Individual Results - 2012 Grapplers Quest Texas State Championship - September 15, 2012 - Spring, Texas

BrianCimins's picture

KIDS
Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Luke Wilson (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Kanon Shively (CSI)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Keanu Duponte (PRECISION)
2nd place: AJ Elizondo (TEAM FERREIRA)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs)
1st place: Aedan Shannon (LOVATO JJ)
2nd place: Ethan McCowen (LOVATO JJ)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (60-69.9 & lbs)
1st place: Luke Tamez (GLOBAL MA)
2nd place: Brett Peters (FLAMMABLE MMA)
3rd place: Aedan Shannon (LOVATO JJ)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Tyler Brennan (NEXT GENERATION)
2nd place: Jessee Mendoza (AMERICAN FITNESS)
3rd place: Madison Wolfe (NEXT GENERATION)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Lucas Brennan (TEAM TOOKE)
2nd place: Vincent Licatino (TEAM TOOKE)
3rd place: Ethan Fuentes (AMERICAN REVOLUTION)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Micah White (TEAM TOOK)
2nd place: Elijah Vasquez (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Abraham Osornio (PARAGON)

Kids 7-9 yrs No GI Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Dane Weist (GRACIE SOUTH BOSTON)
2nd place: Carlo Fumero (TEAM TOOKE)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Isaih Calderon (TEAM TOOKE)
2nd place: Michah White (TEAM TOOKE)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Isaih Caldron (TEAM TOOKE)
2nd place: Ezekiel Vasquez (ALVEREZ BJJ)
3rd place: Ismael Ramirez (SILVERBACK)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Parker Richardson (ALVAREZ BJJ)
2nd place: Brian Laubenstein (BAM BAM)
3rd place: Irisch Prochaska (SOLIS MA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Francisco Sumaya (ARSENAL)
2nd place: Walker Whiddon (TEAM TOOKE)
3rd place: Jason Ricklefsen

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Anthony Martinez (PRECISION MMA)
2nd place: Shawn De La Rosa (CINCO MMA)
3rd place: Cole Yanez (BLUE TIGER MA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (120 + lbs)
1st place: River Merkel (BV MMA)
2nd place: Raedon Walker (TEAM RIVAS)
3rd place: Isabella Bray (GALVESTON BJJ)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Cody Wiest (GRACIE BARRA)
2nd place: Giovanni Rivera (CSI)
3rd place: Kanon Shively (CSI)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs)
1st place: Rock Tuttle (SOLIS MA)
2nd place: Trevor McCarver (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Ty Ferguson (BJJ REVOLUTION)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs)
1st place: Joaquin Rodarie (AMA)
2nd place: Brayden Wolfe (NEXT GENERATION)
3rd place: Rock Tuttle (SOLIS MA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Keanu Duponte (PRECISION MMA)
2nd place: Rayden Musgrove (LOVATO JJ)
3rd place: Kollin Stutes (BJJ REVOLUTION)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Josiah Absher (LOVATO JJ)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (80 + lbs)
1st place: Josiah Absher (LOVATO JJ)
1st place: Brycen Taylor (CASSIO BJJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Luke Tamez (GLOBAL MARTIAL ARTS)
2nd place: Aedan Shannon (LOVATO JJ)
3rd place: Brett Peters (FLAMMABLE MMA)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Quincy Leroy (LOVATO JJ)
2nd place: Jaden Guidry (GLADIATORS ACADEMY)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Christian Garcia (GALVESTON BJJ)
2nd place: Marco Omalley (BRAZIL 021 HOUSTON)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Marco Omalley (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Christian Garcia (GALVESTON BJJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Isaiah Rivera (NBTC)
2nd place: Marco Omalley (BRAZIL 021 HOUSTON)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Isaiah Rivera (NB TRAINING)
2nd place: Vincent Licatino (TEAM TOOKE)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (100 + lbs)
1st place: River Merkel (BVMMA)
2nd place: Raedon Walker (RIVAS)
3rd place: Isabella Bray (GALVESTON BJJ)

Kids 6 yrs under BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Cody Wiest (GRACIE BARRA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Micah White (TEAM TOOKE)
2nd place: Abraham Gonzalez (PARAGON)
3rd place: Dominick Clark (BRAZIL 021 HOUSTON)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Jude Camacho (TEAM TOOKE)
2nd place: Cora Sek (TEAM TOOKE)
3rd place: John Abney (GROUND DWELLERS MMA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: John Abney (GROUND DWELLERS MMA)
2nd place: Jude Camacho (TEAM TOOKE)
3rd place: Grant Garnett (IN 2 WAR)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Dane Weist (GRACIE BARRA)
2nd place: Giant Fumero (TEAM TOOKE)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Isaih Caldron (TEAM TOOKE)
2nd place: Ezekiel Vasquez (ALVEREZ BJJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Parker Richardson (ALVAREZ BJJ)
2nd place: Irisch Prochaska (SOLIS MA)
3rd place: Brian Laubenstein (BAM BAM)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Francisco Sumaya (ARSENAL)
2nd place: Walker Whiddon (TEAM TOOKE)
3rd place: Christian Garcia (GALVESTON BJJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Anthony Martinez (PRECISION MMA)
2nd place: Shawn De La Rosa (CINCO MMA)
3rd place: Brandon Cox (LOVATO)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Francisco Samaya (ARSENAL)
2nd place: Shawn De La Rosa (CINCO MMA)
3rd place: Eric Starr (URBAN JUNGLE)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Kara Rodriquez (GRACIE BARA)
2nd place: Jacob Absher (LOVATO JJ)
3rd place: Ethan Ross (REVOLUTION)

TEENS
Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: Wade Wilson (BJJ REVOLUTION)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Haven Richard (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Austin Atkins (PARAGON)
3rd place: Ezequiel Olvera (TACTICAL DEFENCE ACADEMY)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: David Contrereas (SILVERBACK)
2nd place: Jared Garado (TEAM TOOKE)
3rd place: Katla Essex (TEXAS FIGHTING SYNDICATE)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Chris Hernandez (ANACONDA)
2nd place: Isaiah Gonzalez (RSKA)
3rd place: Jared Garado (TEAM TOOKE)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Kannon Manis (LOVATO JJ)
2nd place: Cody Tallina (TEAM RIVAS BJJ)
3rd place: Stephen Rivas (AMERICAN REVOLUTION)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Xavier Pierce (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Ethan Lindsey
3rd place: Josh Ford (IND)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Justin Rebolloso (ALVEREZ BJJ)
2nd place: Mathew Hernandez (PARAGON)
3rd place: Melesio Garcia (TEAM TOOKE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Caine Menn (PAUL THOMAS JJ)
2nd place: Thomas Miller (LOVATO JJ)
3rd place: Mathew Hernandez (PARAGON)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Andy Cordova (GRACIE BARRA)
2nd place: Josh Altum (BJJ REVOLUTION)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (99.9 and Under lbs)
1st place: Wade Wilson (BJJ REVOLUTION)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Haven Richard (PARAGON)
2nd place: Tim Licatino (TEAM TOOKE)
3rd place: Eziquiel Olvera (TACTICAL DEFENSE ACADEMY)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Jared Garado (TEAM TOOKE)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (119.9 lbs)
1st place: Martin Rodriguez (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Lacey Bunch (IND)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Kannon Manis (LOVATO)

Teen Female 16-17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Martin Rodriquez (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Gina Garcia (PAUL THOMAS BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Landon Morton (TEAM TOOKE)
2nd place: Jason Rader (LOVATO JJ)

Teen13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs & Under)
1st place: Shaun Northcutt (BJJ REVOLUTION)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Justin Rebolloso (ALVEREZ JJ)
2nd place: Mathew Hernandez (PARAGON )
3rd place: Melesio Garcia (TEAM TOOKE)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Caine Menn (PAUL THOMAS JJ)
2nd place: Zennon Park (NOLA BJJ)
3rd place: Thomas Miller (LOVATO)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Andy Cordova (GRACIE BARRA)
2nd place: Josh Altum (BJJ REVOLUTION)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Austin Dill (GF TEAM PARADIGM)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: David Kelly (PAUL THOMAS JJ)
2nd place: Christian Yost (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Sage Northcutt (BJJ REVOLUTION)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Andy Cordova (GRACIE BARRA)
2nd place: Sage Northcutt (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Christian Yost (BJJ REVOLUTION)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (170 + lbs)
1st place: Aaron Starr (URBAN JUNGLE CYPRESS)
2nd place: Jason Rader (LOVATO JJ)

WOMEN
Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Julie Rodriguez (PAUL THOMAS)
2nd place: Karley Burlamaqui (CASSIO BURLAMAQUI BJJ)
3rd place: Melissa Tanner (PARAGON)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Brandi Narvaez (PARAGON)
2nd place: Sabine Santiago (NBTC)
3rd place: Valerie Madina (TEAM TOOKE)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Natasha Steffen (URBAN JUNGLE)
2nd place: Charity Combs (SOLIS MARTIAL ARTS)

Womens No Gi Beginner (160 + lbs)
1st place: Monica Ramirez (WARRIORS FOR CHRIST)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Charity Combs (SOLIS MARTIAL ARTS)
2nd place: Karley Burlamaqui (CASSIO BURLAMAQUI BJJ)
3rd place: Pearl Baez (Paragon)

Womens No Gi Intermediate (120-139.9 lbs)
1st place: Cristina Perez (PARAGON)
2nd place: Madison Smith (LOVATO)

Womens No Gi Intermediate (140-159.9 lbs)
1st place: Jessica Guedry (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Miri Niedrauer (CASSIO BURLAMAQUI BJJ)
3rd place: Mariah Williams (TEAM TOOKE)

Womens No Gi Intermediate (160 + lbs)
1st place: Maribel Ramirez (TEAM TOOKE)
2nd place: Norma Munez (URBAN JUNGLE)

Womens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Jessica Guedry (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Miri Niedrauer (CASSIO BURLAMAQUI BJJ)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: : Audrey Qlvarez (PARAGON)
2nd place: Lora Hallock (PARAGON)
3rd place: Gabriela Muller (GOLD TEAM)

Womens No Gi Advanced (140-159.9 lbs)
1st place: Sabrina Garcia (GENESIS JIU JITSU)
2nd place: Audra Smith (SOLIS MARTIAL ARTS)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Lora Hallock (PARAGON)
2nd place: Gabriela Muller (GOLD TEAM)
3rd place: Audra Smith (SOLIS MARTIAL ARTS)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Julie Rodriguez (CINCO MMA)
2nd place: Maggie Arieu (PAUL THOMAS BJJ)
3rd place: Maribel Ramirez (TEAM TOOKE)

Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Christina Perez (PARAGON)
2nd place: Sabine Santiago (NBTC)
3rd place: Trish Willoughby (SOLIS MA)

Womens BJJ White Belt (140-159.9)
1st place: Natasha Steffen (URBAN JUNGLE)
2nd place: Rebekah Duron (CARLSON GRACIE)
3rd place: Charity Combs (SOLIS MA)

Womens BJJ White Belt (160 + lbs)
1st place: Amanda North (LOVATO JJ)
2nd place: Monica Ramirez (WARRIOR FOR CHRIST)
3rd place: Kristina Vannest (GRACIE BARRA)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Stephanie Alba (4OZ FIGHT CLUB)
2nd place: Norma Nunez (URBAN JUNGLE)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Audrey Alverez (PARAGON FCFA)
2nd place: Gabriela Muller (GOLD TEAM)
3rd place: Laura Uyeda (WESTSIDE MMA)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Jessica Guedry (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Sabrina Garcia (GENESIS JIU JITSU)
3rd place: Miri Niedrauer (CASSIO BURLAMAQUI BJJ)

Womens BJJ Blue Belt (160 + lbs)
1st place: Kristina Vannest (GRACIE BARRA)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Lora Hallock (PARAGON)

Womens BJJ Black Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Lora Hallock (PARAGON)
2nd place: Moya Veronica (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Audra Smith (SOLIS MA)

MENS
Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: William Masimore (PEAK BJJ)
2nd place: Trey Trousdale (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Neal Ganno (DRAGONS DEN)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Ryan Montie (HOGER)
2nd place: Aaron Maddox (OLIVEES MA)
3rd place: Juan Perez (AMERICAN REVOLUTION)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Robert Morgan (TEAM RIVAS BJJ)
2nd place: Ivan Mosqueda (TEAM TOOKE)
3rd place: Brandon Toledo (HOGER)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Joseph Moses (ELITE MMA)
2nd place: Paul Garza (TEAM TOOKE)
3rd place: Sage Northcutt (BJJ REVOLUTION)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: Nic Schwan (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Heath Henry (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Ryan McMillian (ELITE MMA)
Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Alan Masner (ELITE MMA)
2nd place: Daniel Sanchez (VICTOR BJJ)
3rd place: Sylvan Franco (IND)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Beau Koenig (URBAN JUNGLE)
2nd place: Mike Johns (LOVATO)
3rd place: Kyle Craddock (DRAGONS DEN)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Derek Bain (MAGNOLIA BJJ)
2nd place: Dominique Noel (LOVATO JJ)
3rd place: Daniel Guerrero (GRACIE BARRA RGV)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Keven Droddy (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Joseph Hyde (IRON MANTIS JIU JITSU)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Alan Masner (ELITE MMA)
2nd place: Keven Droddy (TEXAS PUNISHMENT)
3rd place: Aaron Maddox (OLIVEES MA)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Sean Ly (LOVATO JJ)
2nd place: Dante Penney (PAUL THOMAS BJJ)
3rd place: Carlos Pineda (TEAM TOOKE)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Kenneth Martinez (LX BJJ)
2nd place: Ken Alfaro (VICTOR BJJ)
3rd place: Ricardo Vergara (TEAM FERRIA)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Jonathan Aguaristi (BTT)
2nd place: Austin Dill (GF TEAM PARADIGM)
3rd place: Ben Baumgart (VICTOR BJJ)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Alex Lane (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Pedro Arevalo (TRAVIS LUTTER)
3rd place: Ricardo Deluque (VICTOR BJJ)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Jimmy Precella (BJJ REVOLUTION)
2nd place: John Saldana (URBAN JUNGLE)
3rd place: Robert Valadez (PAUL THOMAS JJ)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Elias Rodriguez (CINCO MMA)
2nd place: Bobby Alexander (TEAM LUTTER)
3rd place: Noe Grajales (LX BJJ)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Daniel Fernandez (TEAM HOGER)
2nd place: William Osborne (LOVATO)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: Brandon Ruiz (LX BJJ)

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Brandon Ruiz (LX BJJ)
2nd place: Byron Kemp (IRON HOUSE JJ)
3rd place: Saul Flores (GRACIE BARRA)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Andrew Kilmer (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Kyle Powers (URBAN JUNGLE)
3rd place: Frank Rusinski (MSF)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Andrew Kilmer (TEXAS PUNISHMENT CREW)
2nd place: Brandon Ruiz (LX BJJ)
3rd place: Noe Garjales (LX BJJ)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Jordan Barton (GRACIE BARRA)
2nd place: Cruz Ybarra (IND)
3rd place: Marlon Sy (VICTOR)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Michael Guidry (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Long Nguyen (LOVATO)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Jermaine Brown (LOVATO)
2nd place: Cameron Graves (TEAM TOOKE)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Justin Rader (LOVATO)
2nd place: Travis Orr (OCTAGON MMA)
3rd place: Cassio Burlamaqui (CASSIO BJJ)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Robert Harper (LOVATO JJ)
2nd place: Eric Huebner (URBAN JUNGLE)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Brandon Liebel (TRAVIS LUTTER)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Carlos Diego (TEAM FERREIRA)
2nd place: Evan Gideon (GALVESTON BJJ)
3rd place: Brandn Liebel (TRAVIS LUTTER)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Nicholas Foust (LOVATO JJ)
2nd place: Pete Datolo (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Rafael Lovato (LOVATO JJ)
2nd place: Branden Masters (GENESIS JIU JITSU)
3rd place: Roger Narvaez (PARAGON)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Jared Dopp (LOVATO)
2nd place: Chris Roberson (PAUL THOMAS JJ)
3rd place: Jimmy Lugo (PARAGON)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Carlos Diego (TEAM FERRIERA)
2nd place: Robert Harper (LOVATO JJ)
3rd place: Nicholas Foust (LOVATO JJ)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Dennis Betts (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Brandon Wengert (NBTC)
2nd place: Leon Worth (GRACIE BARRA)
3rd place: Jeff Watson (METRO FIGHT CLUB)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Victor Moreno (MARRA SENKI JJ)

Mens Executive No Gi Beg. (200 + lbs)
1st place: John McCowen (LOVATO JJ)
2nd place: Jason McGill (PEAK PERFORMANCE)
3rd place: James Hale (LOVATO JJ)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Leon Worth (GRACIE BARRA)
2nd place: Jason McGill (PEAK PERFORMANCE)
3rd place: Burt Casey (IRON HOUSE JJ)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Napoleon Butic (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Chris Matthews (BTT)
3rd place: Samuel Fountain (CONSTRUCTION BJJ)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Shiloh Roberts (LOVATO JJ)
2nd place: Alvin Tillman (WARRIORS FOR CHRIST)
3rd place: Chris Banta (GRACIE BARRA)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Roberto Perez (FERREIRA)
2nd place: Andy West (IRONHOUSE JJ)
3rd place: Nicolas Hughes (BJJ REVOLUTION)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Shiloh Roberts (LOVATO JJ)
2nd place: Alvin Tillman (WARRIORS FOR CHRIST)

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Dennis Betts (BJJ REVOLUTION)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Phillip Elbert (ELITE MMA)
2nd place: Jeff Watson (METRO FIGHT CLUB)
3rd place: Jeromy Melton (LOVATO JJ)
Mens Masters No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Victor Moreno (MARRA SENKI JJ)
2nd place: Kevin Goodrich (LOVATO JJ)

Mens Masters No Gi Beg. ABSOL (Open)
1st place: Dennis Betts (BJJ REVOLUTION)

Mens Masters No Gi Advanced. (159 and under lbs)
1st place: David Coronado (GROUND DWELLERS)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Erik Streight (METRO FIGHT CLUB)
2nd place: Mike Olivarez (RENAN CHAVEZ)

Mens Masters No Gi Advanced. (180-199.9 lbs)
1st place: Shane T (USA MARTIAL ARTS)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Mike Olivarez (RENAN CHAVEZ)
2nd place: Shane T (USA MARTIAL ARTS

Mens No Gi NOVICE (129.9 lbs & under)
1st place: Aaron Villanueva (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Sean Armenta (LX BJJ)

Mens No Gi NOVICE (130 -139.9 lbs)
1st place: Mario Herrera (FIDELIS MMA)
2nd place: Brett Angelette (NOLA BJJ)
3rd place: Shane Lawson (LOVATO JJ)

Mens No Gi NOVICE (140- 149.9 lbs)
1st place: Sean St Germain (FIDELIS MMA)

Mens No Gi NOVICE (150-159.9 lbs)
1st place: Aaron Siders (FIDELIS MMA)
2nd place: Jordan Holy (CARLSON)
3rd place: Richard Dang (BJJ REVOLUTION)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: David Dominguez (AMERICAN REVOLUTION)
2nd place: Tim Howard (PARADIGM)
3rd place: Jagger Kaber (TEAM TOOKE)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Colby Kusenberger (FIDELIS MMA)
2nd place: Brandon Wengert (NBTC)
3rd place: Christopher Pevez (FIDELIS MMA)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Casey Burt (IRON HOUSE JJ)
2nd place: Chris Stracener (DRAGON DEN)
3rd place: Jesus Castro (VICTOR)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Ruben Alaniz (CONSTICTION BJJ)
2nd place: Jason Ferguson (PARAGON)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Tyler Murray (LOVATO JJ)
2nd place: Iides Roman (IRON MANTIS)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Joseph Hyde (IRON MANTIS)
2nd place: Matt Mejia (ANACONDA)
3rd place: Gerardo Alvarez (IND)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Tyler Murray (LOVATO JJ)
2nd place: Matt Mejia (ANACONDA)
3rd place: Gerardo Alvarez (IND)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Aaron Villanueva (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Sean Armenta (LX BJJ)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Bailey Gao (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Trey Trousdale (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Brett Angelette (NOLA BJJ)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Chris Walden (AMAA BVMMA)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: David Long (PARADIGM)
2nd place: Jordan Holy (CARLON GRACIE)
3rd place: Richard Dang (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Ryan McMillian (ELITE MMA)
2nd place: Nic Schwan (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Robert Perez (TEAM TOOKE)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Alan Masner (ELITE MMA)
2nd place: Julian Rodriquez (PARAGON)
3rd place: Thomas Hsiung (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Luis Macias (GROWND DWELLERS)
2nd place: Derek Bain (MAGNOLIA BJJ)
3rd place: Beau Koenig (URBAN JUNGLE)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Brandon Hurrington (URBAN JUNGLE)
2nd place: Joseph Hyde (IRON MANTIS JJ)
3rd place: Shaun Mathison (ARASHIDO FRANCO)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Michael Salazar
2nd place: Dennis Betts (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Mark Wonkovich (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Israel Arroyo (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Brandon Wengert (NBTC)
3rd place: Julian Rodriquez

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Roberto Perez (FERRIERA)
2nd place: Nicholas Hughes (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Julio Marcano (GRACIE BARRA)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: John McCowen (LOVATO JJ)
2nd place: James Hale (LOVATO BJJ)
3rd place: Kevin Shannon (LOVATO BJJ)

Mens White Belt MASTERS (210 + lbs)
1st place: Kevin Shannon (LOVATO JJ)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Jordan Burton (GRACIE BARRA)
2nd place: Cruz Ybarra (IND)
3rd place: Carlos Pineda (TEAM TOOKE)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Long Nguyen (LOVATO JJ)
2nd place: Ricardo Vergara (TEAM FERRIA)
3rd place: Kenneth Martinez (LX BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Jermaine Brown (LOVATO JJ)
2nd place: Conner Harris (TEAM RIVAS BJJ)
3rd place: Adam Chance (TEXAS PUNISHMENT CREW)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Jordan Watkins (GF TEAM PARADIGM)
2nd place: Adillio Vasconcelos (GF TEAM PARADIGM)
3rd place: Danny Kou (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Robert Valdez (PAUL THOMAS JJ)
2nd place: John Saldana (URBAN JUNGLE)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Elias Rodriquez (CINCO MMA)
2nd place: Noe Grajales (LX BJJ)
3rd place: Fabian Garcia (PARAGON)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Cody Schneider (SMAA)
2nd place: Daniel Fernandez (TEAM HOGER)
3rd place: Dinko Bektic (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Brandon Ruiz (LX BJJ)
2nd place: Dominique Noel (LOVATO JJ)
3rd place: Pete Datolo (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Jared Dopp (LOVATO JJ)
2nd place: Chris Roberson (PAUL THOMAS JJ)
3rd place: Tim Buchanan (ZION MMA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Leon Worth (GRACIE BARRA)
2nd place: David Coronado (GROUND DWELLERS)
3rd place: Cameron Graves (TEAM TOOKE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Carlos Caldron (TEAM TOOKE)
2nd place: Dave Smith (CARLSON GRACIE)
3rd place: Richard Hopper (TEAM PARADIGM)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Mark THiessen (BRAZIL 021 HOUSTON)
2nd place: Eddie Pierce (TEAM RIVAS BJJ)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: John MacDonough (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Chris Roberson (PAUL THOMAS BJJ)
2nd place: Gilbert Serrato (PARAGON)

Mens BJJ Purple (139.9 lbs & under)
1st place: Michael Guidry (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Alex Lane (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Brandon Russell (LOVATO JJ)
3rd place: Chris Matthews (BTT)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Shiloh Roberts (LOVATO JJ)
2nd place: CJ Ortega (PARAGON)
3rd place: Steve Tamayo (IND)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Evan Gideon (GALVESTON BJJ)
2nd place: Nicholas Foust (LOVATO JJ)
3rd place: Mathew Wilson (PARAGON TEXAS)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Chris Matthews (BTT)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Eric Perez (PARAGON)
2nd place: Carlos De Santiago (NEW BRAUNFELS)
3rd place: Daniel Rodriquez (CINCO MMA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Everson Almeida (ELEMENTS BJJ)
2nd place: Chris Galliano (BRAZIL 021 HOUSTON)

Mens BJJ Brown Belt (160-179 lbs)
1st place: Josh Mancuso (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Kurt Pantle (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Brown Belt (200 + lbs)
1st place: Roger Narvaez (PARAGON)

Mens BJJ Brown Belt ABSOL (OPEN)
1st place: Roger Narvaez (PARAGON)
2nd place: Kurt Pantle (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Josh Mancuso (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Josh Mancuso (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Robert Garza (ELEMENTS BJJ)

Mens BJJ Black Belt (149.9 and under lbs)
1st place: Gustavo Carpio (MARRA SENKI JJ)
2nd place: Alex Gonzaga (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Black Belt (150-179.9 lbs)
1st place: Robert Harper (LOVATO JJ)
2nd place: Cassio Burlamaqui (CASSIO BURLAMAQUI JJ)

Mens BJJ Black Belt ABSOL (OPEN)
1st place: Rafael Lovato (LOVATO BJJ)
2nd place: Carlos Diego (TEAM FERREIRA)
3rd place: Alex Martin (PARAGON)

Mens BJJ Black Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Alex Martins (PARAGON BJJ)

Mens Wrestling Advanced (179.9 lbs)
1st place: William Masimore (PEAK BJJ)

Mens Wrestling Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Chris Roberson (PAUL THOMAS JJ)
2nd place: Shane T (USA MARTIAL ARTS)

Mens Judo Advanced (149.9 lbs)
1st place: Jermaine Brown (LOVATO JJ)

Mens Judo Advanced (150-179.9 lbs)
1st place: Kurt Pantle (BJJ REVOLUTION)