Individual Results from 2012 Grapplers Quest Florida State Championships - January 14 - 2012 - Coral Springs, Florida

BrianCimins's picture


Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Michael Soler Jr (TIGERDRAGON)
2nd place: Luis Sosa
3rd place: Andre Terra

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (70 & Under lbs)
1st place: Ray Graceffo
2nd place: Luis Sosa
3rd place: Dannon Lopez

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Liam Kleine (ATT COCONIT CREEK)
2nd place: Tyler Cabral (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Katherine Placer (TIGERDRAGON)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Kevin Perez (MIAMI WMB)
2nd place: Elijah Langley (ATT DEERFIELD)
3rd place: Diego Rodriquez (WMB ALLIANCE)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Arman Khoshbin (ATT WELLINGTON)
2nd place: Arturo Cuervo (TIGERDRAGON)
3rd place: Brian Perez (MIAMI WMB)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (80 + lbs)
1st place: Adrian Naile (ATT)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: John Arnold (ATT SHARK)
2nd place: Armin Khoshbin (ATT WELLINGTON)
3rd place: Sean Deveroucoux (BLACK TRUNK)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Robert Rodriquez (ATT)
2nd place: Max Wigutow (MARCELO MELEIRO)
3rd place: Craig Bennici (ATT DAVE)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Eric Lentz (ATT)
2nd place: Miles Etienne (AVENGERS)
3rd place: Vincent Valente (IND)

Kids (6 yrs & Under) No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Luis Sosa (WMB ALLIANCE)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Alex Couto (WMB ALLIANCE)
2nd place: Jake Newiger (ATT WELLINGTON)
3rd place: Joshua Camacho (ATT MIRMAR)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Alejandro Mas (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs No GI Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Joshua Mendes (RMBJJ GRACIE BARRA)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (80 + lbs)
1st place: Bryan Canedo (NOGEUIRA)
2nd place: Xavier Weiss (FIGHT SPORTS)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (79.9 & Under lbs)
1st place: Brandon Snyder (GRACIE BARRA ORLANDO)
2nd place: Bryan Mas Jr (GRACIE TAMPA)
3rd place: Bianca Le Bosnoyani (NONOS MMA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Sebastian Serpa (CARLSON GRACIE)
2nd place: Bianca Le Bosnoyani (NONOS MMA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (AVENGERS)
2nd place: Savio Bianchi (RMBJJ GRACIE BARRA)
3rd place: Samantha Gammon-Chala (ATT DEERFIELD)

Kids (GIRLS) 10-12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (AVENGERS)
2nd place: Samantha Gammon-Chala (ATT DEERFIELD)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Jean Paul Le Bosnoyani (NONOS MMA)
2nd place: Kevin Fuentes (CARLSON GRACIE)
3rd place: John Moran (SHARK ATT)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Chase Martin (ATT DAVE)
2nd place: Tyler Cabral (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Liam Kleine (ATT COCONUT CREEK)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Kevin Perez (MIAMI WMB)
2nd place: Elijah Langley (ATT DEERFIELD)
3rd place: Diego Rodriguez (WMB ALLIANCE)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner DIV 1 (70-79.9 lbs)
1st place: Arman Khoshbin (ATT WELLINGTON)
2nd place: Brian Perez (MIAMI WMB)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner DIV 2 (80 + lbs)
1st place: Adrian Naile (ATT)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs & Under)
1st place: Armin Khoshbin (ATT WELLINGTON)
2nd place: John Arnold (ATT SHARK)
3rd place: Sean Deveroucoux (BLACK TRUNK)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Robert Rodriquez (ATT)
2nd place: Max Wigutow (MARCELO MELEIRO)
3rd place: Craig Bennici (ATT DAVIE)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Eric Lentz (ATT)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (100 + lbs)
1st place: Matheus Vasconcelos (ATT)
2nd place: Daniil Usmanov (RFLX)
3rd place: Eric Lentz (ATT)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Alex Couto (WMB ALLIANCE)
2nd place: Jake Newiger (ATT WELLINGTON)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Alejandro Mas (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Joshua Mendes (RMBJJ GRACIE BARRA)
2nd place: Alejandro Mas (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (80 + lbs)
1st place: Xavier Weiss (FIGHT SPORTS)
2nd place: Bryan Canedo (NOGEUEIRA )

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (79.9 lbs & under)
1st place: Brian Mas Jr (GRACIE TAMPA)
2nd place: Brandon Snyder (GRACIE BARRA ORLANDO)
3rd place: Bianca Le Bosnoyani (NONOS MMA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Sebastian Serpa (CARLSON GRACIE)
2nd place: Bianca Le Bosnoyani (NONOS MMA)

Kids (GIRLS) 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (AVENGERS)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (AVENGERS)
2nd place: Eric Lentz (AVENGERS)
3rd place: Savio Bianchi (RMBJJ GRACIE BARRA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Kevin Fuentes (CARLSON GRACIE)
2nd place: Jean Paul Le Bosnoyani (NONOS MMA)
3rd place: John Moran (SHARK ATT)

TEENS

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: Jose Marrero (GRACIE TAMPA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (119.9 & Under lbs)
1st place: Anna Dragon (LLYOD IRVIN)
2nd place: Brittney Locrotendo
3rd place: Pricilla Lapiana (FFA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: R.J. Lara (JAGUAR)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Bryan Drake (IND)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Mark Cely (DAYBOLL JJ)
2nd place: Bryan Drake (IND)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place: Ivan Pena (ATT)
2nd place: Jose Marreno (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Josiah Gittman (ATT)
2nd place: Cliff Smith (GRACIE TAMPA)
3rd place: Ivan Pena

Teen (GIRLS) 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Kristy Price (MIAMI WMB)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Tyler Woolsey (10TH PLANET)
2nd place: Gabriel Barrocis (FIGHT SPORTS)
3rd place: Kristy Price (MIAMI WMB)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Steven Eizmendiz (MIAMI WMB)
2nd place: Emilio Weiss (FIGHT SPORTS)
3rd place: Julian Georescu (AVENGERS)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Jose Cavavid
2nd place: Solis Dario (CARLSON GRACIE)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Ernesto Rivera (MIAMI WMB)
2nd place: Eli Reeves (AVENGERS)
3rd place: Angel Almaguer (FREE STYLE GYM)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Houston Park (ARMORY)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (99.9 lbs)
1st place: Jose Marrero (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Maclyn Black (IND)
2nd place: Noann Maia (ATT)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (119.9 & Under lbs)
1st place: Kristy Price (MIAMI WMB)
2nd place: Anna Dragon (LLYOD IRVIN)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (130-149.9 lbs)
1st place: Krysta Victoria (ATT WELLINGTON)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (170 + lbs)
1st place: Houston Park
2nd place: Mark Cely (DAYBOLL JJ)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place Ivan Pena (ATT)
2nd place: Jose Marrero (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Josiah Gittman (ATT)
2nd place: Eduardo Dahbura (MIAMI WMB)
3rd place: Cliff Smith (GRACIE TAMPA)

Teen (GIRLS) 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Kristy Price (MIAMI WMB)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Tyler Woosley (10TH PLANET)
2nd place: Kristy Price (MIAMI WMB)
3rd place: Gabrielle Donate (ATT)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Trent Boudreau (ATT)
2nd place: Julian Georgescu (AVENGERS)
3rd place: Emilio Weiss (FIGHT SPORTS)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Solis Dario (CARLSON GRACIE)
2nd place: Krysta Victoria

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Ernesto Rivera (MIAMI WMB)
2nd place: Eli Reeves (AVENGERS)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Houston Park (ARMORY)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Sheryl Lawrence (AVENGERS)
2nd place: Anna Dragon (LLOYD IRVIN)
3rd place: Sani Morin (FELICIA O)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Stephanie Guerra (SOUTH FLORIDA FCTH)
2nd place: Sarah Raymond (GRACIE FIGHTER CAPE CORAL)
3rd place: Angelica Azpurva (FFA)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Jessica Rodriquez Bhul (MMA MASTERS)
2nd place: Azucena Rodriquez (MMA MASTERS)
3rd place: Julieanne Buhler (GRACIE FIGHTER CAPE CORAL)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Azucena Rodriguez (MMA MASTERS)
2nd place: Cheyanne Raynes (OMEGA)
3rd place: Adriana Carneiro

Womens No Gi Intermediate (119.9 lbs)
1st place: Delaney Owen (AVENGERS)

Womens No Gi Intermediate (120-139.9 lbs)
1st place: Kristy Price (MIAMI WMB)
2nd place: Sierra Edward (MIAMI WMB)
3rd place: Ryleigh Infanti (NOGUEIRA)

Womens No Gi Intermediate (160 + lbs)
1st place: Amie Parinski (AVENGERS)

Womens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Amie Parinski (AVENGERS)
2nd place: Delany Owen (AVENGERS)
3rd place: Jen Agranoff

Womens No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Jessica Branco (AVENGERS)
2nd place: Jessica Rodriquez (GRACIE FIGHTER CAPE CORAL)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Amanda Santana (NORTON BJJ)
2nd place: Laura Mejia (ATT TREASURE COAST)

Womens No Gi Advanced (140-159.9 lbs)
1st place: Cheraine Nelson (AVENGERS)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Ediane Gomes (ATT)
2nd place: Amanda Santana (NORTON BJJ)
3rd place: Jessica Bronco (AVENGERS)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Sheryl Lawrence (AVENGERS)
2nd place: Laura Atkins (RELSON GRACIE)
3rd place: Ana Davila (SFFC)

Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Sierra Edward (MIAMI WMB)
2nd place: Krystle Davis (SOUTH FLORIDA FCTH)
3rd place: Stephanie Guerra

Womens BJJ White Belt (140-159.9)
1st place: Adriana Daly (CARLSON GRACIE)
2nd place: Heather Ray (SOUTH FLORIDA FCTH)
3rd place: Emily Timber (AVENGERS)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Jessica Blanco (AVENGERS)
2nd place: Jessica Rodriquez (GRACIE FIGHTER CAPE CORAL)
3rd place: Delany Owen (AVENGERS)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Amanda Santana (NORTON BJJ)
2nd place: Katy Torralbas (LLYOD IRVIN)
3rd place: Angelina Pereira (AVENGERS)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Catherine Jones (CARLSON GRACIE)
2nd place: Monique Charlton (ATT)

Womens BJJ Blue Belt (160 + lbs)
1st place: Amie Parinski (AVENGERS)

Womens BJJ Black Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Cheraine Nelson (AVENGERS)

Womens BJJ Black Belt (160 + lbs)
1st place: Ediane Gomes (ATT)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Sebastian Ortiz (RENATO TAVARES)
2nd place: Eddie Santana (OMEGA MMA)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Rey Suarez (FFA)
2nd place: Brandon Chestnut (SOUTH FLORIDA FCTH)
3rd place: Royce Miller (ATT)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Alexander Martinez (FIGHT SPORTS)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Houston Park (ARMORY)
2nd place: Sebastian Lopez (AVENGERS)
3rd place: Daniel Fundora (CARLSON GRACIE)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Diego Martinez (GRACIE TAMPA)
2nd place: Rick Updike (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Jason Fundora (ZEN JJ)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: William Moram (AVENGERS)
2nd place: Kevin Kohan (AVENGERS)
3rd place: Hector Millan (IND)
Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Andrew Bodge (ATT)
2nd place: Giovan Barthole (WMB ALLIANCE)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Anthony Cravanzola (RMBJJ)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Tyson Krebiehl (POPOVICH)
2nd place: Anthony Cravanzola

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Tyson Krebiehl (POPOVICH)
2nd place: Steven Wagner (TRIBE-K)
3rd place: Christian Perez (XTREME MMA)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Diego Martinez (GRACIE TAMPA)
2nd place: Tyson Krebiehl (POPOVITCH)
3rd place: Kevin Kohan (AVENGERS)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Adam Ferrara (ATT WELLINGTON)
2nd place: Julian Bernard (MIAMI WMB)
3rd place: Suraj Budhram (RENATO TAVARES)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Jeff Nies (ATT WELLINGTON)
2nd place: Augusto Carvalho (SINISTRO BJJ)
3rd place: Jake Milman (NOGEIERA)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Hernandez Banks (JKD EXTREME)
2nd place: Ben Nies (ATT WELLINGTON)
3rd place: Jake Ferrara (ATT WELLINGTON)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Orlando Castillo (AVENGERS)
2nd place: Magin Llaneza (GRACIE BARRA ORLANDO)
3rd place: Joshua Garcia (EXTREME MA)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Hunter Ewald (AVENGERS)
2nd place: Kit Vongprachanh (GRACIE TAMPA)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Dan Martinez (GRACIE TAMPA)
2nd place: Jason Kaoud (AVENGERS)
3rd place: Johnny Vicari (BOYNTON MMA)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Scott Pits (AVENGERS)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: Jeremy Diaz (AVENGERS)

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Jeremy Diaz (POPOVICH)
2nd place: Omar Garcia (FIGHT SPORTS)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Orlando Castillo (AVENGERS)
2nd place: Dan Martinez (GRACIE TAMPA)
3rd place: Jeremy Diaz (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Danny Delmonico (ALLIANCE MIAMI)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Danny Delmonico (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Joseph Rivera-Costa (ATT)
3rd place: Hayden Whetstone (RELSON GRACIE)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Johhny Cardova (AVENGERS)
2nd place: Yvon Agenord (POPOVICH)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Daniel Roman (AVENGERS)
2nd place: Ruben Alvarez (AVENGERS)
3rd place: Michael Rodriquez (NOGUEIRA)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Bernardo Villacis (ATT)
2nd place: Doug Purvis (TEAM DAMAGE)
3rd place: John Bronson (LLYOD IRVIN)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Devin Genchi (FFA MIAMI)
2nd place: Joao Moncaio (AVENGERS)
3rd place: Nick Robinson (MACHADO)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: William Abreu
2nd place: Shawn Eager (AVENEGERS)
3rd place: Brian Ellingson (TRIBE-K)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Chris Fernandez (AVENGERS)
2nd place: Jairo Sandoval (AVENGERS)
3rd place: Eric Schlosser (RAFAEL REBELLO)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Enrico Cocco (ZEN JJ)
2nd place: Francisco Iturralde (SINISTRO BJJ)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Michael Stone (ATT)
2nd place: Monty Diamond (AVENGERS)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Eric Willner (ATT COCONUT CREEK)
2nd place: Scott Erickson (HOOLIGANS)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Julio Dujarric (ZEN JJ)
2nd place: Zohar Dadashev (NICKS DOJO)

Mens Executive No Gi Beg. (200 + lbs)
1st place: David Tablada (T3D)
2nd place: Roger Alex (CHAMPIONS MMA)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Roger Alex (CHAMPIONS MMA)
2nd place: Julio Dujarric (ZEN JJ)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Vincent Werner (ATT)
2nd place: Brian Mack (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Orlando Dejesus (ATT)

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Ryan Markish (ATT)
2nd place: Don Corpus (MAURICIO VILLARDO JJ)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Jason Baron (RAFAEL REBELLO ATT)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Brian Fuery
2nd place: Terry Ryan
3rd place: Vincent Werner (ATT)

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Eric Willner (ATT)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Vincent Ruales (CARLSON GRACIE)
2nd place: Shayn March (ATT)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Joel Leffler (ATT COCONUT CREEK)

Mens Masters No Gi Advanced. (180-199.9 lbs)
1st place: John Ivaniszyn (ATT WELLINGTON)
2nd place: Charles McGuire (ATT)

Mens Masters No Gi Advanced. (200 + lbs)
1st place: Jason Baroni (ATT)
2nd place: William Johnson (AVENGERS)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: William Johnson (AVENGERS)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Anderson Couto (TEAM CONDE)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: John Leal (EXTREME MA)
2nd place: Anderson Couto (TEAM CONDE)
3rd place: James Johnson (BTT MELBOURNE)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: James Dunlop (IND)
2nd place: Bruno Jean (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Raymond Almodovar (CARLSON GRACIE)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Jeremy Bethea (TEAM NOGUEIRA)
2nd place: Ezequiel (Irazoqui) (FFA)
3rd place: Phillip Texeira (AWESOMENESS)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Steve Patton (AVENGERS)
2nd place: Rowen Carter (NOGEIERA)
3rd place: Chris Manderville (BCT)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Korey Maguire (ATT WELLINGTON)
2nd place: Dimitry Podgorochnyy (ATT)
3rd place: Darius Young (RENATO TAVARES)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Chris Bell (ATT WPB)
2nd place: Alexander Elliott (IND)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Robert Johnson (RMBJJ)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Devin Moultrie (POPOVICH)
2nd place: Alan Jocoby (IND)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Devin Moultrie (POPOVICH)
2nd place: Chris Bell (ATT WPB)
3rd place: Phillip Texeira (AWESOMENESS)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Julian Bernard (MIAMI WMB)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Jeff Nies (ATT WELLINGTON)
2nd place: Brandon Chestnut (SOUTH FLORIDA FCTH)
3rd place: Sandor Gantes (ATT)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Ben Nies (ATT WELLINGTON)
2nd place: Jonathan Naranjo (MIAMI WMB)
3rd place: Nicholas Digiovanni (SOUTH FLORIDA FCTH)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Ismael Sanchex (BOYNTON MMA ATT)
2nd place: Bruno Jean (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Sebastian Lopez (AVENGERS)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Patrick Krepper Jr (POPOVICH)
2nd place: Rick Updike (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Joel Sierra (AVENGERS)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Kevin Kohan (AVENGERS)
2nd place: Caio Barbi (ATT AVENTURA )
3rd place: Komasquin Lopez (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Korey Maguire (ATT WELLINGTON)
2nd place: Andrew Bodge (ATT)
3rd place: Leonardo Povedano (ATT MIRAMAR)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Robert Johnson (RMBJJ)
2nd place: Jose Rodriquez (ATT)
3rd place: Rory Dooley (TRIBE-K)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Devin Moultrie (POPOVITCH)
2nd place: Jason Kurek (TEAM LLYOD IRVIN)
Mens BJJ White Belt EXEC (149.9 & Under lbs)
1st place: Hamne Raez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Monty Diamond (AVENGERS)
3rd place: Jovan Parra (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Shayn March (ATT)
2nd place: Michael Stone (ATT)
3rd place: Michael Prizant (POPOVICH)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Steven Patton (AVENGERS)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Joshua Ray (SOUTH FLORIDA FCTH)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Michael Musumeci Jr (ALLIANCE MMA)
2nd place: Vincent Nguyen (ATT)
3rd place: Sebastian Ortiz (RENATO TAVARES)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Danny Delmonico (ALLIANCE MMA)
2nd place: Manuel Losado (ALLIANCE MIAMI)
3rd place: Augusto Carvalho (SINISTRO BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Jake Ferrara (ATT WELLINGTON)
2nd place: Alain Munoz (MIAMI WMB)
3rd place: Edwin Wandemberg (RELSON GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Jeff Biscope (AVENGERS)
2nd place: Orlando Castillo (AVENGERS)
3rd place: Brandon Morrill (NOGUEIRA)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Devar Davis (SOUTH FLORIDA FCTH)
2nd place: Wanderson Marcio Dos Santos (MMA MASTERS)
3rd place: Joseph Ruggero (LLYOD IRVIN)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Jason Kaoud (AVENGERS)
2nd place: Elijah Germain (ALLIANCE)
3rd place: Jordan Conway (POPOVICH)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Thiago Thomaz (AVENGERS)
2nd place: Scott Pits (AVENGERS)
3rd place: Kris Agren (ATT)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Thomas Hoodiman (UNDERGROUND)
2nd place: Anthony Cravanzola (RMBJJ)
3rd place: Rock Georges (ATT PSL)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Justin Bennett
2nd place: Jairo Sandoval (AVENGERS)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Daniel Kaltneckar (RENZO GRACIE)
2nd place: Edwin Wandemberg (RELSON GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Michael Fernandez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Frederick Vasconcelos (AVENGERS)
3rd place: Bryan Cohen (ARMORY)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Robert Lecca (CARLSON GRACIE)
2nd place: Paul Goodkin (AVENGERS)
3rd place: Bruce Quach (ATT MIRMAR)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Cesar Amaral (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: William Johnson (AVENGERS)

Mens BJJ Purple (149.9 lbs & under)
1st place: Michael Laviola (AVENGERS)
2nd place: Osman Dominguez (COLLAZO JIU JITSU)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Chris Navarro (ATT)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: John Bronson (LLYOD IRVIN)
2nd place: Chris Navarro (ATT)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Mike Mysorewala (AVENGERS)
2nd place: William Abreu (AVENGERS)
3rd place: Jason Snapp (ATT WELLINGTON)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Charles Mcguire (ATT)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Leon Barrocas (FIGHT SPORTS)
2nd place: Charles Mcguire (ATT)
3rd place: Don Corpus (MAURICIO VILLARDO JJ)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Justin Brunet (AVENGERS)

Mens BJJ Brown Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Ruben Alvarez (AVENGERS)

Mens BJJ Brown Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Orlando Dejessus (ATT)
2nd place: Francisco Iturralde (SINISTRO BJJ)

Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Shawn Eager (AVENGERS)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Frederico Moncaio (AVENGERS)

Mens BJJ Black Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Vincent Werner (ATT)
2nd place: Said Almukhtar (FIGHT SPORTS)

Mens Judo ADV (150-179.9 lbs)
1st place: Ivan Rybalka (NICK DOJO)
2nd place: Vincent Werner (ATT)

Mens Judo ADV (180-199.9 lbs)
1st place: William Abreu (AVENGERS)
2nd place: Zohar (NICKS DOJO)

Womens Wrestling ADV (174.9 & Under lbs)
1st place: Angelica Azpurva (FFA)

Mens Wrestling ADV (OPEN)
1st place: William Abreu (AVENGERS)
2nd place: Jairo Sandoval (AVENGERS)