Individual Results - 2012 Grapplers Quest World Championships - December 8th - Asbury Park, New Jersey

BrianCimins's picture

Kids No Gi Beginner 6 yrs (49.9 lbs)
1st place: JJ Drennan (CUTTING EDGE BJJ)
2nd place: William Lappe (JUNGLE GYM)
3rd place: Jonathan Regina (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Beginner 6 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Spencer Jackson (Lloyd Irvin)
2nd place: Romeo Zapata (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Beginner 9 yrs (59.9 lbs)
1st place: Sydney James (LLYOD IRVIN)
2nd place: Leilani Register (LLOYD IRVIN)
3rd place: Christian Poncio (CUTTING EDGE BJJ)

Kids No Gi Beginner 9 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Alan Birbayer (OLIVERA)
2nd place: Rico Murry (LLOYD IRVIN)
3rd place: Kory Coates (LLOYD IRVIN)

Kids No Gi Beginner 9 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Pedro Hernandez (CUTTING EDGE BJJ)
2nd place: Miles Davis (LLYOD IRVIN)
3rd place: Tristan Landeta (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Beginner 9 yrs (80+ lbs)
1st place: Angel Santos (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (59.9 lbs)
1st place: Daniel Chavez (ADRENALINE)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Henrique Alvez (CE BJJ)
2nd place: Hunter Chin (JUNGLE GYM)
3rd place: Daniel Chavez (ADRENALINE)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Kory Walker (LLOYD IRVIN)
2nd place: Robert Hunt (DADDIS FIGHT CAMP)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Michael Garlington (LLOYD IRVIN)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Derice Tew (JUNGLE GYM)
2nd place: Elijah Johnson (JUNGLE GYM)
3rd place: Michael Garlington (LLOYD IRVIN)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (100-119.9 lbs)
1st place: Sulaymean Felder (LLOYD IRVIN)

Kids No Gi Beginner 12 yrs (120 + lbs)
1st place: Tyler Hernandez (JUNGLE GYM)
2nd place: Edwin Gomez (JUNGLE GYM)
3rd place: Colton Tompkins (ADRENALINE)

Kids No Gi Intermediate 6 yrs (49.9 lbs)
1st place: Liam Jones (SILVER FOX)
2nd place: Justin Crespo (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Intermediate 6 yrs (50-59.9 lbs)
1st place: Romeo Zapata (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Advanced 9 yrs (59.9 lbs)
1st place: Dylan Hernandez (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Advanced 9 yrs (59.9 lbs)
1st place: Lloyd Irvin Jr (LLYOD IRVIN)
2nd place: Dylan Hernandez (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Advanced 9 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Peter Ruiz (BRAUSA)
2nd place: Alan Birbrayer (OLIVERA)
3rd place: Luke Scillieri (DELLEGRINO MMA)

Kids No Gi Advanced 9 yrs (80 + lbs)
1st place: Elijah Johnson (JUNGLE GYM)

Kids No GI Advanced 12 yrs (59.9 lbs)
1st place: Nathan Belfer (RIO PRO)

Kids No Gi Advanced 12 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Peter Ruiz (BRAUSA)
2nd place: Nathan Belfer (RIO PRO)
3rd place: William Griffin (TIGER SCHULMANN)

Kids No GI Advanced 12 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Elijah Dorsey (LLOYD IRVIN)

Kids No Gi Advanced 12 yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Romeo Gilmore (LLOYD IRVIN)
2nd place: Elijah Dorsey (LLOYD IRVIN)
3rd place: Jacob Lopez (JUNGLE GYM)

Kids No Gi Advanced 12 yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Isaiah Edmond (LLOYD IRVIN)
2nd place: Dante Smith (LLOYD IRVIN)
3rd place: Jael Winsett (YAMASAKI ACADEMY)

Kids No Gi Advanced 12 yrs (100-119.9lbs)
1st place: Miguel Davis (LLOYD IRVIN)
2nd place: Josh Hiler (IRONSIDE)
3rd place: Nick Ryan (BRUNSWICK BJJ)

Kids BJJ Beginner 6 yrs (49.9 lbs)
1st place: JJ Drennan (CUTTING EDGE BJJ)
2nd place: Chase Chin (JUNGLE GYM)
3rd place: Jonathan Regina (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 6 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Spencer Jackson (LLOYD IRVIN)
2nd place: Romeo Zapata (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 9 yrs (50-59.9 lbs)
1st place: Sydney James (LLOYD IRVIN)
2nd place: Nahan Coelho (ADRENALINE)
3rd place: Christian Poncio (CUTTING EDGE BJJ)

Kids BJJ Beginner 9 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Rico Murry (LLOYD IRVIN)
2nd place: Kory Coates (LLYOD IRVIN)
3rd place: Rocco Murray (LLOYD IRVIN)

Kids BJJ Beginner 9 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Derek Francis (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Miles Davis (LLOYD IRVIN)
3rd place: Tristan Landeta (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 9 yrs (80+ lbs)
1st place: Erica Scheinberg (OCEAN COUNTRY BJJ)
2nd place: Angel Santos (JUNGLE GYM)
3rd place: Nick Payne (LLOYD IRVIN)

Kids BJJ Beginner 12 yrs (59.9 lbs)
1st place: Daniel Chavez (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 12 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Henrique Alvez (CE BJJ)
2nd place: Hunter Chin (JUNGLE GYM)
3rd place: Daniel Chavez (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 12 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Korey Walker (LLOYD IRVIN)
2nd place: Robert Hunt (DADDIS FIGHT CAMPS)
3rd place: Dylan Kovaleski (BILL SCOTT)

Kids BJJ Beginner 12yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Ryan Rivera (CUTTING EDGE BJ)
2nd place: Michael Garlington (LLOYD IRVIN)

Kids BJJ Beginner 12yrs (90-99.9 lbs)
1st place: James Holder (OLYMPUS)
2nd place: Derice Tew (JUNGLE GYM)
3rd place: Jakob Cruz (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Beginner 12 yrs(100-119.9 lbs)
1st place: Edwin Gomez (JUNGLE GYM)
2nd place: Sulaymann Felder (LLOYD IRVIN)

Kids BJJ Beginner 12 yrs (120 + lbs)
1st place: Tyler Hernandez (JUNGLE GYM)
2nd place: Colton Tompkins (ADRENALINE)

Kids BJJ Intermediate 6 yrs(49.9 lbs)
1st place: Justin Crespo (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Advanced 9 yrs (59.9 lbs)
1st place: Llyod Irvin III (LLOYD IRVIN)
2nd place: Dylan Hernandez (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Advanced9 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Peter Ruiz (TEAM BRAUSA)
2nd place: Giovanni Huancaya (CE BJJ)
3rd place: Riley Mcerlean (TEAM FIONA)

Kids BJJ Advanced 9 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Alan Birbrayer (OLIVEIRA)
2nd place: Pedro Hernandez (CUTTING EDGE BJJ)

Kids BJJ Advanced 9 yrs (80 + lbs)
1st place: Ryan Rivera (CUTTING EDGE BJJ)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (59.9 lbs)
1st place: Llyod Irvin JR (LLOYD IRVIN)
2nd place: Nathan Belfer (RIO PRO)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (60-69.9 lbs)
1st place: Nathan Belfer (RIO PRO)
2nd place: Peter Ruiz (BRAUSA)
3rd place: Quinton Dixon (LLOYD IRVIN)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (70-79.9 lbs)
1st place: Elijah Dorsey (LLOYD IRVIN)
2nd place: Chase Barney (OCEAN COUNTY BJJ)
3rd place: Ferreira Leonardo (CUTTING EDGE BJJ)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (80-89.9 lbs)
1st place: Romeo Gilmore (LLOYD IRVIN)
2nd place: Jael Winsett (YAMASAKI ACADEMY)
3rd place: Jacob Lopez (JUNGLE GYM)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (90-99.9 lbs)
1st place: Isaiah Edmond (LLYOD IRVIN)
2nd place: Jael Winsett (YAMASAKI ACADEMY)
3rd place: Dante Smith (LLYOD IRVIN)

Kids BJJ Advanced 12 yrs (100-119.9 lbs)
1st place: Josh Hiler (IRONSIDE)
2nd place: Nick Ryan (BRUNSWICK BJJ)
3rd place: Miquel Davis (LLOYD IRVIN)

TEENS

Teen No Gi Beginner 15 yrs (99.9 lbs)
1st place: Raheine Vallez (JUNGLE GYM)

Teen No Gi Beginner 15 yrs (100-114.9 lbs)
1st place: Chris Carcich (CHUP WANG)
2nd place: Raheine Vallez (JUNGLE GYM)
3rd place: Bryan Sousa (FIONA)

Male Teen No Gi Beginner 15 yrs (115-129.9 lbs)
1st place: Rhyan Cardosa (TEAM FIONA)
2nd place: Kaitlyn Dicostanzo (LLYOD IRVIN)
3rd place: Max Bloomfield (ICAT ACADEMY)

Female Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Autumn Gordon (FIONA)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Allen Mero (JUNGLE GYM)
2nd place: Kacper Pacholak (LIONHEART)
3rd place: Alec Castillo (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (119.9 lbs)
1st place: Brayden Fuscaldo (EAST COAST UNITED)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Oscar Mendoza (IND)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Andrew Valladares (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place: Corey Dorsey (LLYOD IRVIN)
2nd place: Star Chase (LLYOD IRVIN)
3rd place: Jael Winsett (YAMASAKI ACADEMY)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Wolfie Steel (JORGE GURGEL)
2nd place: Julie Ladisa (JUNGLE GYM)
3rd place: John Ladisa (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Carlo Levell (LLOYD IRVIN)
2nd place: Eugene Skobelev (STATEN ISLAND JJ)
3rd place: Stephanie Pagan (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Ross Olexa (LLYOD IRVIN)
2nd place: Niles Billig (REFLEX BJJ)
3rd place: Khaled Dassan (ANIMALS MMA)

Girls Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (119.9 & under lbs)
1st place: Brayden Fuscaldo (EAST COAST UNITED)
2nd place: Joseph Roman (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Christopher Tran (LLYOD IRVIN)
2nd place: Joseph Roman (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Jamil Hill Taylor (LLYOD IRVIN)
2nd place: Tony Kentrotas (TIGER SCHULMANN)
3rd place: Ali Raja (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Derrick Holmes (LLOYD IRVIN)
2nd place: Michael Grossman (JUNGLE GYM)
3rd place: Niles Billig (REFLEX BJJ)

Girls Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (99 lbs)
1st place: Raheine Vallez (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Turpal Khamzayen (K DOJO)
2nd place: Bryan Sousa (FIONA)
3rd place: Raheine Vallez (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Rhyan Cardoso (FIONA)
2nd place: Kaitlyn Dicostanzo (LLYOD IRVIN)
3rd place: Leonardo Alves (TOP CONTROL)

Girls Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Autumn Gordon (FIONA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Alec Castillo (JUNGLE GYM)
2nd place: Allen Mero (JUNGLE GYM)
3rd place: Devon Roth (PARAMOUNT BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (119.9 lbs)
1st place: Brayden Fuscaldo (EAST COAST UNITED)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (170 + lbs)
1st place: Steven Perez (BRUNSWICK BJJ)
2nd place: Andrew Valladares (JUNGLE GYM)

Teen13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs & Under)
1st place: Corey Dorsey (LLOYD IRVIN)
2nd place: Kobe Adolph (LLYOD IRVIN)
3rd place: Star Chase (LLOYD IRVIN)

Girls Teen13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs & Under)
1st place: Star Chase (LLYOD IRVIN)
2nd place: Jael Winsett (YAMASAKI ACADEMY)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: John Ladisa (JUNGLE GYM)
2nd place: Wolfie Steel (JORGE GURGEL)
3rd place: Julie Ladisa (JUNGLE GYM)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Carlo Levell (LLYOD IRVIN)
2nd place: Eugene Skobeleev (STATEN ISLAND JJ)
3rd place: Madaline Donnelly (LLYOD IRVIN)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Niles Billig (REFLEX BJJ)
2nd place: Ross Olexa (LLYOD IRVIN)
3rd place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (119.9 lbs & Under)
1st place: Joseph Roman (JUNGLE GYM)
2nd place: Brayden Fuscaldo (EAST COAST UNITED)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Christopher Tran (LLOYD IRVIN)
2nd place: Joseph Roman (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Jamil Taylor (LLOYD IRVIN)
2nd place: Ali Raja (JUNGLE GYM)

Girls Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Vedna Toscano (ALLIANCE)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Derrick Holmes (LLOYD IRVIN)
2nd place: Michael Grossman (JUNGLE GYM)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
2nd place: Vedna Toscano (ALLIANCE)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Tara Rescinio (TIGER SCHULMANN)
2nd place: Rachel Roman (UWA)
3rd place: Autumn Gordon (FIONA)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Marisa Messer (CALANDRELLI)
2nd place: Chrissy Yandoli (LONG ISLAND MMA)
3rd place: Stacey Duck (TSMMA)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Bertie Lake (ATLAS JIU JITSU)
2nd place: Sharon Gonzalez (JUNGLE GYM)
3rd place: Natalie Lafuentes (ANIMAL MMA)

Womens No Gi Beginner (160 + lbs)
1st place: Michaela Sorrentino (PELLEGRINO)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Bertie Lake (ATLAS JIU JISTU)
2nd place: Stacey Duck (TSMMA)
3rd place: Michaela Sorrentino (PELLEGRINO)

Womens No Gi Intermediate (120-139.9 lbs)
1st place: Kakita Patterson (LLOYD IRVIN)
2nd place: Zoila Gurgel (JORGE GURGEL)
3rd place: Lauren Jones (ATLAS JIU JITSU)

Womens No Gi Intermediate (140-159.9 lbs)
1st place: Rose Dematteo (TSK)
2nd place: Brittany Waunsch (RENEGADE)
3rd place: Liz Mooring (TSMMA)

Womens No Gi Intermediate (OPEN)
1st place: Zoila Gurgel (JORGE GURGEL)
2nd place: Rose Dematteo (TSK)
3rd place: Lauren Jones (ATLAS JIU JITSU)

Womens No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Jullian Decoursey (EAST COAST UNITED)
2nd place: Julie Ladisa (JUNGLE GYM)
3rd place: Ismael Lollienette (BALANCE)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Aarae Alexander (LLOYD IRVIN)
2nd: Katlyn Chookagian (RENZO GRACIE)

Womens No Gi Advanced (140-159.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)
2nd place: Jessey Miele (IMBCT)
3rd place: Cassandra Stevenson (LLOYD IRVIN)

Womens No Gi Advanced (160 + lbs)
1st place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)
2nd place: Nancy Marji (ANIMALS MMA)
3rd place: Christina Tuazon (BALANCE)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)
2nd place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)
3rd place: Jessy Miele (IMBCT)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Rachel Wywadis (RENZO GRACIE)
2nd place: Rachel Roman (UWA)

Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Beatrice Branson (LLOYD IRVIN)
2nd place: Rosa Colombo (RENZO GRACIE)
3rd place: Celia Dweck (GGA)

Womens BJJ White Belt (140-159.9)
1st place: Bertie Lake (ATLAS JIU JITSU)
2nd place: Jillianne Shear (LLOYD IRVIN)

Womens BJJ White Belt (160 + lbs)
1st place: Margaret Barber (MAFA)
2nd place: Michaela Sorrentino (PELLEGINO)

Womens BJJ White Belt (OPEN)
1st place: Lauren Jones (ATLAS JIU JITSU)
2nd place: Bertie Lake (ATLAS JIU JITSU)
3rd place: Jillianne Shear (LLOYD IRVIN)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPER STREET BJJ)
2nd place: Cassandra Stevenson (LLOYD IRVIN)

Womens BJJ Blue Belt (160 + lbs)
1st place: Nancy Margi (ANIMALS MMA)
2nd place: Christina Tuazon (BALANCE)

Womens BJJ Blue Belt (OPEN)
1st place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
2nd place: Jennifer Fronio (JUNGLE GYM)

Womens BJJ Black Belt (119.9 lbs)
1st place: Jillian Decoursey (EAST COAST UNITED)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Aarae Alexander (LLOYD IRVIN)

Womens BJJ Black Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Michelle Colon (RCJ MACHADO)
2nd place: Jessy Miele (IMBCT)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Apollo Castillo (ENDURANCE MMA)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Apollo Castillo (ENDURANCE MMA)
2nd place: Elkin Hoyos (RENZO GRACIE)
3rd place: Patrick Rooney (SKMY)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Roman Alverez (LLOYD IRVIN)
2nd place: Geoff Merton (ICAT)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Nick Flannery (SPA CITY)
2nd place: Carlos Quiroa (PIZOL)
3rd place: Tseren Zuranov (OLIVERA)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Vemela McCalla (RENZO GRACIE)
2nd place: David Francois (RENZO GRACIE)
3rd place: Andrew Russoniello (RELSON)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: Ricardo Georges (BTT)
2nd place: Patrick Adams (CURVALHO)
3rd place: Randy Taveras (JUNGLE GYM)
Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Devhonte Johnson (EDSON CARVALHO)
2nd place: Nick Kracsun (LIONHEART)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Steven Saopedro (OCEAN COUNTY BJJ)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Anousith Virakone (BILL SCOTT BJJ)
2nd place: Steve Saopedro (OCEAN COUNTY BJJ)
3rd place: Justin Kiewra (SKMY)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Alan Gularov (K DOJO)
2nd place: Leeroy Johnson (ADRENALINE)
3rd place: Bryan Morales (PELLEGRINO)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Nick Kracsun (LIONHEART)
2nd place: Alan Gularov (K DOJO)
3rd place: Bryan Morales (PELLEGRINO)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Sop Huh (GRACIE BARRA)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Sop Huh (GRACIE BARRA)
2nd place: Jose Hermoza (BTT)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Paul Grant (JUNGLE GYM)
2nd place: Zach Northrup (MADAMA)
3rd place: Chris Kim (LLOYD IRVIN)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Eddie Aponte (BALANCE)
2nd place: Artue Khamukov (K DOJO)
3rd place: Chris Vadas (LLOYD IRVIN)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Michael Thomas (LLOYD IRVIN)
2nd place: Greg Quarantello (BILL SCOTT BJJ)
3rd place: Vincent Cacciabaudo (RABJJ)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Joseph Mammalello (BILL SCOTT BJJ)
2nd place: Nick Deangelo (BILL SCOTT BJJ)
3rd place: Renzo Saco (LLOYD IRVIN)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Roinny Saavedra (JUNGLE GYM)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: Zack Piontek (SOUTH AFRICA)
2nd place: Billy Johnson (SUB FORCE)
3rd place: Roinny Saavedra (JUNGLE GYM)

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Anousith Virokone (BILL SCOTT BJJ)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Ruslam Arov (K DOJO)
2nd place: Ryan Fazzi (OPITZ BROTHERS GYM)
3rd place: Jay Neimann (OLYMPUS)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Authur Khamukou (K DOJO)
2nd place: Eric Torres (JUNGLE GYM)
3rd place: Elon Hodge (RENZO GRACIE)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Christopher Tran (LLOYD IRVIN)
2nd place: Cory Walker (LLOYD IRVIN)
3rd place: Jimmy Santiago (ANIMALS MMA)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Jamil Taylor (LLOYD IRVIN)
2nd place: Corey Wilson (NEXT GEN JJ)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Julio Arce (TIGER SCHULMANN)
2nd place: Clint Kingsbury (ADRENALINE)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Dustine Akbari (TEAM ALPHA MALE)
2nd place: MARVIN LEE (MATA BJJ)
3rd place: Connie Coakley (ANIMALS MMA)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Brian Beaury (BLACK HOLE JIU JITSU)
2nd place: Maximilian Bohanan (RABJJ)
3rd place: Andrew Calandrelli (CALANDRELLI BJJ)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Tom Manelski (BILL SCOTT BJJ)
2nd place: Manuel Villafane (RENZO GRACIE)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Tim Dawson (LLOYD IRVIN)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Nelson Puentes (ALLIANCE NYC)
2nd place: Tom Deblass (RENZO GRACIE)
3rd place: Chris Martin (DOJO 1)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Benny Rupel (CLOCKWORK)
2nd place: Joe Cashin (ATLAS JIU JITSU)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Tom Manelski (BILL SCOTT BJJ)
2nd place: Brian Beaury (BLACK HOLE JIU JITSU)
3rd place: Tim Dawson (LLOYD IRVIN)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Terry Mackie (TOP FIGHT TEAM)
2nd place: Justin Patten (BLUE MOON JIU JITSU)
3rd place: David Heuer (GGA)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Justin Lee (LLOYD IRVIN)
2nd place: Louis Torres (BTT)
3rd place: Kirkland Campbell (JUNGLE GYM)

Mens Executive No Gi Beg. (200 + lbs)
1st place: Anthony Seda (ANIMALS MMA)
2nd place: Oniel Mendez (GIRON)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Aronicimo Richotti (ANIMALS MMA)

Mens Executive No Gi Advanced (159 lbs)
1st place: Patrick Kelly (JUNGLE GYM)
2nd place: Steven Fallon (CODELLA ACADEMY)
3rd place: Ben Corpus (GRACIE BARRA)

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Sam Osman (SCHILLING BJJ)
2nd place: Chris Acevedo (JUNGLE GYM)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Matthew Butler (BILL SCOTT BJJ)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Matthew Butler (BILL SCOTT BJJ)
2nd place: Matt Carcich (NORTHERN VALLEY BJJ)
3rd place: Chris Acevedo (JUNGLE GYM)

Mens Masters No Gi Advanced. (159.9 lbs)
1st place: Alex Puskas (K DOJO)
2nd place: Ben Corpuz (GRACIE BARRA)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Maida Eldabbas (PAPERSTREET BJJ)
2nd place: Ben Corpuz (GRACIE BARRA)

Mens Masters No Gi Advanced. (180-199.9 lbs)
1st place: Kirkland Campbell (JUNGLE GYM)

Mens Masters No Gi Advanced. (200 + lbs)
1st place: Matt Carcich (NORTHERN VALLEY BJJ)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Alex Puskas (K DOJO)

Mens No Gi NV (129.9 lbs & under)
1st place: Brayden Fuscaldo (EAST COAST UNITED)
2nd place: Rhyan Cardoso (TEAM FIONA)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Angel Santos (ENDURANCE)
2nd place: Josh Knechtel (ALEX ROCHAS)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: David Janssen (ALEX ROCHAS)
2nd place: Chris Tuzeneu (PELIGRINO)
3rd place: Oscar Mendoza (IND)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: Josh Truesdell (RENZO GRACIE)
2nd place: Jose Rivera (LIONHEART)
3rd place: Paul Ruhnke (SUSSEX COUNTY MMA)

Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Nicholas Cameron (ALEX ROCHAS)
2nd place: Nathaniel Wheeler (RENZO GRACIE)
3rd place: Vicente Washinton (SUBFORCE BJJ)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Luke Szeman (RABJJ)
2nd place: Chris Might (MRKULIC DIESEL)
3rd place: Alex Nemeth (WORLDWIDE)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Anthony Seda (ANIMALS MMA)
2nd place: Rainer Diaz (ALLIANCE)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Josh Truesdell (RENZO GRACIE)
2nd place: Jeff Chu (RENZO GRACIE)
3rd place: Luke Szeman (RABJJ)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Apollo Castillo (ENDURANCE MMA)
2nd place: Joseph Roman (JUNGLE GYM)
3rd place: Rhyan Carcloso (FIONA)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Elkin Hoyos (RENZO GRACIE)
2nd place: Joshua Knechtel (ALEX ROCHAS)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Roman Alverez (LLOYD IRVIN)
2nd place: David Jackson (ALEX ROCHAS)
3rd place: Chris Tuzeneu (PELIGRINO)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Christopher Kerbis (RENZO)
2nd place: Shane Alvarez (LLOYD IRVIN)
3rd place: David Pfeiffer (LLOYD IRVIN)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Ibrahaim Raafat (CARLSON GRACIE)
2nd place: Frank Spano (CT UNITED)
3rd place: Anderson Silva (PIZOL)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Lukasz Pluta (OSMAN BJJ)
2nd place: Chris Might (MRKULIC DIEL)
3rd place: Luke Szeman (KABJJ)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Johnson Devhonte (EDSON CARVALHO BJJ)
2nd place: David Dabrdwski (RENZO GRACIE)
3rd place: Roinny Saavedra (JUNGLE GYM)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: William Young (LLOYD IRVIN)
2nd place: Oniel Mendes
3rd place: Steven Saopedro (OCEAN COUNTY BJJ)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Diaz Rainer (ALLIANCE)
2nd place: Bryan Morales (PELLEGRINO)

Mens BJJ White Belt (OPEN)
1st place: Christopher Kerbis (RENZO)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Jamie Enrique (EDGE)
2nd place: Bryan Caprice (LLOYD IRVIN)
3rd place: Mark Sekzer (GRACIE BARRA)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Alex Carpenter (GRACIE BARRA)
2nd place: Justin lee (LLOYD IRVIN)
3rd place: Luke Szeman (RABJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Chris Acevedo (JUNGLE GYM)
2nd place: Oniel Mendez (GIRON)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Aroncimo Richotti (ANIMALS MMA)
2nd place: Anthony Seda (ANIMALS MMA)

Mens BJJ White Belt EXEC (OPEN)
1st place: Chris Acevedo (JUNGLE GYM)
2nd place: Brian Dyson (ALLIANCE)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Cory Walker (LLOYD IRVIN)
2nd place: Christopher Tran (LLOYD IRVIN)
3rd place: Stephen Lorenzo (JUNGLE GYM)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Jamil Taylor (LLOYD IRVIN)
2nd place: John Cutrone (CLOCKWORK)
3rd place: Cory Wilson (NEX GEN BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Paul Grant (JUNGLE GYM)
2nd place: Chris Kim (LLOYD IRVIN)
3rd place: Ross Olexa (LLOYD IRVIN)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Derrick Holmes (LLOYD IRVIN)
2nd place: Eddie Spiker (LLOYD IRVIN)
3rd place: Yonaten Eldor (BRUNO BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Mike Thomas (LLOYD IRVIN)
2nd place: Justin Jones (LLOYD IRVIN)
3rd place: Peter Petties (LLOYD IRVIN)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Philip Mento (LLOYD IRVIN)
2nd place: Ricardo Georges (BTT)
3rd place: Elon Hodge (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Zack Piontek (SOUTH AFRICA)
2nd place: Tim Dawson (LLOYD IRVIN)
3rd place: Pereira Helio (TEAM DITTEN COURT)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Eric Torres (JUNGLE GYM)
2nd place: Joe Cashin (ATLAS JIU JITSU)
3rd place: Jay Niemann (OLYMPUS)

Mens BJJ Blue Belt (OPEN)
1st place: Alex Leykikh (CT UNITED)
2nd place: Tim Dawson (LLOYD IRVIN)
3rd place: Philip Mento (LLOYD IRVIN)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Kevin Paretti (ALLIANCE)
2nd place: Louis Torres (BTT)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Alex Leykikh (CT UNITED)
2nd place: Chris Brown (MAT FACTORY)
3rd place: Brian Lopez (PIZOL)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Zata Toscano (ALLIANCE)
2nd place: Frank Marshall (RENZO GRACIE)
3rd place: Mike Bosco (IMBCT)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: David Lockhart (RENZO GRACIE)
2nd place: Stephen Osullivan (GRACIE BARRA)
3rd place: Roger Dardis (MARCELO GARCIA)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Danilo Londe (GGA)
2nd place: Anton Gotsmanov (SAS TEAM)

Mens BJJ Purple Belt (200 + lbs)
1st place: Andrew Silber (ALLIANCE)
2nd place: Benny Rupel (CLOCKWORK)
3rd place: Steven Thomas (MADAMA)

Mens BJJ Purple Belt (OPEN
1st place: Andrew Silber (ALLIANCE)
2nd place: Alex Chianurashvili (CLOCKWORK BJJ)
3rd place: Matthew Nunez (FAIRFAX BJJ)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Ben Corpuz (GRACIE BARRA)
2nd place: Jose Hermoza (BTT)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Patrick Kelly (JUNGLE GYM)
2nd place: David Escobar (ENDURANCE MMA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Gary Ray (ATLAS JIU JITSU)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Gary Ray (ATLAS JIU JITSU)
2nd place: Keith Holland (TONG DRAGON)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Steven Thomas (MADEMA)
2nd place: Mathe Nunez (DAVID JACOBS)
3rd place: Jon Bilyk (TONG DRAGON)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (OPEN)
1st place: Jon Bilyk (TONG DRAGON)
2nd place: Keith Holland (TONG DRAGON)

Mens BJJ Brown Belt (139 lbs & under)
1st place: Jimmy Santiago (ANIMALS MMA)
2nd place: Alok LAL (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Brown Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Michael Guarneri (ANIMALS MMA)

Mens BJJ Brown Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Jordan Schultz (LLOYD IRVIN)
2nd place: Dainis Nguyen (SCHILLING BJJ)
3rd place: Brian Beaury (BLACK HOLE JJ)

Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Paul Wickes (BALANCE)
2nd place: Joe Oppedrisano

Mens BJJ Brown Belt (200 + lbs)
1st place: Nelson Puentes (ALLIANCE)
2nd place: Roby Batista (ALLIANCE)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Sam Osman (SCHILLING BJJ)
2nd place: Joe Oppedisano

Mens BJJ Brown Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Sam Osman (SCHILLING BJJ)
2nd place: Matthew Butler (BILL SCOTT BJJ)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Luiz Costa (RENZO GRACIE)
2nd place: Cleverton Pizol (PIZOL)

Mens BJJ Black Belt (OPEN)
1st place: Bruno Tostes (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Black Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Anissel Hajjajy (BTT)