Divisional Results from 2011 Grapplers Quest Beast of the East - Asbury Park, NJ, April 9, 2011

BrianCimins's picture

Divisional Results from 2011 Grapplers Quest Beast of the East
Asbury Park, NJ, April 9, 2011
Find any errors or omissions? Please email us at: [email protected]

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Olivia Gray (Team Florida)
2nd Place: Isaiah Bennett (Jungle Gym)
3rd Place: Bruce Marji (Jungle Gym

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
Boys:
1st Place: Erick Guzman (Jungle Gym)
2nd Place: Tristan Landeta (Jungle Gym)
3rd Place: Derrick Brown (Jungle Gym)

Girls:
1st Place: Riley McErlean (Team Fiona)
2nd Place: Isabel Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Aidan Gill (Team Florida)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Corbyn Fogelsonger (Tactical Combat)
2nd Place: Nicholas Rodriguez (Team Link)
3rd Place: Brandon Begelow (Rising Sun)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Anthony Caltabianco (CTMMAL)
2nd Place: Kaileb Riley (Triple Threat Combat Sports)
3rd Place: Anthony Fernandes (Mrkulic BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Cade Brewer
2nd Place: John Patterson (Jungle Gym)
3rd Place: Brandon Adames (TSMMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Ed Smith (Jersey Fight Club)
2nd Place: Elijah Johnson (Jungle Gym)
3rd Place: Colton Briggs (Death Roll Fight Team)

-Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Zachary Miller (Tactical Combat)
2nd Place: Jason Ramirez (TSA)
3rd Place: Mason Fogelsonger (Tactical Combat)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Star Chase (Lloyd Irvin)
2nd Place: Tommy Kenuk (Next Gen MMA)
3rd Place: Cathal Brady (Triple Threat Combat Sports)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Austin Dalton (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jeff Montagna (Savarese BJJ)
3rd Place: Ivan Bryk (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Darius Rodriguez (Bullpen Vale Judo)
2nd Place: Tyler Briggs (Death Roll Fight Team)
3rd Place: Edward Torres (Team Fiona)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Gary Frayter (C3)
2nd Place: Cade Tollett (AMA Fight Club)
3rd Place: Don Foley (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Joseph Roman (Jungle Gym)
2nd Place: Daniel Apolinario (LI MMA)
3rd Place: Lisandro Muniz (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Thiago Diaz
2nd Place: Percy Gonzalez (Jungle Gym)
3rd Place: Richard Felicetti (Elite Martial Arts)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: John Rutecki (Hammonton Martial Arts)
2nd Place: Daniel Zic (Elite Martial Arts)
3rd Place: Nicholas Cortes (Bestway ATT)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Joey Guerriero (Top Control BJJ/Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Jake Yellin (Rockland BJJ)
2nd Place: Dylan Young (Team Fiona)
3rd Place: Adil Ahmed (Tech Cell)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Andrew Stock (Unified MMA)
2nd Place: Nick Massian (Theodorou)
3rd Place: Gary Innocenti (Bill Stevens)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Brian Henricksen (New York Martial Arts)
2nd Place: Steven Hayes (Excelsior)
3rd Place: Vince Mosca (Combat Sports Center)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Adam Edwards
2nd Place: Tim Park (NJ Training Grounds)
3rd Place: Steven Sanes (Jungle Gym)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Caleb Svingala (Death Roll Fight Team)
2nd Place: Trevor Beecroft (Tong Dragon MMA)
3rd Place: Dylan Feehan (Team Oliveira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
2nd Place: Alex Toback (Renzo Gracie)
3rd Place: Matthew Leslie (Scranton MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Jason Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Gabriel Elias (NJ MMA)
3rd Place: Isaac Righter (Evolve)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: John Ladisa (Jungle Gym)
2nd Place: Tito Nunez (Yamasaki)
3rd Place: Sean Patrick McKing (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isaiah Edmona (Lloyd Irvin)
2nd Place: Conor Panzarella (Pellegrino MMA)
3rd Place: Christian Bach (Renzo Gracie)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (TSMMA)
2nd Place: Damian Garcia (Jungle Gym)
3rd Place: Miguel Davis (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Ricky Stamm (Serra BJJ)
2nd Place: Mustafa Tobah (Team Passos)
3rd Place: Larry Chaney (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: Shane Brackup (Ricardo Almeida BJJ)
3rd Place: JT Beirne (Equipe Jucao)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Eugene Skobelev (Staten Island Judo)
2nd Place: John Barnozis (Renzo Gracie)
3rd Place: Dante Soto (Ocean County BJJ)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Shane Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jose Martinez (Jungle Gym)
3rd Place: Robert Welgoss (NYC BJJ)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Nicholas Salous (Oliveira)
2nd Place: Graylin Walker (Lloyd Irvin)
3rd Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Darryn Kupratis (Pellegrino MMA)
2nd Place: Gabby Bella (10th Planet)
3rd Place: Steven Fabiano (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
3rd Place: Alex Vigna (Team Fiona)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jack Cordero (Modern Martial Arts)
3rd Place: Osuald Perez (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Anthony Masciocchi (Next Gen MMA)
2nd Place: Gerardo Irevino (Lloyd Irvin)
3rd Place: Micha Gilchrist (Team Serra)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Aja Coronel (Jungle Gym)
2nd Place: Matthew Rivera (Liberty Boxing)
3rd Place: Michael Zaremba (Carnicella)

Women's No-Gi Beginner

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Yasmin Almonte (Jungle Gym)
2nd Place: Rhea A. Funtanar (Jungle Gym)
3rd Place: Rebecca Heintzman (Power of One)

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Megan Erber (Next Gen MMA)
2nd Place: Michelle Francis (Lloyd Irvin)
3rd Place: Simone Fermin (Rutgers MMA)

Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Cristina Bernardini (Bronx Martial Arts)
2nd Place: Brittany Waunsch (Renegade MMA)
3rd Place: Christine Sellers (NJ MMA)

Women's No-Gi Beginner Class D (160 lbs an over)
1st Place: Nicole Zoquier (Bronx Martial Arts)
2nd Place: Nancy Marji (Jungle Gym)
3rd Place: Sara Hooks (Jungle Gym)

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Megan Erber (Next Gen MMA)
2nd Place: Rebecca Heintzman (Power of One)
3rd Place: Jennifer Eckhardt (ICAT Academy)

Women's No-Gi Advanced

Women's No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Gabby Bella (10th Planet)
2nd Place: Kristel Roxas (Grapplers Guide)
3rd Place: Jennifer Frono (Jungle Gym)

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Aarae Alexander (Lloyd Irvin)
2nd Place: Melissa Bopp (TSMMA)

Women's No-Gi Advanced Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)
2nd Place: Sara Maciak (CNY MMA)
3rd Place: Alese Overton

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)
2nd Place: Melissa Bopp (TSMMA)
3rd Place: Sara Maciak (CNY MMA)

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Juan Garcia (North Plainfield Fight Club/Alliance)
2nd Place: Jim Zarronski (NJ MA)

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Scott Heindl (Crazy 88)
2nd Place: Bobby Holguin (Jungle Gym)
3rd Place: Mike Pastor (Heavy Hitters)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Joseph Schuler (Shore Academy BJJ)
2nd Place: Mark Taylor (Jungle Gym)
3rd Place: Darell Singleton (Jungle Gym)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Nick D Alessio
2nd Place: Douglas Stark (Renzo Gracie)
3rd Place: Sam Gardner (Ground Control)

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Bruno McKee (Rockland BJJ)
2nd Place: Luis Castillo (East West MMA)
3rd Place: Gustavo Guardado (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Kwami Mensah (Lloyd Irvin)
2nd Place: Paul Pepaj (Jungle Gym)
3rd Place: Christopher Smith (IMBCT)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jason Eib (Modern Martial Arts)
2nd Place: Jaime Alleybach
3rd Place: Jesse McBroom (Serra BJJ)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Preston Gagg (Top Control BJJ/Lloyd Irvin)
2nd Place: Mark Saffadi (Jungle Gym)
3rd Place: Vin Esposito (CEBJJ/RMNU)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Rawle Shewprashad (Paragon/Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Carl Delin (Codella BJJ)
3rd Place: Jason Rios (Silverfox BJJ)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Rawle Shewprashad (Paragon /Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Nicolai Holt (Roger Gracie)

Master's No-Gi Beginner

Master's No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Rick Laboy (Bill Scott BJJ))
2nd Place: Gary Blasco (Tiger Schulmann)

Master's No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Martin Fahrer (Bunker MMA)
2nd Place: Blue Sanchez (Bronx Martial Arts)

Master's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Mark Taylor (Jungle Gym)

Master's No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Terry Fisher (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Daniel Scanlon (Renzo Gracie)
3rd Place: Alex Wollman

Master's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Thomas Gitto
2nd Place: Terry Fisher (Bill Scott BJJ)

Master's No-Gi Advanced

Master's No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Jason Bowers (Balance)

Master's No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jamie Alleybach (Gracie Barra)

Master's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Mark Saffadi (Jungle Gym)
2nd Place: John Hunt (West Chester Gracie Barra)
3rd Place: Neil Williams (Serra BJJ)

Master's No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (Roger Gracie)

Master's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Nicolai Holt (Roger Gracie)

Men's No-Gi Novice

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Myles Illion (Real Elite)

Men's No-Gi Novice Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Leo Coelho (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Michael Aquila (Lloyd Irvin)
3rd Place: Dean Capabianca (Velella)

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Humberto Morales (Bronx Martial Arts)
2nd Place: Ricky Bandejas (Nick Catones MMA)
3rd Place: Timothy Frye (Battle Ground)

Men's No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Steve Jordan (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: Mario Santiago (Jungle Gym)
3rd Place: Cody Alves (Toms River)

Men's No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Louis Cugini (Bunker MMA)
2nd Place: Ron Burgess (Fight Sports/Carlson)
3rd Place: Aaron Van (Navy Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Tim Park (NJ Training)
2nd Place: Joshua Ocasio (Edge Hoboken)
3rd Place: Claudio Tobias (Marcelo Garcia)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Vincent Gilmor (Team Renegade MMA)
2nd Place: Joseph Levy (Elite BJJ)
3rd Place: Lenny Quezada (Carmine Zocchi BJJ)

Men's No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Bassil Hafez (Philly Fight Factory)
2nd Place: Patrick Hemenway (ICAT Academy)
3rd Place: San Crossed (Lloyd Irvin/Crazy 88)

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Sonlly Monclus (Dave Clemens BJJ)
2nd Place: Ramon Caraballo (Jungle Gym)
3rd Place: Jason Taveras (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: Michael Pavisak (Top Fight)
2nd Place: Grant Perks (Suny Maritime)
3rd Place: Luis Cabrera (Jungle Gym)

Men's No-Gi Beginner

Men's No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Ross McNally (Renzo Gracie)
2nd Place: Juan Rodriguez (Bullpen Vale Judo)
3rd Place: Sean Foster (BJJ United)

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Ken Torres (Ray Longo)
2nd Place: Michael Spinello (Navy Jiu Jitsu)
3rd Place: Erik Dziuk (Strictly Bizniz)

Men's No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Santino Rockelein (Tech Cell)
2nd Place: Dwayne Holman (Hoboken MMA)
3rd Place: Ahsan Abdullah (Binghampton BJJ)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Kerry Boughton
2nd Place: Alex Reidy
3rd Place: Mike Trizano (TSMMA)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Enrico Deluca (Silverfox BJJ)
2nd Place: Frank Saile (Silverfox BJJ)
3rd Place: William Larose (BJJ United)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Kevin Kent
2nd Place: Benjamin Novarrro (BU BJJ)
3rd Place: Tomasz Kander (NJ MA)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Charles Faulkner (NJ MA)
2nd Place:Ahmad Muhammad (Binghampton)
3rd Place: Andres Velasquez (Edson Carralho)

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Joe Melon (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Rodney Leconte (Ronin Athletics)
3rd Place: Daniel Power (Dog Fight)

Men's No-Gi Beginner Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Kelly (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Geno Marquis (Dave Clemens BJJ)
3rd Place: Josh Oreilly (NJ MA)

Men's No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Mike Montgomery (Gracie)
2nd Place: Raiewate Herne (LOS MMA)
3rd Place: Cory Hawxhurst (Unil)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Eddie Aponte
2nd Place: Kerry Boughton
3rd Place: Andrew Babeu (Dave Trader)

Men's No-Gi Intermediate

Men's No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Hassan Khan (BU BJJ)
2nd Place: Dimitri Livshits (BU BJJ)
3rd Place: Dean Compana (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Dan Newberry (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: Mugni Mirza (Lotus Fight Club)
3rd Place: Bryan Debono (Colombia University BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: German Salas (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Gene Kobilansky (Radical BJJ)
3rd Place: Mark Fostana (Training Grounds)

Men's No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Sergio Debari (Silverfox BJJ)
2nd Place: Michael Thomas (Lloyd Irvin)
3rd Place: Alex Strenger (NY Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Matthew Rihani (Lloyd Irvin/Crazy 88)
2nd Place: Marcelle Arpino (Camp Saolak)
3rd Place: John Dall

Men's No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Alex Bablitch (Navy Jiu Jitsu)
2nd Place: Graham Ravdin (Colombia University BJJ)
3rd Place: Brian Decker (Bill Scott BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Jeff Donnelly (Uptop BJJ)
2nd Place: Ed Verdel (LA Boxing Hoboken)
3rd Place: Whitney Jean-Francois (Brooklyn MMA)

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Dan Clayton (Bestway ATT)
2nd Place: Dan Heydebraud (Jaime Towers Judo)
3rd Place: Dhruv Mitroo (Colombia University BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Thomas Mcglynn (Brooklyn MMA)
2nd Place: Chris Moulton (Colombia University BJJ)
3rd Place: Corey Green (NJ United MMA)

Men's No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Orlando Mosquer (Marcelo Oliveira BJJ)
2nd Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)
3rd Place: Eric Torres (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Chris Moulton (Colombia University BJJ)
2nd Place: Charles Lynch (Gracie Barra)
3rd Place: Ivan Taylor (Bull Shark)

Men's No-Gi Advanced

Men's No-Gi Advanced Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Nick Cottone (Daddis FC)
2nd Place: Jimmy Santiago (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Ruben Alvarez Jr. (Fight Sports/Monster)
2nd Place: Jason Patton (NJ MA)
3rd Place: Mark Ramos (Edson Carralho)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Chris Ulbricht (Grapplers Guide)
2nd Place: Kenny Savercool (50/50 BJJ)
3rd Place: Joe Solecki (Hasset Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Seph Smith (50/50 BJJ)
2nd Place: Jimmie Rivera (TSMMA)
3rd Place: Julianno Varricchio (TS MMA)

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Ozzy Dugulubgov (Bull Shark)
2nd Place: Dillon Danis (AMA Fight Club)
3rd Place: Jonathan Satava (Tech Cell)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Robert Cook (Ricardo Almeda BJJ)
2nd Place: Dan Boyle (Delco BJJ)
3rd Place: Matt Morin (Bill Scott BJJ)

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Tom Manelski (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Marek Kowalczyk (Gold Team)
3rd Place: Andrew Ingraham (BU BJJ)

Men's No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Rustam Chsiev (K Dojo)
2nd Place: Jeff Schneider (ECU BJJ)
3rd Place: Jeremy Rodeman (Battle Ground)

Men's No-Gi Advanced Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Marco Hall (Lloyd Irvin)
2nd Place: Nick Liaskos (Ricardo Almeda BJJ)
3rd Place: Steven Wilson (East Coast MMA/Balance)

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Alexey Oleinik (K Dojo)
2nd Place: Alfonso Washington (Lloyd Irvinn/Crazy 88)
3rd Place: Gabriel Tsavaris (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Vitor Henrique (GF Team) & Rafael Barbosa (Soul Fighters)
3rd Place: Rustam Chsiev (10th Planet)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Sam Stevens (Pride Lands)
2nd Place: Olivia Gray (Team Fiona)
3rd Place: Isaiah Bennett (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Michael Hernandez Jr (Savarese BJJ)
2nd Place: Derrick Brown (Jungle Gym)
3rd Place: Erick Guzman (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Aidan Gill (Team Florida)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Jacob Brown (Carnicella)
2nd Place: Sofia Benegas (Serra BJJ)
3rd Place: Giovanni Husncaya (CEBJJ/RMNU)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Justin Pagani (Mrkulic BJJ)
2nd Place: Vincent Scirrotto (Next Gen MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Steven Silva (CEBJJ/RMNU)
2nd Place: Gabriel Brawn (Two Swords)
3rd Place: Andre Laney (Oliveira)

Youth BJJ 7 – 9 Years BeginnerHeavyweight 80 lbs and over)
1st Place: Savion Maranon (Cutting Edge)
2nd Place: Dylan McDonnell (Serra BJJ)
3rd Place: Kalum Klausner (NJ MA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Dominic Scirrotto (Next Gen MMA)
2nd Place: Victor Sooden (Lloyd Irvin)
3rd Place: Chase Barney (Nick Catones MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Star Chase (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ariel Tirado (Jungle Gym)
3rd Place: Tommy Kenuk (Next Gen MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Austin Dalton (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jeff Montagna (Savarese BJJ)
3rd Place: Justin Rivas (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Steve Giannois (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Ron Hopping Jr. (Bill Scott BJJ)
3rd Place: Adrian Sime (CEBJJ/RMNU)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Cade Tollett (AMA Fight Club)
2nd Place: Don Foley (Jungle Gym)
3rd Place: Raffaele Elia (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Alex Ferreira (CEBJJ/RMNU)
2nd Place: Joseph Roman (Jungle Gym)
3rd Place: Xavier Glanzel (302 BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Thiago Diaz
2nd Place: Jason Castellanos (Cutting Edgetting)
3rd Place: Percy Gonzalez (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Saman Nikpour (Brunswick BJJ)
2nd Place: Ryan Gordon (Brunswick BJJ)
3rd Place: Joeseph Marji (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Sean Kosowsky (Catone)
2nd Place: Tyler Moore (NJ MMA)
3rd Place: Ben Chevron (C3)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Matthew Tomczak (Semper Fi MMA)
2nd Place: Kelly Wilson (Amerikick Delran)
3rd Place: Andrew Stock (Unified MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Alex Stine (Real Elite)
2nd Place: Brian Henricksen (New York Martial Arts)
3rd Place: Maximiliano Torres (Alliance)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Tim Park (NJ Training Grounds)
2nd Place: Aidan Barclay (Brunswick BJJ)
3rd Place: Joseph Venezia (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Caleb Svingala (Death Roll Fight Team)
2nd Place: Dylan Feehan (Team Oliveira)
3rd Place: Rebecca Herbert (Mrkulic BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Trent Svangala (Death Roll Fight Team)
2nd Place: Elijah Dorsey (Lloyd Irvin)
3rd Place: Matthew Leslie (Scranton MMA)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Jason Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Isaac Righter (Evolve)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: John Ladisa (Jungle Gym)
2nd Place: Tito Nunez (Yamasaki)
3rd Place: Kobe Adolph (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Isaiah Edmona (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jael Winsett (Yamasaki)
3rd Place: Conor Panzarella (Pellegrino MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Miguel Davis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ben Bagbek (TSMMA)
3rd Place: Damian Garcia (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Tyeena Rivers (Team Fiona)
2nd Place: Ricky Stamm (Serra BJJ)
3rd Place: Madeline Donnelly (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Lloyd Irvin)
2nd Place: JT Beirne (Equipe Jucao)
3rd Place: Kyle Wenzel (Next Gen MMA)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: John Barnozis (Renzo Gracie)
2nd Place: Dante Soto (Ocean County BJJ)
3rd Place: Julie Ladisa (Jungle Gym)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Shane Taylor (Lloyd Irvin)
2nd Place: Luis Mansilla (NJ MA)
3rd Place: Robert Welgoss (NYC BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Angelo Claiborne (Lloyd Irvin)
2nd Place: Graylin Walker (Lloyd Irvin)
3rd Place: Eric Wydra (Next Gen MMA)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Steven Fabiano (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)
3rd Place: Alex Vigna (Team Fiona)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Derrick Holmes (Lloyd Irvin)
2nd Place: Fernando Ferreira (CEBJJ/RMNU)
3rd Place: Osuald Perez (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Anthony Masciocchi (Next Gen MMA)
2nd Place: Alejandro Dominguez (Renzo Gracie)
3rd Place: Gerard Trevino

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Adam Edwards

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Alexandria Welch (Lloyd Irvin)
2nd Place: Rebecca Heintzman (Power of One)
3rd Place: Rhea Funtanar (Jungle Gym)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Michelle Francis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Ivette Vera (CBEJJ)
3rd Place: Larissa Zwanenburg (Lloyd Irvin)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Christine Sellers (NJ MA)
2nd Place: Michelle Colon (Brazilian Sports Academy)
3rd Place: Alese Overton (NJ MA)

Women's BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sara Hooks (Jungle Gym)
2nd Place: Susan Lunnie (Jungle Gym)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Kristel Roxas (Grapplers Guide)

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Clara Di Bernardo (CEBJJ/RMNU)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader BJJ)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Will Kearns (Amerikick-Advantage)
2nd Place: Kevin Bain (Amerikick Delran)
3rd Place: Jon Stevens (Pride Lands)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mark Taylor (Jungle Gym)
2nd Place: Christopher Johnson (Gracie Sports)
3rd Place: John Murphy (Edge Hoboken)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Mike Richardson (IMBCT)
2nd Place: Chad Betz (Gracie Barra)
3rd Place: Alexius Phoenix

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Kwami Mensah (Lloyd Irvin)
2nd Place: Frank Garrett (Regis Elite)
3rd Place: Daniel Kaltneckar (Renzo Gracie)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Derek English (Tatu BJJ)
2nd Place: Carlos Rodriguez (NJ MA)
3rd Place: Hector Hernandez (Tremont Judo)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Vilton Dias (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Maurice Johnson
3rd Place: Brian Roff (Jungle Gym)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Jeton Kelmendi (Jungle Gym)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Paul Boyle (The Barn)

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Gerald Ding (Renzo Gracie)
2nd Place: James Albert (Bill Scott BJJ)
3rd Place: Cesar De Souza (RMNV CBJJ)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Preston Gagg (Top Control BJJ/Lloyd Irvin)
2nd Place: Jason Moore (Reflex Jiu Jitsu)

Executive BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Jose Dejusti (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Rawle Shrewprashad (Paragon/Marcelo Garcia BJJ)
3rd Place: Patrick Doran

Executive BJJ Brown Belt

Executive BJJ Brown Belt (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Chino Delapena (Jungle Gym)
2nd Place: Henry Stasiukiewicz (Lloyd Irvin)

Executive BJJ Brown Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (Roger Gracie)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Juan Rodriguez (Bullpen Vale Judo)
2nd Place: Juan Garcia (Jungle Gym)
3rd Place: Adam Mills (Lloyd Irvin)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Leo Coelho (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Roger Belizairo (BJCA)
3rd Place: Michael Aquila (Lloyd Irvin)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Mike Sunderland (Lloyd Irvin)
2nd Place: Philip Lopez (Lloyd Irvin)
3rd Place: Philip Moore (Binghampton BJJ)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Michael Thomas (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jon Tornetta (CPA MMA)
3rd Place: Jordan Rivera (Renzo Gracie)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Ian Foster (MFC)
2nd Place: Cole Williams (Elite Martial)
3rd Place: Victor Gonzalez (Jungle Gym)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Malachi Edmond (Lloyd Irvin)
2nd Place: Frank Garrett (Regis Lebre)
3rd Place: Dimitri Livshits (BU BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Lloyd Irvin)
2nd Place: Daniel Kaltneckar (Renzo Gracie)
3rd Place: Mugni Mirza (Lotus Club NYC)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Bill Tully (CEBJJ/RMNU)
2nd Place: Jaemin Chang (Binghampton BJJ)
3rd Place: Osuald Perez (Jungle Gym)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: David Lockheart (Renzo Gracie)
2nd Place: Tom Shrum (Lloyd Irvin/Crazy 88)
3rd Place: Bryson Morgan (Navy Jiu Jitsu)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Mansher Khera (Marcelo Garcia BJJ)
2nd Place: Mattew Rihani (Lloyd Irvin/Crazy 88)
3rd Place: Devan Delbrugge (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: John Niedrich (GGA)
2nd Place: Chris Carrian (Jungle Gym)
3rd Place: Kristopher Blair (Yamasaki)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Andrew Thomas (BJJ United)
2nd Place: Dan Bearden (Lloyd Irvin)
3rd Place: Eric Desmarais (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Temden Mccrory (CNY MMA)
2nd Place: Radji Bryson-Barrett (Ricardo Almeida BJJ)
3rd Place: Doug Flores (Lloyd Irvin)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Alfonso Washington (Lloyd Irvin/Crazy 88)
2nd Place: Gabriel Tsavaris (Jungle Gym)
3rd Place: Sam Hirzel (302 BJJ)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Kenny Savercool (50/50 BJJ)
2nd Place: Ostap Manastyrski (50/50 BJJ)
3rd Place: Bill Wolk (BJJ United)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Filipe Costa (Soul Fighters)
2nd Place: Kevin McMullen (Lloyd Irvin)
3rd Place: Tom Hayes (BJJ United)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Malcolm Vaughan (Lloyd Irvin)
2nd Place: Louis Weber (Edson Carracito)
3rd Place: Marcin Rynkiewicz (Gold Team)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Jeff Schneider (ECU BJJ)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Mark Ramos (Edson Carralho)
2nd Place: Aldrin So (Renzo Gracie)

Men's BJJ Brown Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Dan Boyle (Delco BJJ)
2nd Place: Seph Smith (50/50 BJJ)
3rd Place: Artur Piotrowski (Gold Team)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Marek Kowalczyk (Gold Team)
2nd Place: Jordan Lutsky (ECU BJJ)
3rd Place: Fabio Medeiros (Renzo Gracie Newark)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt (149.9 lbs and under)
1st Place: Renan Borges (BTT)

Men's BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Rafael Barbosa (Soul Fighters)

Men's BJJ Black Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Diogo Aizacjo (Soul Fighters)

Men's BJJ Black Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Dave Hertzog (Team Hertzog)