Individual Results - 2012 Grapplers Quest World Series of Grapplng - Las Vegas, Nevada - November 17, 2012

BrianCimins's picture

2012 Grapplers Quest
World Series of Grappling
Saturday, November 17, 2012
Sports Center in Las Vegas, Nevada

*Kids No Gi Beginner 6yrs (49.9 lbs)
1st place: Coby Merrill (MILLENIA)
2nd place: Traic Fainter (SBGI MONTANCY)
3rd place: Langston Goodwin (DRYSDALE)

*Kids No Gi Beginner 6yrs (50-59.9 lbs)
1st place: Brian Horner (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: CJ Opat (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Kids No Gi Beginner 7-9yrs (59.9 lbs)
1st place: Joshua Costa (CARLSON GRACIE)
2nd place: Kalvin Cruz (CAVALCANTI)
3rd place: Mace Marshall (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Kids No Gi Beginner 7-9 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Salvatori Sansosti (DRYSDALE)
2nd place: Trinity McLane (DOG POUND-SILVIO BEHRING BJJ)
3rd place: John Barona (DVC-SBGI)

*Kids No Gi Beginner 10-12yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Justin Sieber (DOGG POUND SILVIO BEHRING)
2nd place: Benji Opat (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Kids No Gi Beginner7-9 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Zachary Lagasca (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Areea Ghafouria (CAVALCANTI)
3rd place: Alyssa Henderson (COMBAT SPORT)

*Kids No Gi Beginner 10-12yrs (70-79lbs)
1st place: Ricky Cantrell (LA BOXING)

*Kids NoGi Beginner 7-9yrs (80+ lbs)
1st place: Matthew Peterson (COBRA KAI)
2nd place: Trent Smith (TAPOUT)
3rd place: Jason Eargle (THROW DOWN)

*Kids No Gi Beginner 10-12yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Divin Galicis (DYSDALE)
2nd place: Ricky Cantrell (LA BOXING)

*Kids No Gi Beginner 10-12yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)

*Kids No Gi Beginner 10-12 yrs (100-119 lbs)
1st place: Hiram Martinez (COBRA KAI)
2nd place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)
3rd place: Trevor Davis (DRYSDALE)

*Kids No Gi Advanced 6yrs (49.9 lbs)
1st place: Traic Fainter (SBGI MONTANCY)
*Kids No Gi Advanced 7-9 yrs (59.9 lbs)
1st place: Tyler Morales (CARLSON GRACIE LV)

*Kids No GI Advanced 7-9yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Cody Merrill (MILLENIA)
2nd place: Deacon Duran (COBRA KAI)

*Kids No Gi Advanced 10-12yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Jake Hare (DRYSDALE)
2nd place: Sabin Overton (TORRES PACIFIC)
3rd place: Alexander Martin (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Nicholas Pereira (CARLSON GRACIE)

*Kids No Gi Advanced 10-12yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Justus Scott (DRYSDALE)
2nd place: Jared Ulat (DRYSDALE)
3rd place: Kyle Serna (HEMET GRACIE)

*Kids No Gi Advanced 10-12yrs (100-119.9 lbs)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Evan Kitchen (DRYSDALE)
3rd place: Cameron Gomez (THROWDOWN)

*Kids No Gi Advanced 10-12yrs (120+ lbs)
1st place: Jack Ames (CARLSON GRACIE)
2nd place: Jared Porter (RED GRIFFEN)
3rd place: Noah Ortiz (Cobra Kai)

*Kids BJJ Beginner 6yrs (49.9 lbs)
1st place: Mateus Pereira (CARLSON GRACIE)
2nd place: Malia Desouza (CARLSON GRACIE)
3rd place: Sean Mazon (WANDERLEI)

*Kids BJJ Beginner 6yrs (50-59.9 lbs)
1st place: Brian Horner (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: CJ Opat (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Kids BJJ Beginner 6yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Konnor Tubin (CAVALCANTI)

*Kids BJJ Beginner 7-9yrs (59.9 lbs)
1st place: Tyler Morales
2nd place: Joshua Costa (CARLSON GRACIE)
3rd place: Kalvin Cruz (CAVALCANTI)

*Kids BJJ Beginner 7-9yrs (60-69.9lbs)
1st place: Salvatori Sansosti (DRYSDALE)
2nd place: John Barona (DVC-SBGI)
3rd place: Chaz Mclane (DOG POUND SILVIO BEHRING BJJ)

*Kids BJJ Beginner 10-12yrs (60-69.9lbs)
1st place: Rahman Muhammad (POWER MMA)
2nd place: Rahim Muhammad (POWER MMA)
3rd place: Justin Sieber (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Kids BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Zachary Lagasca (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Alyssa Henderson (COMBAT SPORT)

*Kids BJJ Beginner 7-9yrs (80+ lbs)
1st place: Matthew Peterson (COBRA KAI)
2nd place: Trent Smith (TAPOUT)

*Kids BJJ Beginner 10-12yrs (80-89.9lbs)
1st place: Divin Galicis (DRYSDALE)
2nd place: Desiree Gonzalez (MICA)
*Kids BJJ Beginner 10-12 yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)

*Kids BJJ Beginner 10-12yrs (100-119.9 lbs)
1st place: Hiram Martinez (COBRA KAI)
2nd place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)
3rd place: Jakob Syvertsen (CAVALCANTI)

*Kids BJJ Beginner 10-12yrs (120+ lbs)
1st place: Noah Ortiz (COBRA KAI)

*Kids BJJ Advanced 6yrs (49.9 lbs)
1st place: Traic Fainter (SBGI MONTANCY)
2nd place: Cody Merrill (MILLENIA)

*Kids BJJ Advanced 7-9yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Cody Merrill (MILENNIA)
2nd place: Nicholas Pereira (CARLSON GRACIE)
3rd place: Deacon Duran (MILLENIA)
*Kids BJJ Advanced 7-9yrs (70-79 lbs)
1st place: Jenson Cottee (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Areea Ghafouria (CAVALCANTI)

*Kids BJJ Advanced 10-12yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Jake Hare (DRYSDALE)
2nd place: Alexander Martin (GRACIE HUMAITA)

*Kids BJJ Advanced 10-12yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Alec Wilson (DRYSDALE)

*Kids BJJ Advanced 10-12yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Jared Ulat (DRYSDALE)
2nd place: Justus Scott (DRYSDALE)
3rd place: Kyle Serna (HEMET GRACIE)

*Kids BJJ Advanced 10-12 yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)

*Kids BJJ Advanced 10-12 yrs (100-119.9lbs)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Evan Kitchen (DRYSDALE)
3rd place: Cameron Gomez (THROWDOWN)

*Kids BJJ Advanced 10-12 yrs (120+ lbs)
1st place: Jack Ames (CARLSON GRACIE)
2nd place: Jared Porter (RED GRIFFEN)

TEENS

*Teen No Gi Beginner 13-15 yrs (99.9 lbs)
1st place: Shane Fletcher (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Austin Diano (GRACIE HUMAITA)
*Teen No Gi Beginner 13-15yrs (100-114.9lbs)
1st place: Issiah Burks (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Cierra Smith (CARLSON GRACIE)
3rd place: Fernando Reyes (UNDERGROUND)

*Teen No Gi Beginner 13-15yrs (115-129.9 lbs)
1st place: Christian Shaughnessy (CARLSON GRACIE)
2nd place: Tyler Henderson (COMBAT SPORT)
3rd place: Joseph Harwell (INDEPENDENT)

*Teen No Gi Beginner13-15yrs (130+ lbs)
1st place: Eduardo Ayala (HITMAN)
2nd place: Dean Gerber (SERGIO PEHNA)
3rd place: Rene Flores (UNDERGROUND)

*Teen No Gi Beginner 16-17 yrs (120-134.9 lbs)
1st place: Brett Garfton (DRYSDALE)
2nd place: Jose Ruiz (UNDERGROUND)
3rd place: Anthony Ronca (TORRES)

*Teen No Gi Beginner 16-17 yrs (135-149.9 lbs)
1st place: Aaron Esquenazi (FUSION)
2nd place: Jordan Wirth (SUNSET BOXING & MMA)
3rd place: Donathon Salas (GRACIE HUMAITA)

*Teen No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Andre Silva (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Alexander Heuser (SUNSET BOXING & MMA)
3rd place: Jeffrey Martinez (UNDERGROUND)

*Teen No Gi Advanced 13-15yrs (100-114.9 lbs)
1st place: Dakota Tubbs (CSDA)

*Teen No Gi Advanced 13-15yrs (115- 129.9 lbs)
1st place: Levi Gundacker (Drysdale BJJ)
2nd place: Michael Vangeest (RED GRIFFEN)
3rd place: Jacob Bahena (INDEPENDENT)

*Female Teen No Gi Advanced 13-15yrs(115-129.9 lbs)
1st place: Chelsey Sicaro (TEAM STOCKTON)
2nd place: Dakota Tubbs (CSDA)

*Teen No Gi Advanced 13-15yrs (130+ lbs)
1st place: Garrett Waltzer (M3 FIGHT AND FITNESS)
2nd place: Robert Alvarez (CARLSON GRACIE)

*Teen No Gi Advanced 16-17yrs (119.9 lbs)
1st place: Brett Garfton (DRYSDALE)

*Teens No Gi Advanced 16-17 yrs (135-149.9 lbs)
1st place: Andrew Walle (UNDERGROUND)
2nd place: Ace Milner (RED GRIFFEN)

*Teen No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)

*Teen No Gi Advanced 16-17 yrs (170 + LBS)
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Ryan Harris (XTREME COUTURE)

*Teen BJJ Beginner 13-15yrs (99.9 lbs)
1st place: Shane Fletcher (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Austin Diano (GRACIE HUMAITA)

*Teen BJJ Beginner 13-15yrs (100-114.9 lbs)
1st place: Issiah Burks (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Cierra Smith (CARLSON GRACIE)

*Teen BJJ Beginner 13-15yrs (115-129.9lbs)
1st place: Christian Shaughnessy (CARLSON GRACIE)
2nd place: Tyler Henderson (COMBAT SPORT)
3rd place: Miguel Veloz (CAVALCANTI)

*Teen BJJ Beginner 13-15yrs (130+lbs)
1st place: Eduardo Ayala (SERGIO PEHNA)
2nd place: Dean Gerber (HITMAN)
3rd place: Avyen Gonzalez (DRYSDALE)

*Teen BJJ Beginner 16-17yrs (119.9 lbs)
1st place: Brett Garfton (DRYSDALE)

*Teens BJJ Beginner 16-17 yrs (120-134.9 lbs)
1st place: Oscar Morales (M3 FIGHT AND FITNESS)
2nd place: Jose Gomez (INDEPENDENT)
3rd place: Brett Garfton (DRYSDALE)

*Teen BJJ Beginner 16-17yrs (135-149.9 lbs)
1st place: Donathan Salas (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Cauan Ribgiro (GRACIE HUMAITA)

*Teen BJJ Beginner 16-17yrs (150-169.9 lbs)
1st place: Andre Silva (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Alexander Heuser (SUNSET BOXING & MMA)

*Teen BJJ Advanced 13-15yrs (115-129.9 lbs)
1st place: Levi Gundacker (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Jacob Bahena (INDEPENDENT)
3rd place: Michael Vangeest (RED GRIFFEN)

*Teen Female BJJ Advanced 13-15yrs (115-129.9 lbs)
1st place: Chelsey Sicard (RED GRIFFEN)
2nd place: Victoria Delucia (GRACIE HUMAITA)

*Teen BJJ Advanced 13-15yrs (130+ lbs)
1st place: Garrett Waltzer (M3 FIGHT & FITNESS)
2nd place: Robert Alvarez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Domonic Nafarrete (GRACIE HUMAITA)

*Teen Female BJJ Advanced 16-17yrs (135-149.9 lbs)
1st place: Chelsey Sicard (TEAM GRIFFIN)
2nd place: Victoria Delucia (GRACIE HUMAITA)

*Teen BJJ Advanced 16-17yrs (135-149.9 lbs)
1st place: Justin Steele (GRACIE BARRA)
2nd place: Ace Milner (RED GRIFFIN)
3rd place: Mathews Ledur (CARLSON GRACIE)

*Teen BJJ Advanced 16-17 yrs (150-169.9 lbs)
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Victoria Delucia (GRACIE HUMAITA)

*Teen BJJ Advanced 16-17 yrs (170+ lbs)
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Connor Porterfield (TEAM CASCAO)

WOMEN

*Womens No Gi Beginner (119.9 lbs)
1st place: Natalie Jones (WESTSIDE)
2nd place: Sani Morin (FELICIA)
3rd place: Kate Gondales (KICKERS MMA)

*Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Chelsey Sicaro (TEAM STOCKTON)
2nd place: Alexis Laleman (FIDELIS MMA)
3rd place: Kari Lichtenwalner (XTREME COUTURE)

*Womens No Gi Beginner (140-159.9lbs)
1st place: Nora Lopez (FPS EAST)
2nd place: Natalie Runinson (WHITE TIGER)
3rd place: Jennifer Louise (INDEPENDENT)

*Womens No Gi Beginner (160+ lbs)
1st place: Lauralee Miranda (DOGS MMA)
2nd place: Christie Hand (GIRLS GYM)

*Womens NoGi Beginner ABSOLUTE
1st place: Nora Lopez (FPS EAST)
2nd place: Kari Lichtenwalner (XTREME COUTURE)
3rd place: Amy Moll (VSFA)

*Womens No Gi Intermediate (119.9 lbs)
1st place: Apama Modi (FREDSON PAIXAO)
2nd place: Leslie Sanchez (IKON)
3rd place: Shasta McMurry (FIGHT READY)

*Womens No Gi Intermediate (140-159.9 lbs)
1st place: Bethany Bates (THROWDOWN)
2nd place: Lorena Markezic (INDEPENDENT)
3rd place: Yumi Matsu moto (10th PLANET)

*Womens No Gi Intermediate Absolute
1st place: Chelsey Sicard ( TEAM STOCKTON)
2nd place: Lorena Markezic (INDEPENDENT)
3rd place: Yumi Matsumoto (10th PLANET)

Womans No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Katie Howard (GIRLS GYM)

*Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Adriana Rascon (GRACIE BARRA NM)
2nd place: Katie Howard (GIRLS GYM)

*Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Adriana Rascon (GRACIE BARRA NM)
2nd place: Katie Howard (GIRLS GYM)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs)
1st place: Juliene Lim (DRYSDALE)
2nd place: Natalie Jones (WESTSIDE)
3rd place: Rosemary Logan (FLAGSTAFF)

*Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Alma Cruz (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: Chelsey Sicaro (TEAM STOCKTON)
3rd place: Kari Lichtenwalner (XTREME COUTURE)

*Womens BJJ White Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Lorena Markezic (INDEPENDENT)
2nd place: Jennifer Louise (INDEPENDENT)
3rd place: Allison Garcia (PALMSPRING BJJ)

*Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs)
1st place: Shasta McMurry (FIGHT READY)
2nd place: Apama Modi (FREDSON PAIXAO)

*Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Victoria Delucia (GRACIE HUMAITA)

*Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Anne Lee (ROGER MACHAADO)
2nd place: Gianna Lancia (GRACIE HUMAITA)

MEN

*Mens No Gi Novice (129.9 lbs)
1st place: Bryce Kim (WANDERLEI)
2nd place: Daniel Ruiz (UNDERGROUND SUBMISSIONS)
3rd place: Drew Files (KICKERS MMA)

*Mens No Gi Novice (130-139.9 lbs)
1st place: Sam Russell (CARLSON GRACIE)
2nd place: Henry Verdugo (IKON)

*Mens No Gi Novice (140-149.9 lbs)
1st place: Marco Lopez (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: TJ Scot (PARAGON BJJ)
3rd place: Cody Halleman (WHITE TIGER)

*Mens No Gi Novice (150-159.9 lbs)
1st place: David Arcangel (FIGHT CAPITAL/NOVA UNIAO)
2nd place: Adam Flanagan (WAND FIGHT TEAM)
3rd place: Pedro Sette (NOVA UNIAO)

*Mens No Gi Novice (160-169.9 lbs)
1st place: Kalani Pestana (AGELESS KARATE)
2nd place: Josh Bianchi (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Lance Bush (PARAGON BJJ)

*Mens No Gi Novice (170-179.9lbs)
1st place: Matt Rao-Sylea (FIGHT CAPITAL/ NOVA UNIAO)
2nd place: Louis Reil (DAVID REILLY)
3rd place: Brady Nelson (THE GRINDHOUSE)

*Mens No Gi Novice (170-179.9lbs)
1st place: Daniel Seville (KICKERS MMA)
2nd place: Marco Sanchez (KINGS MMA)
3rd place: Martin James (BLOOD DRUNK)

*Mens No Gi Novice (200-209.9 lbs)
1st place: Brandon Bednorski (PARAGON BJJ)

*Mens No Gi Novice (210+ lbs)
1st place: Geovanni Palencia (BRADDAHS)
2nd place: Gabriel Rosas (UNDERGROUND SUBMISSIONS)

*Mens No Gi Novie Absolute
1st place: Kevin Ross (PARAGON BJJ)
2nd place: Brandon Bednorski (PARAGON BJJ)
3rd place: Brady Nelson (THE GRINDHOUSE)

*Mens No Gi Beginner (129.9 lbs)
1st place: Tony Villanueva (KICKERS MMA)

*Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Tony Villanueva (KICKERS MMA)

*Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Rigo Pallares (UNDERGROUND)
2nd place: Vance Elrod (FIGHT CAPITAL/ NOVA UNIAO)
3rd place: Micheal Khatchikian (GRACIE BARRA)

*Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Jamie Homampour (THROWDOWN)
2nd place: Anthony Mullinax (PARAGON BJJ)
3rd place: Erick Amaya (KICKERS MMA)

*Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Ian Messoros (DVC-SBGI)
2nd place: Sean Simcik (INDEPENDENT)
3rd place: Lee Smythe (UNDISPUTED TUCSON)

*Mens No Gi Beginner (170-179.9 lbs)
1st place: Barbier Mathieu (SUPREME ARENA)
2nd place: Brandon Hancock (XTREME COUTURE)
3rd place: Juan Silva (MOMENTUM BJJ)

*Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Kyle Woodall (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Mark Brooks (BHBJJ)

*Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Gabriel Lemus (DMBJJ)
2nd place: Yousef Hashem (GRACIE BARRA)

*Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Nick Groat (XTREME COUTURE)
2nd place: Brandon Bednorski (PARAGON BJJ)

*Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Cesar Medina (DRYSDALE)
2nd place: Harold Greev (STAR MMA)

*Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Julian Tarango (CHECKMAT MMA)
2nd place: Anthony Mullinax (PARAGON BJJ)
3rd place: Tony Villenueva (KICKERS MMA)

*Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs)
1st place: Bryce Harley (BCG XTREME COUTURE)
2nd place: Robert McBride (COBRA KAI)

*Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Dominick Tim (XTREME COUTURE)
2nd place: Leo Diaz (PARAGON BJJ)
3rd place: Nicholas Veglia (GRACIE BARRA)

*Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Peter Fabela (HITMAN)
2nd place: Charles Burkhour (M3 FIGHT AND FITNESS)
3rd place: Scotty Meyers (COBRA KAI)

*Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Alfredo Contreras (XTREME COUTURE)
2nd place: Shane Shapiro (COBRA KAI)
3rd place: Issac Bodenlos (ROUFUSPORT)

*Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Saad Awad (MILLENIA)
2nd place: Vincent Vitatoe (XTREME COUTURE)
3rd place: Chris Robbins (THROWDOWN)

*Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Jeremy Howard (PRO-AM)
2nd place: Keith Grant (TEAM GRANT MMA)
3rd place: Carlos Casados (WESTSIDE POWER GYM)

*Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Brandon Collins (BRIGADE ELITE)
2nd place: Thomas Lamarr (DOGG POUND SILVIO BEHRING)
3rd place: Lance Bednorski (PARAGON BJJ)

*Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: GI Joe (SUNSET BOXING AND MMA)
2nd place: Richeard Telles (GRACIE BARRA NM)

*Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Pat Santiago (THROWDOWN)
2nd place: Chris Galliher (CONQUEST)
3rd place: Gunther Tapoof (FREDSON PAXAO)
*Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Harold Greev (5 STAR MMA)

*Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Luke Derobbio (UNDISPUTED TUSCON)
2nd place: Jonathan Rivera (BLOOD DRUNK)
3rd place: Damien Nitkim (FIGHT CAPITAL/NOVA UNIAO)

*Mens No Gi Advanced (129.9 lbs)
1st place: Jason Pacheco (THROWDOWN)
2nd place: Kenneth Martinez (LX BJJ)
3rd place: Michael Hutchins (SEKTION 8)

*Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Eric Frorenza-Hubbard (DRYSDALE)
2nd place: Edwin Pagan (XTREME COUTURE)
3rd place: Grayson McNees (COBRA KAI)

*Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Edwin Najmi (GRACIE BARRA)
2nd place: Wallace Santos (GRACIE HUMAITA)

*Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Georgi Karakhanyan (MILLENIA)
2nd place: Lucas Brown (PARAGON BJJ)
3rd place: Dennis Abrego (PACIFIC MARTIAL ARTS)

*Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Loubersanes Thomas (SUPREME ANENA)
2nd place: Romulo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
3rd place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)

*Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Marcelo Mafra (CHECKMAT BJJ)
2nd place: Mark Dickman (SERGIO PENHA)
3rd place: Eduardo Crema (PACIFIC MARTIAL ARTS)

*Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Morris Ayala (DRYSDALE)
2nd place: Brandon Olsen (DOGG POUND SILVIO BEHRING)
3rd place: Jack Montgomery (BJJ USA)

*Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALE)
2nd place: Koffi Adzitso (RUIZ COMBAT GRAPPLING)
3rd place: Montel Williams (XTREME COUTURE)

*Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Leonard Kim (10th PLANET)
2nd place: Donovian Nafarrete (GRACIE HUMAITA)

*Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Brandon Ruiz (RUIZ COMBAT GRAPPLING)
2nd place: Kyle Keeney (FIDELIS)
3rd place: Louis Harvey (ALCHEMY MMA)

*Mens No Gi Advanced Absolute
1st place: Marcelo Mafra (CHECKMAT)
2nd place: Sean Spangler (DRYSDALE)
3rd place: Brandon Ruiz (RUIZ COMBAT GRAPPLING)

*Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Kelly Green (WANDERLEI)
2nd place: Trevis Nishioka (FIGHT CAPITAL/NOVA UNIAO)
3rd place: Sean Gearing (FREDSON PAXAO)

*Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Blair Bahret (CASCAO JIU JITSU)

*Mens Executive No Gi Advanced (159.9 lbs)
1st place: Di Libenti Alessio (RIO GRAPPLING CLUB)
2nd place: Kahlil Moreland (ROGER MACHAADO)
3rd place: Adam Cordero (GRACIE HUMAITA)

*Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Keith Grant (TEAM GRANT MMA)
2nd place: PJ Lindner (XTREME COUTURE)
3rd place: Blair Bahret (XTREME COUTURE)

*Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALE)
2nd place: Robert Hill (DRYSDALE)
3rd place: Ray Elbe (BTT)

*Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Elnur Amirkhavon (JJTEAMAZE)

*Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Mike Thompson (NEXT GENERATION)
2nd place: Ray Lynch (LA BOXING YORBA LINDA)

*Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Joe Bautista (CLUB SPORT)
2nd place: Carl Drummond (CARLSON GRACIE)

*Mens Masters No Gi Beg. (200+ lbs)
1st place: Ronald Ayers (DRYSDALE)
2nd place: Michael Ameling (INDEPENDENT)

*Masters No Gi Beginner Absolute
1st place: David Ramos (CAVALCANTI)
2nd place: Ronald Ayers (CAVALCANTI)

*Masters No Gi Advanced (159.9 lbs)
1st place: Phillip Torres (TEAM TORRES)
2nd place: Ray Lynch (LA BOXING YORKBA LINDA)
3rd place: Lawrence Alcera (INDEPENDENT)

*Masters No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Elnur Amirkhanov (JJTEMAZE)

*Masters No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Elnur Amirkhanov (JJTEMAZE)

*Mens BJJ White Belt (129.9 lbs)
1st place: Andrew Sanoja (DRYSDALE)
2nd place: Bryce Kim (WANDERLEI)
3rd place: Orlando Larez (FLAGSTAFF)

*Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Sam Russell (CARLSON GRACIE)
2nd place: Nea Vanda Ouk (DMBJJ)

*Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Fard Muhammad (CAVALCANTI)
2nd place: Michael Khatchikian (GRACIE BARRA)
3rd place: Marco Lopez (WAND FIGHT TEAM)

*Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Julian Waterbry (BLOOD DRUNK)
2nd place: Adam Flanagan (WAND FIGHT TEAM)
3rd place: Matthew Mondschatein (DRYSDALE)

*Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Kalani Pestana (AGELESS KARATE)
2nd place: Lee Smythe (UNDISPUTED TUCSON)

*Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Brady Nelson (THE GRINDHOUSE)
2nd place: Logan Stanbery (GRACIE BARRA)
3rd place: Kale Snider (CALVACANTI)

*Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Kyle Woodall (CARLSON GRACIE)
2nd place: Justin Wolfman (GRACIE BARRA)
3rd place: Mark Brooks (BHBJJ)

*Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Yousef Hashem (GRACIE BARRA)
2nd place: Tomi Huffman (COBRA KAI)
3rd place: Shane Reavely (SUNSET BOXING AND MMA)

*Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Cesar Medina (DRYSDALE)
2nd place: Arden Gharadagi (M3 FIGHT AND FITNESS)
3rd place: Jordan Horan (HOOKS TC MMA)

*Executive BJJ White Belt (150-169.9 lbs)
1st place: Trevis Nishioka (FIGHT CAPITAL/ NOVA UNIAO)
2nd place: Carmel Valenevella (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Sean Gearing (FREDSON PAXAO)

*Executive BJJ White Belt (170-189.9 lbs)
1st place: Derek Feuquay (FLAGSTAFF)
2nd place: James Marchione (WAND FIGHT TEAM)

*Executive BJJ White Belt(190-209.9 lbs)
1st place: Brandon Kitchen (DRYSDALE)
2nd place: Micheal Borden (DVC)
3rd place: Jeff Maxson (LONESTAR)

*Executive BJJ White Belt (210+ lbs)
1st place: Ronald Ayers (DRYSDALE)

*Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Jason Pacheco (THROWDOWN)
2nd place: Kenneth Martinez (LXBJJ)
3rd place: Robert McBride (COBRA KAI)

*Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Nicholas Veglia (GRACIE BARRA)
2nd place: Robert Escanate (TEAM STOCKTON)
3rd place: Alberto Chaves (VALENCIANO TOP TEAM)

*Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Justin Steele (GRACIE BARRA)
2nd place: Peter Fabela (HITMAN)
3rd place: Scotty Meyers (COBRA KAI)

*Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: James Dulay (ROGER MACHADO PASADENA)

*Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: James Dulay (ROGER MACHADO)
2nd place: Luke Derobbio (UNDISPUTED)
3rd place: Salem Alsuwidi (GRACIE BARRA)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Rafael Rodrigo (CHECKMAT BJJ)
2nd place: Andrew Rodman (DMBJJ)

*Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Damien Nitkim (FIGHT CAPITAL/NOVA UNIAO)
2nd place: Thomas Lamarr (DOGG POUND SILVIO BEHRING)

*Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Lance Kaanoi (Drysdale)
2nd place: Jelani Hunter (Speedy BJJ)

*Mens BJJ Blue Belt (210+ lbs)
1st place: Julian Tarango (CHECKMAT)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: James Defraga (CARLSON GRACIE LV)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Omar Quijano (FLAGSTAFF JIUJITSU)
2nd place: James Defraga (CARLSON GRACIE)
3rd place: Troy Pefley

*Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Thomas Fowlles (GRACIE BARRA)
2nd place: Keith Tubin (CAVALCANTI)

*Mens BJJ Blue Belt EXEC (210+)
1st place: Thomas Follwes (GRACIE BARRA)
2nd place: Mike Meahan (CIA PAULISTA CANADA)

*Mens BJJ Purple (139.9 lbs)
1st place: Eric Frorenza-Hubbard (DRYSDALE)
2nd place: Grayson McNees (COBRA KAI)
3rd place: Joey Velasques (COBRA KAI)

*Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Isaac Doederlein (COBRAINHA BJJ)
2nd place: Edwin Najmi (GRACIE BARRA)

*Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Romulo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
2nd place: Daniel Almodovar (COBRINHA BJJ)
3rd place: Ryan Deane (CITY BOXING)

*Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: Bobby Ditona (COBRA KAI)
2nd place: Garett Dacay (GRACIE HUMAITA)

*Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Josh Bowling (SPEEDY BJJ)
2nd place: Dustin West (KEITH OWEN)
*Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Jack Montgomery (BJJ USA)

*Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Shawn Kocab (DRYSDALE)
2nd place: Alden Simbahon (DRYSDALE)

*Mens BJJ Purple Belt EXEC (210+ lbs)
1st place: Frank Gomez (DMBJJ)

*Mens BJJ Brown Belt (160-179 lbs)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)

*Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Morris Ayala (DRYSDALE)

*Mens BJJ Brown Belt (200+ lbs)
1st place: Donovain Nafarrete

*Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189 lbs)
1st place: Paul Kuvelis (COBRA KAI)

Mens BJJ Black Belt (149.9 lbs)
1st place: Khalil Moreland (ROGER MACHAADO)

*Mens BJJ Black Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALE)
2nd place: Paul Kuvelis (COBRA KAI)

*Mens BJJ Black Belt EXEC (180-189.9 lbs)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)
2nd place: Morris Ayala (DRYSDALE)