Individual Results from 2012 Grapplers Quest Beast of the East Championships - March 24-25 - 2012 - Wayne, New Jersey

BrianCimins's picture

Day 1 - Grapplers Quest Beast of the East - March 24, 2012 Results - please send any corrections or spelling mistakes to: [email protected]

Women's No-Gi Beginner

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Erin Ehrich (Ground Control)
2nd Place: Rachel Roman (UWA)
3rd Place: Katlyn Doran (IMB CT)

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Anna Burdette (Team Junquira)
2nd Place: Ottavia Busia-Bourdain (Renzo Gracie)
3rd Place: Liz Mooring (Tiger Schulmann)

Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Meg Erber (Next Gen MMA)
2nd Place: Yanelisa Reyes

Women's No-Gi Beginner Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sherry Yacoub
2nd Place: Elyse Martinez (Jungle Gym)
3rd Place: Kate Rosado (Jungle Gym)

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Anna Burdette (Team Junquiera)
2nd Place: Liz Mooring (Tiger Schulmann)
3rd Place: Veronica Dilzer (Submission JJ)

Women's No-Gi Intermediate

Women’s No-Gi Intermediate Class A (119.9 lbs & under)
1st Place: Jenny Lofaro (Platoon BJJ)
2nd Place: Yasmin Almonte (Jungle Gym)
3rd Place: Anna Maria Perez (Jungle Gym)

Women’s No-Gi Intermediate Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Brittany Waunsch (Renegade)
3rd Place: Linda Yen (Navy Jiu Jitsu)

Women’s No-Gi Intermediate Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Meg Bergen (Next Gen MMA)
2nd Place: Laura Paula (Jungle Gym)

Women’s No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Nancy Marji (Jungle Gym)
3rd Place: Jenny Lofaro (Platoon BJJ)

Women's No-Gi Advanced

Women's No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Donna Picerno (Renzo Gracie)
2nd Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)
3rd Place: Yasmin Almonte (Jungle Gym)

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Brigitte Narcise (K Dojo MMA)
2nd Place: Jenna Seria (Tiger Schulmann)
3rd Place: Jen Allen-Russell (Open County Bulls)

Women's No-Gi Advanced Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Amanda Leve (Paperstreet)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)

Women's No-Gi Advanced Class D (160 lbs and over)
1st Place: Chantelle Perez
2nd Place: Nancy Marji (Jungle Gym)

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Amanda Leve (Paperstreet BJJ)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)
3rd Place: Tasha Walters (Navy Jiu Jitsu)

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Pablo Villa (Subforce)
2nd Place: Michael Yick (TSMMA)
3rd Place: Walter Vanderberg (Jungle Gym)

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Christopher Rodriguez (TMAS)
2nd Place: Sean Cavanagh (Long Island MMA)
3rd Place: Eric Kebort (TSMMA)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Erick Guzman (Jungle Gym)
2nd Place: Carlos Torres (Jungle Gym)
3rd Place: Azonicimo Richotti (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: James Cerra (Balance Studios)
2nd Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
3rd Place: Gaetano Fuschetto (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Greg Quaorantello (Shore Academy BJJ)
2nd Place: Alex Wolff (Marcello Garcia)
3rd Place: Fred Magalhaes (Gold Team Fighters)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Victor Landeta (Jungle Gym)
2nd Place: Angel Lopez (Jungle Gym)
3rd Place: Juan Encarnacion (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Erick Tavares (Team Gold Fighters)
2nd Place: Marco Delima
3rd Place: Stephen Lorenzo (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Erick Tavares (Team Gold Fighters)
2nd Place: Nicholas Caggia (Endgame)
3rd Place: Kevin Baughman (Method MMA)

Master's No-Gi Beginner

Master's No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Alex Puskas (K Dojo MMA)
2nd Place: Hans Schenk (Team Animal)

Master's No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Darryl Adler (Jungle Gym)
2nd Place: Michael Liss (Real Self Defense)

Master's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Jesse Burrini (Ironside)
2nd Place: Richard Ellis (Capital MMA)
3rd Place: Barry Grquinovic (Tiger Schulmann)

Master's No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: JP Holland (Pellegrino MMA)
2nd Place: Steve Muller (Ironside)

Master's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Alex Puskas (K Dojo MMA)
2nd Place: Hans Schenk (Team Animal)
3rd Place: Steve Muller (Ironside)

Master's No-Gi Advanced

Master's No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Steve Dollinger (Renzo Gracie)
2nd Place: Michael Carrafiello (Up Top)
3rd Place: Charlie Tapia (The Martial Arts Studio)

Master's No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Nicholai Holt (RGA)
2nd Place: Russell Pinilis (Guerrero BJJ)
3rd Place: Albert Rios (Jungle Gym)

Master's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Marc Cruise (Navey Jiu Jitsu)
2nd Place: Nicholai Holt (RGA)
3rd Place: Osvaldo Rodriguez (Anaconda)

Men's No-Gi Novice

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Tyrone Mason (Tiger Schulmann)
2nd Place: Manuel Salguero (Tiger Schulmann)
3rd Place: Daniel Maldonado (Radical BJJ)

Men's No-Gi Novice Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Merlin Ramos (Ricardo Almeida)
2nd Place: Tyler Piotrowski
3rd Place: Felix Rodriguez (Team Tough House)

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Sam Tarnovsky (Silver Fox)
2nd Place: William Deemer (HSP)
3rd Place: Ahmed Adam Shamma (Navy Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Pedro Sette (Nova Uniao)
2nd Place: Kyle Allworthy (HSP)
3rd Place: George Majchrzak (Method MMA)

Men's No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Carlos Quiroa (Team Pizol)
2nd Place: Jadier Rosario (Jungle Gym)
3rd Place: Michael Brancato (Renzo Gracie)

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Diogo Machado (Jiu Jitsu Concepts)
2nd Place: Brandon Mason (Method MMA)
3rd Place: Geoff Flederbach (TSMMA)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Carlos Arleqin (Jungle Gym)
2nd Place: Brandon Gregurovic (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jermaine Dickerson (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Alexander Vater (Radical MMA)
2nd Place: Chris King (Infinity)
3rd Place: Dan Shiebler (Brown GAMMA)

Men's No-Gi Novice Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Joe Nicoletti (American Eagle)
2nd Place: Aaron Goodwine (Arone Jiu Jitsu)
3rd Place: Jorge Vasco (TSMMA)

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Timothy Reyes (Ironside)
2nd Place: Rodolfo Remedios (Renzo Gracie)
3rd Place: Jose Berrios (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: Elon Hodge
2nd Place: Timothy Reyes (Ironside)
3rd Place: Anderson Silva

Men's No-Gi Beginner

Men's No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Hooman Hashemi (Pure Performance)
2nd Place: David Baez (Jungle Gym Yonkers)
3rd Place: Abdul Arain (Rockland BJJ)

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Steve Faller (Radical BJJ)
2nd Place: Dan Peterson (OMG MMA)
3rd Place: Joshua Bristol (Royce Gracie)

Men's No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Adam Conboy (Performance Jiu Jitsu)
2nd Place: Joseph Cusker (Real Self)
3rd Place: Greg Fonda (TSMMA)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Edgar Urilov (OMG MMA)
2nd Place: AJ Schaufler (Ground Control)
3rd Place: Daniel Ziminski (Navy Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Casey Escamilla (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: Bakari Fisher (Ground Control)
3rd Place: Ronald Sanchez (Carmine Zocchi)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Zac Brown (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: David Pawlowski (Modern MA)
3rd Place: Maurice Pastrana (Jungle Gym)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Ziv Karmi (Renzo Gracie)
2nd Place: Antoine Delannoy (Up Top JJ)
3rd Place: Juan Alvarez (TSMMA)

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Kevin Macauley (East Coast MMA)
2nd Place: Jeffrey Chavista (Team Pizol)
3rd Place: Luther Lockhart (Jungle Gym)

Men's No-Gi Beginner Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: John Garcia (Long Island MMAG)
2nd Place: Emil Pesin (OMG MMA)
3rd Place: James Roussos (Maxercise)

Men's No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Travis Timmons (Raw Wood)
2nd Place: Joseph Reyes (Ironside)
3rd Place: Anousith Virakonte (Bill Scott BJJ)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Zach Brown (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: Dustin Brook (Fahado Judo)
3rd Place: Joe Reyes (Ironside)

Men's No-Gi Intermediate

Men's No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Stephen Lorenzo Jr. (Jungle Gym)
2nd Place: Perry Mongroo (Marcello Garcia)
3rd Place: Matthew Lee (Training Ground)

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Guram Gegeshidze (Pure Performance)
2nd Place: Anthony Hollo (Ricardo Almeida)
3rd Place: Angel Torres (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: James Orfanos (NYMMA)
2nd Place: Winhkong Hua (Ronin)
3rd Place: Mike Spinello (Navy Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Alberto Reyes (Marcello Garcia)
2nd Place: Weiss Sakhizada (Combat BJJ)
3rd Place: Robert Scottie (Long Island)

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: David Poniatowski (Tri State)
2nd Place: Greg Quaorantello (Shore Academy)
3rd Place: Marcello Arpino (TCN BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Peter Ferriero (Black and Blue)
2nd Place: Zach Ahrensfield (Ribeiro BJJ)
3rd Place: Jesus Pastrana (Tribe K)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Steve Moleshi (Precision Jiu Jitsu)
2nd Place: Eric Spicely (Team 114)
3rd Place: Luca Sumberac (Team Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Rodney Leconte (Ronin)
2nd Place: Daniel Bernard (Jungle Gym)
3rd Place: Anthony Celis (Team Pizol)

Men's No-Gi Intermediate Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Benjamin Horning (Marcello Garcia)
2nd Place: Jonathan Lyford (The Barn)
3rd Place: Rafal Niewiarowski (Sylwester Gawel JC)

Men's No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)
2nd Place: Austin Kostka (Team Jucao)
3rd Place: Damien Castagne (Daddis Fight Camp)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Benjamin Horning (Marcello Garcia)
2nd Place: Eric Spicely (Team 114)
3rd Place: Eric Torres (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced

Men's No-Gi Advanced Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Mark Ramos (Edson Carvalho)
2nd Place: Jimmy Santiago (Jungle Gym)
3rd Place: Rick Foley (HSP)

Men's No-Gi Advanced Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Jason Scully (GGA)
2nd Place: James Cerra (Balance Studios)
3rd Place: Christian Teran (Tiger Schulman)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Patrick Sabatini (Carlson Gracie)
2nd Place: Chris Ulbrecht (Lloyd Irvin)
3rd Place: Julio Arce (Tiger Schulmann)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Peter Showmaker (Precision Jiu Jitsu)
2nd Place: Dan Powell (Up Top)
3rd Place: Jimmie Rivera (Tiger Schulmann)

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Robert Cook (Ricardo Almeida)
2nd Place: Jerry Boyle (Ricardo Almeida)
3rd Place: Bryce Morgan (Navy Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Brian Beaury (Black Hole BJJ/Atlas BJJ)
2nd Place: Dan Boyle (Delco BJJ)
3rd Place: Matt Morin (Bill Scott BJJ)

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Tom Manelski (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Richard Delgado (Jungle Gym)
3rd Place: Ronald Agosto (Anaconda)

Men's No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Adlan Amagov (K Dojo MMA)
2nd Place: Lyman Good (Tiger Schulmann)
3rd Place: Steve Ficca (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Uriah Hall (Tiger Schulmann)
2nd Place: Alexander Chianurashvili (Clockwork BJJ)
3rd Place: Marco Hall (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Anton Berzin (Out of the Hat BJJ)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Tom Manelski (Bill Scott)
2nd Place: Bryan Beaury (Black Hole)
3rd Place: Robert Cook (Ricardo Almeida)

Men's No-Gi Submission

Men's No-Gi Novice Submission Only (No Time Limits)
1st Place: Elon Hodge
2nd Place: Mark Zapusek (Efrain Rojas)
3rd Place: Wiktor Pawlisz (Tristate MA)

Men's No-Gi Beginner Submission
1st Place: Jason Edwards (Third Generation BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Submission Only (No Time Limits)
1st Place: George Reis (Jungle Gym)
2nd Place: Geoffrey Gelman (Radical BJJ)
3rd Place: Anthony Celis (Team Pizol)

Men's No-Gi Advanced Submission Only (No Time Limits)
1st Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
2nd Place: Adam Aparicio (Tim Burril BJJ)

Men's Wrestling Advanced
1st Place: Glenn Watson
2nd Place: Joshua Bristol (Royce Gracie)
3rd Place: Hooman Hashemi (Pure Performance)

DAY 2
No-Gi

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: ?
2nd Place: James Sabando (Jungle Gym)
3rd Place: Kyllee Lorenzo (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (39.9 lbs and under)
1st Place:
2nd Place:
3rd Place: Isaiah Cruz (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (40-49.9 lbs)
1st Place: Francis Cero (Daddis Fight Camp)
2nd Place: Jadien Cruz (Jungle Gym)
3rd Place: Liam Jones (Silver Fox)

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Bruce Marji (Jungle Gym)
2nd Place: Jamie Arecius (Tiger Schulmann)

Youth No-Gi 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Adam Krantz (Jungle Gym)
2nd Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Raul Vilanova (Team Fiona)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Grace Gundrum (TSMMA)
2nd Place: Lloyd Irvin (Lloyd Irvin)
3rd Place: Steve Perez (Team TEO)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Dalten Klinges (Pridelands)
2nd Place: Koa Torres (Lloyd Irvin)
3rd Place: Tyler Sweatt (Ironside)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Steven Torres (Team Fiona)
2nd Place: Shane Chadwick (Renzo Gracie)
3rd Place: Malachi Cheeks (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jacob Mafaro (Ironside)
2nd Place: Dalton Deevey (Modern MA)
3rd Place: Jahwon Martelly (Tiger Schulmann)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Shon Rico (Lloyd Irvin)
2nd Place: Logan Montaina (Tiger Schulmann)
3rd Place: Naiayah Green (AUMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Nathan DePietro (TSMMA - Tiger Schulman Mixed Martial Arts)
2nd Place: Steven Silva (CEBJJ)
3rd Place: Chloe Cabrera (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Joshua Hiler (ITMA)
2nd Place: Jael Winset (Yamasaki)
3rd Place: Nick Vizarreta (American Top Team)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Josiah Daniel (ERBJJ)
2nd Place: Moriah Fischett (AMA FC)
3rd Place: Elise Hartman (Tiger Schulmann)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Justin Lopez (Jungle Gym)
2nd Place: Nick Ciaccia (Shido)
3rd Place: Zach Dexter (Renzo Gracie)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Jose Daboin (Jungle Gym)
2nd Place: Katlyn Doran
3rd Place: Andrew Atienza (Renzo Gracie)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: John Sherlock (Bellmore Kickboxing Academy)
2nd Place: Edward Torres (Team Fiona)
3rd Place: Ryan Cardoso (Team Fiona)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Gianni Palumbo (EFC)
2nd Place: Jeffrey Gomez (Bellmore Kickboxing)
3rd Place: David Marulanda (Jungle Gym)

Teens No-Gi Beginner 13-15 (130 and Over)
1st Place:
2nd Place: Adam Rodriguez (Jungle Gym)
3rd Place:

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Jordan Saauedra (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Christen Medina (ECU)
2nd Place: Michael Talbert (TSMMA)
3rd Place: Joseph Flick (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Daniel Marano (DPMA)
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet)
3rd Place: Joseph Suarez (Carmine Zocchi)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Dominic Tabita (Maxercise)
2nd Place: Justin Vasquez (Bronx Brawlers)
3rd Place: Michael Grossman (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Marquise Griffin (Subforce)
2nd Place: Joseph Marji (Jungle Gym)
3rd Place: Michael Esophian

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Peter Ruiz (Inner Strength)
2nd Place: Dylan Hernandez (Jungle Gym)
3rd Place: Lily Sherer (Tristate)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Peret Shed (K Dojo MMA)
2nd Place: Trevor Beercroft (Tong Dragon)
3rd Place: Connor Smith (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Matt Leslie (Scranton MMA)
2nd Place: Brianna Germadnig
3rd Place: Antonia Balducci (Performance Jiu Jitsu)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Alex Matcharashvili (OMG MMA)
3rd Place: Jason Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)
2nd Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
3rd Place: Kyle Hammel (Renzo Gracie)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Christian Smith (TSMMA)
2nd Place: Joseph Pepitone (TSMMA)
3rd Place: Jael Winsett (Yamasaki)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (TSMMA)
2nd Place: Chris Gomez (Vamos)
3rd Place: Ariel Trinidad (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Lawrence Chaney (Lloyd Irvin)
2nd Place: Erin Blanchfield (TSMMA)
3rd Place: Colin Beercroft (Tong Dragon)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Sam Lehman (Up Top)
2nd Place: Allahna Awad (Lloyd Irvin)
3rd Place: Noah Lehman (Up Top)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jean-Luc Lemieux (Marceaus)
3rd Place: JT Bierna (Jucao)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Grant Frederick (Black Hole BJJ/Atlas BJJ)
2nd Place: Mike Ilic (Renzo Gracie)
3rd Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Amanda Leve
2nd Place: Mathew Semple (Marcello Garcia)
3rd Place: Dean Smikle (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Aerae Alexander
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Brian Vizarreta (American Top Team)
3rd Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Greg Mendez (Up Top)
3rd Place: Shan Cella (K Dojo MMA)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Gordon Ryan (Brunswick BJJNS)
2nd Place: Alejandro Dominguez (Renzo Gracie)
3rd Place: Sulaman Zafar (TEO BJJ)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: John Luxmore (Bellmore Kickboxing Academy)
2nd Place: Ben Palandrano (ICAT)
3rd Place: Anthony Freyre (Tiger Schulmann)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Francis Cero (Daddis Fight Camps)
2nd Place: Jadien Cruz (Jungle Gym)
3rd Place: Jack Cacciato (Gracie Barra)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Bruce Marji (Jungle Gym)
2nd Place: Kevin Koch (Bill Scott BJJ)

Youth BJJ 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Adam Krantz (Jungle Gym)
2nd Place: Raul Vilanova
3rd Place: Troy Dacruz (Renzo Gracie)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Thomas Gingerelli (Team Fiona)
2nd Place: Brandon Bigelow (Rising Sun)
3rd Place: Ryan Silvestri (Top Control)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Dalten Klinges (Pridelands)
2nd Place: William Griffin (Tiger Schulmann)
3rd Place: Justin Jorgenson (Tristate)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Shane Chadwick (Renzo Gracie)
2nd Place: Steven Torres (Team Fiona)
3rd Place: Malachi Cheeks (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jacob Mafaro (Ironside)
2nd Place: Aidan Gill (Team Fiona)
3rd Place: Patricia Lozado (Bullshark MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Female
1st Place: Heather Miranda (Tristate)
2nd Place: Nicole Marsala (White Tiger)
3rd Place: Samantha Jones (Infinite)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under) A
1st Place: Shon Rico (Lloyd Irvin)
2nd Place: Alex Casiano (Up Top)
3rd Place: Kylee Smith

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under) B
1st Place: Ryan Perez (Teo BJJ)
2nd Place: Devin Flannery (NJ MM)
3rd Place: Patrick Emolo

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Steven Silva (CEBJJ)
2nd Place: Alex Ayala (Savarese BJJ)
3rd Place: Chloe Cabrera (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Joshua Hiler (ITMA)
2nd Place: Gustavo Borges (Renzo Gracie)
3rd Place: Kevin Mclake (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Sebastian Mejia (Savarese BJJ)
2nd Place: Christopher Cardinale (Brunswick Jiu Jitsu)
3rd Place: Zion Lowe (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Natalia Hernandez (Savarese BJJ)
2nd Place: Vincent Plessel (Savarese BJJ)
3rd Place: Rahiene Vallez (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Parth Mehrotra (White Tiger)
2nd Place: David Figueroa (East Coast MMA)
3rd Place: Katlyn Doran (IMB CT)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Edward Torres (Team Fiona)
2nd Place: Christian Jorgenson (Tristate)
3rd Place: Tyler Zukowitz (Bill Scott BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Niles Billig (Reflex Gracie)
2nd Place: David van Bree
3rd Place: Dean Smikle (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Jordan Saauedra (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Brian Vizarreta (American Top Team)
2nd Place: Joseph Flick (Lloyd Irvin)
3rd Place: Christen Medina (ECU)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Daniel Marano (DPMA)
2nd Place: Robert Lewis (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ali Haneef-Raja (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Michael Grossman (Jungle Gym)
2nd Place: Dominic Tabita (Maxercise)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Joseph Marji (Jungle Gym)
2nd Place: Michael Louro (Brunswick BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Peter Ruiz (Inner Strength)
2nd Place: Jacob Brown (OLIVERA BJJ)
3rd Place: Lily Sherer (Tristate)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Peret Shed (K Dojo MMA)
2nd Place: Trevor Beercroft (Tong Dragon)
3rd Place: Riley Mcerlean (Team Fiona)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Lucas Gomes (Renzo Gracie)
2nd Place: John Poznanski (Judo Karate)
3rd Place: Ronjon Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Jason Everson (Vamos)
3rd Place: Alex Matcharashvili (OMG MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced (74.9 lbs and under)
1st Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Hammel (Renzo Gracie)
3rd Place: Chase Barney (OC BJJ)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced (75 – 79.9 lbs)
1st Place: Romeo Gilmore (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kevin Page (Lloyd Irvin)
3rd Place: Damien Lopez (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Christian Smith (TSMMA)
2nd Place: Jael Winsett (Yamasaki)
3rd Place: Zack Miller (TCA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (Magno Gama)
2nd Place: Chris Gomez (Vamos)
3rd Place: Ariel Trinidad (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Lawrence Chaney (Lloyd Irvin)
2nd Place: Erik Westermark (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jackie Tumipamba (Renzo Gracie)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Corey Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Stan Chase (Lloyd Irvin)
3rd Place: John Ludisa (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jean-Luc Lemieux (Marceaus)
3rd Place: JT Beirna (Jucao)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)
2nd Place: Mike Ilic (Renzo Gracie)
3rd Place: Grant Frederick (Black Hole BJJ/Atlas BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Amanda Leve (Paperstreet)
2nd Place: Jason Castellanos (CE BJJ)
3rd Place: Mathew Semple (Marcelo Garcia)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)
3rd Place: Joseph Roman (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin)
3rd Place: Amanda Leve (Paperstreet)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Gordon Ryan (Brunswick BJJNS)
2nd Place: Alejandro Dominguez (Renzo Gracie)
3rd Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Khaleed Dasson (Jungle Gym)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)
2nd Place: Rachel Roman (UWA)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Anna Burdette (Team Junquiera)
2nd Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)
3rd Place: Aida Ba (TEO BJJ)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Yanelisa Reyes (Renegade)

Women's BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Ana Burdette
2nd Place: Celia Dweck
3rd Place: Kate Rosado (Jungle Gym)

Women's BJJ White Belt Absolute
1st Place: Anna Burdette (Team Junquiera)
2nd Place: Christina Denichilo (Lloyd Irvin)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jenny Lofaro (Platoon BJJ)

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)
2nd Place: Christina Chavez-Elbanna (Cutting Edge)
3rd Place: Ashli Kovacs (Renzo Gracie)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)
2nd Place: Amanda Leve (Paperstreet)

Women's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader JJ)
2nd Place: Chantelle Perez (Pellegrino MMA)
3rd Place: Jenny Lofaro (Platoon BJJ)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Absolute
1st Place: Dominyka Obelenyte (Marcelo Garcia)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Walter Vanderberg (Jungle Gym)
2nd Place: Eddie Zuno (Gracie Barra Commack)
3rd Place: Shuman Roy (Renzo Gracie)

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Pablo Villa (Subforce)
2nd Place: Walter Sarmiento (Jungle Gym)
3rd Place: Adam Caballero (Clockwork BJJ)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mikhail Lyubimov (Renzo Gracie)
2nd Place: Kurtis Pender (Jungle Gym)
3rd Place: Thomas Kraus (Gracie Barra Commack)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Phineas White (BMAA)
2nd Place: Corey Jones (Efrain Rojas)
3rd Place: Crew Schielke (Lloyd Irvin)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: George Martin (Up Top)
2nd Place: Seth Caruso (Up Top)

Executive BJJ White Belt Absolute
1st Place: Craig Izzo (Ocean County BJJ)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Oniel Mclaughlin (Lloyd Irvin)
2nd Place: Sop Mu Huh (Gracie Barra Commack)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: David Landgarten (Paramount)
2nd Place: Ed Westermark (Lloyd Irvin)
3rd Place: Seth Shifrin (Thornwood)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Charles McBain (Jungle Gym)
2nd Place: Michael Carrafiello (Up Top)
3rd Place: Oscar Burgos (Jungle Gym)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Joe Sabol (Guerrero BJJ)
2nd Place: Rafael Niewiarowski (Sylwester Gawel JC)
3rd Place: Vinny Panuccio (Silver Fox)

Executive BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Dan Metcalf (Royce Gracie)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Frank Petrosillo (Renzo Gracie)

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
2nd Place: George Acuna (Renzo Gracie)
3rd Place: Frank Petosillo (renzo Gracie)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mike Eustic (Renzo/Hoboken)
2nd Place: Jason Moore (Reflex Gracie)
3rd Place: Richard McCarthy (Team Balance)

Executive BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Joe Macaluso (Performance Jiu Jitsu)

Executive BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Joe Macaluso (Performance Jiu Jitsu)
2nd Place: Kevin Roginski (Scranton MMA)

Executive Absolute Purple Belt
1st Place: Richard McCarthy (Team Balance)
2nd Place: Kevin Roginski (Scranton MMA)

Executive BJJ Brown Belt

Executive BJJ Brown Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Jimmy Cerra (Balance Studios)

Executive BJJ Brown Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jimmy Cerra (Balance Studios)

Executive BJJ Brown Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Walter Kimmel (Equipe Jucão)
2nd Place: Nicolai Holt (RGA)
3rd Place: Eric Silverman (Lloyd Irvin)

Executive BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Nic Robertson
2nd Place: Nicolai Holt (RGA)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Erick Tavares (Team Gold Fighters)

Executive BJJ Black Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Matthew Butler
2nd Place: Nicolai Holt

Masters BJJ

Masters BJJ White Belt

Masters BJJ White Belt Absolute
1st Place: Adam Barbee (Renzo Gracie)
2nd Place: Billy Michaels (Lions Den)
3rd Place: John Malzahn (Tri State Martial Arts)

Masters BJJ Blue Belt

Masters BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Joe Sabol (Guerrero BJJ)
2nd Place: Bernard Doucette (Renzo Gracie)
3rd Place: Tony Lamanne (YMMAA)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Abdul Arain (Rockland BJJ)
2nd Place: Stephen Lorenzo Jr. (Jungle Gym)
3rd Place: Desmond Torres (Lloyd Irvin)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin)
2nd Place: Walter Vanderberg (Jungle Gym)
3rd Place: Jeremy Gaston (Lloyd Irvin)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jamal Kataw (Up Top)
2nd Place: Bill Aguasvivas (Jungle Gym)
3rd Place: Matthew Majewski (Up Top)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Gary Gioni (Pedro Sauer)
2nd Place: George Majchrzak (Method MMA)
3rd Place: Tyler Kazar (Reflex Gracie)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Jovanny Suriel (Jungle Gym)
2nd Place: Elon Hodge
3rd Place: Danyal Akhtar

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Patrick Rivera (Lloyd Irvin)
2nd Place: Bryan Short (Soul Fighters)
3rd Place: Anderson Silva (Pizol BJJ)

Men's BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place Tie: Brandon Gregurovic (Lloyd Irvin) & Matthew Dover (NJ United MMA)
3rd Place: Tom Skarzynski (Renzo Gracie)

Men's BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Fabjon Lunaj (ECU)
2nd Place: Craig Izzo (Ocean County BJJ)
3rd Place: James Roussos (Maxercise)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Robert Fitzgerald (Maxercise)
2nd Place: Alec Delvecchio (Savarese BJJ)
3rd Place: Brian Vanderstad (Up Top)

Men's BJJ White Belt Absolute
1st Place: Elon Hodge

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Matthew Schultz (Gracie Barra)
3rd Place: Christian Gonzalez (East Coast MMA)

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Anthony Hollo (Ricardo Almeida)
3rd Place: Angel Torres (Jungle Gym)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Derek Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Oniel Mclaughlin (Lloyd Irvin)
3rd Place: Adam Conboy (Performance Jiu Jitsu)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Joaquim Maia Filho (Nova Uniao)
2nd Place: Matt Vella (Lloyd Irvin)
3rd Place: Dan Powell (Up Top)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Daniel Mahoney (Lloyd Irvin)
2nd Place: Justin Jones (Lloyd Irvin)
3rd Place: Michael Perez (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Josh Macin (Clockwork BJJ)
2nd Place: Lex Fridman (Lloyd Irvin)
3rd Place: Nicholas Parrone (Gracie Barra Commack)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Nick Calvinese (Lloyd Irvin)
2nd Place: Eric Spicely (Team 114)
3rd Place: Evan Vacchiano (Junquiera)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Benjamin Horning (Marcelo Garcia)
2nd Place: Marcelo Margolis (Nova Uniao)
3rd Place: Adam Hughes (OC BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Benny Rupel (Clockwork BJJ)
2nd Place: Chaz Lynch (Gracie Philly)
3rd Place: Dennis Mahoney (Tristate Martial Arts)

Men's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Jhosmil Alvarado (Jungle Gym)
2nd Place: Danilo Londe
3rd Place: Marcelo Ramon

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (139.9 lbs and under)
1st Place: Adam Skillin (Gracie New Jersey)
2nd Place: Kevin Goodwin (Junquiera)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Nick Schultz (Lloyd Irvin)
2nd Place: David Lockhart (Renzo Gracie)
3rd Place: Tomasz Piotrowski (Gracie NJ)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Nicholas Schultz (Lloyd Irvin)
2nd Place: Juan Alvirena (Reflex Gracie)
3rd Place: Kevin Macmullen (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Steve Ficca (Lloyd Irvin)
2nd Place: Andrew Vuocolo
3rd Place: Mario Gomez (Performance Jiu Jitsu)

Men's BJJ Purple Belt Superweight (200 lbs and over)
1st Place: Steven Wilson (East Coast MMA)

Men's BJJ Purple Belt Absolute
1st Place: Nicholas Schultz (Lloyd Irvin)
2nd Place: David Lockheart (Renzo Gracie)
3rd Place: Andrew Vuocolo

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Isac Chaves (CEBJJ)
2nd Place: Fabian Rosario (Guerrero BJJ)

Men's BJJ Brown Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Brian Beaury (Black Hole BJJ/Atlas BJJ)
2nd Place: Robert Cook (Ricardo Almeida)
3rd Place: Matt Ratchford (Jucao)

Men's BJJ Brown Belt Superweight (200 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (RGA)
2nd Place: Steven Wilson

Men's BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Brian Beaury
2nd Place: Bafian Rosario
3rd Place: Nick Liaskos (Ricardo Almeida)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Mark Ramos (Edson Carvalho)
2nd Place: Mike Wacker (Black Hole BJJ)

Men's BJJ Black Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Brian Oleary
2nd Place: Cleverton Pizol (Pizol BJJ)
3rd Place: Marco Delima (Lion Den)