki Academy)
3rd Place: Michael Euler (David Lentz)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Nolan Dutcher
2nd Place: Nicholas Caggia (Enigma)
3rd Place: Michael Euler (David Lentz)

Master's

Master's No-Gi Beginner

Master's No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Erik Ludberg (Black Hole BJJ)
2nd Place: Rick Laboy (BJJ Shore Academy)
3rd Place: Dave Scirrotto (Xtreme MMA)

Master's No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Martin Fahrar (Rhino NY)

Master's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Chas Zekeres (Extreme Couture)
2nd Place: Eugene Lin (Radical Jiu Jitsu)

Master's No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Matt Carcich (Training Grounds)

Master's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Chas Zekeres (Extreme Couture)

Master's No-Gi Advanced

Master's No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Bill Bontcue (Shark Tank)

Master's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Chas Zekeres (Extreme Couture)

Master's No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Edward Vasquez (Alliance)
2nd Place: Tom Fressle (Goshin Budo)

Master's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Ron Sheldon (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chas Zekeres (Extreme Couture)

Men's No-Gi Novice

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: James Argott (EFC)
2nd Place: Chris Curelli (Black and Blue MMA)
3rd Place: Michael Hamilton (BJJ Shore Academy)

Men's No-Gi Novice Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Joe Sparks (Renzo Gracie)
2nd Place: Myles Illion (Real Elite)
3rd Place: Bryan Culbertson

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Andrew Pappas (All Rules)
2nd Place: Jonathan Pabon (Fight House NYC)
3rd Place: Dom Milliner (Balance Studios)

Men's No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Daneil Scharch (Subforce)
2nd Place: Sandy Nunez
3rd Place: Steven Stone (Madama)

Men's No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Monster Mohammad (EFC)
2nd Place: Nathan Cillo
3rd Place: Matt Tizol (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Tomasz Kander (LA Boxing)
2nd Place: Joshua Ruddy (Pride Lands BJJ)
3rd Place: Nick Mandikas (Pellegrino)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: James Ralph (Jungle Gym)
2nd Place: Chad Niles (Spa City)
3rd Place: Richard Knieriem (Rockland BJJ)

Men's No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Hojin Chung
2nd Place: John Mickelsen (Jungle Gym)
3rd Place: Rafael Garcia (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Matt Yost (Gladiators)
2nd Place:William Landon

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Ross Reilly
2nd Place: Jay Radick
3rd Place: Joseph Bisking (Advanced Martial Arts)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: Ross Reilly
2nd Place: Monster Mohammad (EFC)
3rd Place: Nicholas Fontecchio (NGS)

Men's No-Gi Beginner

Men's No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Juan Garcia (Jungle Gym)
2nd Place: Matt Fitzgerald (West Point MMA)
3rd Place: Quileohne Balase

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: John Orsua (Orland Cal)
2nd Place: Nathan Nguyen (West Point MMA)
3rd Place: Brendan Hadel (Rutgers BJJ)

Men's No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Eddie Aponte (Balance)
2nd Place: Nate Stauring (Real Elitenzo Gracie)
3rd Place: Joseph Cusker (Goshin Budo)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Kwami Mensah
2nd Place: Daniel Ponce (NY MA Academy)
3rd Place: Paul Koneschusky (Flow Squad)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Marcello Arpino (Camp Sao Lak)
2nd Place: Sean Kirchhof (Velellas MMA)
3rd Place: Russell Pearce (Grapplers Guide)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Mansher Khera (Marcello Garcia)
2nd Place: Jonathan DiLorenzo (Phaisado MMA)
3rd Place: Tony Sciuva (West Point MMA)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Stephen Rodriguez (Tech Cell)
2nd Place: Vinny Vasapolli
3rd Place: Adam Gebner (West Point MMA)

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Charles Ganoung (Modern Army Combatives)

Men's No-Gi Beginner Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Anthony Pipola
2nd Place: Chris McCart
3rd Place: Charles Ganoung

Men's No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Yancy Prado (Jungle Gym)
2nd Place: Edwin Echeuarria (Jungle Gym)
3rd Place: Jonathan Torres (Black and Blue MMA)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Jonathan Torres (Black and Blue MMA)
2nd Place: John Orsua (Orl Cal)
3rd Place: A. Gebner (West Point)

Men's No-Gi Intermediate

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Isaac Rivera (Maxercise)
2nd Place: Anthony Craparo (Pellegrino)
3rd Place: Daniel Beyer (Viper)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Edward Cummings (Tech Cell)
2nd Place: Abraham Awad (Subforce BJJ)
3rd Place: Philip Lopez (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Vinnie Russo (Radical JJ)
2nd Place: Scott Cleavland (Spa City)
3rd Place: David Harris (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Seth Merrigan (West Point MMA)
2nd Place: Steve Pak (Radical JJ)
3rd Place: Chad Hernandez (Radical JJ)

Men's No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Joseph Schmid (Madama JJ Academy)
2nd Place: Brian Decker (Shore Academy)
3rd Place: Zach Fahrenholtz (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place - Joshua Roy (Renzo Gracie NYC)
2nd Place: Scott Lambrecht (Real Elitenzo Gracie)
3rd Place: Martin Weeks

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Jack Dawson (Ivey League)
2nd Place: Stanley Eugene (Paramount BJJ)
3rd Place: Nicholas Snyder (Ricardo Almeida)

Men's No-Gi Intermediate Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Ariel Sapulveda (Lotus Club)
2nd Place: Mike Petruzzi (Renzo Gracie Newark)

Men's No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Edward Mattice (North Jersey MMA)
2nd Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: David Lockheart (Renzo Gracie Newark)
2nd Place: Eddie Cummings (Tech Cell)
3rd Place: Christopher Zuniga (Kurt Pellegrino MMA)

Men's No-Gi Advanced

Men's No-Gi Advanced Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jimmy Santiago (Jungle Gym)
2nd Place: David Zwanetz (Lloyd Irvin)
3rd Place: Andrew Heatwole (Trident)

Men's No-Gi Advanced Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Sidemar Honorio (Wilson Reis)
2nd Place: Tinh Tupy (Rainbow BJJ)
3rd Place: Jay Velasco (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Patrick Sabatini (Warrior MMA)
2nd Place: Jonathan Uzcategui (All Rules)
3rd Place: Eli Hoobler (Gracie Philadelphia)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Chris Ulbricht (Grapplers Guide)
2nd Place: David Brown (Endgame)
3rd Place: Mike Palladino

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Garry Tonan
2nd Place: Jonathan Satava (Tech Cell)
3rd Place: Adam Peterson (Mrkulic)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Matt Secor (Spa City)
2nd Place: Dan Boyle (Delco BJJ)
3rd Place: Mike Marino (JJ United)

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Tom Manelski (BJJ Shore Academy)
2nd Place: Jon Delbrugge (Lloyd Irvin)
3rd Place: David Trapanese (GGA)

Men's No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Derek Picinich (Silver Fox)
2nd Place: Jordan Lutskey

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Carlos Edwardo Farias (Oliveira)
2nd Place: Ken Brown (Lloyd Irvin)
3rd Place: Will Nagy (West Point MMA)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Jaoa Assis (Checkmat)
2nd Place: Rustan Chesiv (K-Dojo)
3rd Place: Wilson Reis (Lloyd Irvin)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Jayden Manuel (CEBJJ)
2nd Place: Raiden Garcia (Rocka Jiu Jitsu)
3rd Place: Sam Stevens (Pride Lands BJJ)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Derrick Brown (Jungle Gym)
2nd Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Brianna Germadnig (Oliveira)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Koa Torres (Lloyd Irvin)
2nd Place: Meghan Sirico (Crazy 88)
3rd Place: Joseph Goncalves (Bullshar)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Leonardo Ferrevia (CEBJJ)
2nd Place: Ian Walsh (Pellegrino)
3rd Place: Jared Garcia (Savarese BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Caroline Caputo (Pellegrino)
2nd Place: Nathan Hill (Lloyd Irvin)
3rd Place: Steven Silva (CEBJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Savian Maranon (Cutting Edge)
2nd Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)
3rd Place: Kalum Klausner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Victor White Soodeen (Lloyd Irvin)
2nd Place: Sebastian Rizzo (Ricardo Almeida)
3rd Place:Lambros Komitas (Pellegrino)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Star Chase (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Jeffrey Montagna (Savarese BJJ)
2nd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Ryan Parker (Maxercise)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Shawn Schwarz (Yamasaki Academy)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Youssef Tobah (Tony Passos BJJ)
2nd Place: Thomas Ferriello (Team Juceto)
3rd Place: Tyrone Bowman (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Max Zhang (Alliance)
2nd Place: John Wolf
3rd Place: Mackenzie Vanhorn (Top Central BJJ)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Anthony Paldulo (Alliance)
2nd Place: Taylor Lyons (Pellegrino MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Robert Gonzalez (Alliance)
2nd Place: Nick Spano (BJJ Shore Academy)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Alejandro Dominguez (Bittencourt)
2nd Place: Nick Spano (BJJ Shore Academy)
3rd Place: Alex Stine (Real Elite)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: John Caputo (Pellegrino)
2nd Place: Rebecca Herbert (Mrkulic)
3rd Place: Brianna Germadnig (Oliveira)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Will Dwyer (Pedro Saver)
3rd Place: Joshua Sandford (Maxercise)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Will Dwyer (Pedro Saver)
2nd Place: Robert Kanniard (Pellegrino)
3rd Place: Maia Rolland (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jacob Lopez (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Isaiah Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Seth Fillers (Lloyd Irvin)
3rd Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isaiah Basora (Jungle Gym)
2nd Place: Jacob Lopez (Jungle Gym)
3rd Place: Conor Panzarella (Pellegrino)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Noah Caruso (Maxercise)
2nd Place: Moises Maittre (Lloyd Irvin)
3rd Place: Marco Rodriguez (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Eugene Sklobelev (Staten Island Judo)
2nd Place: Corey Dorsey (Lloyd Irvin)
3rd Place: Mustafa Tobah (Tony Passos BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Christian Budhi (Amerikick)
2nd Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
3rd Place: Shane Brackup (Ricardo Almeida)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Shane Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Christopher Naus (Maxercise)
3rd Place: Tijean Awad (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Kiana Washington (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jason Castellanos (Savarese BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
Male
1st Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Weimann

Female
1st Place: Kiana Washington (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place Male: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
1st Place Female: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Jungle Gym)
2nd Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
3rd Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Wes Bowlby (Shore Academy)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Andrew Babsu (Dave Trader BJJ)
2nd Place: Raymond Brenkert (Vamos BJJ)
3rd Place: Matt Smith (Pellegrino)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Victoria Farren (Alliance)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Megan Lomonof (Brasa Fifty)
2nd Place: Juliet Galang (RGDA, Mike Mrkulic)
3rd Place: Victoria Farren (Alliance)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Maia Lagos (Lotus Club)
2nd Place: Lauren Stich (West Point MMA)
3rd Place: Krista Carpenter (Lloyd Irvin)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jillian Decoursey (ECUBJJ)
2nd Place: Cathy Tranzwanetz (Lloyd Irvin)
3rd Place: Paula Rios (BJJ United)

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Dominyka Oblelenyte (Marcello Garcia)
2nd Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)
3rd Place: Kiana Washington (Lloyd Irvin)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Hope Aiken (All Rules)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)
3rd Place: Tabitha Kingalahua (Subforce BJJ)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Edgardo Marquez

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Ronald Suayan (Lloyd Irvin)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Maurice Johnson (Top Control BJJ)
2nd Place: Michael Lasalle (Lasalle MMA)
3rd Place: Michael Dineen (Jungle Gym)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Nathan Scott (Lloyd Irvin)
2nd Place:Victor Landeta (Jungle Gym)
3rd Place: Rob Dewaters (Pellegrino)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Stephen Dehnz (Pellegrino)
2nd Place: Rodrigo Campo Jr (Real Elitenzo Gracie)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Kwami Mensash (Lloyd Irvin)
2nd Place: Rick Laboy (BJJ Shore Academy)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Shawn Bodio (Maxercise)
2nd Place: Ed Westermark (Lloyd Irvin)
3rd Place: Mike Donovan (Serra BJJ)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Daniel Bearden (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jeff Brentley (Marcello Garcia)
3rd Place: Michael Deuber (Maxercise)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Roth (Shore Academy)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Terry Fisher (Shore BJJ)
2nd Place: Kenneth Davis (Steal City Martial Arts)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Daryl Fort (Cesar Gracie)
2nd Place: Jimmy Albert (BJJ Shore Academy)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Preston Gagg (Top Control BJJ)
2nd Place: Mick Mannello (Thornwood)
3rd Place: Mitch Kerr (BJJ United)

Executive BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Ron Sheldon (Lloyd Irvin)

Executive BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Ron Sheldon
2nd Place: Don Argoe (Yamasaki Academy)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Quileonne Balase (LA Boxing)
2nd Place: Mike Portelo (Mrkulic)
3rd Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Vasilios Mitropoulos (Real Elitenzo Gracie)
2nd Place: Mike Kha (Modern Fighting Concepts)
3rd Place: Myles Illion (Real Elite)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Luis Gil (Giyueto BJJ)
2nd Place: Abraham Awad (Subforce BJJ)
3rd Place: Tomoki Nomakuchi (Team Serra)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Tom Shrum (Lloyd Irvin Crazy 88)
2nd Place: Colby Brunette (West Point MMA)
3rd Place: Matt Dinnerman (VB BJJ)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: J. Gonzalez (Ser BJJ)
2nd Place: E. Zerbo (Thornwood)
3rd Place: R. Mee (GRA Philadelphia)

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Shawn Scott (Americkan Eagle BJJ)
2nd Place: Jahfari Johnson (Jungle Gym)
3rd Place: Joshua Ruddy (Pride Lands BJJ)

Men's BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: John Wyville (Pellegrino)
2nd Place: Bernard Singleton (Alliance)
3rd Place: Mister Jenkins (Jungle Gym)

Men's BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Fiorillo (Grapplers Guide)
2nd Place: Chris Doliveira (CEBJJ)
3rd Place: Vincent Marino (Real Elite)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Bryan Morales (Pellegrino MMA)
2nd Place: Edwin Echeuarria (Jungle Gym)
3rd Place: Peter Zelinske (Grapplers Guide)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Isaac Rivera (Maxercise)
3rd Place: Daniel Kaltneckar (Renzo Gracie Newark)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jonathan Uzcategui
2nd Place: Kwami Mensash (Lloyd Irvin)
3rd Place: Derrien Holmes (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: David Lockheart (Renzo Gracie Newark)
2nd Place: Sebastian Guerriero (Clockwork Jiu Jitsu)
3rd Place: Jeff Mueller (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Ken Blewett
2nd Place: Danny Mahoney (Lloyd Irvin)
3rd Place: Adam Carpenter (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Matt Rihani (Lloyd Irvin)
2nd Place: Zach Fahrenholtz (Lloyd Irvin)
3rd Place: Victor Dilella (Gracie Philadelphia)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Eric Desmarais (Lloyd Irvin)
2nd Place: Andrew Thomas (BJJ United)
3rd Place: Michael Karsy (Thornwood)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Oleksasndr Karliychuk (Renzo Gracie Staten Island)
2nd Place: Mike Roth (BJJ Shore Academy)
3rd Place: Jack Dawson (Ivey League)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Alfonso Washington (Lloyd Irvin)
2nd Place: Corey Green (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: John Kam (Gigueto)
2nd Place: Michael Guarneri (Thornwood)
3rd Place: Tinh Tupy (Rainbow BJJ)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Andres Brunovskis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Adam Peterson (Mrkolic)
3rd Place: Kevin Macmullen (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Jon Delbrugge (Lloyd Irvin)
2nd Place: David Trapanese (GGA)
3rd Place: Mick Mannello (Thornwood)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Radhames Familia
2nd Place: Todd Mueckenheim (Black Hole BJJ)

Men's BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Kenneth Brown (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Euler (David Lentz)
3rd Place: Nicholas Caggia (Enigma)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Marvin Lee
2nd Place: Matt Ratchford (Pride Lands BJJ)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)
2nd Place: Dilson Reis (BJJ United)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Sidemar Honorio (Wilson Reis)

Men's BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Brian Oleary (Gracie)
2nd Place: Sidemar Honorio

Judo

Women's Judo Advanced (174.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)

Men's Judo Advanced (174.9 lbs)
1st Place: Danny Mahoney (Lloyd Irvin)
2nd Place: Andrew Lewie (Top Control BJJ)
3rd Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Men's Judo Advanced Open Weight
1st Place: Alfonso Washington (Lloyd Irvin)
2nd Place: Andrew Babsu (Dave Trader BJJ)

Wrestling

Men's Wrestling Advanced (174.9 lbs)
1st Place: Gregory Shuryn (Up Top BJJ)

Men's Wrestling Advanced Open Weight
1st Place: Edward Mattice (North Jersey MMA)
2nd Place: Andrew Babsu (Dave Trader BJJ)
3rd Place: Andrew Lewie (Top Control BJJ)