Individual Divisional Results from 20th Grapplers Quest West Championships - Las Vegas, Nevada - July 9, 2011 - Hosted by Brian Cimins, CEO

BrianCimins's picture

Individual Divisional Results from 20th Grapplers Quest West Championships
Las Vegas, Nevada - July 9, 2011 - Hosted by Brian Cimins, CEO of The Grapplers Company, Inc.

Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Cody Enos (ROD WILSON)
2nd place: Traic Fainter (SBGI)
3rd place: Dalton Silva (COMBAT SPORTS ACADEMY)

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Nicholas Perreira (CARLSON GRACIE)
2nd place: Xavier Castillo (DAWG POUND)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Jalen Hawes (SBGI)
2nd place: Jaiden Mortal
3rd place: Sophia Salazar

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Rocco Contino (TINGUINNA)
2nd place: David Kalayanapraprait (TAPOUT)
3rd place: Cole Waskey (COMBAT SPORTS ACADEMY)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Avery Stiles (SBGI)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (80 + lbs)
1st place: Victor Bonato (CAVALCANTI)
2nd place: Gustavo DeSouza (SBGI)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: Quentin Belmonte (THROWDOWN)
2nd place: Justyn Ferrer (CARLSON GRACIE)
3rd place: Joe Rivas (COBRA KAI)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Dominic Alemeida (CAGE COMBAT ACADEMY)
2nd place: Patrick Woodring (ALLIANCE)
3rd place: Daniel Mendoza (CAGE COMBAT ACADEMY)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Ryan Spangler (MILLENNIA MMA)
2nd place: Samson Evios (ROD WILSON)
3rd place: Stella Davison (SBGI)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Christian Navida (SDBJJ)
2nd place: Dillion Fedor (SERGIO PENHA)
3rd place: Mitchell Wickham (IND)

Kids 7-9 yrs No GI Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Sammy Baily (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (80 + lbs)
1st place: Gabriel Carbajal (CARLSON GRACIE)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (79.9 & Under lbs)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Ninurta Elam (ANCIENT EGYPTIAN COMBAT)
3rd place: Nagini Elam (ANCIENT EGYPTIAN COMBAT)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Garret Wallace (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Nathan Navida (SDBJJ)
3rd place: Sean Reagan (MILLENNIA MMA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Dominic Nafarrete (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Nathaniel Washington (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Aiko Hernandez (COBRA KAI)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Cody Enos (ROD WILSON)
2nd place: Traic Fainter (SBGI)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Ruben Martos (RALPH GRACIE)
2nd place: Nicholas Perreira (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Jalen Hawes (SBGI)
2nd place: Hayden Gomel (SBG)
3rd place: Luke Manchester (GBBJJ)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Rocco Contino (TINGUINA)
2nd place: Bridge Ware (SBG)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner DIV 1 (70-79.9 lbs)
1st place: Avery Stiles (SBGI)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner DIV 2 (80 + lbs)
1st place: Victor Bonato (CAVALCANTI)
2nd place: Gustavo DeSouza (SBGI)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs & Under)
1st place: Annabella Esteves (FUSION MMA)
2nd place: Cole Manchester (GBBJJ)
3rd place: Joseph Rivas (COBRA KAI)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Patrick Woodring (ALLIANCE)
2nd place: Daniel Mendoza (CAGE COMBAT ACADEMY)
3rd place: Gabriel Carbajal (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Ryan Spangler (MILLENNIA MMA)
2nd place: Caleb Uhlenhopp (ROD WILSON)
3rd place: Ricky Davison (SBGI)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Christian Navida (SDBJJ)
2nd place: David Kalayanapraprait (TAP OUT)
3rd place: Dillon Fedor (SERGIO PENHA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Conner Carpenter (POWER MMA)
2nd place: Sammy Bailey (CARLSON GRACIE)
3rd place: Avery Stiles (SBGI)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (80 + lbs)
1st place: Gabriel Cargajal (CARLSON GRACIE)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (79.9 lbs & under)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE
2nd place: Joshua Reagan (MILLENNIA MMA)
3rd place: Nagini Elam (ANCIENT EQYPTIAN COMBAT)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Garrett Wallace (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Nathan Navida (SDBJJ)
3rd place: Sean Reagan (MILLENNIA MMA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Dominic Nafarrete (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Nathaniel Washington (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Aiko Hernandez (COBRA KAI)

TEENS

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: Quinton Donnelly (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Fedie Joshua (NEW GENERATION)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Hunter Gomel (SBG)
2nd place: Armando Lopez (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Ben Hammer (NEXT GENERATION)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Mason Maksudian (POWER MMA)
2nd place: Anthony Davis (CLEBER)
3rd place: Joseph Maddox (NEW GENERATION)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Jose Garcia (WCA)
2nd place: Robert Todd (XTREME COUTURE)
3rd place: Brandon Sepe (MIR)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Brandon Mitchell (FIERCE)
2nd place: Bryce Sepe (MIR)
3rd place: Stephen Zepeda (ONTARIO UNDERGROUND SUBMISSION)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Alex Mir (MIR)
2nd place: Garrett Lovell
3rd place: Tyler Lindholm (PROFESSIONAL TRAINING)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Josve Tapia (EMA)
2nd place: Merle Marshall (MACMONNEY GYM)
3rd place: Harold Greer (5 STAR MMA)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place: Jose Tapia (SANTE FE BJJ)
2nd place: Erin Butts (MILLENNIA MMA)
3rd place: Trey Reyes (COBRA KAI)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Andrew Alviar (RALPH GRACIE)
2nd place: Jake Watson (POWER MMA)
3rd place: Chase Balasbas (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Carlos Lozoya (SERGIO PENHA)
2nd place: Clayton Carpenter (POWER MMA)
3rd place: Salvador Caidenea (TENIQUE TRAINING CENTER)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Trent Villard (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Matt Pickens (THROWDOWN)
3rd place: Brandon Baumberger (GRACIE HUMAITA)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (119.9 & under lbs)
1st place: Clayton Carpenter (POWER MMA)
2nd place: Joshua Canfield (UNIVERSITY OF GRAPPLING)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Jason Goya (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Tony Villanueva (HAMMER FIGHT CLUB)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Jess Martinez (NEW MEXICO BJJ)
2nd place: Estefano Gomez (RALPH GRACIE)
3rd place: Dylan Leach (THROWDOWN)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (170 + lbs)
1st place: Gary Cruz (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Donovan Nafarrete (GRACIE HUMAITA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Hunter Gomel (SBG)
2nd place: Robert Alvarez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Kenny Munoz (COBRA KAI)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Victor Rameriez
2nd place: Anthony Davis (CLEBER)
3rd place: Gabriel Talty (CAVALCANTI)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Jaison Angviano (DRYSDALE BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Daniel De Souza (SBG)
2nd place: Tyler Lindholm (PROFESSIONAL TRAINING)

Teen13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs & Under)
1st place: Jose Tapia (SANTA FE BJJ)
2nd place: Erin Butts (MILLENNIA MMA)
3rd place: Trey Reyes (COBRA KAI)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Andrew Alviar (RALPH GRACIE)
2nd place: Jacob Bahena (TAPOUT)
3rd place: Jake Jeffries (UNITED BJJ)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Carlos Lozoya (SERGIO PENHA)
2nd place: Kinaja Elam (ANCIENT EGYPTIAN COMBAT)
3rd place: Tomas Salas (WEST COAST BJJ)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Trent Villard (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Matt Pickens (THROWDOWN)
3rd place: Adrian Martinez (WEST POINT MMA)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (119.9 lbs & Under)
1st place: Clayton Carpenter (POWER MMA)
2nd place: Damien Ryder (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Joshua Canfield (UNIVERSITY OF GRAPPLING)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Jason Goya (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Jesy Rodriquez (GRACIE HUMAITA)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: John Buttner (CARLSON GRACIE)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Jesse Martinez (NEW MEXICO BJJ)
2nd place: Dylan Leach (THROWDOWN)
3rd place: David Gonzales (WEST POINT MMA)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (170 + lbs)
1st place: Gary Cruz (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Jose Elias (C.E.M. JUDO)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Crystal Butts (MILLENNIA MMA)
2nd place: Sequoia Kam (LEON JIU JITSU)
3rd place: Stephanie Frausto (JORGE GURGEL MMA)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Zoila Gurgel (JORGE GURGEL MMA)
2nd place: Lindsay Barnes (XTREME COUTURE)
3rd place: Christina Ferea (CARLSON GRACIE)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Zoila Gurgel (JORGE GURGEL MMA)
2nd place: Sequoia Kam (LEON JIU JITSU)

Womens No Gi Advanced (160 + lbs)
1st place: Amanda Lucas (TRINITY)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Katrina Weillbacher (PARAGON)
2nd place: Ana Maria
3rd place: Amanda Lucas (TRINITY)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Stephanie Frausto (JORGE GURGEL MMA)
2nd place: Tamara Iglesias (BARRETT SUBMISSIONS)

Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Zoila Gurgel (JORGE GURGEL MMA)
2nd place: Susannah Gagnon (ZUMA)
3rd place: Christine Ferea (CARLSON GRACIE)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Crystal Butts (MILLENNIA MMA)

Womens BJJ Blue Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Taylor Leaonardy (CARLSON GRACIE)
2nd place: Elizabeth Athas (CAMP PENDLETON)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Kevin Ortiz (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Bj Minson (KINGDOM KLUB)
3rd place: Aurthur Nicholas (NICHOLAS)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Peter Velichkov (UNDERGROUND SUBMISSION)
2nd place: Broc Kanaday (EASTON BJJ)
3rd place: Benjamin Flora (IND)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Aaron McCrea (SUBFIGHTER)
2nd place: Stephan Cotta (FIGHT CAPITAL)
3rd place: Zachary Pickens (THROWDOWN)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Ryan Gonzalez (FUSION MMA)
2nd place: Donovan Grossi (CHECK MAT BJJ)
3rd place: Julian Flowers (RALPH GRACIE)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Jason Rivera (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: Javahn Mathews (TOUCH M UP)
3rd place: Erik Costro (HITMAN TRAINING CENTER)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: John Martinez (PARAGON)
2nd place: Samuel Graham (KINGDOM KLUB)
3rd place: Martin Vega (WEST POINT MMA)
Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: James Spreter (WANT FIGHT TEAM)
2nd place: Mathew Ledesma (MILLENNIA MMA)
3rd place: Ray Killgore (PARAGON)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Matt Murray (HAMMER FIGHT CLUB)
2nd place: Bobby Quance (CAMP PENDLETON)
3rd place: Taylor Gasielum (ALL AMERICAN)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Anthony Rodebush (KINGDOM KLUB)
2nd place: Chris Gallider (CAMP PENDLETON)
3rd place: Cesar Nuno (UNDERGROUND SUBMISSION)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Jonathan Jimenez (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: Darell Candelaria (NEXT GENERATION)
3rd place: Jared Standing (5 STAR MMA)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Jason Rivera (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: Jonathan Jimenez (WANT FIGHT TEAM)
3rd place: Bobby Quance (CAMP PENDLETON)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Ben Kjar (KINGDOM KLUB)
2nd place: Bacilio Monterroso (WEST POINT MMA)
3rd place: Shih Chin Hau (UNDISPUTED)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Juan Berumen (GRACIE ARIZONA)
2nd place: Atom Garcia (TEAM STOCKTON)
3rd place: Bill Bull (DRYSDALES)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Ramon Contreras (CAMP PENDLETON)
2nd place: Eddie Aguiar (THROWDOWN)
3rd place: Eric Bartholmae (PUREBREED UNDISPUTED)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Jess Martinez (NEW MEXICO BJJ)
2nd place: David Carranza (PARAGON)
3rd place: Vincent Viatoe (XTREME COUTURE)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Damien Nitkin (FIGHT CAPITAL)
2nd place: Jacob Swinney (XTREME COUTURE)
3rd place: Kevin Clem (KINGDOM KLUB)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Jacques Hyen (SYNERGY)
2nd place: Kristopher Gonzalez (CHECK MAT BJJ)
3rd place: Steve Pedroza (REIGN TRAINING CENTER)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Nathan Carter (PARAGON)
2nd place: Jordan Larson (NEXT EDGE)
3rd place: David Avila (MILLENNIA MMA)

Mens No Gi Intermediate (190-199.9 lbs)
1st place: Chad Bailey (GRACIE ARIZONA)

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Chad Bailey (GRACIE ARIZONA)
2nd place: Luke Kjav (KINGDOM KLUB)
3rd place: James Ford (CARLSON GRACIE)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Abelardo Cantres (A.V. TAPOUT)
2nd place: Brent Rodriquez (SYLVIO BEHRING BJJ)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Jacques Hyen (SYNERGY)
2nd place: Abelardo Cantres (A.V. TAPOUT)
3rd place: Nathan Carter (PARAGON)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Tayler McCerristan (FTCC)
2nd place: Adrian Gafar (ORGINS BJJ)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Brandon Mullins (GRACIE BARRA TX)
2nd place: Pat Garcia (KINGDOM KLUB)
3rd place: Robert Escalante (TEAM STOCKTON)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Ronaldo Candids (ATOS BJJ)
2nd place: Aaron Buck (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Jeff Willingham (SUBFIGHTER)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Cody Orrison (SKRAP PACK)
2nd place: David Bollea (COBRA KAI)
3rd place: Jay Viola (DRYSDALE BJJ)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)
2nd place: Pete Toyas (LOVATO JR)
3rd place: Scott McCamish (CHECK MAT BJJ)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Marcelo Mafra (CHECK MAT BJJ)
2nd place: Julian Martin Marquez (RALPH GRACIE)
3rd place: Jack Montgomery (FPS EAST)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Davi Ramos (ATOS BJJ)
2nd place: Briston Lowry (ALL AMERICAN)
3rd place: Stephan Martinez (BJJ REVOLUTION)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Nick Haas (GRACIE WILLIAMS)
2nd place: Sean Spangler (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Blas Avena (GRACIE HUMAITA)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Jacob Cherring (DRYSDALE)
2nd place: Will Weed (CAMP PENDLETON)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Brandon Ruiz (TEAM MACHADO UTAH)
2nd place: Mairo Barbosa (CHECK MAT BJJ)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Marcello Mafro (CHECK MAT BJJ)
2nd place: Davi Ramos (ATOS BJJ)
3rd place: Joao Assis (CHECK MAT BJJ)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Mario Gomez-Alo (FLAGSTAFF MMA)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Robert Hrcka (COBRA KAI)
2nd place: Mario Gomez-Alo (FLAGSTAFF MMA)
3rd place: Carl Brummond (CARLSON GRACIE)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Scott Poetington (ALL AMERICAN)
2nd place: Dax Ramos (CAVALCANTI)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Charles Jones (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Shawn Vatkin (IND)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Travis Davison (SBG)
2nd place: Josh Harrold (GRACIE ARIZONA)
3rd place: Garett Dacay (GRACIE HUMAITA)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
2nd place: Chris Miller (LASELVA MMA)
3rd place: Derek Azure (RCJ MACHADO)

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Travis Snyder (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Jon Grilz (RIGAN MACHADO)
3rd place: Sean Spangler (DRYSDALE BJJ)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Kelly Gray (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Luke Kjav (KINGDOM KLUB)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
3rd place: Charles Falcon (CHECK MAT BJJ)

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Mike Thompson (NEW GENERATION)
2nd place: Greg McNamme (PARAGON)
3rd place: David Velazstegvi (KOVARS)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Joe Bautista (SIDNEY SILVA BJJ)

Mens Masters No Gi Beg. ABSOL (Open)
1st place: Robert Hill (5 STAR MMA)
2nd place: Shawn Vatkin (CARLSON GRACIE CANADA)
3rd place: Walter Manning (IND)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Kevin Menard (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE)
3rd place: Kevin Moore (SBGI)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Kevin Moore (SBGI)

Mens No Gi NV (129.9 lbs & under)
1st place: Ryan Radwanski (CAMP PENDLETON)
2nd place: Michael Koren (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Jesus Abrconf (FIGHTERS PRO SHOP)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Curtis Redmond (AAJJ)
2nd place: Raymond Olivares (ONTARIO UNDERGROUND SUB)
3rd place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: Alfredo Contreras (XTREME COUTURE)
2nd place: Charles Russell (CAMP PENDLETON)
3rd place: Sergio Salazar (C.E.M. JUDO)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: Francisco Navarez (COBRA KAI)
2nd place: Joey Banuelos
3rd place: Phillip Kendrick (IND)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Joseph Howard (NEW GENERATION)
2nd place: Reggie Pascual (FUSION MMA)
3rd place: Luciano Lopez (DRYSDALE BJJ)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Brandon Matya (NEW GENERATION)
2nd place: Tomy Storing (IND)
3rd place: Julian Flores (ONTARIO UNDERGROUND SUB)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Dale Williams (IND)
2nd place: Reynel Deartime (CAMP PENDLETON)
3rd place: Michael Lovell (TEAM HOLLYWOOD)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Shawn Stallings (CAMP PENDLETON)
2nd place: Jesse Prescoh (FLAGSTAFF MMA)
3rd place: Levi Cerda (UNDERGROUND SUB)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Gerald Francis (MACMONNEY GYM)
2nd place: Sean Doronue (TEAM HOLLYWOOD)
3rd place: Clint Maclean (TNT MMA)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Andrew DeSoto
2nd place: Fermin Dreciado (UNDERGROUND SUBMISSION)
3rd place: Joshua Wehrman (CAMP PENDLETON)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Shawn Stallings (CAMP PENDLETON)
2nd place: Darryn Todd (BJJ REVOLUTION)
3rd place: Michael Trondle (USMC FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Kevin Ortiz (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Michael Koren (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Jesus Abrcon ( FIGHTERS PRO SHOP)

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)
2nd place: Andreas Denmark (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Jon Resnicn (PARAGON)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Stephan Cotta (FIGHT CAPITAL)
2nd place: Zachary Pickens (THROWDOWN)
3rd place: Andreas Denmark (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Chris Bonilla (PARAGON)
2nd place: Edson Duran (TEAM STOCKTON)
3rd place: Julian Flowers (RALPH GRACIE)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Shane Mount (ROBSON MOURA NOVA UNINO)
2nd place: Lucuano Lopez (DRYSDALE)
3rd place: Garrett Stanlick (CAMP PENDLETON)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Martin Vega (WEST POINT MMA)
2nd place: Francisco Pimentel (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Roger Ramirez (IND)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Shawn Stallings (CAMP PENDLETON)
2nd place: Marcos Navarro (GODS GLADIATOR)
3rd place: Damian Jackson (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: James Ford
2nd place: John Dowd (WAND FIGHT TEAM)
3rd place: Anthony Rodebush (KINGDON KLUB)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Abelardo Cantres (A.V. TAPOUT)
2nd place: Chris Gallider (CAMP PENDLETON)
3rd place: Lance Kaanoi (DRYSDALE BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Erik Retz (SBG)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: James Bradfor (SIDNEY SILVA BJJ)
2nd place: Garet Baird (SAN DIEGO BJJ)
3rd place: Marcus Johnson (UNIFIED BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Ronald Robin (IND)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Shin Chin Hau (UNDISPUTED)
2nd place: Craig Leong (NWJJA)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Robert Esclante (TEAM STOCKTON)
2nd place: Juan Berumen (GRACIE ARIZONA)
3rd place: Broc Kanaday (EASTON BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Ramon Contreras (CAMP PENDLETON)
2nd place: Jay Johnson (COBRA KAI)
3rd place: Bryan Calleios (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Ryan Golgosky (CHECK MAT BJJ)
2nd place: Ricardo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
3rd place: Medina Perez (CAMP PENDLETON)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Michael Perez (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Frankie Diaz (CAMP PENDLETON)
3rd place: Adrian Diaz (TEAM STOCKTON)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Chee Lim (COBRA KAI)
2nd place: John Martinez (PARAGON)
3rd place: Derek Azure (RCJ MACHADO)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Patrick Kucera (RALPH GRACIE)
2nd place: Jonathan Greek (SYNERGY)
3rd place: Joshua Castillleja (RUFFHOUSE)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Cort Payne (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Luke Kjav (KINGDOM KLUB)
3rd place: Greg Diktakis (DRYSDALE BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Chee Lim (COBRA KAI)
2nd place: Jimmy Mirello (DRYSDALE BJJ)
3rd place: Brent Rodriquez (SYLVIO BEHRING BJJ)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Garett Dacay (GRACIE HUMAITA)
2nd place: David Velastegvi (GRACIE ARIZONA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Johnny Medina (CAVALCANTI)
2nd place: Ruben Dadia (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Pj Linder (10TH PLANET)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Robert Hrcka (COBRA KAI)
2nd place: Derek Azure (RCJ MACHADO)
3rd place: Charles Everly (IND)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Gary Alexander (CARLSON GRACIE)
2nd place: Alan Ruiz (SDBJJ)
3rd place: Zoltan Bathory (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Brent Rodriquez (SYLVIO BEHRING)

Mens BJJ Purple (149.9 lbs & under)
1st place: Rene Lopez (DRYSDALE)
2nd place: Jack Wilwert (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Brandon Walenske (SAN DIEGO BJJ)

Mens BJJ Purple Belt (150-169.9 lbs)
1st place: Romulo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
2nd place: Denilson Bischiliari (ATOS BJJ)
3rd place: Jay Viola (DRYSDALE)

Mens BJJ Purple Belt (170-189.9 lbs)
1st place: Julian Marquez (RALPH GRACIE)
2nd place: Richard Ortal (COBRA KAI)
3rd place: Dan Hrymorcuk (ZUMA)

Mens BJJ Purple Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Donovan Nafarrete (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt (210 + lbs)
1st place: Guillerme Lima (BJJ REVOLUTION)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Josh Harrold (GRACIE ARIZONA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Dave Bazan (COBRA KAI)
2nd place: Victor Vida (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Jack Montgomery (FPS EAST)
2nd place: David Avila (MILLENNIA MMA)
3rd place: Thorin Ryan (RALPH GRACIE

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Chad Bailey (GRACIE ARIZONA)
2nd place: Nicholas Wilson (PITBULL BJJ)
Mens BJJ Brown Belt (149 lbs & under)
1st place: Donny Flowers (PARAGON)

Mens BJJ Brown Belt (150-179 lbs)
1st place: Brandon Magana (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Zach Adamson (SEASIDE JJ)
3rd place: Andre Vaughan (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Brown Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Stephan Martinez (BJJ REVOLUTION)
2nd place: Blas Avena (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Ted Vida (RALPH GRACIE)
2nd place: Israel Ceron (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
2nd place: Travis Snyder (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (180-209.9 lbs)
1st place: Morris Ayala (DRYSDALE BJJ)
2nd place: Auberto Machetti (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Brian Lindsey (MMA ELITE)

Mens BJJ Black Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Israel Ceron (RALPH GRACIE)
2nd place: Brandon Mullins (GRACIE BARRA TX)
3rd place: Ted Vida (RALPH GRACIE)

Mens BJJ Black Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Travis Davison (SBG)
Mens BJJ Black Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Sterling Redlack (COBRA KAI)
2nd place: Chris Miller (LASEVA MMA)

Mens BJJ Black Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Brian Lindsey (MMA ELITE)

Mens BJJ Black Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Kelly Gray (GRACIE HUMAITA)