Individual Divisional Results for 2011 Grapplers Quest World Championship Finals - December 10, 2011 - Asbury Park, New Jersey

BrianCimins's picture

No-Gi

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Gabriel Smith (Jiu Jitsu Nation)
2nd Place: Alexander Ososio (Yamasaki Academy)
3rd Place: Connor Muehlbauer (Black Hole JJ)

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Marilyn Nunez (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)
2nd Place: Marilyn Nunez (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Justin Krosnicki (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Scarlett Nunez (Jungle Gym Yonkers)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Luke Scillieri (Pelligrino)
2nd Place: Patrick Cullen (Black Hole BJJ)
3rd Place: Brandon Bigelow (Rising Sun)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Tyler Sweatt (Team Ironside)
2nd Place: Daniel Jorgenson (Tri State MMA)
3rd Place: Will Laughlin (Renzo Gracie)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Austin Seames (Team Ironside)
2nd Place: Madelyn Hill (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Jacob Mafaro (Team Ironside)
2nd Place: Demyo Hawk (Lloyd Irvin)
3rd Place: Chloe Cabrera (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Shon Staton (Lloyd Irvin)
2nd Place: Tyrik Pierre (Lloyd Irvin)
3rd Place: Nalayah Green (AUMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Aiden Trinidad (Jungle Gym)
2nd Place: Steven Dunayewkyy (Ribeiro)
3rd Place: Liam Vanderberg (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Brendan Cullen (Black Hole JJ)
2nd Place: Jaden Jorgenson (Tri State MMA)
3rd Place: Bryan Sousa (Team Fiona BJJ)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Adam Rodriguez (Jungle Gym)
2nd Place: William Duboios (Sherbatov MMA)
3rd Place: Jackie Tumipamba (Renzo Gracie)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Felix De La Pena

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Angel Hakaj (Tri State MMA)
2nd Place: Yasmin Branscomb (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Alec Grant (Cornwall MMA)
2nd Place: Kevin Diaz (Jungle Gym)
3rd Place: Alen Kolenovic (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Carter Marquette (ICAT Academy)
2nd Place: Isaac Tarrant (Long Island MMA)
3rd Place: John Lafiura (Team Ironside)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Hunter Grant (Cornwall MMA)
2nd Place: Gabby Bella (10th Planet)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Mike Pierpont (Callendrelli BJJ)
2nd Place: Hunter Grant (Cornwall MMA)
3rd Place: Michael Koshakow (Jiu Jitsu Concepts)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Gabriel Seguin (Sherbatov MMA)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Stefan Gamon (Cruz Control BJJ)
2nd Place: Nick Shemo (Adventure MMA)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Ben Palandrano (ICAT Academy)
2nd Place: Hussan Miawad (Infinity MMA)
3rd Place: Marquise Griffin (Subforce)

Youth No-Gi 6 Years and Under Advanced

Youth No-Gi 6 Years and Under Advanced Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Gabriel Smith (Jiu Jitsu Nation)

Youth No-Gi 6 Years and Under Advanced Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Justin Krosnicki (Bill Scott BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Nathan Belfer (Rio Pro BJJ)
2nd Place: Quinton Dixon (Lloyd Irvin)
3rd Place: Carson Pallotta (Ares MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Peret Shed (K Dojo)
2nd Place: Connor Smith (Lloyd Irvin/Paramount BJJ)
3rd Place: Jonathan Nunez (Komar JJ/Team Balance)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: John Pozanski (Crawford Judo)
2nd Place: Olivia Mena (Ares MMA)
3rd Place: Kyle Page (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona BJJ)
2nd Place: Brianna Germadnig (Toms River BJJ)
3rd Place: Jason Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Kyle Hammel
2nd Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)
3rd Place: Dillon Carmen (Komar JJ/Team Balance)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isiah Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jael Winsett (Yamasaki Academy)
3rd Place: Alexander Nguyen (50/50)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbell (Tiger Schulman MMA)
2nd Place: Allahna Awad (Lloyd Irvin)
3rd Place: Abbey Ayda (Dave Truder JJVE)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Owen Rhydderch (BJJ United)
2nd Place: Savanna Hope Marj (Jungle Gym)
3rd Place: Colin Beecroft (Tong Dragon MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Corey Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)
3rd Place: Felix De La Pena

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Juliette Ladisa (Jungle Gym)
3rd Place: Joseph Roman

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Eugene Skobelev (Staten Island JJ)
3rd Place: Moises Maittre (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Thiago Dias
2nd Place: Ross Olexa (Lloyd Irvin)
3rd Place: Andrew Richardson (Hassett)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Gabby Bella (10th Planet)
3rd Place: L.J. Regoli (RGDA)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Matthew Gervasi (Budo JJ)
3rd Place: Gabriel Sequin (Sherbatov MMA)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Nick Salles (GGA)
2nd Place: Angello Claiborne (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Charbel Daher (Sherbatov MMA)

Women's No-Gi Beginner

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jenny Lofaro (Platoon Jiu Jitsu)
2nd Place: Viktoria Makarova (Krav Maga Academy)
3rd Place: Chrissi Minerva (Daddis)

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Anna Burdette (Anu Academy/Team Jun Queira)
2nd Place: Lois Keenan (Cool Hearts/Renzo Gracie)
3rd Place: Marissa Ikeda (Training Grounds)

Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Kasey Mathews (NNJMA)
2nd Place: Christina Pelech (Blackhole BJJ)
3rd Place: Alexis Ignatovich (Thornwood MMA)

Women's No-Gi Beginner Class D (160 lbs and over)
1st Place: Nancy Marji (Jungle Gym)
2nd Place: Kate Rosado (Jungle Gym)

Women's No-Gi Advanced

Women's No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jen Flannery (50/50/Marcello Garcia)
2nd Place: Gabby Bella (10th Planet)

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Nyjah Easton
2nd Place: Megan Lomonoff (Marcelo Garcia)
3rd Place: Bridgitte Narcise (K Dojo)

Women's No-Gi Advanced Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Truder JJ)
2nd Place: Rita Floyd (Lloyd Irvin)
3rd Place: Olga Rosario (Guerrero BJJ)

Women's No-Gi Advanced Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Truder JJ)
3rd Place: Brigitte Narcise (K Dojo)

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: John Stevens
2nd Place: James Stiner (Triple Threat/Yamasaki)
3rd Place: Dan Corvino (Daddis MMA)

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Dave Spero (Brazilian Top Team)
2nd Place: Shawn Murphy
3rd Place: Scott Pearl (X-Treme MMA)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Jose Perez Riuvo (Lions Roar)
2nd Place: Luther Lockhart (Jungle Gym)
3rd Place: Matthew Edlund (Rockland BJJ)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Jonathan Chan (Radical)
2nd Place: Randy Aiken Jr (Balance)
3rd Place: Jorge Olivera (Dragon Spirit/Subforce)

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Maurice Johnson (Top Control BJJ)
2nd Place: Ulysses Moore
3rd Place: Dave Spero (Brazilian Top Team)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
2nd Place: Seth Shifrin (Thornwood MMA)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Aniss El Hajjajy (BTT Boston)
2nd Place: Anderson Flora (Jungle Gym)
3rd Place: Alexandros Bowe (Ronin Athletics)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Brad Simpers (Gang Green)
2nd Place: Victor Landeta (Jungle Gym)
3rd Place: Pat Miller (Hassetts BJJ)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Marcus Surin (CTMMA)
2nd Place: Rawle Shewprashad (Paragon/Marcelo Garcia)
3rd Place: Carl Ulzheimer (The Loft)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Decater James (Renzo Gracie)
2nd Place: Sam Gardner (Ground Control/Precision)
3rd Place: Vilton Dias (Marcelo Garcia)

Master's No-Gi Beginner

Master's No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Jon Stevens (Team Jucau)
2nd Place: Larry Phillips (Adventure MMA)

Master's No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Robert Boughton (Black and Blue)

Master's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Jesse Burrini
2nd Place: Robert Boughton (Black and Blue)

Master's No-Gi Advanced

Master's No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Daryl Fort (Clark Gracie Jiu Jitsu)
2nd Place: Wonjoon Choi (Magilla BJJ)

Master's No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Bobby Johnson (Ricardo Almeida)
2nd Place: Edward Simonson (Triple Threat Combat Sports)
3rd Place: Tim Mitchell (AMA Fight Club)

Master's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Maida Eldabbas
2nd Place: Michael Carrafiello (Uptop)

Master's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Kevin Sheridan
2nd Place: John Jennings (Carlson Gracie)
3rd Place: Tom Gitto (Team Balance )

Men's No-Gi Novice

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Daniel Galluzzo (World Fight Club)

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Dylan Hodgkiss (Atlas BJJ)
2nd Place: Ederson Merard (LIMMA)
3rd Place: Alex Gulagaci (Marcelo Garcia)

Men's No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Daniel Parrotte (Black and Blue)
2nd Place: Edwin Hernandez (Krav Maga Academy)
3rd Place: Paul Grant (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Richard Heglund (Gang Green)
2nd Place: Renzo Saco (JNJUMMA/Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Carlos Carrero

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Diogo Machado (Steve Sohns JJ)
2nd Place: Mauricio Moreira Melo (GGA)
3rd Place: Chris Longo (Lasalle)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Omar Urena (Soca)
2nd Place: Clay Walter (Black and Blue)
3rd Place: Jesse Burrini

Men's No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Pat Hemenway (ICAT Academy)
2nd Place: Ismael Cotto (Gracie Barra LI)
3rd Place: Jordan Mackiewicz (ICAT Academy)

Men's No-Gi Novice Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Joe Ace (Ace)
2nd Place: Rafael Souffront (Jungle Gym)
3rd Place: Christopher King (Infinity Martial Arts)

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Thomas Sweatt (Team Ironside)
2nd Place: Brenden Hackett (Rockland BJJ)
3rd Place: Bonifacio Torres (TCKMMA)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: Renzo Saco (JNJUMMA/Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Brendan Hackett (Rockland BJJ)
3rd Place: Adam Finch (Team Ironside)

Men's No-Gi Beginner

Men's No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Nicholas Kiernan (East Coast BJJ)
2nd Place: Nick Dehisa (Team Dangles)

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Walter Vanderberg (Jungle Gym)
2nd Place: Justin Conza (Eastcoast BJJ)
3rd Place: Jay Delacaza (Ricardo Almeida)

Men's No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Joseph Zanca (Zocchi BJJ)
2nd Place: Alexander Puskass (K Dojo)
3rd Place: Christopher Cintron (Radical Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Chris Remedios (Pelligrino)
2nd Place: Sandy Nunez (Clockwork BJJ)
3rd Place: Victor Gonzalez (Jungle Gym)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Phil Mento (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ali Mehmedovic (Marcelo Garcia)
3rd Place: Anthony Schinodicola (Max and Ant)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Joseph Mammalello (Team Bill Scott)
2nd Place: Michael Gardner (Black and Blue)
3rd Place: Dwayne Zeeshue (Steve Sohns JJ)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Frank Sforza (Lloyd Irvin)
2nd Place: Mike Kuber
3rd Place: Shane Leather (Madama)

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Josh ORielly (NJMA)
2nd Place: Anton Osipov (Team Balance)

Men's No-Gi Beginner Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: John Garcia (Long Island MMA)
2nd Place: Edwin Martinez (Staten Island JJ)
3rd Place: Kevin Wilson (Juns)

Men's No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Steven Mowry (Team Balance)
2nd Place: Joseph Reyes (Team Ironside)
3rd Place: Travis Timmons (Team Raw Dogg)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Joseph Reyes (Team Ironside)
2nd Place: Nester Negroni (Championship MA)
3rd Place: Steven Mowry (Team Balance)

Men's No-Gi Intermediate

Men's No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jamil Hill Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chris Tran (Lloyd Irvin)
3rd Place: Chris Carelli (Black and Blue)

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Phil Lopez (Hellfish)
2nd Place: Michael Kuhn (Long Island MMA)
3rd Place: John Arias (Carnicella Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Matt Vella (Top Fight)
2nd Place: Mike Spatafora (GGA)
3rd Place: Anderson Franco (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Michael Gonzalez (Savarese)
2nd Place: Thomas Clare (Black and Blue)
3rd Place: Stephen Meola (Rising Sun)

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Kyle Youngman
2nd Place: Gregor Gillespe (LIMMA)
3rd Place: Tim Park (Training)

Men's No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Sean Quigley (Caesar Periera/CTMMA)
2nd Place: Jeremy Rivera (TCK MMA)
3rd Place: Nick Erlich (Ground Control/Precision)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Travis Stevens (Camal Judo/TEO BJJ
2nd Place: Brian Nolan (Renzo Gracie)
3rd Place: Peter Ferroni (NJMA)

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Christopher Dugan (Edge Hoboken)
2nd Place: Michael Nagi (Radical Jiu Jitsu)
3rd Place: Patrick Wayne (TCK MMA)

Men's No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Denis Norton (Black Hole JJ)
2nd Place: Brett Kern (Gracie Philly)
3rd Place: Johnathan Porcenat (Marcelo Garcia)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Joe Cashin (Atlas BJJ)
2nd Place: Ernie Bryn
3rd Place: Eddie Aponte (Team Balance)

Men's No-Gi Advanced

Men's No-Gi Advanced Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jimmy Santiago (Jungle Gym)
2nd Place: Ariel Solano (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Matthew Maldonado (Alliance)
3rd Place: Mark Ramos (Edson Carvalho)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Joe Solecki (Team Balance)
2nd Place: Michael Guarneri (Blackhole BJJ)
3rd Place: Bill Work (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Umberto Maliynaggi (Marcelo Garcia)
2nd Place: Chris Ulbricht (Lloyd Irvin)
3rd Place: Mansher Khera (Marcelo Garcia)

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: DJ Jackson (LLIMMA)
2nd Place: Kevin Seymour (Clockwork BJJ)
3rd Place: William Algeo (Balance)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Keenan Cornelius (Lloyd Irvin)
2nd Place: Richard McCarthy (Team Balance)
3rd Place: Travis Stevens (Camal Judo/TEO BJJ

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Tom Manelski (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Travis Stevens Camal Judo/TEO BJJ)
3rd Place: Adlan Amagov (K Dojo)

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Shohin Ghaffari
2nd Place: Christian Belliard (Jungle Gym)
3rd Place: Kenneth Brown (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Keenan Cornelius (Lloyd Irvin)
2nd Place: Adlan Amagov (K Dojo)
3rd Place: DJ Jackson (LLIMMA)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Gabriel Smith (Jiu Jitsu Nation)
2nd Place: Connor Muehlbauer (Black Hole JJ)
3rd Place: Alexander Ososio (Yamasaki Academy)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Marilyn Nunez (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Pedro Hernandez (Cutting Edge BJJ)
2nd Place: Justin Krosnicki (Bill Scott BJJ)
3rd Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Justin Krosnicki (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Scarlett Nunez (Jungle Gym Yonkers)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Jacob Brown (Team Fiona BJJ)
2nd Place: Luke Scillieri (Pelligrino)
3rd Place: Lloyd Irvin III (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Daniel Jorgenson (Tri State MMA)
2nd Place: Will Laughlin (Renzo Gracie)
3rd Place: Dominick Longo (Team Cabeca)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Walter Parbudin (Gracie Barra)
2nd Place: Madelyn Hill (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Demyo Hawk (Lloyd Irvin)
2nd Place: Naadhir Wood (Lloyd Irvin)
3rd Place: Brenden Candeloro (Renzo Gracie)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Ryan Perez (JEOBJJ)
2nd Place: Jared Garcia (Savarese BJJ)
3rd Place: Diedrick Smith Jr (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Aiden Trinidad (Jungle Gym)
2nd Place: Liam Vanderberg (Jungle Gym)
3rd Place: Ian Walsh (Pelligrino)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Brendan Cullen (Black Hole JJ)
2nd Place: Nicole Massola (White Tiger MMA)
3rd Place: Nicholas Ramirez (Renzo Gracie)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Adam Rodriguez (Jungle Gym)
2nd Place: Adam Essoubai (Cutting Edge BJJ)
3rd Place: Jackie Tumipamba (Renzo Gracie)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Angel Hakaj (Tri State MMA)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Michael Massola (White Tiger MMA)
2nd Place: Jeff Montagna (Savarese)
3rd Place: Angel Hakaj (Tri State MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Nicholas Ferreira (Subforce)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Sulaman Zafar (TEOBJJ)
2nd Place: Paul Kielczewski
3rd Place: Nick Shemo (Adventure MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Aidan Barclay (Brunswick JJ)
2nd Place: Robert Ziegler (Black Ops)

Youth BJJ 6 Years and Under Advanced

Youth BJJ 6 Years and Under Advanced Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Gabriel Smith (Jiu Jitsu Nation)

Youth BJJ 6 Years and Under Advanced Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Justin Krosnicki (Bill Scott BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Rebecca Herbert (Efrain Rojas)
2nd Place: Nicholas Rogers (Jiu Jitsu Nation)
3rd Place: Quinton Dixon (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Peret Shed (K Dojo)
2nd Place: Connor Smith (Lloyd Irvin/Paramout BJJ)
3rd Place: Trevor Beecroft (Tong Dragon MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: John Pozanski (Crawford Judo)
2nd Place: Olivia Mena (Ares MMA)
3rd Place: Kyle Page (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Savion Maranon (CEBJJ)
2nd Place: Evan Scribner (Team Fiona BJJ)
3rd Place: Jason Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Hammel
3rd Place: Dillon Carmen (Komar JJ/Team Balance)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isiah Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Robert Kinnard (Pelligrino)
3rd Place: John Ladisa (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbell (Tiger Schulman MMA)
2nd Place: Allahna Awad (Lloyd Irvin)
3rd Place: Abby Ayda (Dave Truder JJVE)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Owen Rhydderch (BJJ United)
2nd Place: Colin Beecroft (Tong Dragon MMA)
3rd Place: Jacob Mena (Ares MMA)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Corey Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Felix De La Pena
3rd Place: Star Chase (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Juliette Ladisa (Jungle Gym)
3rd Place: Joseph Roman

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Jamil Hill Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Moises Maittre (Lloyd Irvin)
3rd Place: Eugene Skobelev (Staten Island JJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Thiago Dias (Marcelo Garcia)
2nd Place: Saman Nikpour (Brunswick BJJ)
3rd Place: Ross Olexa (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: L.J. Regoli (RGDA)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Matthew Gervasi (Budo JJ)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Gordon Ryan (Brunswick JJ)
2nd Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
3rd Place: Nick Salles (GGA)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jenny Lofaro (Platoon Jiu Jitsu)
2nd Place: Rafca Mercilus (CTMMA)
3rd Place: Courtney Caporizzo (Lloyd Irvin)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Marissa Ikeda (Training Grounds)
2nd Place: Anna Burdette (Anu Academy/Team Jun Queira)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Alexis Ignatovich (Thornwood MMA)
2nd Place: Wendy Kinal (Fenix Fight Club)

Women's BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Kate Rosado (Jungle Gym)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Ivette Vera (CEBJJ/RMNU)

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Megan Lomonof (Marcelo Garcia)
2nd Place: Amy Brown
3rd Place: Ayanthi Gunawardana (Vitor Shaolin BJJ)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Truder JJ)
2nd Place: Rita Floyd (Lloyd Irvin)
3rd Place: Emily Martins (CEBJJ/RMNU)

Women's BJJ Blue Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Daniel ONiel (Ocean County BJJ)
2nd Place: Kate Rosado (Jungle Gym)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jen Flannery (50/50/Marcelo Garcia)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Jesse Miele (IMBCT)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jesse Miele (IMBCT)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Daniel Russo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Walter Vanderberg (Jungle Gym)
3rd Place: Kevin Cumberton (ER BJJ)

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Richard Hernon (OCBJJ)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Luther Lockhart (Jungle Gym)
2nd Place: Richard Hernon
3rd Place: Mike Kellogg (Crazy 88/Team Lloyd Irvin)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Veli Ogun (Lasalle)
2nd Place: Mike Cinquegrana (Renzo Gracie)
3rd Place: Courtney Oliphant (Atlas BJJ)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Hakim Ahmed (Fenex)
2nd Place: Robert Boughton (Black and Blue)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Mark Gallagher (Team Balance)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Julian Libysen (Top Control BJJ)
2nd Place: Carlos Rodriguez (NJMA)
3rd Place: Seth Shifrin (Thornwood MMA)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Shawn Carn (Delaware JJ)
2nd Place: Tom Gitto (Team Balance)
3rd Place: Glenn Gabisan (Renzo Gracie)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Marcus Surin (CTMMA)
2nd Place: Joe Bonner (Delaware JJ)
3rd Place: Randy Aiken Jr. (Balance)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Jeffery Nazari (Lloyd Irvin)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Orlando Rymer (Marcelo Garcia)

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Aniss El Hajjay (BTT Boston)
2nd Place: Shawn Bodio (Maxercise)
3rd Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Vilton Dias (Marcelo Garcia)
2nd Place: Richard MaCarthy (Team Balance)
3rd Place: Sean Patrick McSherry (McCunes MA)

Executive BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Chris Hughes

Executive BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Pat Miller
2nd Place: Jose Dejusti (Marcelo Garcia)
3rd Place: Josh Jennings (Carlson Gracie)

Executive BJJ Brown Belt

Executive BJJ Brown Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Daryl Fort (Clark Gracie Jiu Jitsu)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Kevin Sheridan (Alliance)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Tyler Kufman (Tom Muller BJJ)
2nd Place: Kenneth Nakaagawa

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Daniel Russo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chris Kim (Crazy 88 BJJ)
3rd Place: Brandon Root (Paramount)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Alex McCoy (Gracie Barra LI)
2nd Place: Nicholas Ferreira (Subforce)
3rd Place: Jesse Schneider (Savarese)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Chris Remedios (Pelligrino)
2nd Place: Frank Spano (Eastcoast BJJ)
3rd Place: Sandy Nunez (Clockwork BJJ)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Phil Mento (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jamal Felix Spann (Jungle Gym)
3rd Place: Thiago Silvera (IFC)

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Pete Difabio (Delaware JJ)
2nd Place: Kakhzamon Dekhkanov (Renzo Gracie)
3rd Place: Nicholas Parrone (Uller BJJ)

Men's BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Nick Calvanese (Lloyd Irvin)
2nd Place: Frank Sforza (Lloyd Irvin)
3rd Place: Shane Leather (Madama)

Men's BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Carlos Dorjo (Savarese)
2nd Place: Anton Osipar (Team Balance)
3rd Place: Brian Dejesus (TEOBJJ)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Gavin Van Vlack
2nd Place: Paul Friedlander (Rag NY)
3rd Place: Rodolfo Remedios (Renzo Gracie)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jamil Hill Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chris Tran (Lloyd Irvin)
3rd Place: Adam Lesalle (CEBJJ/RMNU)

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jesse Dynak (GGA)
3rd Place: Yuri Mednikov (Kimura BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Anderson Franco (Jungle Gym)
3rd Place: John Battle (Balance)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Billy Tully (CEBJJ)
2nd Place: Max Lopes (Knee On Belly)
3rd Place: Angel Garcia (Allen TEO BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Arthur Walcott (Ceesay)
2nd Place: Jemssix Ayala (Vitor Shaolin BJJ)
3rd Place: Joe Dockery (Renzo Gracie)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Lex Fridman (Lloyd Irvin)
2nd Place: Sean Quigley (Caesar Periera/CTMMA)
3rd Place: Steve Calvanese (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Travis Stevens (TEO BJJ)
2nd Place:Fred Thomsen (Lloyd Irvin)
3rd Place: Michael Pennini (Best Way BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Carlos Moran (TEOBJJ)
2nd Place: Bill Sakoutis (Pelligrino)
3rd Place: Daniel Bearden (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Al Washington (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jeffery Nazari (Lloyd Irvin)
3rd Place: Sean Gilliard (Team Balance)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (139.9 lbs and under)
1st Place: Orlando Rymer (Marcelo Garcia)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Umberto Maliynaggi (Marcelo Garcia)
2nd Place: Chris Ulbricht (Lloyd Irvin)
3rd Place: Mansher Khera (Marcelo Garcia)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Keenan Cornelius (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kevin MacMullen (Lloyd Irvin/Paramount)
3rd Place: Van Allen Flores (Vitor Shaolin BJJ)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Christopher Quinn (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Nelson Puentes (Alliance)
3rd Place: Sean Bermudez (Savarese)

Men's BJJ Purple Belt Superweight (200 lbs and over)
1st Place: Kenneth Brown (Lloyd Irvin)
2nd Place: Alexander Chianurashvili (Clark Gracie Jiu Jitsu)
3rd Place: Charles Silber (Alliance)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Featherweight (139.9 lbs and under)
1st Place: Matthew Maldonado (Alliance)
2nd Place: Tommy Costa (High Ground JJ)

Men's BJJ Brown Belt Welterweight (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Fabian Rosario (Guerrero BJJ)

Men's BJJ Brown Belt Cruiserweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: DJ Jackson (LLIMMA)
2nd Place: Fabian Rosario
3rd Place: Rich Sin (Ricardo Almeida)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Nick Robinson (McCunes MA)

Men's BJJ Brown Belt Superweight (200 lbs and over)
1st Place: Ryan Korzeniowski (Best Way BJJ)
2nd Place: Alexander Chianurashvili (Clark Gracie Jiu Jitsu)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Michael Deluca Jr (Best Way BJJ)

Men's Judo Advanced
1st Place: Travis Stevens (Camal Judo/TEO BJJ)
2nd Place: Alexander Chianurashvili (Clockwork BJJ)
3rd Place: Arnell Betancourt

Men's Wrestling Advanced
1st Place: Victor Bogdanov
2nd Place: Alexander Chianurashvili (Clockwork BJJ)
3rd Place: Joel Bane (Modern Martial Arts)