Individual Divisional Results for 2011 Grapplers Quest World Series - November 19, 2011 - Las Vegas, Nevada

BrianCimins's picture

Individual Divisional Results for 2011 Grapplers Quest World Series - November 19, 2011 - Las Vegas, Nevada

Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Kai Wosley (CARLSON GRACIE)
2nd place: Preston Gutierrez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Matheus Pereira (CARLSON GRACIE)

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Rayder Soto (BIG JIHN MCARTHY)
2nd place: Ryan Hrcka (COBRA KAI)
3rd place: Jordan Drake (HITMAN TRAINING CENTER)

Kids Girls 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Alexa Gil (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Gavin Baldacci (CSA NINJA GRAPPLING CLUB)
2nd place: Tyler Morales (CARLSON GRACIE)
3rd place: Nick Pereira (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Zachary Lagasca (CARLSON GRACIE)
2nd place: Daniel Morgenstern (DRYSDALE JIU JITSU)
3rd place: Christian Palacios (CARLSON GRACIE)

Kids Girls 7-9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Alyssa Henderson (COMBAT SPORTS ACADEMY)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Bryant Pierce (CARLSON GRACIE)
2nd place: Marcus Laughren (TRU MMA)
3rd place: Trent Smith (MICA)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (80 + lbs)
1st place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)

Kids Girls 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: Morgan Orum (UNIFIED)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: Morgan Orum (UNIFIED)
2nd place: Cole Waskey (CSA NINJA GRAPPLING)
3rd place: Justin Gil (CARLSON GRACIE)

Kids Girls 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Casey Cox (CSA NINJA GRAPPLING)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Jake Smith (THROWDOWN)
2nd place: Jordan Costa
3rd place: Casey Cox (CSA NINJA GRAPPLING)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Nicolas Lopez (BJMUTA)
2nd place: Anthony Garcia (TRU MMA)
3rd place: Damon Cruz (DRYSDALE JIU JITSU)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (100 + lbs)
1st place: Dylan Smith (CARLSON GRACIE)
2nd place: Tyler Henderson (COMBAT SPORTS)
3rd place: Anthony Canedo (CARLSON GRACAMARILLO JJ)

Kids (6 yrs & under) No Gi Advanced (49.9 lbs)
1st place: Bryant Henderson (CARLSON GRACIE)
2nd place: Brayden Kuskie (WEST COAST JJ)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Daltin Silva (CSA NINJA GRAPPLING)
2nd place: Raiden Garcia

Kids Girls 7-9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Jasmine Jones (CULLUM GROUND FIGHTING)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Issac Salas (BJMUTTA)
2nd place: Jake Hare (DRYSDALES JIU JITSU)
3rd place: Jasmine Jones (CULLUM GROUND FIGHTING)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (80 + lbs)
1st place: Victor Bouato (CARLSON GRACAMARILLO JJ)
2nd place: Josias Lopez

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (79.9 & Under lbs)
1st place: Abraham Medina (WAND FIGHT TEAM)
2nd place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Bianca Lebosnoyani (NONOS MMA ACADEMY)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Garrett Wallace (DRYSDALE JIU JITSU)
2nd place: Nathan Navida (SD BJJ)
3rd place: Cameron Gomez (CARLSON GRACIE)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Dominic Nafarrete (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Michael Vamgeest (GRIFFIN)

Kids Girls 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Eris Huddler (SERGIO PENNA)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Preston Gutierrez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Caughlin Valenzuela (DVC)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Ryan Hrcka (COBRA KAI)
2nd place: Jordan Drake (HITMAN TRAINING CENTER)
3rd place: Rayder Soto (BIG JIHN MCARTHY)

Kids Girls 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Alexa Gil (CARLSON GRACIE)
2nd place: Anyssa Huddler (SERGIO PENNA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Bryce Pierce (CARLSON GRACIE)
2nd place: Ryan Gil (CARLSON GRACIE)
3rd place: Austin Rameriz

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Jenson Cottee (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Daniel Morgenstern (DRYSDALE JIU JITSU)
3rd place: Christian Palacios (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Marcus Laughren (TRU MMA)
2nd place: Dominic Lim (DRYSDALES JIU JITSU)
3rd place: Trent Smith (GRACIE HUMAITA)

Kids Girls 7-9 yrs BJJ Beginner (80 + lbs)
1st place: Destiny Quelex (SERIGIO PENHA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (80 + lbs)
1st place: Jordan Costa (CARLSON GRACIE)
2nd place: Mason Perry (DRYSDALES JIU JITSU)
3rd place: Destiny Quelex (SERIGIO PENHA)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs & Under)
1st place: Justin Gil (CARLSON GRACIE)
2nd place: Sean Burns (JOHN MCCARTHY)
3rd place: Morgan Orum

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Jake Smith (THROWDOWN)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (100 +lbs)
1st place: Anthony Canedo (CARLSON GRACIE)
2nd place: Dylan Smith (CARLSON GRACIE)
3rd place: Jack Ames (CARLSON GRACIE)

Kids 6 yrs BJJ Advanced (49.9 lbs)
1st place: Brayden Kuskie (WEST COAST JJ)
2nd place: Bryant Henderson (CARLSON GRACIE)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs)
1st place: Aiden Kepfer (DVC)
2nd place: Nicolas Pereira
3rd place: Raiden Garcia

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Christian Navida (SD BJJ)
2nd place: Jake Hare (DRYSDALES JIU JITSU)
3rd place: Issac Salas (BJMUTTA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (80 + lbs)
1st place: Victor Bonato (CARLSON GRACAMARILLO JJ)
2nd place: Josias Lopez (SERGIO PENNA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (79.9 lbs & under)
1st place: Michael Alvarez (CARLSON GRACIE)
2nd place: Bianca Lebosnoyani (NONOS MMA ACADEMY)
3rd place: Alika Villiatora (DRYSDALES JIU JITSU)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Garrett Wallace (DRYSDALES JIU JITSU)
2nd place: Cameron Gomez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Nathan Navida (SD BJJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Dakota Tidwell (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Marcos Giberson (GRACIE HUMAITA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Addison Degollado (ROJO JIU JITSU)
2nd place: Dominic Nafarrete (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Michael Geest (GRIFFIN)

TEENS

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: JJ Spain (DRYSDALE JJ)

Teen Girl 13-15 yrs No Gi Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Liza Patrice Paez (DRYSDALE JIU JITSU)
2nd place: Madison Gil (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Levi Gundacker (DRYSDALE JJ)
2nd place: David Apodaca (SANTA FE BRAZLILIAN JJ)
3rd place: Jaron Anderton

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Shea Spradley (ALL IN MMA)
2nd place: Kevin Lu (RALPH GRACIE)
3rd place: John Tuss (DRYSDALES JJ)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Mathews Ledur (CARLSON GRACIE)
2nd place: Robert Alverez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Cody Monsalve (HCAA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (119.9 lbs)
1st place: Brett Grafton (EMA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Robert Todd (XTREMEM COUTURE)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: John Buttner (CARLSON GRACIE)
2nd place: Steven Hill (ELITE)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Rey Salceda (MISFITS)
2nd place: Roey Dahan (ROD BJJ TAPOUT)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Cody Duncan (ROGERS MACHADO)
2nd place: Robert Stewart (SERGIO PENHA)
3rd place: Harold Greer (5 STAR MMA)

Teen Girls 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Isabella Bailey (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Jean Paul Lebosnoyani (NONOS MMA ACADEMY)
2nd place: John Verdera (GUARDIANS)
3rd place: Isabella Bailey (CARLSON GRACIE)

Teen Girls 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: America Mathis (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Eduardo Penha (SERGIO PENNA)
2nd place: Hunter Ladnier (NONOS MMA ACADEMY)
3rd place: America Mathis (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Isaac Draskovich (CARLSON GRACIE)
2nd place: Ramsey Draskovich (CARLSON GRACIE)
3rd place: David Hakoobyan (M3 FIGHT & FITNESS)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (119.9 & under lbs)
1st place: Geordie Castagner (WEST COAST)
2nd place: Trenton Wars (CULLUM GROUND FIGHTING)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Rafael Garcia (TEAM UNITED)
2nd place: Bronson Mitchell (FIERCE)
3rd place: Adrian Cabral (IMAC MARTIAL ARTS)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Justin Steele (GRACIE BARRA)
2nd place: Armando Mendez (TEAM UNITED)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (170 + lbs)
1st place: Armando Mendez (TEAM UNITED)
2nd place: Rodolfo Larios (CHECKMAT)
3rd place: Gyasi Ozaki (TAPOUT)

Teen Girls 13-15 yrs BJJ Beginner (99.9 lbs)
1st place: Paige Orum (UNIFIED)
2nd place: Cierra Smith (CARLSON GRACIE)

Teen Girls 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Liza Patrice Paez (DRYSDALE JIU JITSU)
2nd place: Madison Gil (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Levi Gundacker (DRYSDALE JJ)
2nd place: Christian Shaughnessy (CARLSEN GRACIE)
3rd place: David Apodaca (SANTA FE BRAZILIAN JJ)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Kevin Lu (RALPH GRACIE)
2nd place: Shea Spradley (ALL IN MMA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Mathews Ledur (CARLSON GRACIE)
2nd place: Robert Alvarez (CARLSON GRACIE)
3rd place: Zach Schrader (NONOS MMA ACADEMY)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (119.9 lbs)
1st place: Connor Munn (OH ZONE)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Steven Hill (ELITE)
2nd place: John Buttner (CARLSON GRACIE)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (170 + lbs)
1st place: Robert Stewart (SERGIO PENHA)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Jean Paul Lebosnoyani (NONOS MMA ACADEMY)
2nd place: John Verdera (GUARDIANS)
3rd place: Isabella Bailey (CARLSON GRACIE)

Teen Girls 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: America Mathis (CARLSON GRACIE)
2nd place: Victoria Deluca (GRACIE)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Eduardo Penha (SERGIO PENNA)
2nd place: Hunter Ladnier (NONOS MMA ACADEMY)
3rd place: Chase Balasbas (CARLSON GRACIE)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Isaac Draskovich (CARLSON GRACIE)
2nd place: David Hakobyan (M3 FIGHT & FITNESS)
3rd place: Howie Dougherty (PARAGON)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (119.9 lbs & Under)
1st place: Geordie Castagner (WEST COAST)
2nd place: Conner Munn

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Jesy Rodriquez (TEAM MICA)
2nd place: Geordie Castagner (WEST COAST)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Ross Keeping (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Trenten Ward (CULLEN GRAD FIGHT)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Justin Steele (GRACIE BARRA)
2nd place: Vincent Sarkis (CARLSON GRACAMARILLO)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (170 + lbs)
1st place: Gyasi Ozaki (TAPOUT)
2nd place: Robert Stewart

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Sarah Ferrelli (COACHELLA VALLY BJJ)
2nd place: Jackie Baker (BDB)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Samantha Annexstein (PARAGON)
2nd place: Amorita Revels Law (CHARLIE GRACIE)
3rd place: Terra Shoupe (CHARLES GRACIE)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Ankineh Zadoorian (M3 FIGHT & FITNESS)
2nd place: Bethany Bates (THROWDOWN)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Sarah Ferrelli (COACHELLA VALLY BJJ)
2nd place: Tania Cinquini (ALLIANCE GYM)
3rd place: Samantha Annexstein (PARAGON)

Womens No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Elizabeth Ruiz (RALPH GRACIE)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Adriana Rascon (LASU ROGERS MACHEDO)
2nd place: Rainy Whitsitt (LASU ROGERS MACHEDO)
3rd place: Cecily Garcia (M3 FIGHT FITNESS)

Womens No Gi Advanced (160 + lbs)
1st place: Katie Weilbacher (PARAGON)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Katie Weilbacher (PARAGON)
2nd place: Taylor Leonardi (CARLSON GRACIE)
3rd place: Rainy Whitsitt (LASU ROGERS MACHEDO)

Womens BJJ White Belt (120-139.9)
1st place: Suzanne Hennigan (CARLSON GRACAMARILLO JIU JITSU)

Womens BJJ White Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Ankineh Zadoorian (M3 FIGHT & FITNESS)
2nd place: Suzanne Hennigan (CARLSON GRACAMARILLO JIU JITSU)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Elizabeth Ruiz (RALPH GRACIE)
2nd place: Sarah Ferrelli (COACHELLA VALLY BJJ)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Tania Cinquini (ALLIANCE GYM)
2nd place: Taylor Leonardi (CARLSON GRACIE)

MEN

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)
2nd place: Arash Nadershahi (ELITE MMA)
3rd place: Lidio Diaz (10TH PLANET)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: John Leonard (CHARLES GRACIE)
2nd place: Alfredo Contreras (XTREME COUTURE)
3rd place: Michael Kaplan (GRACIE)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Joshua Grevas (XTREME COUTURE)
2nd place: Eric Von Tuyl (NEXT GENERATION)
3rd place: Kevin Danis (HITMAN TRAINING CENTER)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Jonathan Rivera (BLOOD DRUNK)
2nd place: George Gomez (ALL AMERICAN BJJ)
3rd place: Daniel Shin (ELITE)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: Ruben Baraiac (RONAN)
2nd place: Ricardo Rezende
3rd place: Josue Tapia (EMA)
Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Jesse Hill (SERGIO PENNA)
2nd place: Travis Warren (CHARLES GRACIE RENO)
3rd place: Cory Williams (IND)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Jeffery Roman (DERGIO PENNA)
2nd place: Jorge Lozano (NORCAL BJJ)
3rd place: Adil Quassini (DRYSDALE JJ)

Mens No Gi Beginner (200-209.9 lbs)
1st place: Eric Mcintosh (WELCOME MAT)
2nd place: Andrew Jackson (IND)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Eric Mcintosh (WELCOME MAT)
2nd place: Amean Galindo (XTREME COUTURE)
3rd place: Jesus Baeza (NM TECH)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Jeffery Roman (SERGIO PENNA)
2nd place: Stephan Warrington (IND)
3rd place: Marcos Mendoza (DURANGO MARTIAL)

Mens No Gi Intermediate (129.9 lbs & under)
1st place: Ryan Bareng (ALLIANCE GYM)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: John Freeman (THROWDOWN)
2nd place: Taylor McCariston
3rd place: Andrew Lunt (10TH PLANET)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Jason Gagnon (WESTCOAST BJJ)
2nd place: Ian Lujan (COBRA KAI)
3rd place: Fernando Arreloa (CAMARILLO)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Ron Hudson (WEST COAST)
2nd place: Rodney Rhoden (PIRANHA)
3rd place: Vincent Vitatoe (XTREME COUTURE)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Damien Nitkin (FIGHT CAPITAL)
2nd place: Edward Jamrog (CHARLES GRACIE)
3rd place: Kyle Atkinson (GRACIE LAS VEGAS)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Arturo Espinoza (CHARLES GRACIE)
2nd place: JJ Mortimer (BAS RUTTENS)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Montel Williams (XTREME COUTURE)
2nd place: Omar Martinez Aguero (TITANES)

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: EJ Mecklemburg (BETA ACADEMY)
2nd place: Jesse Campos (TEAM ROADRUNNER SHUTTLE)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Anthony Lazzarini (CHARLES GRACIE)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Phil Kelly (QUINCY BJJ)
2nd place: Damien Nitkin (FIGHT CAPITAL MMA)
3rd place: Eduardo Crena (SYNERGY BJJ)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Taylor Mccariston (FTCC)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Joe Murphy (BJJ)
2nd place: Jace Crawford (THROWDOWN)
3rd place: Blair Laird (CSDA)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Jonny Nunez (DRYSDALES JJ)
2nd place: Conor Heun (10TH PLANET)
3rd place: Ian Caird (COBRA KAI)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)
2nd place: Garrett Oeltman (THROWDOWN)
3rd place: Dennis Abrego (SYNERGY BJJ)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Marcelo Mafra (CHECKMAT)
2nd place: Turner Anthony (DRYSDALES JJ)
3rd place: Armando Mendez

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Javier Torres (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Nicolas Arcidiacono

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALES JJ)
2nd place: Michael Orzel (CHARLES GRACIE)
3rd place: Javier Torres (GRACIE HUMAITA)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Jacob Charrington
2nd place: Derek Weaver (DRYSDALES JJ)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Patrick Begin (XTREME COUTURE)
2nd place: Geraldo Rios
3rd place: Phil Kelly (QUINCY BJJ)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Sean Roberts (RALPH GRACIE)
2nd place: Sean Splangler (DRYSDALES JJ)
3rd place: Romulo Cavalcanti (LSON GRACIE)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Rodney Obiedzenski (CSDA)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Robert Hrcka (COBRA KAI)
2nd place: Dave Schafer (BOZEMAN)
3rd place: Toby Marroquin (ALLIANCE)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Jorge Lozano (NORCAL BJJ)
2nd place: Fransico Jacobo (DRYSDALE JJ)
3rd place: Morgan Brown (WT MMA)

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Mark Parish
2nd place: Stephan Akermann (DRYSDALES JJ)
3rd place: Larry Mir (CAVALCANTI)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Jimmy Jarquin (RALPH GRACIE)
2nd place: Murat Keshtov (KDOJO)
3rd place: Scott Epstein (10TH PLANET)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Sterling Niitsuma (SERGIO PENHA)
2nd place: Marcelo Rio
3rd place: Jovan Graham

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Sean Spangler (DRYSDALES JJ)
2nd place: Briston Lowry (ALL AMERICAN BJJ)
3rd place: Chad Bailey (GRACIE ARIZONA)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Gerardo Rios (PW GRAPPLING)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Vadiano La Luz (JACKSONS MMA)
2nd place: Tommy Truex

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Mike Thompson (NEXT GENERATION)
2nd place: Rodney Obiedzenski
3rd place: Mitch Milat (FUSION)

Mens Masters No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Mark Parish (CSW)
2nd place: Frank Heldman (IND)
3rd place: Ryan Drexler (10TH PLANET)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Greg Holmes (GRACIE ARIZONA)
2nd place: PJ Lindner (10TH PLANET)

Mens Masters No Gi Advanced. (180-199.9 lbs)
1st place: Nathan Zigler (GRACIE ARIZONA)
2nd place: Viktor Koehl (DRAGON GYM)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Viktor Koehl (DRAGON GYM)

Mens No Gi NV (129.9 lbs & under)
1st place: Carl Araneta (COBRA KAI)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Carl Araneta (COBRA KAI)
2nd place: Bill Defreitas (BURLINGTON BJJ)
3rd place: Paul Montreuil (TAPOUT)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: Jordan Cabrone (XTREME COUTURE)
2nd place: Corey Conway (XTREME COUTURE)
3rd place: Julian Waterbury (BLOOD DRUNK)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: Shane Shapiro (COBRA KAI)
2nd place: John San Agustin (Z FORCE)
3rd place: Sean Borchmann (XTREME COUTURE)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Juan Briones (GREEN STREET ELITE)
2nd place: Bijan Kashani (NEXT GENERATION)
3rd place: Justin Gauker (IND)

Mens No Gi NV (170-179.9 lbs)
1st place: Scott Futterman (Z FORCE)
2nd place: Ricardo Rezende Salum Filho (NOVA UNIAO)
3rd place: Kris Hayes (PARAGON)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Andre Almeida (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Luis De La Torre (IND)
3rd place: Roger Ramirez (DRYSDALES JJ)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Domingo Mendoza (DURANGO MARTIAL ARTS)
2nd place: Jesse Prescott (FLAGSTAFF BJJ)
3rd place: Darryl Felton (ALL AMERICAN BJJ)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Scott Gilmore (GRACIE)
2nd place: Derrick Lanham (TEAM HOLLYWOOD)
3rd place: Andrew Jackson (IND)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Dominic Mendoza (DURANGO MARTIAL ARTS)
2nd place: Justin Gauker (IND)
3rd place: Anthony Mullinax (PARAGON)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Carl Araneta (COBRA KAI)
2nd place: Ryan Bareng (ALLIANCE)

Mens BJJ White Belt (130 -139.9 lbs)
1st place: Dominick Tim (COBRA KAI)
2nd place: Bill Defreitas (BURLINGTON BJJ)
3rd place: Arash Nadershahi (ELITE MMA)

Mens BJJ White Belt (140- 149.9 lbs)
1st place: Jason Rueck (WESTCOAST BJJ)
2nd place: Joshua Meier (CHARLES GRACIE)
3rd place: Aaron Pringle (FREDSON PAIXAO)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Chris Moser (ALL AMERICAN BJJ)
2nd place: Cole Erskine (CARLSON GRACIE)
3rd place: Anthony Yost (FLAGSTAFF BJJ)
Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: George Gomez (ALL AMERICAN BJJ)
2nd place: Ryan Capala (GRACIE HUMAITA)
3rd place: Troy Pefley (DVC)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: JJ Mortimer (BAS RUTTENS)
2nd place: Yessy Ayada (DRYSDALES JJ)
3rd place: Mike Abbara (BIG MIKE FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Andre Almeida (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Dereck Lamarr (GRACIE BARRA)
3rd place: Matt Geyer (CHARLES GRACIE)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Scott Gilmore (GRACIE)
2nd place: Ryan Stenderup (CARLSON GRACAMARILLO JJ)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Phil Kelly (QUNICY BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Lucas Niekro (SIDNEY SILVA BJJ)
2nd place: John Marren (COBRA KAI)
3rd place: Danny Schreiber (MODESTO POWER)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: James Bradford (SIDNEY SILVA)
2nd place: Dax Ramos (CARLSON GRACIE)
3rd place: Claudio Costa (CAVALCANTI)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Stephen Akermann (DRYSDALES JJ)
2nd place: Bennett Edgerly (GRACIE BARRA)

Mens BJJ White Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Diego Baca (GRACIE BARRA)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Jesy Rodriguez (GRACIE HUMAITA)
2nd place: Eduardo Penha (SERGIO PENNA)
3rd place: Damien Ryder (GRACIE HUMIATA)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Peter Fabela (HITMAN TRAINING CENTER)
2nd place: Erick Tomita (SIDNEY SILVA)
3rd place: Joey Velasques (COBRA KAI)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Ross Keeping
2nd place: Bryan Calleros (CARLSON GRACIE)
3rd place: Michael Kaplan (GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Robert Schwartz (CHARLES GRACIE)
2nd place: Ricardo Cavalcanti Jr (CARLSON GRACIE)
3rd place: Matthew Tingley (CHARLES GRACIE)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Edward Jamrog (CHARLES GRACIE)
2nd place: Jonathan Rivera (BLOOD DRUNK)
3rd place: Damien Nitkin(FIGHT CAPITOL MMA)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Jeffrey Munoz (RALPH GRACIE)
2nd place: Vincent Inoncille (COBRA KAI)
3rd place: Turner Anothony (DRYSDALES JJ)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Travis Warren (CHARLES GRACIE)
2nd place: Jesse Hill (SERGIO PENNA)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Gabriel Leal (RGOC)
2nd place: Ej Mecklemburg (BETA ACADEMY)
3rd place: Amin Nash (SERGIO PENHA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Chris Howey (CARLSON GRACIE)
2nd place: Marcelo Quieroz (CARLSON GRACIE)
3rd place: Jordan Green (ALAVANCA)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Matt Bilancione (COBRA KAI)
2nd place: Victor Mclean (BURLINGTON BJJ)
3rd place: PJ Lindner (10TH PLANET)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Peter Svec (RALPH GRACIE)
2nd place: Arturo Espinoza (CHARLES GRACIE)
3rd place: Toby Marroquin (ALLIANCE)

Mens BJJ Purple (139.9 & Under)
1st place: James Lavelle (UNIFIED JJ)

Mens BJJ Purple Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Kyle Lehane (ONE WOLD)
2nd place: Jose Gutierrez (ALL AMERICAN BJJ)
3rd place: Fernando Arreola (CAMARILLO)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Romulo Cavalcanti (CARLSON GRACIE)
2nd place: Luiz De Franca (WFT)
3rd place: Rodrigo Blascovich (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Rodrigo Gutierrez (COBRA KAI)
2nd place: Michael Orzel (CHARLES GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt (210 + lbs)
1st place: Enrigue Duran (CARLSON GRACIE)
2nd place: Rodrigo Gutirrez (COBRA KAI)
3rd place: Donovan Nafarrete (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Sterling Niitsuma (SERGIO PENHA)
2nd place: Rodrigo Blascovich (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Chad Bailey (GRACIE BAILEY)
2nd place: Kim Hosea (COBRA KAI)
Mens BJJ Brown Belt (140-159.9 lbs)
1st place: Aaron Buck (DRYSDALES JJ)
2nd place: Nick Varkatzas (RALPH GRACIE)
3rd place: Alberto Del Campo (FREDSON PAIXAO)

Mens BJJ Brown Belt (180-199.9 lbs)
1st place: Sean Roberts
2nd place: Javier Torres (GRACIE HUMAITA)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Robbie Lagasca (CARLSON GRACIE)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Jimmy Jarquin (RALPH GRACIE)

Mens Wrestling Advanced
1st place: Jonathan Rivera (BLOOD DRUNK)
2nd place: Edward Jamrog (ALLIANCE)
3rd place: Nick Arcidiacono (NOR CAL)

Mens Judo Advanced
1st place: Jonathan Rivera (BLOOD DRUNK)
2nd place: Rob Ross (GRACIE BARRA)
3rd place: Max Goldberg