Official Results from Day 2 - 2012 Grapplers Quest U.S. National Championships - July 22, 2012 - Morristown, New Jersey

BrianCimins's picture

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Liam Fitzgerald (Budokan)
2nd Place: Ethan Reyes (Trident)
3rd Place: Justin Patterson (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: James Pfleghaar (Lionheart)
2nd Place: Zoe Hernandez (Jungle Gym)
3rd Place: James Sabando (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Raul Vilanova (Team Fiona)
2nd Place: Gabriel Garibaldi (ECU BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Azan Kayani (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Mohamed Dawood (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Brandon Bigelow (Rising Sun)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Dean Sheinman
2nd Place: Matthew Rivas (TSK)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Austin Lee Biggica (EBMAS CT)
2nd Place: Colby Montaina (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Dalton Deevey (Modern Martial Arts)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Virgil Cumberbatch (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Erick Rodriguez (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Raphael Carvalho (Tatu BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Intermediate

Youth No-Gi 7 – 9 Years Intermediate Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Thomas Gingerelli (Team Fiona)
2nd Place: Mohamed Dawood (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: James Russell (Budokan)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Intermediate Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Riley Mcerlean (Fiona)
2nd Place: Alan Birbrayer (Team Oliveira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Intermediate Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Ceasar Cali (TSK)
2nd Place: David Kogan (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Grant Natindim (TSK)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Nathan Belfer (Rio Pro)
2nd Place: Sean Wang (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Dean Delaney (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Peter Ruiz (Brasa)
2nd Place: Quinton Dixon (Lloyd Irvin)
3rd Place: Grace Gundrum (Tiger Schulmann's MMA))

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Sean Gebauer (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Jacob Brown (Fight Club BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Aaron Padgett (Jungle Gym)
3rd Place: Chris Huffman (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Featherweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Peter Letsios (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Daniel Chavez-Alvarez (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Flyweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Devin Flannery (NJ MMA)
2nd Place: Michael Nelson (ITMA)
3rd Place: William Griffin (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Jonah Yochai (Budokan)
2nd Place: Logan Montaina (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Frank Travisano (Bull Shark MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Georege Sabando (Jungle Gym)
2nd Place: Robert Hunt (Daddis)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Quinn Kieselowsky (ITMA)
2nd Place: Nickiloz Sonishvili (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: River Richardson (100% MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (120 lbs and over)
1st Place: Edgar Rodriguez (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate Lightweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Shon Staton (Lloyd Irvin)
2nd Place: Julian Robles (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Shane Chadwick (Renzo Gracie)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Nathan Depietro (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Keith Meehan (Team Oliveira)
3rd Place: Joey Bruzzese (Renzo Gracie)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Shaina Murray (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Eric Rodriguez (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate Heavyweight (100 – 119.9 lbs)
1st Place: Joshua Hiler (Team Ironside)
2nd Place: Keegan Daley (Dave Trader JJ)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Intermediate Superweight (120 lbs and over)
1st Place: Christopher Brunner (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Moriah Fischetti (AMA Fight Club)
3rd Place: Edgar Rodriguez (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Featherweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Grace Gundrum (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Seth Fillers (Lloyd Irvin)
2nd Place: Brendan Blanchfield (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Ryan Pean (Budokan)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)
2nd Place: Derek Wu (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Andre Laney (Team Oliveira)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Ariel Trinidad (Animals MMA)
3rd Place: Shaina Murray (Tiger Schulmann's MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Superweight (120 lbs and over)
1st Place: Owen Rhydderch (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kimberly McNiff (Tiger Schulmann's MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Teddy Letsios (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Poffirio Olivas (KIXX)
3rd Place: Justin Lopez (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Elise Hartman (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Turpal Khamzayev (K Dojo)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Victor Azeredo (Chute Boxe Gold Team)
2nd Place: Justin Clouse (Vicente Junior)
3rd Place: William Raymundo (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Intermediate

Teens No-Gi 13 – 15 Years Intermediate Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Anthony Fajardo (Fajardo)
2nd Place: Nicholas Ercolano (Tiger Schulmann's MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Intermediate Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Christian Mcauley (Tiger Schulmann's MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Intermediate Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Dylan Fay (Team Oliveira)
2nd Place: Ryan Cardoso (Team Fiona)
3rd Place: DJ Garcia (Tiger Schulmann's MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Intermediate Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Adam Rodriguez (Jungle Gym)
2nd Place: Katlyn Doran (IMBCT)
3rd Place: Owen Rhydderch (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Anthony Fajardo (Fajardo)
2nd Place: John Ladisa (Jungle Gym)
3rd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: William Kobelka (Trident)
3rd Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Erin Blanchfield (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ash Amaz

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Moises Maittre (Lloyd Irvin)
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet BJJ)
3rd Place: Tony Kemtrotos

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Ali Raja (Jungle Gym)
2nd Place: Ronnie Sofo (ASAP Flow)
3rd Place: Ialiayah Wiggins (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Jeffrey Gomez (Soca BJJ)
2nd Place: David Ortiz (Tiger Schulmann's MMA)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Michael Grossman (Jungle Gym)
2nd Place: Michael Gamarra (AMA Fight Club)
3rd Place: Rafael Gell (ASAP Flow)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Intermediate

Teens No-Gi 16 - 17 Years Intermediate Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Jason Estevez (All Star BJJ MMA)
2nd Place: Anthony Ercolano (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Carter Marquette (ICAT)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Intermediate Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Dean Clouse (Vicente Junior)
2nd Place: Adam Rodriguez (Shraims Academy)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Intermediate Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Shane Dudley (CNY MMA)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Christopher Tran (Lloyd Irvin)
2nd Place: Deandre Corbe (LINXX)
3rd Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Henninger (Madama)
3rd Place: Harrison Trubatch (Training Grounds)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Joseph Valentino (Tong Dragon)
3rd Place: Amanda Leve (Paperstreet BJJ)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
3rd Place: Matt Gervasi (Renzo Gracie)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Gerritt Maniguet (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Shane Dudley (CNY MMA)
3rd Place: Eldorjon Akmedov (Sacan)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Liam Fitzgerald (Budokan)
2nd Place: Justin Patterson (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ethan Reyes (Trident)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: James Pfleghaar (Lionheart)
2nd Place: Giovanni Marsilla (Amerikick)
3rd Place: Zoe Hernandez (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Troy Dacruz (Gracie Bittencourt)
2nd Place: Gabriel Garibaldi (ECU BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Brandon Bigelow (Rising Sun)
2nd Place: Sebastian Morgan (Mcfera BJJ)
3rd Place: Vincent Santiago (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Austin Lee Biggica (EBMAS)
2nd Place: Ethan Hernandez (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Cesar Quizhpi (Bull Shark MMA)
2nd Place: Raphael Carvalho (Tatu BJJ)
3rd Place: Sebastian Garibaldi (ECU BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Intermediate

Youth BJJ 7 – 9 Years Intermediate Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Thomas Gingerelli (Team Fiona)
2nd Place: James Russell (Budokan)
3rd Place: Kubrick Hilton (Renzo Gracie)

Youth BJJ 7 – 9 Years Intermediate Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Alan Birbrayer (Team Oliveira)
2nd Place: Riley Mcerlean (Team Fiona)
3rd Place: Marc Anthony Rodriguez (Renzo Gracie)

Youth BJJ 7 – 9 Years Intermediate Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Cesar Cali (Tiger Schulmann's MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Intermediate Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Salvatore Cali (Tiger Schulmann's MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Nathan Belfer (Rio Pro)
2nd Place: Dylan Hernandez (Jungle Gym)
3rd Place: Ally Fitzgerald (Budokan)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Quinton Dixon (Lloyd Irvin)
2nd Place: Peter Ruiz (Brasa)
3rd Place: Peret Shed (K Dojo)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Jacob Brown (Fight Club BJJ)
2nd Place: Cesar Cali (Tiger Schulmann's MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Aaron Padgett (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Featherweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Daniel Chavez-Alvarez (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Flyweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Devin Flannery (NJ MMA)
2nd Place: Issac Monro (Carnicella MMA)
3rd Place: William Griffin (Tiger Schulmann's MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Georege Sabando (Jungle Gym)
2nd Place: Robert Hunt (Daddis)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: River Richardson (100% MMA)
2nd Place: Eric Rodriguez (Tiger Schulmann's MMA)
3rd Place: Anthony James (Renzo Gracie)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 – 119.9 lbs)
1st Place: Matthew Grossman (Jungle Gym)
2nd Place: Casey Lewis (Training Grounds)
3rd Place: Edwin Gomez, Jr (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Superweight (120 lbs and over)
1st Place: Adam Essoubai (CE BJJ)
2nd Place: Christopher Cardinale (Brunswick)
3rd Place: Youssef Hasweh (Amerikick)

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate Lightweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Shon Staton (Lloyd Irvin)
2nd Place: Shane Chadwick (Renzo Gracie)
3rd Place: Jonah Yochai (Budokan)

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Keith Meehan (Team Oliveira)
2nd Place: Joey Bruzzese (Renzo Gracie)
3rd Place: Chloe Cabrera (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate Heavyweight (100 lbs)
1st Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate Heavyweight (100 – 119.9 lbs)
1st Place: Joshua Hiler (Team Ironside)
2nd Place: Keegan Daley (Dave Trader JJ)

Youth BJJ 10 - 12 Years Intermediate Superweight (120 lbs and over)
1st Place: Matt Lynch (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Moriah Fischetti (AMA Fight Club)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Seth Fillers (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ryan Pean (Budokan)
3rd Place: Tyquann Walker (Budokan)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)
2nd Place: Andre Laney (Team Oliveira)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (Tiger Schulmann's MMA)
2nd Place: Amir Joseph (Budokan)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Poffirio Olivas (KIXX)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Turpal Khamzayev (K Dojo)
2nd Place: Alexis Suarez (Renzo Gracie)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Ashamaz Dugulubgov (Rising Ronin MMA)
2nd Place: Dylan Fay (Team Oliveira)
3rd Place: Justice Morgan (Renzo Gracie)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Victor Azeredo (Chute Boxe Gold Team)
2nd Place: Garret Negron (Carnicella MMA)
3rd Place: Justin Clouse (Vicente Junior)

Teens BJJ 13 – 15 Years Intermediate

Teens BJJ 13 – 15 Years Intermediate Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Ryan Griffin (Up Top)

Teens BJJ 13 – 15 Years Intermediate Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Adam Rodriguez (Jungle Gym)
2nd Place: Katlyn Doran (IMBCT)
3rd Place: Owen Rhydderch (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: John Ladisa (Jungle Gym)
2nd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: William Kobelka (Trident)
3rd Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)
2nd Place: Xavier Glanzel (302 BJJ)
3rd Place: Anthony Mitchell (Nick Catone MMA)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Ross Olexa (Lloyd Irvin)
2nd Place: Marquis Whithew (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jason Castellamos (CE BJJ)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Kevin Nieves (Diesel Training Grounds)
2nd Place: Amanda Almeida (Carnicella MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Ali Raja (Jungle Gym)
2nd Place: Kenneth Ulshafer (Renzo Gracie)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Sandi Masselli (Go Getter)
2nd Place: Isaiah Solis (Fight Club BJJ)
3rd Place: Lukasz Grabowski (Silverfox BJJ)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Michael Grossman (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Steven Rauda (Diesel Training Grounds)

Teens BJJ 16 -17 Years Intermediate

Teens BJJ 16 -17 Years Intermediate Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Brandon Gonzalez (Renzo Gracie MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Intermediate Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Dean Clouse (Vicente Junior)
2nd Place: Michael Grossman (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Christopher Tran (Lloyd Irvin)
2nd Place: Deandre Corbe (LINXX)
3rd Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Henninger (Madama)
3rd Place: Harrison Trubatch (Training Grounds)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet)
3rd Place: Franklin Laracuente (Tatu BJJ)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
2nd Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
3rd Place: Matt Gervasi (Renzo Gracie)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Francisco Laracuente (Tatu BJJ)
2nd Place: Steven Rauda (Training Grounds)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Andrea Fahl (Abusado)
2nd Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)
3rd Place: Celia Dweck (GGA)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Serena Dejesus (Lloyd Irvin)
2nd Place: Fabiana Gerola
3rd Place: Cassie Schupp (Lloyd Irvin)

Women's BJJ White Belt Absolute
1st Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Cassie Schupp (Lloyd Irvin)
3rd Place: Celia Dweck (GGA)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Sue Ann Nelson (Renzo Gracie)
2nd Place: Meagan Vancil (OCBJJ)
3rd Place: Laura Wesson (Renzo Gracie New York)

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Katlyn Chookagian
2nd Place: Dina Salvenah (Lloyd Irvin)
3rd Place: Lauren Kablis (OC BJJ)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Amanda Leve (Paperstreet)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)

Women's BJJ Blue Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sherry Yacoub (Balance)

Women's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet JJ)
3rd Place: Sherry Yacoub (Balance)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Silvia Vasconcelos (ATT CT)
2nd Place: Erika Blumenfeld (Mrkulic BJJ)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Colin Campbell (Renzo Gracie)
2nd Place: Eddie Zuno (Commack MMA)
3rd Place: Kevin Cumberton (Efrain Rojas BJJ)

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jim Suh (Soca BJJ)
2nd Place: Aristides Estrada (Edson Carvalho)
3rd Place: Michael Witmyer (Mrkulic)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Michael Aponte (Daddis Fight Camp)
2nd Place: German Rodriguez (KIXX)
3rd Place: Ryan Kurth

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Oniel Mendez (Giron BJJ)
2nd Place: Barkel Flemming (EBJJ)
3rd Place: Daniel Alexander (Renzo Gracie Hoboken)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Peter Kurdziel (Renzo Gracie)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Michael Letang (Renzo Gracie)
2nd Place: Oneil Mclaughlin (Lloyd Irvin)
3rd Place: James Zaremski (JMA)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jason Zitzler (NJ MA)
2nd Place: Jeff Brently (Marcello Garcia Academy)
3rd Place: Julian Libysen (Top Control)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Sergio Pereira (Carnicella MMA)
2nd Place: Mario Alzate
3rd Place: Mikhail Lyubimov (Renzo Gracie Cresskill)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Scott Anderle (Edge)
2nd Place: Francisco Perez (ERBJJ)
3rd Place: Ricardo Mejias (CE BJJ NU RM)

Executive BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Jeff Brentley (Codella Academy)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Arturo Wesson (Renzo Gracie New York)
2nd Place: Ryota Iwamatsu (Renzo Gracie)
3rd Place: Paulo Wesson (Renzo Gracie New York)

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Chris Bower (Vicente Junior)
2nd Place: Shawn Bodio (Maxercise)
3rd Place: Pat Kelly (Jungle Gym)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Roger Dardis (Marcello Garcia Academy)
2nd Place: Conrad Mckenzie (Jungle Gym)
3rd Place: Fred Magalhaes (Chute Boxe Gold Team)

Executive BJJ Brown Belt
Executive BJJ Brown Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jimmy Cerra (Balance)
2nd Place: Luis Giron (Giron BJJ)

Executive BJJ Brown Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Sean Kushnir (Renzo Gracie Newark)

Executive BJJ Brown Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Rogerio Santos (Renzo Gracie)
2nd Place: Joshua Owen (Soul Fighters)

Executive BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Sean Kushnir (Renzo Gracie Newark)
2nd Place: Joshua Owen (Soul Fighters)
3rd Place: Rogerio Santos (Renzo Gracie)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Rogerio Faborda (Tatu BJJ)

Executive BJJ Black Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jared Weiner (Lloyd Irvin)
2nd Place: Dominic Tafuri (Edson Carvalho)
3rd Place: Rogerio Tabora (Tatu BJJ)

Executive BJJ Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Chino Delapena (Jungle Gym)
2nd Place: Hayim Gohz (Renzo Gracie)

Masters BJJ

Masters BJJ White Belt

Masters BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jim Suh (Soca BJJ)
2nd Place: Bill Cowan (AMA Fight Club)

Masters BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: German Rodriguez (KIXX)

Masters BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Suga (Lloyd Irvin)

Masters BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Gregory Hagner (Paramount BJJ/Lloyd Irvin)
2nd Place: Ray Hawkins (Lloyd Irvin)
3rd Place: Rick Doherty (Abusado)

Masters BJJ White Belt Absolute
1st Place: Ray Hawkins (Lloyd Irvin)

Masters BJJ Blue Belt

Masters BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Cliff Stewart (Gracie New Jersey)

Masters BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Sly Phifer (MG In Action)
2nd Place: Bernard Doucette (Renzo Gracie)

Masters BJJ Purple Belt

Masters BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Gregory Pellathy (BJJ United)
2nd Place: Sly Phifer (MG In Action)

Masters BJJ Brown/Black Belt

Masters BJJ Brown/Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Al Nogueras (Performance BJJ)
2nd Place: Sean Kushnir (Renzo Gracie Newark)

Masters BJJ Brown/Black Belt Absolute
1st Place: Rogerio Taborda (Tatu BJJ)
2nd Place: Al Nogueras (Performance BJJ)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)
3rd Place: Takahiro Kamisuna (Balance)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Kevin Costello (Madama)
2nd Place: Kevin Garcia (Renzo Gracie Danville)
3rd Place: Brandon Horner (Team Junquiera)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Michael Slabinski (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ross Olexa (Lloyd Irvin)
3rd Place: Zachary Lecates (Serra Maxum)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Daniel Novoa (Carvalho)
2nd Place: Vernal McCalls
3rd Place: Chris Kerbis (Renzo Gracie)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Jovanny Suriel (Jungle Gym)
2nd Place: Roger Pemberton (Renzo Gracie)
3rd Place: David Francois (Renzo Gracie)

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Mauricio Melo (GGA)
2nd Place: Andrew Ko (AMA Fight Club)
3rd Place: Jose Rosado (Efrain Rojas BJJ)

Men's BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Anthony Tucci (Kimura BJJ)
2nd Place: Kristian Franco (Renzo Gracie Brooklyn)
3rd Place: Roinny Saavedra (Jungle Gym)

Men's BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Douglas Mejia (ERBJJ)
2nd Place: Christian Suh (Soca BJJ)
3rd Place: Andrew Bitner (302 BJJ)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Eric Torres (Jungle Gym)
2nd Place: Roberto Cespedes (Jungle Gym)
3rd Place: Anthony Moore (Team Quest)

Men's BJJ White Belt Absolute
1st Place: Eric Torres (Jungle Gym)
2nd Place: Ray Hawkins
3rd Place: Aronicimo Richotti (Animals MMA)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Christopher Tran (Lloyd Irvin)
2nd Place: Francisco Agudelo (Edson Carvalho)
3rd Place: Matthew Schultz (Gracie Barra)

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Robert Diggle (Long Island MMA)
3rd Place: John Cutrone (Clockwork)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Zach Green (Gracie Humaita)
2nd Place: Mark Fontana (Training Grounds)
3rd Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Luis Gil (Training Grounds)
2nd Place: Dan Matala (Daddis)
3rd Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Steven Kasten (Serra Maxum)
2nd Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jesse Lehman (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Khoger Dosky (Dave Trader JJ)
2nd Place: Giacomo Fincato (Kimura)
3rd Place: Eli Pieretti (Gracie New Jersey)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Peter Ferronin (NJ MA)
2nd Place: Francisco Laracuente (Tatu BJJ)
3rd Place: Cliff Stewart (Gracie New Jersey)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Justin Mosher (Abusudo)
2nd Place: Carlos Moran (Teao BJJ Camal Judo)
3rd Place: Yancy Prado (Jungle Gym)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Andrew Jacobs (All Star BJJ MMA)
2nd Place: Gennaro Fusella (Combat Athletic MMA)

Men's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Christopher Zuniga (Team Pellegrino)
2nd Place: Yancy Prado (Jungle Gym)
3rd Place: John Cutrone (Clockwork)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (139.9 lbs and under)
1st Place: Mike Vinyard (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: David Lockheart (Renzo Gracie)
2nd Place: Chris Ulbricht (Lloyd Irvin)
3rd Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: James Lee (LIMA)
2nd Place: Roger Dardis (Marcello Garcia Academy)

Men's BJJ Purple Belt Absolute
1st Place: David Lockheart (Renzo Gracie)
2nd Place: Michael White (Alliance NYC)
3rd Place: Chris Ulbricht (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Gianni Grippo (Renzo Gracie)
2nd Place: Thiago Brito (Daddis)
3rd Place: Jemmy Cerra (Balance)

Men's BJJ Brown Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jordan Schultz (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Trasso (Mrkulic BJJ)
3rd Place: Brian Beaury (Blackhole BJJ/Atlas BJJ)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Trevor Mcgovern (Renzo Gracie)
2nd Place: Joe Oppedisano (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Brown Belt Superweight (200 lbs and over)
1st Place: Todd Mueckenheim (Black Hole)
2nd Place: Brandon Hughes (Avengers)

Men's BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Todd Mueckenheim (Black Hole BJJ)
2nd Place: Brandon Hughes (Avengers)
3rd Place: Brian Beaury (Black Hole BJJ/Atlas BJJ)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: DJ Jackson (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jonathan Torres (Lloyd Irvin)
3rd Place: Raphael Fernandes (Renzo Gracie)

Men's BJJ Black Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Chino Delapena (Jungle Gym)
2nd Place: Marco Delima (Lions Den CT)

Men's BJJ Black Belt Absolute
1st Place: Jonathan Torres (Lloyd Irvin)
2nd Place: DJ Jackson (Lloyd Irvin)
3rd Place: Francisco Pacheco (Clockwork)

Men's Judo Advanced (210 lbs and over)
1st Place: Alexander Chianurashvili (Clockwork)
2nd Place: Daniel Gutman (ITC)