Individual Results from 2012 Grapplers Quest at UFC Fan Expo - July 6-7, 2012 - Las Vegas, Nevada

BrianCimins's picture

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Kids No Gi Beginner (49.9 lbs) 6yrs
1st place: Coby Merrill
2nd place: Mateus Pereira (CARLSON GRACIE LV)
3rd place: Eli Escamile (SILVA ARMY/TECHNIQUE)

Kids No Gi Beginner (50-59.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Jayden Tani (CONDEKOMA)
2nd place: Brandon Paez (DRYSDALE)
3rd place: Janelle Tkaczuk

Kids No Gi Beginner (60-69.9 lbs) 7-9YRS
1st place: Nixon Dodds (DRYSDALE)
2nd place: Cody Merrill (MELLINIA)
3rd place: Christian Palacios (CARLSON GRACIE LV)

Kids No Gi Beginner (70-79.9 lbs) 7-9YRS
1st place: Salvador Awana (RIVERSIDE SUBMISSIONS)
2nd place: Zachary Lagasca (CARLSON GRACIE LV)
3rd place: Aslan Trapp (ALLIANCE JJ)

Kids No Gi Beginner (80-94.9 lbs) 7-9YRS
1st place: Danny Lockhart (IKON MMA)
2nd place: Adam Babb (CONTENDER MMA)
3rd place: Benny Lockhart (IKON MMA)

Kids No Gi Beginner (59.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Janelle Tkaczuk (TEAM REIGN)

Kids No Gi Beginner (60-69.9 lbs) 10-12YRS
1st place: Alfredo Rivas (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Hans Ehrlich (ALLIANCE TWISTED GENETICS)

Kids No Gi Beginner (70-79.9 lbs) 10-12YRS
1st place: Aaron Ulgarah (CASCAO JJ)
2nd place: Marcus Laughren (TRU MMA)
3rd place: Jacob Laughren (TRU MMA)

Kids No Gi Beginner (80-89.9 lbs) 10-12YRS
1st place: Avery Stiles (SBGI)
2nd place: Aviv Gozali (RENZO GRACIE)
3rd place: Joshua Southard (TEAM QUEST)

Kids No Gi Beginner (90-99.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: River Richardson (100% MMA)
3rd place: Justice Brewer (UNITED NATIONS)

Kids No Gi Beginner (100+lbs) 10-12yrs
1st place: Jack Ames (CARLSON GRACIE)
2nd place: Robert Hipolite ( IRISH HIT SQUAD)
3rd place: Anthony Cahedo (CARLSON GRACIE LV)

Kids No Gi Advanced (49.9 lbs) 6YRS
1st place: Traic Faintner (SBGI)
2nd place: Regina Awana (RIVERSIDE SUBMISSIONS)
3rd place: Bryant Henderson (CARLSON GRACIE)

Kids No Gi Advanced (50-59.9 lbs) 6yrs
1st place: Lily Piper (JAY PAGES JJ)

Kids No Gi Advanced (60-69.9 lbs) 6yrs
1st place: Chaz McNelis (CARLSON GRACIE)
2nd place: Lily Riper

Kids No GI Advanced (70+ lbs) 6yrs
1st place: Chaz McNeils (CAVALCANTI)
2nd place: Elijah Nieves (CAVALCANTI)

Kids No Gi Advanced (59.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Dominic Batara (10TH PLANET)
2nd place: Quinten Logan (ALAN BELCHER)
3rd place: Joe Davison (SBG)

Kids No Gi Advanced 60-69.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Jet Moxley (BAY JJ)

Kids No Gi Advanced (70-79.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Tye Ruotulo (A TEAM)
2nd place: Courtney Cardoza (A TEAM BJJ)
3rd place: Joseph Ostergren (TEAM QUEST)

Kids No Gi Advanced (59.9lbs) 10-12yrs
1st place: Isaih Calderon (ARTS OF JJ)
2nd place: Ricky Davison (SBG)
3rd place: Jeremiah Trujillo (TEAM QUEST)

Kids No Gi Advanced (60-69.9lbs) 10-12yrs
1st place: Abraham Medina (DRYSDALE)
2nd place: Jake Hare (DRYSDALE)
3rd place: Dillon Fedor (RICARDO CAVALCANTI)

Kids No Gi Advanced (70-79.9lbs) 10-12yrs
1st place: Justus Scott (DRYSDALE)
2nd place: Kade Rotulo (A TEAM)
3rd place: Taylor Guerra (BRASA DAMIEN MAI)

Kids No Gi Advanced (80-89.9lbs) 10-12yrs
1st place: Richie Gurule (CLEBER JJ)
2nd place: Elijah Summerlin (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Bianca Lebosnoyani

Kids No Gi Advanced (90-99.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Cameron Gomez (THROWDOWN)
3rd place: Gustavo De Souza (SBGI)

Kids No Gi Advanced (100+ lbs) 10-12yrs
1st place: Marcel Banks (FARIAS BJJ EASTWEST MMA)
2nd place: Aiko Mae Hernandez (COBRA KAI)
3rd place: Braiden Barris (GROUND ASSAULT MMA)

Kids BJJ Beginner (49.9 lbs) 6yrs
1st place: Eli Escamille (SILVIA ARMY/ TECHNIQUE)
2nd place: Aiden Alsguson (RANDORI/BRASA)
3rd place: Hudson Washington (SILVIA ARMY/TECHNIQUE)

Kids BJJ Beginner (50-59.9 lbs) 6yrs
1st place: Kaesen Domingo (CAVALCANTI)
2nd place: Dreyk Galicia (DRYSDALE)

Kids BJJ Beginner (59.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Brandon Paez (DRYSDALE)
2nd place: Owen Buckley
3rd place: Chris Array

Kids BJJ Beginner (60-69.9lbs) 7-9yrs
1st place: Lucas Thompson
2nd place: Ryan Hrcka (COBRA KAI)
3rd place: Cristian Palacios (CARLSON GRACIE)

Kids BJJ Beginner (70-79.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Peyton Angelias (DRYSDALE)
2nd place: Aslan Trapp (ALLIANCE JJ)
3rd place: Cheyenne Hallabrin (TRU MMA)

Kids BJJ Beginner (80+ lbs) 7-9yrs
1st place: Matthew Peterson (COBRA KAI)
2nd place: Noah Ortiz (COBRA KAI)
3rd place: Bryant Pierce

Kids BJJ Beginner (59.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Matias Duran (TEAM MICA)
2nd place: Courtney Cardoza (TEAM REIGN)

Kids BJJ Beginner (60-69.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Hans Ehrlich (ALLIANCE TWISTED GENETICS)
2nd place: Alfredo Rivas (CARLSON GRACIE)

Kids BJJ Beginner (70-79.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Dustin Smith (CASCAO)
2nd place: Aaron Algarah (CASCAO)
3rd place: Marcus Laughren (TRU MMA)

Kids BJJ Beginner (80-89.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Avery Stiles (SBGI)
2nd place: Joshua Southard (TEAM QUEST)
3rd place: Gabriel Silva (WAND FIGHT TEAM)

Kids BJJ Beginner (90-99.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Austin Diano (GRACIE BARRA)
2nd place: Joradan Acosta (CARLSON GRACIE)
3rd place: Eric Rodriguez (TIGER SHULMANS NYC)

Kids BJJ Beginner (100+ lbs) 10-12yrs
1st place: Jack Ames (CARLSON GRACIE)
2nd place: Andrew McGinley (CARLSON GRACIE LV)
3rd place: Andrew Cahedo (CARLSON GRACIE LV)

Kids BJJ Advanced (49.9 lbs) 6yrs
1st place: Bryant Henderson (CARLSON GRACIE)
2nd place: Regina Awana (RIVERSIDE SUBMISSIONS)
3rd place: Hudson Washington (SILVIA ARMY/TECHNIQUE)

Kids BJJ Advanced (50-59.9 lbs) 6yrs
1st place: Caughlin Valenzuela (DVC)
2nd place: Lily Piper (JAY PAGES JJ)

Kids BJJ Advanced (60-69.9 lbs) 6yrs
1st place: Chaz McNelis (CARLSON GRACIE)
Kids BJJ Advanced (70+ lbs) 6yrs
1st place: Chaz McNelis (CARLSON GRACIE)
2nd place: Elijah Nieves (CAVALCANTI)

Kids BJJ Advanced (59.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Dominic Batara (10TH PLANET)
2nd place: Ruben Huron Jr. (ALAN BELCHER MMA)
3rd place: Quinten Logan (ALAN BELCHER MMA)

Kids BJJ Advanced (60-69.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Jet Moxley (BAY JJ)
2nd place: Jenson Cottee (GRACIE HUMAITA )
3rd place: Antonio Iniguez (GRACIE HUMAITA)

Kids BJJ Advanced (70-79.9 lbs) 7-9yrs
1st place: Kade Ruotolo (A TEAM)
2nd place:Tye Ruotolo (A TEAM)
3rd place: Courtney Cardoza (A TEAM)

Kids BJJ Advanced (59.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Isaih Calderon (ARTS of JJ)
2nd place: Jeremiah Trujillo (TEAM QUEST)
3rd place: Kamahao Kang (MAUI JJ)

Kids BJJ Advanced (60-69.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Jake Hare ( DRYSDALE)
2nd place: Abraham Medina (DRYSDALE)
3rd place: Jalen Hawes (SBG MONTANA)

Kids BJJ Advanced (70-79.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Justus Scott
2nd place: Tye Rotulo (A TEAM)
3rd place: Taylor Guerra ( BRASA DAMIAN MAIA)

Kids BJJ Advanced (80-89.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Carlos Bolanos (CLEBER JJ)
2nd place: Richie Gurule (CLEBER JJ)
3rd place: Elijah Summerlin (GRACIE HUMAITA)

Kids BJJ Advanced (90-99.9 lbs) 10-12yrs
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Cameron Gomez (THROWDOWN)
3rd place: Gustavo De Souza (SBGI)

Kids BJJ Advanced (100+ lbs) 10-12yrs
1st place: McKenna Hutchinson (COMBINED MARTIAL SCIENCE)
2nd place: Marcel Banks (FARIAS BJJ EASTWEST MMA)
3rd place: Aiko Hernandez (COBRA KAI)

Girls Kids BJJ Advanced (100+ lbs) 10-12yrs
1st place: Aiko Hernandez (COBRA KAI)
2nd place: McKenna Hutchinson (COMBINED MARTIAL SCIENCE)

TEENS

Teen No Gi Beginner (99.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Anthony Gallegos (REDLION BJJ)
2nd place: Severson Tyrun (SBG)
3rd place: Ken Julian (CAVALCANTI)

Teen No Gi Beginner (100-114.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Victor Gallegos (REDLION BJJ)
2nd place: Shadi Ebrahimi (CMS)
3rd place: Jack Collette

Teen Girls No Gi Beginner (100-114.9lbs) 13-15yrs
1st place: Cierra Smith (CAVALCANTI)
2nd place: Shadi Ebrahimi

Teen No Gi Beginner (115-129.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Cesar Hernandez (DRYSDALE)
2nd place: Ryley Hallman (VICTORY ATHLETICS)
3rd place: Damyon Richardson (FIT NHB)

Teen No Gi Beginner (130+ lbs) 13-15yrs
1st place: Mark McDill (CHINA HAND MA)
2nd place: Angel Camacho III
3rd place: Rene Flores (UNDERGROUND SUBDERGROUND)

Teen No Gi Beginner (119.9+lbs) 16-17yrs
1st place: Gregorio Castillon (TRU MMA)

Teen No Gi Beginner (120-134.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Brian Vizarreta (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
2nd place: Joel Gonzalez (TEAM UNITED)
3rd place: Katelynne Sons (VARGAS JJ)

Teen No Gi beginner (135-149.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Bryce Sepe (COBRA KAI)
2nd place: Logan Hancehtt (KICKERS MMA)
3rd place: Brandon Sepe (COBRA KAI)

Teen No Gi Beginner (150-169.9lbs) 16-17yrs
1st place: John Buttner (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Alexander Heuser (SUNSET BOXING)
3rd place: Cody Monsalve (TEAM HCAA/FIGHT CAPITAL)

Teen No Gi Beginner (170+ lbs) 16-17yrs
1st place: Ryan Harris (XTREME COUTURE)
2nd place: Dorian Pimentel (FUSION/10TH PLANET)
3rd place: Dennver Knight (KNIGHT MA)

Teen No Gi Advanced (100-114.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Kyle Venom Penalosa (COBRA KAI)
2nd place: Jose Tapia (SFBJJ)
3rd place: John Verdera (TAPOUT)

Teen No Gi Advanced (115-129.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Tomas Salas (WEST COAST JJ)
2nd place: Jean Paul Leboshoyan
3rd place: Damian Oranday (ELITE MMA BAYTOWN)

Teen No Gi Advanced (130+ lbs) 13-15yrs
1st place: Seth Wheeler (AGORA BJJ)
2nd place: Howie Dougherty (PARAGON)
3rd place: Robert Alvarez (CARLSON GRACIE LV)

Teen No Gi Advanced (119.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Alejandro Hernandez (WCA)
2nd place: Milan Knezovich (ROSEBERRYS MARITIAL ARTS)
3rd place: Codey Moore (GRACIE BARRA)

Teen No Gi Advanced (120-134.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Eduardo Pehna (SERGIO PEHNA)
2nd place: Brian Vizarreta (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
3rd place: Jesse Tafoya (MEAN1 MMA)

Teen No Gi Advanced (135-149.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Andrew Walle (UNDERGROUND SUB)
2nd place: Amanda Leve (PAPER STREET)
3rd place: Wyatt Sellers (CLUTCH MMA)

Teen No Gi Advanced (150-169.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Bronson Mitchell (FIERCE JJ)
3rd place: Karter Holthusen (PETUSHIN MARTIAL ARTS)

Teen No Gi Advanced (170 lbs) 16-17yrs
1st place: Donovan Nafarrete (GRACIE HUMAITA LV)
2nd place: Jake Childress (GEORGETOWN MMA)
3rd place: Michael Haynes (COBRA KAI)

Teen BJJ Beginner (99.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Severson Tyrun (SBG)
2nd place: Joshua Holguin (SILVAS ARMY)
3rd place: Ken Julian (CAVALCANTI)

Teen BJJ Beginner (100-114.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Gabriel Luna (DRYSDALE)
2nd place: Shadi Ebrahimi (CMS)
3rd place: Jack Collette

Teen BJJ Beginner (115-129.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Isaac Dominguez
2nd place: Jose Gomez
3rd place: Christian Valenzuela (DVC)

Teen BJJ Beginner (130+ lbs) 13-15yrs
1st place: Anthony Davis (REDLION BJJ)
2nd place: Angel Camacho III
3rd place: Anthony Cruz

Teen BJJ Beginner (119.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Nelson Quezada (GRACIE HUMAITA)

Teen BJJ Beginner (120-134.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Talen Guzman (SIDNEY SILVA BJJ)
2nd place: Shariq Khan (ALLIANCE JJ)

Teen BJJ Beginner (135-149.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Brandon Sepe (COBRA KAI)
2nd place: Bryce Sepe (COBRA KAI)
3rd place: Donathon Salas (GRACIE HUMAITA)

Teen BJJ Beginner (150-169.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Elias Marriott (ALEXANDRE GARCIA BJJ)

Teen BJJ Beginner (170+ lbs) 16-17yrs
1st place: Elias Marriott
2nd place: Asher Trapp (ALLIANCE JJ)

Teen BJJ Advanced (99.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Esteffana Wilson (DRYSDALE)

Teen BJJ Advanced (100-114.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Kyle Venom Penalosa (COBRA KAI)
2nd place: Kai Holland (MACAO GOLD TEAM)
3rd place: Jose Tapia (SFBJJ)

Teen BJJ Advanced (115-129.9 lbs) 13-15yrs
1st place: Tomas Salas (WEST COAST JJ)
2nd place: Damion Oranday (ELITE MMA BAYTOWN)
3rd place: Austin Oranday (ELITE MMA BAYTOWN)

Teen BJJ Advanced (130+ lbs) 13-15yrs
1st place: Matthews Ledur (CARLSON GRACIE LV)
2nd place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
3rd place: Howie Dougherty (PARAGON)

Teen BJJ Advanced (119.9 lbs) 16-17yrs
1st place: Cody Moore (GRACIE BARRA)

Teen BJJ Advanced (120-134.9lbs) 16-17yrs
1st place: Eduardo Penha (SERGIO PEHNA)
2nd place: Abel Gervacio (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Codey Moore (GRACIE BARRA)

Teens BJJ Advanced (150-169.9lbs) 16-17yrs
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA LV)
2nd place: Tommy Tappa (TEAM BACANCE)
3rd place: Matt Pickens (DRYSDALE)

Teens BJJ Advanced (170+ lbs) 16-17yrs
1st place: Greg Ambaryan (HAYASTAN)
2nd place: Jake Childress (GEORGETOWN MMA)
3rd place: Porter Hickman (GRACIE HUMAITA LV)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Tarah Gonzalez (COLOSSEUM TRAINING CENTER)
2nd place: Lila Smadja (10TH PLANET)
3rd place: Kate Gondales (VARGAS JJ)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Sharon Jacobson (AMERICAN GRAPPLING TOP TEAM)
2nd place: Gina Sanchez (ALLIANCE)
3rd place: Katelynne Sons (VARGAS JJ)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Yumi Matsumak (10TH PLANET)
2nd place: Gianna Lancia (TEAM MICA)
3rd place: Luna Varone (WVERDUM COMBAT TEAM)

Womens No Gi Beginner (160+ lbs)
1st place: Sara Snow (TRU MMA)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Kyra Batara (10TH PLANET)
2nd place: Yumi Matsumota
3rd place: Kristen Mason (10TH PLANET)

Womens No Gi Intermediate (120-139.9 lbs)
1st place: Taylor Leonardi (CARLSON GRACIE)
2nd place: Karina Taylor (DRYSDALES)
3rd place: Colleen Schnieder (THE LAB)

Womens No Gi Intermediate (160 + lbs)
1st place: Sara Snow (TRU MMA)
2nd place: Patrice Jackson (BRIAN ESPINOZAS WC JJ)

Womens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Sharon Jacobson
2nd place: Patrice Jackson (BRIAN ESPINOZAS WC JJ)
3rd place: Vikki Marlow (GRACIE HUMAITA)

Womens No Gi Advanced (119 lbs & Under)
1st place: Maria Magana (SCBJJ)
2nd place: Jessica Penne (CHECKMAT USA)
3rd place: Kyra Batara (10TH PLANET)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Amanda Loewen (SBGI)
2nd place: Cortney Casey (DRYSDALES JJ)

Womens No Gi Advanced (140-159.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
2nd place: Crystal Cooper (PARAGON)

Womens No Gi Advanced (160 + lbs)
1st place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)
2nd place: Patrice Jackson (WEST COAST JJ)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Randi Miller
2nd place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
3rd place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Rebeca Bringham (TRIBENT ACADEMY)
2nd place: Kim Wilson (DRYSDALES)
3rd place: Stephanie Holguin (RICARDO CAVALCANTI)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Gianna Lancia (TEAM MICA)
2nd place: Gabriella Aguilera (CAVALCANTI)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Maria Magna (SCBJJ)
2nd place: Shasta McMurray (FIGHT READY)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Amanda Loewen (SBGI)
2nd place: Kelsey Belmont (RIBEIRO JIU JITSU)
3rd place: Anne Lee (ROGER MACHADO)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Amanda Leve (PAPERSTREET BJJ)
2nd place: Victoria Delucia (GRACIE HUMAITA)

Womens BJJ Blue Belt (160+ lbs)
1st place: Patrice Jackson (BRIAN ESPINOZAS WC JJ)

Womens BJJ Blue Belt ABOL (OPEN)
1st place: Amanda Loewen (SBGI)
2nd place: Maria Magana (SCBJJ)
3rd place: Patrice Jackson (BRIAN ESPINOZAS WC JJ)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Jhalan Lohoni (TORONTO BJJ)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Ronda Andrews (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Crystal Cooper (PARAGON)

Womens BJJ Black Belt (160+ lbs)
1st place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)

Womens BJJ Black Belt ABSOL (OPEN)
1st place: Jessica Richer (GRACIE BARRA)
2nd place: Crystal Cooper (PARAGON)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Bryan Lopez (CLEBER BJJ)
2nd place: Joseph Espinoza (TRAILS MMA)
3rd place: Jeremias Gonzalez (COBRA KAI)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Corey Conway (XTREME COUTURE)
2nd place: Jarrell Madrid (VARGAS JJ KICKERS)
3rd place: Alfredo Alcala (NEUTRAL GROUNDS)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Alfredo Contreras (XTREME COUTURE)
2nd place: Eric Castodio (DRYSDALES)
3rd place: Robert Fernandez (SYSTEM 8)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: C. Welch (CHA GRACIE)
2nd place: Shane Shapiro (COBRA KAI)
3rd place: K Nieto (TOP OF THE)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Luis Ocon (PITBULL BJJ)
2nd place: David Barber (ALLIANCE)
3rd place: Elias Wyse (IMPACT MMA)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: Ali Magomedov (RALPH GRACIE)
2nd place: Issac Bodenlos (COBRA KAI)
3rd place: Jess Hallabrin (TRU MMA)

Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Kenneth Loya (THE PIT SLO)
2nd place: Luis De la Torre (OFIT)
3rd place: Chadwick Heaton (MAXIMUM TRAINING CENTRE)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Jonathan Hughes
2nd place: Renato Gonzalez (MILLENNIA)
3rd place: Andre Keshishayan (10TH PLANET)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Julian Tolliver (ALEXANDRE GRACIE BJJ)
2nd place: Zane Frazier (TEAM 4 CORNERS)
3rd place: Jose Lopez (NLT PANKRATION)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Yates Wright (IND)
2nd place: Gerard Francis (MAC MOONEYS GYM)
3rd place: Rick Camarero (BORAN JJ)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Ali Mogomed (RALPH GRACIE)
2nd place: E Wise (IMP MMA)
3rd place: J Howard (NEXT GENERATION)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Jason Pacheco Jr (THROWDOWN)
2nd place: Eduardo Penha (SERGIO PENHA)
3rd place: Terrance Chan (UNIVERSAL MMA)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Riley Wiseman (TEAM WISE)
2nd place: Dominick Tim (COBRA KAI)
3rd place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Dakota Tackett (SBG)
2nd place: Josh Monsivais (CARLSON GRACIE)
3rd place: Anthony Birchak (NORTHSIDE BJJ)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Jeremy Spry (UNDISPUTED)
2nd place: Vincent Vitatoe (XTREME COUTURE)
3rd place: Anthony Bartlett (BUHL WRESTLING)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Erik Oganov (STRONG STYLE MMA)
2nd place: Troy Bennett (IND)
3rd place: Federico Castillo (DEBRAZIL JJ)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Don Brecht (UNDISPUTED)
2nd place: Nicholas Smith (ISS)
3rd place: Scott Macey (IND)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Allen Nolte (SBG)
2nd place: Gibran Maciel (THE ARENA)
3rd place: Jacob Lashley (TEAM VITOR OLIVEIRA)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: Jeffrey Roman (SERAPHINE MAGIO PENHA)
2nd place: Lance Bednorski (PARAGON)
3rd place: Joseph Ramirez (SUNSET BOXING)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Josue Lugo (FIGHTERZ CORNER)
2nd place: Tylaer Grady (UTC)
3rd place: Andrew Armijo (GRACIE BARRA)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: A Nolte (SBG)
2nd place: J Lugo (FIG CORNER)
3rd place: R Wiseman (TEAM WISE)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Matt Betzold (FIGHT READY)
2nd place: Edwin Pagan (XTREME COUTURE)
3rd place: Taylor McCorriston (FTCC)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Richard Alarcon (LOTUS CLUB)
2nd place: Matt Betzold (FIGHT READY)
3rd place: John Weinert (ELITE PERFORMANCE)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Jimmy Jarguin (RALPH GRACIE)
2nd place: Abraham Nava(KNUCKLEHEADZ)
3rd place: Kahlil Moreland (ROGER MACHADO)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Dustin Akbari (ALPHA MALE)
2nd place: Mike Neal (SYLVIO BEHRING USA)
3rd place: Jose Gutierrez (ALL AMERICAN JIU JITSU)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: James Guyton (COBRIHNA BJJ)
2nd place: Stuart Deleurme (COBRA KAI)
3rd place: Art Ramirez (COBRA KAI)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Brent Primus (NWMA MEGATON)
2nd place: Stephan Martinez (MILLENIA MMA)
3rd place: Daniel Rubenstien (VALKO BJJ)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Tryfon Stathopoulos (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Eduardo Crena (BJJ SYNERGY)
3rd place: Michael Murrell (RALPH GRACIE)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: John Diggins (SBGI)
2nd place: Sean Spangler (DRYSDALE)
3rd place: Javier Torres (GRACIE HUMAITA)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Jordan Johnson (CAB MMA)
2nd place: Phil Kelly (BTT)
3rd place: Willie Leonard (LLYOD IRVIN)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Ismael Mota (CYC GRACIE)
2nd place: Jordan Johnson (CAB MMA)
3rd place: Carlos Farias (ROBERTO BJJ)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Justin Gauker (OFIT)
2nd place: Jamie Homampour (THROWDOWN)
3rd place: Hector Diaz (COBRA KAI)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Cesar Chavez (CSW)
2nd place: Dan Velton (F4W EMPIRE)
3rd place: Thomas Wagner (MACHADO)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Jed McDonald (SBG)
2nd place: Chris Nieto (ATT)
3rd place: Jorge Lozano (IND)

Mens Executive No Gi Beg. (200 + lbs)
1st place: Scott Strode (EASTON BRAZILLION JIU JITSU)
2nd place: Reginald Buck (THROWDOWN)
3rd place: Ali Eskandar (BJJ REVOLUTION)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Reginald Buck (THROWDOWN)
2nd place: Dan Velton (F4W EMPIRE)
3rd place: Darnell Mason (FIGHT CLUB 29)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Travis Davison (SBG)
2nd place: Kahil Moreland (ROGER MACHADO)
3rd place: Scott Epstein (10TH PLANET)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Sterling Niitsuma (SERGIO PEHNA)
2nd place: Emory Clay (COMBINED MARTIAL SCIENCE)
3rd place: Rodrigo Blascovich (GRACIE HUMAITA)

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALE)
2nd place: Briston Lowry (ALL AMERICAN JJ)
3rd place: Sterling Redlack (COBRA KAI)

Mens Executive No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Ismael Mota (CARLSON GRACIE)
2nd place: Freddie Aquitania (FABIO PRADO)
3rd place: Chris Strangler (BEARS DEN)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
2nd place: Michael Graves (CASCAO)
3rd place: Anthony Carlson (CARLSON GRACIE)

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Mitchell Milat (FUSION MMA)
2nd place: Mike Thompson (NEXT GENERATION)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Richard Green (DREAM TRAINING CENTER)
2nd place: Archie Tovar (SELMA CA WRESTLING)
3rd place: Keith Tubin (CARLSON GRACIE)

Mens Masters No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Frank Heldman (LONE WOLF COMBAT)
2nd place: Shannon Talent (SANTA FE BJJ)

Mens Masters No Gi Advanced. (159.9 lbs)
1st place: Dave Bazan (COBRA KAI)
2nd place: Louis Ho (10TH PLANET)
3rd place: James Jung (M2 CROSSFIT)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE)
2nd place: Troy Bennett
3rd place: Hayim Gohz (RENZO GRACIE)

Mens Masters No Gi Advanced. (180-199.9 lbs)
1st place: Evaldo Lima (NEUTRAL GROUNDS)
2nd place: Steve Walker (THROWDOWN)
3rd place: Al Guinee (DAIMYO BJJ)

Mens Masters No Gi Advanced. (200 + lbs)
1st place: Mike Stidhan (TMU)
2nd place: Kevin James Gonzalez (CHECKMAT USA)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE)
2nd place: Kenneth Tenorio (ALESIO SILVA BJJ)
3rd place: Kevin Moore (SBG)

Mens No Gi NV (129.9 lbs & under)
1st place: Mark Labiano (COBRA KAI)
2nd place: Daniel Ruiz (UNDERGROUND SUBMISSION)
3rd place: Benoit Trudel (MCGOWAN MMA)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Brian Vizarreta (BRAZILIAN TOP TEAM)
2nd place: Christian Castaneda (UUNDERGROUND SUBMISSION)
3rd place: Omar Diaz (10TH PLANET)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: Garrett Lovell (TAPOUT)
2nd place: Jacob Saldana (UNITED NATIONS)
3rd place:Jose Marquez(VARGAS JIU JITSU)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: J Singler (ELI MMA)
2nd place: J Costell (CHE MMA)
3rd place: D. A Kent (ALE SILVA)

Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Manuel Cespedes (GRACIE HUMIATA)
2nd place: Alex Chang (COBRA KAI)
3rd place: Christopher Cirino (PARAGON)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: R Weaver (EAS BRAZIL)
2nd place: Alanzo Garza (TEAM GARZA)
3rd place: J Rivas (DEB JJ)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Kaniela Kahyanui (PITBULL BJJ)
2nd place: Frank Sparkman (THE COLOSSEUM)
3rd place: Scott Jewel (ALESIO SILVA BJJ)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Kareem Adam (CITY BJJ)
2nd place: Christopher Frisch (ATT)
3rd place: Greg Marquez (ADRENALINE FC)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Merle Marshall (MAC MOONEYS GYM)
2nd place: Andrew Fuentes (KUGTAR MMA)
3rd place: Herbert Perkins (IND)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Kaniela Kahyanui (PITBULL BJJ)
2nd place: Erik Rodriquez (M2 CROSSFIT)
3rd place: Jonathan HugheS

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs)
1st place: Bryan Lopez (CLEBER JJ)
2nd place: Jason Brooks (COUTURE/VINNY MAGALHAES)
3rd place: Jeremias Gonzalez (COBRA KAI)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Ruben Vargas (VARGAS JJ/KICKERS MMA)
2nd place: Mikey Koren (DRYSDALE)
3rd place: Jarrell Madrid (VARGAS JJ/KICKERS MMA)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: David Marriott (ALEXANDRE GARCIA)
2nd place: John Sanchez (PLACER COUNTY GRAPPLERS)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Fard Muhammad (CARLSON GRACIE)
2nd place: Eric Castodio (DRYSDALE/CAGE COMBAT ACADEMY)
3rd place: Anthony Birchak (NORTHSIDE BJJ)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Jamie Homampour (THROWDOWN)
2nd place: Christopher Gomez (WAND FIGHT TEAM)
3rd place: Benjamin Rose (COBRA KAI)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Matt Pickens (DRYSDALE)
2nd place: Darren Allen (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Rowland Rojas (KIMURA TRAINING CENTER)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Brett Ziega
2nd place: Nicko Cordova (THOMAS KENNEY JJ MMA)
3rd place: DJ Obanion (LUCERO JJ)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Darryl Felton (ALL AMERICAN JJ)
2nd place: Francisco Pimentel (DRYSDALE)
3rd place: FLLOYD Moxam (CAYMAN FIGHT FACTORY)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Lance Kaanoi (DRYSDALE)
2nd place: Christopher Frisch (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Tim Rodilosso (COBRA KAI)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Abelardo Cantres (PREMIUM FITNESS)
2nd place: Herbert Perkins
3rd place: Jordan Johnson (CAB MMA)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Kevin Ortiz (DRYSDALE JJ)
2nd place: Martin Sandoval Jr (BEHRING OAKDALE MMA)
3rd place: Eduardo Penha (SERGIO PENHA)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Eric Hubbard (DRYSDALE)
2nd place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)
3rd place: Marc Soria (FREDSON PAIXAO BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Dakota Tackett (SBG)
2nd place: Michael Oleary (PLACIER COUNTY GRAPPLERS)
3rd place: Joshua Monsivais (CARLSON GRACIE LV)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Hugo Gonzalez (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Byran Calleros (CARLSON GRACIE LV)
3rd place: Clinton Welch (CHARLES GRACIE of RENO NV)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Luis Ocon (PITBULL BJJ)
2nd place: Ricardo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
3rd place: Patrick Matney (GRACIE HUMAITA LV)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Ali Magomedov (RALPH GRACIE)
2nd place: Antonio Lopez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Damien Nitkin (FIGHT CAPITAL)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Kaniela Kahyanui (PITBULL BJJ)
2nd place:Allen Nolte (SBG)
3rd place: Patrick Kucera (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Julian Tolliver (ALEXANDRE BJJ RENO)
2nd place: Lance Kaamoi
3rd place: Eric Wahlin (UCTC)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Phil Kelly (BTT)
2nd place: Andrew Armijo (GRACIE BARRA NM)
3rd place: Jon Taine Hall (TORONTO BJJ)

Mens BJJ Blue Belt Absolute (OPEN)
1st place: Pere Briggs (TEAM LLOYD IRVIN)
2nd place: Allen Nolte (SBG)
3rd place: Jon Hall (TORONTO BJJ)

Mens BJJ Purple Belt (139.9 lbs)
1st place: Robert Sabaruddin (UNIVERSAL COMBAT ACADEMY)
2nd place: Kristian Woodmansee (DRYSDALE)
3rd place: Edwin Pagan (XTREME COUTURE)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Jose Gutierrez (ALL AMERICAN JJ)
2nd place: Grayson McNees (COBRA KAI)
3rd place: Daniel Almaodovar (DRYSDALE)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Alex Reyes (DRYSDALE)
2nd place: Romulo Cavalcanti (CARLSON GRACIE/CAVALCANTI)
3rd place: Stuart Deleurme (COBRA KAI)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Rodrigo Gutierrez (COBRA KAI)
2nd place: Cody Walton (GUILLEBELL)
3rd place: Cort Payne (Gracie Humaita LV)

Mens Purple Belt (200+ lbs)
1st place: Jacob Cherrington (DRYSDALE)
2nd place: Justin Woodward (CHECKMAT)
3rd place: Armando Esquer (CASCAO)

Mens BJJ Brown Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Zach Adamson (LAVATO JR ASSOCIATION)
2nd place: Jerry Shapiro (COBRA KAI)
3rd place: Mike Neal (SYLVIO BEHRING USA)

Mens BJJ Brown Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Sean Roberts (SYLVIO BEHRING)
2nd place: Art Ramirez (COBRA KAI)
3rd place: Sean Peters (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Tryfon Stathopoulos (GRACIE HUMAITA)
2nd place: John Diggins (SBGI)

Mens BJJ Brown Belt (200+ lbs)
1st place: Dave Genat

Mens BJJ Brown Belt Absolute (OPEN)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)
2nd place: John Diggins (SBGI)
3rd place: Morris Ayala (DRYSDALE)

Mens BJJ Black Belt (149.9 lbs)
1st place: Kahlil Moreland (ROGER MACHADO)
2nd place: Krishna Mirjah (SERRA BJJ)

Mens BJJ Black Belt (150-179.9 lbs)
1st place: Brent Primus (NWMA MEGATON)

Mens BJJ Black Belt (210+ lbs)
1st place: Ismael Mota (CAVALCANTI)

Mens BJJ Black Belt Absolute (OPEN)
1st place: James Andrew Harbison (TEAM LLOYD IRVIN)
2nd place: Carlos Farias (FARIAS BJJ)
3rd place: Mateus Gurica

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Jason Ramus (MZ)
2nd place: Mike Holquin
3rd place: Jaime Homampour (THROWDOWN)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Nick Sadeghi (COBRA KAI)
2nd place: Joshua Huerta (CEASAR GRACIE JJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Ali Eskandar (BJJ REVOLUTUION)
2nd place: Erik Duckworth (NEUTRAL GROUNDS)
3rd place: Antonio Cerrano (SIDNEY SILVA BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Reginald Buck (THROWDOWN)
2nd place: Neal Lewis (SCMMA)
3rd place: Ryan Maresch (THOMAS KENNEY JJ MMA)

Mens BJJ White Belt EXEC ABSOL (OPEN)
1st place: Scott Zolman (DRYSDALES)
2nd place: Robert Murray (NWMA MEGATON)
3rd place: Marcel Morales (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Marcelo Queiroz (CARLSON GRACIE)
2nd place: James Szisak (DRYSDALES)
3rd place: Craig Leong (MAT CHESS MMA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Bryan Valenzuala (M2 FIGHT SPORT)
2nd place: Romeo Silao (COBRA KAI)
3rd place: Rommel Salamat (RELSON GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Eli Alcos (KINGS COMBAT)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Chris Nieto (ATT TEMECULA)
2nd place: Fabio Jerezano (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Jake Linnabery (TRITON FIGHT CENTER)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Robert Deets (LUCERO BJJ)
2nd place: Brent Rodriquez (SYLVIO BEHRING JJ)

Mens BJJ Blue Belt EXEC ABSOL (OPEN)
1st place: Sascha Ernts

Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Garett Dacay (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Ty Smith (NWMA MEGATON)
2nd place: Garett Dacay (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Alan Hastey (TRITON FIGHT CENTER)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Sterling Niitsuma (SERGIO PENHA)
2nd place: Wade Mcoy (CAM DIFF BJJ)
3rd place: Rodrigo Blascovich (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Jesse Campos (TEAM ROADRUNNER SHUTTLE)
2nd place: Bruce Morgenstern (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Gary Alexander (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt EXEC ABSOL (OPEN)
1st place: Jesse Campos (TEAM ROADRUNNER SHUTTLE)
2nd place: Sterling Niitsuma (SERGIO PENHA)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Tryfon Stathpoulos (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Geno Bradford (CURT ROJO JJ)
3rd place: Marcello Rios (DRYSDALES)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Briston Lowry (ALL AMERICAN JJ)
2nd place: Anthony Carlson (CARSON GRACIE)

Mens BJJ Brown Belt EXEC ABSOL (OPEN)
1st place: Anthony Carlson (CARSON GRACIE)
2nd place: Mike Neal (SYLVIO BEHRING)

Mens BJJ Black Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Cleber Luciano (CLEBER BJJ)
2nd place: Travis Davison (SBG)

Mens BJJ Black Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
2nd place: Jesse Richardson (MATADOR)

Mens BJJ Black Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Walter Vital (CASCAO JJ)
2nd place: Jesse Arellano (FREDSON PAIXAO BJJ)

Mens BJJ Black Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Fabino Silva (ATT)
2nd place: David Arnold

Mens BJJ Black Belt EXEC ABSOL (OPEN)
1st place: Carlos Farias (FARIAS BJJ)

Mens BJJ White Belt MASTERS (150-169.9 lbs)
1st place: Mike Holguin (SILVAS ARMY)

Mens BJJ White Belt MASTERS (170-189.9 lbs)
1st place: Luis Quintana (DRYSDALES)

Mens BJJ White Belt MASTERS (190-209.9 lbs)
1st place: Luis Quintana (DRYSDALES)
2nd place: David Mann (CARLSON GRACIE)
3rd place: Frank Heldman (LONE WOLF COMBAT)

Mens BJJ White Belt MASTERS ABSOL(OPEN)
1st place: Scott Zolman (DRYSDALES)

Mens BJJ Blue Belt MASTERS (149.9 lbs & under)
1st place: Erick Hung (DRYSDALES)
2nd place: Mitchell Milat (FUSION MMA)

Mens BJJ Blue Belt MASTERS (150-169.9 lbs)
1st place: Jose De Souza (SBGI)

Mens BJJ Blue Belt MASTERS (170-189.9 lbs)
1st place: Dax Ramos (CALVALCANTI)
2nd place: James Bradford (SIDNEY SILVA BJJ)
3rd place: David Harris (DRYSDALES)

Mens BJJ Purple Belt MASTERS (149.9 lbs & under)
1st place: Chris Howey (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt MASTERS (150-169.9 lbs)
1st place: Dave Bazan (COBRA KAI)
2nd place: Chris Howey (CARLSON GRACIE)
3rd place: Mike Kim (ALL AMERICAN JJ)

Mens BJJ Purple Belt MASTERS (170-189.9 lbs)
1st place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt MASTERS (190-209.9 lbs)
1st place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE)
2nd place: Al Guinee (DAIMYO BJJ)

Mens BJJ Purple Belt MASTERS ABSOL (OPEN)
1st place: Kenneth Tenorio (ALESIO SILVA BJJ)

Mens BJJ Black Belt MASTERS (170-189.9 lbs)
1st place: Hayim Gohz (RENZO GRACIE)
2nd place: Henry Panek (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Black Belt MASTERS (190-209.9 lbs)
1st place: Kevin James Gonzalez (CHECKMAT)

Mens BJJ Black Belt MASTERS (210 + lbs)
1st place: David Arnold (GRACIE BARRA)

Mens BJJ Black Belt MASTERS ABSOL (OPEN)
1st place: Hayim Gohz (RENZO GRACIE)