Individual Results - 2012 Grapplers Quest Northeast Championships - September 22, 2012 - Boston, Massachusetts

BrianCimins's picture

KIDS
KIDS 6 YRS NO GI BEGINNER (49.9 LBS)
1ST PLACE: DYLAN CADAVID (ABC BJJ)
2ND PLACE: NICHOLAS RIVERA (ABC BJJ)
3RD PLACE: JAIDEN CRUZ (ABC BJJ)

KIDS 6 YRS NO GI BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: JOAO TRINDADE (ALDO BATISTA)

KIDS 7-9 YRS NO GI BEGINNER (59.9 LBS)
1ST PLACE: LUIS CORTES (XCEL BESTWAY)
2ND PLACE: ANGELINA PUGLISI (DWMMA)
3RD PLACE: ALYSON FAUVEL (KIMURA)

KIDS 7-9 YRS NO GI BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: LLYAS PARA (TSMMA)

KIDS 7-9 YRS NO GI BEGINNER (80 + LBS)
1ST PLACE: SEBASTIAN SILVIA (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: BRIAN DECLAN (BESTWAY)
3RD PLACE: LAURAN HARTLEY (EXCEL BESTWAY)

KIDS 10-12 YRS NO GI BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: CHRISTIAN FALL (XCEL)
2ND PLACE: RICHARD SMITH

KIDS 10-12 YRS NO GI BEGINNER (100-119.9 LBS)
1ST PLACE: ANDREW COCCIO (ABUSADO)

KIDS 7-9 YRS NO GI ADVANCED (59.9 LBS)
1ST PLACE: NATE CHANDLER (KIMURA)
2ND PLACE: ZACHARY PETERS (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: COOPER PETERS (FENIX FIGHT CLUB)

KIDS 7-9 YRS NO GI ADVANCED (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: PETER RUIZ (BRASA)
2ND PLACE: CHRISTIAN ALMEIDA (BUFFALO TEAM)
3RD PLACE: NATE CHANDLER (KIMURA)

KIDS 7-9 YRS NO GI ADVANCED (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: OLIVIA SALMON (ABUSADO)
2ND PLACE: FIONA FAFORD (ABUSADO)

KIDS 10-12 YRS NO GI ADVANCED (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: CJ LAVOIE (TRIUMPH)
2ND PLACE: SEAN FURZE JR. (BESTWAY)
3RD PLACE: JESSA KHAN (KEVIN WATSON BJJ)

KIDS 10-12 YRS NO GI ADVANCED (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: LADO TSERELOV (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

KIDS 10-12 YRS NO GI ADVANCED (90-99.9 LBS)
1ST PLACE: LADO TSERELOV (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: ARIEL TRINIDAD (ANIMAL MMA)
3RD PLACE: KARINA LIVINGSTONE (TRIFECTA)

KIDS 10-12 YRS NO GI ADVANCED (100-119 LBS)
1ST PLACE: COLLIN BARRETT (BUFFALO TEAM)
2ND PLACE: ANDREW COCCIO (ABUSADO)

KIDS 10-12 YRS NO GI ADVANCED (120+ LBS)
1ST PLACE: GUSTAVO SAHAGIAN (BUFFALO TEAM)
2ND PLACE: COLLIN BARRETT (BUFFALO TEAM)

KIDS 6 YRS BJJ BEGINNER (49.9 LBS)
1ST PLACE: NICHOLAS RIVERA (ABC BJJ)
2ND PLACE: SHELTON BRYANT (KIMURA)

KIDS 6 YRS BJJ BEGINNER (50-59.9 LBS)
1ST PLACE: JAY COMEAU (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

KIDS 6 YRS BJJ BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: JOAO TRINDADE (ALDO BATISTA)
2ND PLACE: JAY COMEAU (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

KIDS 7-9 YRS BJJ BEGINNER (59.9 LBS)
1ST PLACE: JONATHAN SANTOS (ABJJ)
2ND PLACE: JUSTIN FALL (XCEL)
3RD PLACE: LUIS CORTES (XCEL)

KIDS 7-9 YRS BJJ BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: PARRA ILYAS ( TS MMA)
2ND PLACE: BRYANT BUENO (ADILA ABJJ)
3RD PLACE: BEN WALLS (KIMURA)

KIDS 7-9 YRS BJJ BEGINNER (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: LEANDRA BRYANT (KIMURA)
2ND PLACE: MARK COMEAU (GRACIE BARRA)
3RD PLACE: NICK THIBALT (BISHOPS GYM)

KIDS 7-9 YRS BJJ BEGINNER (80 + LBS)
1ST PLACE: OLIVIA SALMON (ABUSADO)
2ND PLACE: SEBASTIAN SILVIA (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: FIONA FAFORD (ABUSADO)

KIDS 10-12 YRS BJJ BEGINNER (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: CHRISTIAN FALL (XCEL)
2ND PLACE: NICOLAS NOACK (KIMURA)
KIDS 10-12 YRS BJJ BEGINNER (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: LADO TSERELOV (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: ALEX PANTAZOPOL (REDLINE)
3RD PLACE: DALE HASTINGS (FENIX FIGHT CLUB)
KIDS 10-12 YRS BJJ BEGINNER (80-89.9 LBS)
1ST PLACE: MATHEUS MONTENARIO (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: DOLEV ARTZI (FLORIAN MA)

KIDS 10-12 YRS BJJ BEGINNER (90-99.9 LBS)
1ST PLACE: JARED DO (FENIX FIGHT CLUB)

KIDS 10-12 YRS BJJ BEGINNER (100-119.9LBS)
1ST PLACE: JARED DO (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: DARELLE HOLLOWAY (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: SIRLAN GOMES (TEAM LINK)

KIDS 7-9 YRS BJJ ADVANCED (59.9 LBS)
1ST PLACE: NATE CHANDLER (KIMURA)
2ND PLACE: ZACHARY PETERS (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: COOPER PETERS (FENIX FIGHT CLUB)

KIDS 7-9 YRS BJJ ADVANCED (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: PETER RUIZ (BRASA)
2ND PLACE: CHRISTIAN ALMEIDA (BUFFALO TEAM)
3RD PLACE: NATE CHANDLER (KIMURA)

KIDS 7-9 YRS BJJ ADVANCED (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: OLIVIA SALMON (ABUSADO)
2ND PLACE: FIONA FAFORD (ABUSADO)

KIDS 7-9 YRS BJJ ADVANCED (80 + LBS)
1ST PLACE: JOHN CORREA (KIMURA)
2ND PLACE: JOSEPH FANDRY (KIMURA)

KIDS 10-12 YRS BJJ ADVANCED (60-69.9 LBS)
1ST PLACE: JESSA KHAN (KEVIN WATSON BJJ)
2ND PLACE: CJ LAVOIE (TRIUMPH)
3RD PLACE: SEAN FURZE JR (BESTWAY)

KIDS 10-12 YRS BJJ ADVANCED (70-79.9 LBS)
1ST PLACE: MATHEUS MONTENARIO (FENIX FIGHT CLUB)

KIDS 10-12 YRS BJJ ADVANCED (90-99.9 LBS)
1ST PLACE: ARIEL TRINIDAD (ANIMAL MMA)
2ND PLACE: KARINA LIVINGSTONE (TRIFECTA)

KIDS 10-12 YRS BJJ ADVANCED (100-119.9 LBS)
1ST PLACE: ROYA BEST (THE ACADEMY OF MMA)
2ND PLACE: COLLIN BARRETT (BUFFALO TEAM)

KIDS 10-12 YRS BJJ ADVANCED (120+ LBS)
1ST PLACE: COLLIN BARRETT (BUFFALO TEAM)
2ND PLACE: GUSTAVO SAHAGIAN (BUFFALO TEAM)

TEENS
TEEN 13-15 YRS NO GI BEGINNER (115-129.9 LBS)
1ST PLACE: JAMES MCINTYRE (BOSTON BRAZILIAN JJ)
2ND PLACE: KEON BAHERY (TEAM LINK)
3RD PLACE: DAVI ALVES (TEAM LINK)

TEEN 13-15 YRS NO GI BEGINNER (130 + LBS)
1ST PLACE: DYLAN HEATH (LRVT)
2ND PLACE: MATHEUS PINSKY (TEAM LINK)
3RD PLACE: GABE DEBARROS (TEAM LINK)

TEEN 16-17 YRS NO GI BEGINNER (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: KEVIN COUNTERMAN (TRIFECTA)

TEEN 16-17 YRS NO GI BEGINNER (135-149.9 LBS)
1ST PLACE: FRANCO CELESTE (NOVA UNIAO)
2ND PLACE: KEVIN COUNTERMAN (TRIFECTA)
3RD PLACE: SKYLER YEE (ECMAA)

TEEN 16-17 YRS NO GI BEGINNER (150-169.9)
1ST PLACE: DIMITRI ERICKSON (KIMURA)

TEEN 16-17 YRS NO GI BEGINNER (170 + LBS)
1ST PLACE: DIMITRI ERICKSON (KIMURA)
2ND PLACE: RYAN DELANEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

TEEN 13-15 YRS NO GI ADVANCED (99.9 LBS)
1ST PLACE: IAN TALTY (TRIUMPH)

TEEN 13-15 YRS NO GI ADVANCED (100-114.9 LBS)
1ST PLACE: DEVIN HERALD (ACADEMY)
2ND PLACE: IAN TALTY (TRIUMPH)
3RD PLACE: RHIANNON LIVINGSTONE (TRIFECTA)

TEEN 13-15 YRS NO GI ADVANCED (115-129.9LBS)
1ST PLACE: MARLEN LAMAS (TEAM LINK)
2ND PLACE: JARED FISHER (IMPACT ZONE BJJ)
TEEN 13-15 YRS NO GI ADVANCED (130 + LBS)
1ST PLACE: RICHARD BILODEAU (TEAM WOO)
2ND PLACE: DOMINIC MONZIONE (BESTWAY)

TEEN 16-17 YRS NO GI ADVANCED FEMALE (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: JASMINE NEILAN (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

TEEN 16-17 YRS NO GI ADVANCED (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: BRIAN VIZARRETA (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
2ND PLACE: JOSEPH SICILIANO (BESTWAY)
3RD PLACE: JASMINE NEILAN (XCEL BESTWAY)

TEEN 16-17 YRS NO GI ADVANCED (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: FELIPE NETO (NOVA UNIAO)
2ND PLACE: GABRIEL SEGUIN (SHERBATOV MMA)

TEEN 17 YRS NO GI ADVANCED (170+ LBS)
1ST PLACE: JOHN KLUG (DWMMA)

TEEN 13-15 YRS BJJ BEGINNER (100-114.9 LBS)
1ST PLACE: TYLER HASTINGS (FENIX FIGHT CLUB)

TEENS 13-15 YRS BJJ BEGINNER (115-129.9 LBS)
1ST PLACE: JAMES MCINTYRE (BOSTON BJJ)
2ND PLACE: KEON BAHERY (TEAM LINK)
3RD PLACE: DAVI ALVES (TEAM LINK)

TEEN 13-15 YRS BJJ BEGINNER (130 + LBS)
1ST PLACE: GABE DEBARROS (TEAM LINK)
2ND PLACE: COLIN DONNELLY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
3RD PLACE: SEAN CAMPBELL (BESTWAY)

TEEN 13-15 BJJ INTERMEDIATE (130+ LBS)
1ST PLACE: HARRY RANKIN (KIMURA)

TEEN 16-17 YRS BJJ BEGINNER (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: KEVIN COUNTERMAN (TRIFECTA)

TEEN 16-17 YRS BJJ BEGINNER (135-149.9 LBS)
1ST PLACE: FRANCO CELESTE (NOVA UNIAO)
2ND PLACE: HARLLEY COSTA (RISING SUN)
3RD PLACE: KEVIN COUNTERMAN(TRIFECTA)

TEEN 16-17 YRS BJJ BEGINNER (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: DIMITRI ERICKSON (KIMURA)

TEEN 13- 15 YRS BJJ ADVANCED (99.9 LBS)
1ST PLACE: BRADY LISS (KIMURA)
2ND PLACE: IAN TALTY (TRIUMPH)

TEEN 13-15 YRS BJJ ADVANCED (100-114.9 LBS)
1ST PLACE: DEVIN HERALD (ACADEMY)
2ND PLACE: RHIANNON LIVINGSTONE (TRIFECTA)

TEEN 13-15 YRS BJJ ADVANCED (115-129.9 LBS)
1ST PLACE: MARLEN LAMAS (TEAM LINK)
2ND PLACE: JARED FISHER (IMPACT ZONE BJJ)
3RD PLACE: TRISTAN GUBERT (KIMURA)

TEEN 13-15 YRS BJJ ADVANCED (130 + LBS)
1ST PLACE: RICHARD BILODEAU (TEAM WOO)
2ND PLACE: DOMINIC MONZIONE (BESTWAY)
3RD PLACE: ARTEM SAMIAHULIN (GRACIE BJJ)

TEEN 16-17 YRS BJJ ADVANCED FEMALE (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: JASMINE NEILAN (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)
2ND PLACE: KAIT DORAN (ALDO BATISTA)

TEEN 16-17 YRS BJJ ADVANCED (120-134.9 LBS)
1ST PLACE: BRIAN VIZARRETA ( BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
2ND PLACE: JOSEPH SICILIANO (BESTWAY)
3RD PLACE: JASMINE NEILAN (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

TEEN 16-17 YRS BJJ ADVANCED (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: FELIPE NETO (NOVA UNIAO)
2ND PLACE: DIMITRI ERICKSON (KIMURA)

TEEN 16-17 YRS BJJ ADVANCED (170+ LBS)
1ST PLACE: LENNY GUERRERO BAZ (KIMURA)
2ND PLACE: JOHN KLUG (DWMMA)

WOMENS
WOMENS NO GI BEGINNER (119.9 LBS)
1ST PLACE: ERIN COONEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: SAMANTHA LEE (GRACIE BJJ)
3RD PLACE: MEAGHAN HOYT (COMBAT FITNESS)

WOMENS NO GI BEGINNER (120-139.9 LBS)
1ST PLACE: ANICK BERNIER (NEXUS MA)
2ND PLACE: KYLIE SHEA (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
3RD PLACE: JEILEEN RIVERA (TEAM LINK)

WOMENS NO GI BEGINNER (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: ASHLEY MILLS (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: LATANYA CUMPER (SITYODTONG)
3RD PLACE: ALYSSA DOBBS (ABUSADO)

WOMENS NO GI BEGINNER (160+ LBS)
1ST PLACE: BIOR GUIGNI (REDLINE)
2ND PLACE: RONDAH JACKSON (RENZO GRACIE)
3RD PLACE: JENNILEE MACLEAN (KEVIN WATSON BJJ)

WOMENS NO GI BEGINNER ABSOLUTE (OPEN)
1ST PLACE: ERIN COONEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: RONDAH JACKSON (RENZO GRACIE)
3RD PLACE: ASHLEY MILLS (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

WOMENS NO GI BEGINNER (SUBMISSION)
1ST PLACE: RONDAH JACKSON (RENZO GRACIE)

WOMENS NO GI INTERMEDIATE (119.9 LBS)
1ST PLACE: DANIELLE HINDLEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

WOMENS NO GI INTERMEDIATE (120- 139.9 LBS)
1ST PLACE: JASMINE NEILAN (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)
2ND PLACE: DOREEN BURCHELL (XTREME NINJA)
3RD PLACE: DANIELLE HINDLEY (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

WOMENS NO GI INTERMEDIATE (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: JESSICA SWANSON (BESTWAY)
2ND PLACE: JESSICA MILLER (DCNU)
3RD PLACE: JULIANA FONTOURA (FENIX FIGHT CLUB)

WOMENS NO GI INTERMEDIATE (160 + LBS)
1ST PLACE: REBEKAH JOSEPH (TEAM LINK)

WOMENS NO GI INTERMEDIATE (ABSOLUTE)
1ST PLACE: JULIANA FONTOURA (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: REBEKAH JOSEPH (TEAM LINK)
3RD PLACE: JASMIN NEILAN (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)

WOMENS NO GI ADVANCED (120-139.9 LBS)
1ST PLACE: KATE MARSHALL (TEAM LINK)

WOMENS NO GI ADVANCED (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: JESSY MIELE (IMBCT)
2ND PLACE: KATE MARSHALL (TEAM LINK)
3RD PLACE: HEATHER ENYINGI (COMBAT FITNESS)

WOMENS NO GI ADVANCED (ABSOLUTE)
1ST PLACE: KATIE MERRILL (WAIKRU)
2ND PLACE: JESSY MIELE (IMBCT)
3RD PLACE: KATE MARSHALL (TEAM LINK)

WOMENS BJJ WHITE BELT (119.9 LBS)
1ST PLACE: ERIN COONEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: APRIL KHAN (KEVIN WATSON BJJ)
3RD PLACE: MELANIE STEWERT (10TH PLANET RONIN)

WOMENS BJJ WHITE BELT (120-139.9 LBS)
1ST PLACE: JEILEEN RIVERA (TEAM LINK)
2ND PLACE: DOREEN BURCHELL (XTREME NINJA)
3RD PLACE: ANICK BERNIER (NEXUS MA)

WOMENS BJJ WHITE BELT (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: TIFFINEY BARLOW (TEAM LEXUS)
2ND PLACE: HEATHER MOON (CENTRAL MAINE BJJ)
3RD PLACE: LAUREN JOHNSON (COMBAT FITNESS)

WOMENS BJJ WHITE BELT (160+ LBS)
1ST PLACE: ARIEL HAHN (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
2ND PLACE: REBEKAH JOSEPH (TEAM LINK)
3RD PLACE: BIOR GUIGNI (REDLINE)

WOMENS BJJ BLUE BELT (120-139.9 LBS)
1ST PLACE: KATE MARSHALL (TEAM LINK)
2ND PLACE: LISA MAGNANI (CARLSON GRACIE SOUTH BOSTON)
3RD PLACE: CHRISTINA APOSTOLOPOULOS (GRACIE BARRA BACK BAY)

WOMENS BJJ BLUE BELT (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: CLAIRE SILVA (KIMURA)
2ND PLACE: JESSICA MILLER (DCNU)
3RD PLACE: JESSICA SWANSON (BESTWAY)

WOMENS BJJ BLUE BELT (160+ LBS)
1ST PLACE: ARIEL HAHN (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)

WOMENS BJJ BLACK BELT (119.9 LBS)
1ST PLACE: JESSIE CARPENTER (FLOW)

WOMENS BJJ BLACK BELT (120-139.9 LBS)
1ST PLACE: KATIE MERRILL (WAIKRU)
2ND PLACE: JESSIE CARPENTER (FLOW)

WOMENS BJJ BLACK BELT (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: JESSY MIELE (IMBCT)
2ND PLACE: HEATHER ENYINGI (COMBAT FITNESS)

WOMENS WRESTING ADVANCED (174.9 LBS)
1ST PLACE: KATIE MERRILL (WAIKRU)

WOMENS JUDO ADVANCED (174.9 LBS)
1ST PLACE: KATIE MERRILL (WAIKRU)

MENS
MENS NO GI BEGINNER ABSOL (OPEN)
1ST PLACE: RANDY DRESSEL (IMBCT)
2ND PLACE: MATTHEW DOWNES (TRIFECTA)
3RD PLACE: DMITRY LATYSHKIN (BROADWAY JJ)

MENS NO GI BEGINNER (129.9 LBS)
1ST PLACE: SEAN COSTELLA (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

MENS NO GI BEGINNER (130-139.9 LBS)
1ST PLACE: TIN NGUYEN (CONNORS MMA)
2ND PLACE: PATRICK ROONEY (SKMY)
3RD PLACE: JONATHAN RIVERS (DYNAMIC MARTIAL ATHLETICS)

MENS NO GI BEGINNER (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: JARED DALGEISH (TRIFECTA)
2ND PLACE: DEVIN CHURCH (GRACIE HUMUTIA)
3RD PLACE: ADAM BROSNAN (SOUTH SHORE)

MENS NO GI BEGINNER (150-159.9 LBS)
1ST PLACE: RODRIGO ALONSO (GRACIE BARRA BACK BAY)
2ND PLACE: JAMES BARRETT (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: JESSE HERRICK (ACADEMY)

MENS NO GI BEGINNER (160-169.9 LBS)
1ST PLACE: MITCH CRAIG (THE ACADEMY OF MMA)
2ND PLACE: NICHOLAS PREDKI (INDEPENDENT)
3RD PLACE: DMITRY LATYSHKIN (BROADWAY JJ)

MENS NO GI BEGINNER (170-179.9 LBS)
1ST PLACE: RODRIGO DEALMEIDA (INTENZE)
2ND PLACE: KEVIN SCHNEIDER ( SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
3RD PLACE: THOMAS SCANLAN (WAIKRU)

MENS NO GI BEGINNER (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: ALEX TYRA (SKMY)
2ND PLACE: NOLAN SCHELPER (FENIX FIGHT CLUB)

MENS NO GI BEGINNER (190-199.9 LBS)
1ST PLACE: RANDY DRESSEL (IMBCT)
2ND PLACE: ROBERT HOMER JR (TEAM LINK FRANINGHAM)

MENS NO GI BEGINNER (200-209.9 LBS)
1ST PLACE: MATTHEW DOWNES (TRIFECTA)
2ND PLACE: SEAN KOZLOWSKI

MENS NO GI BEGINNER (210+ LBS)
1ST PLACE: BRENDAN MCKEE (KIMURA)
2ND PLACE: JOSHUA PARR (DRAGON WITHIN MMA)
3RD PLACE: MATTHEW DOWNES (TRIFECTA)

MENS NO GI INTERMEDIATE (129.9 LBS)
1ST PLACE: CHRISTOPHER FANTASIA (TEAM INTEGRATED)
2ND PLACE: BRIAN VIZARRETA (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)

MENS NO GI INTERMEDIATE (130-139.9 LBS)
1ST PLACE: BRYAN PAGE (BJJ REVOLUTION)
2ND PLACE: MIGUEL CLARAVALL (FLORIAN MA)

MENS NO GI INTERMEDIATE (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: JUSTIN BRANGIERO (DCNU)
2ND PLACE: TIAGO RIBIERO (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: PHIL ANGELO (HIT)

MENS NO GI INTERMEDIATE (150-159.9 LBS)
1ST PLACE: JOSE SALAZAR (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
2ND PLACE: JONATHAN PAUL (TEAM WOO)
3RD PLACE: DANIEL LAWSON (DCNU)

MENS NO GI INTERMEDIATE (160-169.9 LBS)
1ST PLACE: NICK MIRAGLIUOLO (REDLINE)
2ND PLACE: BRUCE ZHEN (INDEPENDENT)
3RD PLACE: ILLAN KESSLER (ALDO BATISTA)

MENS NO GI INTERMEDIATE (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: KURT WOJTANEK (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: ROBERT DOWNING (BESTWAY)

MENS NO GI INTERMEDIATE (190-199.9 LBS)
1ST PLACE: CHRISTOPHER ROUND (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: KURT WOJTANEK (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: PATRICK CROWLEY (FLORIAN MARTIAL ARTS)

MENS NO GI INTERMEDIATE (200-209.9 LBS)
1ST PLACE: AARON BLACK (FLOW)

MENS NO GI INTERMEDIATE (210+ LBS)
1ST PLACE: AARON BLACK (FLOW)
2ND PLACE: TAYLOR BERNSTEIN (K DOJO)
3RD PLACE: WILL CROKCKAN (AGGRESSION)

MENS NO GI INTERMEDIATE ABSOL (OPEN)
1ST PLACE: AARON BLACK (FLOW)
2ND PLACE: MANNY BERMUDEZ (BESTWAY)
3RD PLACE: NICK MIRAGLIUOLO (REDLINE)

MENS NO GI ADVANCED (129.9 LBS)
1ST PLACE: MIKE BROWN (DWMMA)

MENS NO GI ADVANCED (130-139.9 LBS)
1ST PLACE: ERIK LUKER (EQUIPAJE MG)
2ND PLACE: RYAN CLAY (ABC BJJ)
3RD PLACE: MIKE BROWN (DWMMA)

MENS NO GI ADVANCED (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: KENNY LOVETERE (AGGRESSION)
2ND PLACE: ERIC CROCKETT (NEXUS MA)
3RD PLACE: WINNKONG HUA (RONIN ATHLETICS)

MENS NO GI ADVANCED (150-159.9 LBS)
1ST PLACE: MARCIO SLIVA (XCEL BESTWAY)
2ND PLACE: NICK ANGELO (RISING SUN)
3RD PLACE: MICHAEL BOSCO (IMBCT)

MENS NO GI ADVANCED (160-169.9 LBS)
1ST PLACE: BRIAN BEAURY (ABUSADO)
2ND PLACE: MARIUS DOCZI (CS MURESUL)
3RD PLACE: JIM MANNING (EXCEL BESTWAY)

MENS NO GI ADVANCED (170-179.9 LBS)
1ST PLACE: ALEX LEWIS (FLORIAN MA)

MENS NO GI ADVANCED (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: TOM MENELSKI (BILL SCOTT)
2ND PLACE: ALEX LEWIS (FLORIAN MA)
3RD PLACE: CHRIS RIVERA (WAIKRU)

MENS NO GI ADVANCED (190-199.9 LBS)
1ST PLACE: STEVE WOODS (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: SANAD ARMOUTI (FLORIAN MA)

MENS NO GI ADVANCED (210+ LBS)
1ST PLACE: PATRICK WALSH (WAIKRU)
2ND PLACE: BRIAN MAILHOT (THE ACADEMY OF MMA)
3RD PLACE: ERIC GENDRUN (WAIKRU)

MENS NO GI ADVANCED ABSOLUTE (OPEN)
1ST PLACE: RAFAEL FORMIGA
2ND PLACE: PATRICK WALSH (WAIKRU)
3RD PLACE: DAN SIMMLER (ABUSADO)

MENS EXECUTIVE NO GI BEGINNER (159.9 LBS)
1ST PLACE: NIGEL SMITH (GRACIE HUMAITA)
2ND PLACE: JOHN CANNON (FLORIAN MARTIAL ARTS)
3RD PLACE: HERBERT CHAO (10TH PLANET RONIN)

MENS EXECUTIVE NO GI BEGINNER (160-179.9 LBS)
1ST PLACE: MATT BOSHAR (TEAM LINK)
2ND PLACE: ERIC MARCHAND (DUBLIN FIGHT FACTORY)

MENS EXECUTIVE NO GI BEGINNER (180-199.9 LBS)
1ST PLACE: GABRIEL RICHARD ( KEVIN WATSON BJJ)
2ND PLACE: BRIAN THURSTON (BESTWAY)

MENS EXECUTIVE NO GI BEGINNER (200+ LBS)
1ST PLACE: JOHN HASKELL (THE ACADEMY OF MMA)
2ND PLACE: RICARDO SOTO (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)

MENS EXECUTIVE NO GI BEGINNER ABSOLUTE (OPEN)
1ST PLACE: MATT BOSHAR (TEAM LINK)
2ND PLACE: ERIC MARCHAND (DUBLIN FIGHT FACTORY)
3RD PLACE: HERBERT CHAO (10TH PLANET RONIN)

MENS EXECUTIVE NO GI ADVANCED (159.9LBS)
1ST PLACE: MARCIO SILVA (XCEL BESTWAY)
2ND PLACE: CLINT KINGSBURY (ADRENALINE)
3RD PLACE: DAVID MACMILLAN (INDEPENDENT)

MENS EXECUTIVE NO GI ADVANCED (160-179.9LBS)
1ST PLACE: OSCAR CALDERON (ABC BJJ)
2ND PLACE: GREG QUARANTELLO (BILL SCOTT)
3RD PLACE: KEVIN WATSON (KEVIN WATSON BJJ)

MENS EXECUTIVE NO GI ADVANCED (180-199.9 LBS)
1ST PLACE: EMORY DOBSON (HASSETT BJJ)
2ND PLACE: JON NANDOR (BLACK AND BLUE)

MENS EXECUTIVE NO GI ADVANCED (200+ LBS)
1ST PLACE: TJ DONNELL (DOUGHBOY)
2ND PLACE: JAMES BARRETT (BESTWAY)
3RD PLACE: JAMES ABBINGTON (DRYSDALE BJJ)

MENS EXECUTIVE NO GI ADVANCED ABSOL. (OPEN)
1ST PLACE: BRIAN CALDWELL
2ND PLACE: JAMES BARRETT (BESTWAY)
3RD PLACE: JON NANDOR (BLACK AND BLUE)

MENS MASTERS NO GI ADVANCED (159.9 LBS)
1ST PLACE: JOHN MURPHY (NEXUS MA)
2ND PLACE: BRIAN ELLIS (TEAM LINK)
3RD PLACE: SHAWN SMITH (THE FOUNDRY)

MENS MASTERS NO GI ADVANCED (160-179.9 LBS)
1ST PLACE: KEVIN WATSON (KEVIN WATSON BJJ)

MENS NO GI NV (129.9 LBS)
1ST PLACE: ADAM ROY (BESTWAY)
2ND PLACE: PAUL REDMOND (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

MENS NO GI NV (130- 139.9 LBS)
1ST PLACE: BENOIT TRUDEL (BTT CANADA)
2ND PLACE: SAM DICKINSON (BESTWAY)

MENS NO GI NV (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: SEAN KOZLOWSKI (EXCEL)

MENS NO GI NV (160-169.9 LBS)
1ST PLACE: MICHAEL KRAMPITZ (IMPACT ZONE BJJ)

MENS NO GI NV (170-179.9 LBS)
1ST PLACE: WELLINGTON NASCIMENTO (ADILA ABJJ)
2ND PLACE: DANIEL ALEXIS (REDLINE)
3RD PLACE: LUCAS COSTA (KIMURA)

MENS NO GI NV (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: ADAM SABALL (DYNAMIC MARTIAL ATHLETICS)

MENS NO GI NV (190-199.9 LBS)
1ST PLACE: BRANDON GRAYSON (ABUSADO)
2ND PLACE: ADAM SABALL (DYNAMIC MARTIAL ATHLETICS)
3RD PLACE: JESSIE MORALES (SPERO MMA)

MENS NO GI NV (200-209.9 LBS)
1ST PLACE: MARCUS DESANTO (WAIKRU)
2ND PLACE: JAMAL REED (INDEPENDENT)

MENS NO GI NV (210+ LBS)
1ST PLACE: RYAN DELANEY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

MENS NO GI NV ABSOLUTE (OPEN)
1ST PLACE: JORDAN BARRY (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
2ND PLACE: BENOIT TRUDEL (BTT CANADA)

MENS BJJ WHITE BELT (129.9 LBS)
1ST PLACE: ADAM ROY (BESTWAY)
2ND PLACE: PAUL REDMOND (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

MENS BJJ WHITE BELT (130-139.9 LBS)
1ST PLACE: GREG MCCARTHY (KIMURA)
2ND PLACE: SAM DICKINSON (BESTWAY)
3RD PLACE: TIN NGUYEN (CONNORS MMA)

MENS BJJ WHITE BELT (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: ELIAS SILVA (GRACIE BARRA BACK BAY)
2ND PLACE: OLAVO NETO (RISING SUN)
3RD PLACE: CARLOS CRUVINEL (CTMMA)

MENS BJJ WHITE BELT (150-159.9 LBS)
1ST PLACE: KYLE BOCHNIAK (CARLSON GRACIE SOUTH BOSTON)
2ND PLACE: JESSE HERRICK (ACADEMY)
3RD PLACE: JAMES BARRETT (FENIX FIGHT CLUB)

MENS BJJ WHITE BELT (160-169.9 LBS)
1ST PLACE: MARCELO JACOB (BOSTON BRAZILIAN JJ)
2ND PLACE: JASON BAILLIO (KEVIN WATSON BJJ)
3RD PLACE: LOUIS ROCCO (GF TEAM)

MENS BJJ WHITE BELT (170-179.9 LBS)
1ST PLACE: WELLINGTON NASCIMENTO (ADILA ABJJ)
2ND PLACE: ADAM PRINCIPATO (COMBAT SPORT BOSTON)
3RD PLACE: RANDY PETERSON (IDEPENDENT)

MENS BJJ WHITE BELT (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: JACK VERNAMONTI (REDLINE)
2ND PLACE: ANDRE LOPES (ADILA ABJJ)
3RD PLACE: JASON ROBIDOUX (KIMURA)

MENS BJJ WHITE BELT (190-209.9 LBS)
1ST PLACE: WILLIAM JOHNSON (BESTWAY ATT)
2ND PLACE: NICO ERAUSQUIN (TWO SWORDS)
3RD PLACE: MANUEL PINALES (WAIKRU)

MENS BJJ WHITE BELT (210 + LBS)
1ST PLACE: JOHN BRAVO (REDLINE)
2ND PLACE: DINO SERBULA (FLORIAN MA)
3RD PLACE: MANUEL LUZ (NEXUS MA)

MENS BJJ WHITE BELT EXEC (149.9 LBS)
1ST PLACE: PETER KHAN (KEVIN WATSON BJJ)
2ND PLACE: LUIS LOPEZ (KIMURA)
MENS BJJ WHITE BELT EXEC (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: SCOTT MCDOWELL (KIMURA)
2ND PLACE: NIGEL SMITH (GRACIE HUMAITA)
3RD PLACE: ROBERT CAMARA (EXCEL BESTWAY)

MENS BJJ WHITE BELT EXEC (210 + LBS)
1ST PLACE: TYRAE FLETCHER (CROSSROADS BJJ)
2ND PLACE: JAMIE PONTE (NEXUS MMA)
3RD PLACE: BILL FRABIZIO (BOSTON BRAZILIAN JJ)

MENS BJJ BLUE BELT (129.9 LBS)
1ST PLACE: MIKE BROWN (DWMMA)
2ND PLACE: BRIAN VIZARRETA (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)

MENS BJJ BLUE BELT (130-139.9 LBS)
1ST PLACE: RYAN CLAY (ABC BJJ)
2ND PLACE: BRENNO RIBIERO (TWO SWORDS)
3RD PLACE: MIGUEL CLARAVALL (FLORIAN MA)

MENS BJJ BLUE BELT (140-149.9 LBS)
1ST PLACE: JUSTIN BRANGIERO (DCNU)
2ND PLACE: DEVIN CHURCH (GRACIE HUMAITA)
3RD PLACE: JASON BRYANT (IMPACT ZONE BJJ)

MENS BJJ BLUE BELT (150-159.9 LBS)
1ST PLACE: RODRIGO ALONSO (GRACIE BARRA BACK BAY)
2ND PLACE: HUDSON HENRIQUES (BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)
3RD PLACE: JONATHAN PAUL (TEAM WOO)

MENS BJJ BLUE BELT (170-179.9 LBS)
1ST PLACE: DEMETRIUS PRINGLE (BROADWAY JJ)
2ND PLACE: HECTOR OLVERA (DRYSDALE BJJ)
3RD PLACE: JEREMY SZADY (TEAM MOREIRA)

MENS BJJ BLUE BELT (180-189.9 LBS)
1ST PLACE: ITAMAR MARANI (ABUSADO)
2ND PLACE: NOLAN SCHELPER (FENIX FIGHT CLUB)
3RD PLACE: KURT WOJTANEK (FENIX FIGHT CLUB)

MENS BJJ BLUE BELT (190-209.9 LBS)
1ST PLACE: CHRISTOPHER ROUND (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: JASON GILLIS (RISING SUN)
3RD PLACE: MARCUS BINO (TEAM LINK)

MENS BJJ BLUE BELT (210 + LBS)
1ST PLACE: PHIL KELLY (TRIFECTA)
2ND PLACE: PHIL BARKER (TEAM WOO)

MENS BJJ BLUE BELT EXEC (149.9 LBS)
1ST PLACE: PETER TALIERI (COMBAT SPORT BOSTON)
2ND PLACE: JASON BRYANT (IMPACT ZONE BJJ)

MENS BJJ BLUE BELT EXEC (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: ILLAN KESSLER (ALDO BATISTA)
2ND PLACE: JOEL MONTAOYA (KIMURA)
3RD PLACE: JOHN CANNON (FLORIAN MA)

MENS BJJ BLUE BELT EXEC (170-189.9 LBS)
1ST PLACE: VICTOR DAVILA (HASSETTS)
2ND PLACE: BRIAN THURSTON (BESTWAY)
3D PLACE: IVAN GARRIDO (NEXUS MA)

MENS BJJ BLUE BELT EXEC (190-209.9 LBS)
1ST PLACE: LUIGI OSPINA (PERFORMANCE JJ)
2ND PLACE: RICARDO SOTO ( BRAZILIAN TOP TEAM BOSTON)

MENS BJJ BLUE BELT EXEC (210+ LBS)
1ST PLACE: JAMES BARRETT (BESTWAY)
2ND PLACE: CURTIS WARD (TIM BURRILLS)

MENS BJJ PURPLE BELT(140-159.9 LBS)
1ST PLACE: TIAGO RIBEIRO (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: WINNKONG HUA (RONIN ATHLETICS)
3RD PLACE: NICK ANGELO (RISING SUN)

MENS BJJ PURPLE BELT (160-179.9 LBS)
1ST PLACE: MIKE PALLACHINO (EVOLUTION)
2ND PLACE: JOSEPH PURFORY (BTT BOSTON)
3RD PLACE: MICHAEL SOUZA (BTT BOSTON)

MENS BJJ PURPLE BELT (180-199.9 LBS)
1ST PLACE: STEVE WOODS (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: CHRIS RIVERA (WAIKRU)

MENS BJJ PURPLE BELT (210+ LBS)
1ST PLACE: BRYAN LECLERC (ALEXEY CRUZ BJJ)
2ND PLACE: GREG BROWN (COMBAT SPORT BOSTON)

MENS BJJ PURPLE BELT EXEC (149.9 LBS)
1ST PLACE: EVAN CARBOTTI (DRYSDALE BJJ)
2ND PLACE: SCOTT VIEIRA (RENZO GRACIE)

MENS BJJ PURPLE BELT EXEC (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: JOHN MURPHY (NEXUS MA)
2ND PLACE: OSCAR CALDERON (ABC BJJ)
3RD PLACE: JACOB WILLET (CLOCKWORK BJJ)
MENS BJJ PURPLE BELT EXEC (170-189.9 LBS)
1ST PLACE: DAVID KEEFE (KIMURA)
2ND PLACE: JON NANDOR (BLACK AND BLUE)

MENS BJJ PURPLE BELT EXEC (190-209.9 LBS)
1ST PLACE: STEVE WOODS (FENIX FIGHT CLUB)
2ND PLACE: JAMES ABBINGTON (DRYSDALE BJJ)
3RD PLACE: PATRICK MILLER (HASSETTS)

MENS BJJ PURPTLE BELT EXEC (210+ LBS)
1ST PLACE: BRYAN LECLERC (ALEXEY CRUZ BJJ)
2ND PLACE: JOHN MCANDREWS (BUCKET BRIGADE)

MENS BJJ BROWN BELT (140-159.9 LBS)
1ST PLACE: WAGNER PEREIRA (KORE ATT CT)
2ND PLACE: ERIK LUKER (EQUIPAJE MG)
3RD PLACE: CARLOS ARAUJO (BESTWAY)

MENS BJJ BROWN BELT (160-179.9 LBS)
1ST PLACE: BRIAN BEAURY (ABUSADO)
2ND PLACE: GILL CENTER (MARCELO GARCIA)
3RD PLACE: VINICIUS AGUDO (TEAM LINK)

MENS BJJ BROWN BELT (200+ LBS)
1ST PLACE: SHAWN DURFEE
MENS BJJ BROWN BELT EXEC (150-169.9 LBS)
1ST PLACE: RODRIGO LINS (BESTWAY)
2ND PLACE: CARLOS ARAUJO (BESTWAY)
3RD PLACE: SHAWN SMITH (THE FOUNDRY)
MENS BJJ BLACK BELT (150-179.9 LBS)
1ST PLACE: RAPHAEL CARNEIRO (BARBOSA)
2ND PLACE: RENAN BORGES (BTT)
3RD PLACE: AARON MACKINNON (BOSTON BRAZILIAN JJ)

MENS BJJ BLACK BELT (180-209.9 LBS)
1ST PLACE: RAFAEL FORMIGA (SOUL FIGHTERS BEST WAY)
2ND PLACE: PHIL MEYERS (COMBAT SPORT BOSTON)

MENS BJJ BLACK BELT (210+ LBS)
1ST PLACE: RENAN BORGES (ATT CANADA)
2ND PLACE: DAN SIMMLER (ABUSADO)
3RD PLACE: BRIAN CALDWELL (BTT BOSTON)

MENS BJJ BLACK BELT EXEC (210+ LBS)
1ST PLACE: BRIAN CALDWELL (BTT BOSTON)
2ND PLACE: EMORY DOBSON (HASSETT BJJ)

MENS WRESTLING ADVANCED (179.9 LBS)
1ST PLACE: CLINT KINGSBURY (ADRENALINE)
2ND PLACE: JORDAN TABOR (REDLINE)
3RD PLACE: DOUGLAS SAMPSON (XCEL BESTWAY)

MENS WRESTLING ADVANCED (OPEN)
1ST PLACE: TAYLOR BERNSTEIN (K DOJO)

MENS JUDO ADVANCED (149.9 LBS)
1ST PLACE: GEORGY BIRKADZE (COMBAT SPORT BOSTON)
2ND PLACE: PETER TALIERI (COMBAT SPORT BOSTON)

MENS JUDO ADVANCED (150-179.9 LBS)
1ST PLACE: JORDAN TABOR (REDLINE)
2ND PLACE: RODRIGO LINS (BESTWAY)
3RD PLACE: ADAN PRINPATO