Division Results from 2010 Grapplers Quest Europa Battle of Champions in Hartford, CT, July 24th, 2010

BrianCimins's picture

Youth No-Gi 7-9 yrs Beginner (59.9 lbs and under)
1st Place: Brendon Goodrich (Gracie Barra LI)
2nd Place: Cole Gargano (Les Richardson)

Youth No-Gi 7-9 yrs Beginner (60 - 69.9 lbs)
1st Place: John Patterson (Jungle Gym)
2nd Place: Penelope Schneider (Jungle Gym)
3rd Place: Farrad Shabazz (Renzo Gracie WH)

Youth No-Gi 7-9 yrs Beginner (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Joseph Goodrich (Gracie Barra LI)

Youth No-Gi 7-9 yrs Advanced (80 lbs and over)
1st Place: Savanna Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10-12 yrs Beginner (70 – 89.9 lbs)
1st Place: Drew Tischer (Aiki Academy)
2nd Place: Savanna Marji (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10-12 yrs Beginner (100 lbs and over)
1st Place: Ronny Mccabe (Blackhole BJJ)
2nd Place: Devin Morning (Risu MAA)
3rd Place: Anthony Forcier (LA Boxing)

Youth No-Gi 10-12 yrs Advanced (70 – 89.9 lbs)
1st Place: Annieclaude Beland (Arts Martiaux Evolution)
2nd Place: Aidan Lazore (CNY MMA)

Youth No-Gi 10-12 yrs Advanced (79.9 lbs and under)
1st Place: Cameron Ocasio (Gracie Barra LI)
2nd Place: Hunter Simoes (Jungle Gym)
3rd Place: Samer Marji (Jungle Gym)

Teen No-Gi 13-15 yrs Beginner (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Gage Herrington (Lions Den CT)
2nd Place: Zach McNulty
3rd Place: Carina Hsieh

Teen No-Gi 13-15 yrs Beginner (130 lbs and over)
1st Place: Brandon Marcoux (Independent)
2nd Place: Jake Yelin (Rockland)
3rd Place: David Moncayo (Extreme MMA)

Teen No-Gi 13-15 yrs Advanced (99.9 lbs and under)
1st Place: Jean Luc Lemieux (MFS NH)
2nd Place: Kienen Lafrance

Teen No-Gi 13-15 yrs Advanced (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Nick Robinson (Simmler BJJ)
2nd Place: Waylon LaFrance (CNY MMA)

Teen No-Gi 13-15 yrs Advanced (130 lbs and over)
1st Place: Raymond Sherwood (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Khaled Dassan

Teen No-Gi 16-17 yrs Beginner (119.9 lbs and under )
1st Place: Carina Hsieh (Independent)

Teen No-Gi 16-17 yrs Beginner (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Kenny Markwat (SNE MMA)
2nd Place: Manny Colon (CT Combat)
3rd Place: Brendon Cuevas (CT Combat)

Teen No-Gi 16-17 yrs Beginner (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Miguel Nunez (Justi Jemenez)
2nd Place: Todd Stinson (Rogers)

Teen No-Gi 16-17 yrs Beginner (170 lbs and over)
1st Place: Alec Hooben (Sergio Penhagio)
2nd Place: Jeffrey Wettstein (Vermont BJJ)

Teen No-Gi 16-17 yrs Advanced (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Joseph Grzegorczyk (CT Combat)
2nd Place: Desmond Stimson (Rogers)

Teen No-Gi 16-17 yrs Advanced (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Joseph Gojani (Rockland)
2nd Place: Luis Ramos (Gladiator)

Teen No-Gi 16-17 yrs Advanced (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Joe Mikolinski (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Andrew Caballero ()
3rd Place: Brett Hart (CNY MMA)
4th Place: Patrick Pero (Royce Gracie)

BJJ

Youth BJJ 7-9 yrs Beginner (59.9 lbs)
1st Place: Brendon Goodrich (Gracie Barra LI)
2nd Place: Nathaniel Collazo (Gracie)
3rd Place: Cole Gargano (Les Richardson)
4th Place: Gianna Ocasio (Gracie Barra LI)

Youth BJJ 7-9 yrs Beginner (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Farrad Shabazz (Renzo Gracie WH)
2nd Place: John Patterson (Jungle Gym)

Youth BJJ 7-9 yrs Beginner (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Joseph Goodrich (Gracie Barra LI)
2nd Place: Penelope Schneider (Jungle Gym)
3rd Place: Spencer Smalley (Calandrelli BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 yrs Advanced (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Penelope Schneider (Jungle Gym)

Youth BJJ 7 - 9 yrs Advanced (80 lbs and over)
1st Place: Savanna Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 10-12 yrs Beginner (100 lbs and over)
1st Place: Ronny Mccabe (Blackhole BJJ)
2nd Place: Anthony Forcier (LA Boxing)

Youth BJJ 10-12 yrs Advanced (70 – 89.9 lbs)
1st Place: Jean Luc Lemieux (MFS NH)
2nd Place: Annieclaude Beland (Arts Martiaux Evolution)
3rd Place: Savanna Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 10-12 yrs Advanced (79.9 lbs)
1st Place: Cameron Ocasio (Gracie Barra LI)
2nd Place: Samer Marjii (Jungle Gym)
3rd Place: Hunter Simoes (Jungle Gym)

Teen BJJ 13 - 15 yrs Beginner (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Gage Herrington (Lions Den CT)

Teen BJJ 13 - 15 yrs Beginner (130 lbs and over)
1st Place: Brandon Marcoux (Independent)
2nd Place: Andres Orellana (Ultimate MMA)

Teen BJJ 13 - 15 yrs Advanced (115-129.9 lbs)
1st Place: Nick Robinson (Jungle Gym)
2nd Place: Joseph Grzegorczyk (CT Combat)

Teen BJJ 13 - 15 yrs Advanced (130 lbs and over)
1st Place: Raymond Sherwood (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Dimitri Papasian (Royce Gracie Norwich)
3rd Place: Chantelle Perez (Kurt Pellegrino)

Teen BJJ 16 – 17 yrs Beginner (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Juliana Fontoura (Drysdale JJ)
2nd Place: Manny Colon (CT Combat)
3rd Place: Brendon Cuevas (CT Combat)

Teen BJJ 16 – 17 yrs Beginner (170 lbs and over)
1st Place: Alec Hooben (Sergio Penhagio)
2nd Place: Jeffrey Wettstein (Vermont BJJ)

Teen BJJ 16 – 17 yrs Advanced (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Luis Ramos (Gladiator)
2nd Place: Oswald Perez (Jungle Gym)

Teen BJJ 16 – 17 yrs Advanced (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Joe Mikolinski (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Steven Hastings (Gracie Barra LI)
3rd Place: Patrick Pero (Royce Gracie)

Women's No-Gi

Women's No-Gi Beginner (119.9 lbs)
1st Place: Yasmin Almonte (Jungle Gym)

Women's No-Gi Beginner (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Nicole Narducci (SNE MMA)
2nd Place: Lea Madueno (Lions Den CT)
3rd Place: Yasmine Almonte (Jungle Gym)

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Chantelle Perez (SNE MMA)
2nd Place: Lea Madueno (Lions Den CT)

Women's No-Gi Advanced (119.9 lbs and under)
1st Place: Lynnette Olmeda (Delima)
2nd Place: Yasmine Almonte (Jungle Gym)

Women's No-Gi Advanced (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Vianca Jager (Progressive)

Women's No-Gi Advanced (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Jessica Richer (Gracie Barra LI)
2nd Place: Vianca Jager (Progressive)
3rd Place: Samantha Dane (CT MMA)

Women's No-Gi Advanced (160 lbs and over)
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chantelle Perez (Kurt Pellegrino)

Women's No-Gi Advanced Absolute (Open)
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jessica Richer (Gracie Barra LI)
3rd Place: Chantelle Perez (Kurt Pellegrino)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Lea Madueno (Lions Den CT)
2nd Place: Amanda Whitney (Calandrelli BJJ)

Women's BJJ Blue Belt (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Jessica Richer (Gracie Barra LI)

Women's BJJ Blue Belt (160 lbs and over)
1st Place: Chantelle Perez (Kurt Pellegrino)
2nd Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)

Women's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jessica Richer (Gracie Barra LI)

Executive

Executive No-Gi Beginner (159.9 lbs)
1st Place: Kit Cope
2nd Place: Joey Cousin (Combined MMA)
3rd Place: Ramon Garcia (Carmine Zocchi BJJ)

Executive No-Gi Beginner (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Nathaniel Collazo (Renzo Gracie New Haven)
2nd Place: Anthony Caltabiano (Ipacs MMA)
3rd Place: Cole Gargano (Blue Devils)

Executive No-Gi Beginner (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Todd Jenson (RISU MAA)
2nd Place: William Sandoval (Delima)

Executive No-Gi Advanced (159.9 lbs)
1st Place: Charles Salmon (Simler BJJ)
2nd Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
3rd Place: Joseph Delosreyes (TGC)

Executive No-Gi Advanced (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Kevin McCarney (Gracie Barra LI)
2nd Place: Chris Smith (IMB of CT)
3rd Place: Ben Witkowski (Bushido JJ)

Executive No-Gi Advanced (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Nathanael Kenyon (Independent)
2nd Place: Samer Marji (Jungle Gym)
3rd Place: Leslie Richardson (Blue Devil)

Executive No-Gi Advanced (200 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (Rogers)
2nd Place: TJ Odonnell (DWC)
3rd Place: Chris Roach (Tai Kai)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: TJ Odonnell (DWC)
2nd Place: Chris Roach (Tai Kai)
3rd Place: Nicolai Holt (Rogers)

Executive BJJ White (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Steven Lyons (Bestway ATT)
2nd Place: Jason Gonzalez (Bushido JJ)
3rd Place: Newab Mohamed

Executive BJJ White (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mark Gjidoda (Independent)
2nd Place: Todd Jenson (Risu MMA)
3rd Place: William Sandoval (Delima)

Executive BJJ White (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Stephen Dorego (Link)
2nd Place: Kevin Estela (Risu MAA)
3rd Place: Miguel Benitez (Jungle Gym)

Executive BJJ White (210 lbs and over)
1st Place: Damon Ralph (James Hughes – Royce Gracie)

Executive BJJ Purple Belt (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Carl Summa (Delima)

Executive BJJ Purple Belt (210 lbs and over)
1st Place: Neil Keegstra

Executive BJJ Blue Belt (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
2nd Place: Benjamin Witkowski (Bushido JJ)
3rd Place: Chris Anderson (Tai Kai)

Executive BJJ Blue Belt (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Thomas Bolton (Gracie Barra NH)
2nd Place: Joe Venti
3rd Place: Nathanael Kenyon (Independent)

Executive BJJ Brown Belt (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)
2nd Place: Joe Reyes (TGC)

Executive BJJ Black Belt (210 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (Rogers)
2nd Place: Neil Keegstra (Royce Gracie)

Masters

Masters No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Frank Zampese (Sergio Penha)

Masters No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Nicolai Holt (Rogers)
2nd Place: Frank Zampese (Sergio Penha)
Men's

Men's No-Gi Novice (129.9 lbs)
1st Place: Guilherme Oliveira (Renzo Gracie CT)
2nd Place: Alexander Rodriguez (Delima)
3rd Place: Yelin

Men's No-Gi Novice (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Patrick Gilbride (Aggression)
2nd Place: Erik Dziuk (Strictly Bizniz)
3rd Place: Lee Ortiz (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Mark Reid (LA Boxing)
2nd Place: Matt Juul (Renzo Gracie CT)
3rd Place: Robert Parish (Independent)

Men's No-Gi Novice (150 – 159.9 lbs)
1st Place: PJ Lindmer (Royce Gracie)
2nd Place: Edward Berg (Darce BJJ)
3rd Place: Pablo Arroyo (Lions Den CT)

Men's No-Gi Novice (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Peter Dziuk (Strictly Bizniz)
2nd Place: Ryan Charles (Royce Gracie Norwich)
3rd Place: Matthew Schettino (Lloyd Irvin NJ United MMA)

Men's No-Gi Novice (170 – 179.9 lbs)
1st Place: David Elliot (LA Boxing)
2nd Place: Charlie Tapia (The Martial Arts Studio)
3rd Place: Timothey Bamonte (Renzo Gracie CT)

Men's No-Gi Novice (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Mark Maxwell (Royce Gracie)
2nd Place: Seth Lasky (Independent)
3rd Place: Mark Gjidoda (Independent)

Men's No-Gi Novice (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Daniel Oyola (Link)
2nd Place: Antonio Rivera (Jungle Gym)

Men's No-Gi Novice (210 lbs and over)
1st Place: Bruno Mckee (Rockland)
2nd Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)
3rd Place: Matthew Edlund (Rockland)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: David Elliot (LA Boxing)
2nd Place: Ace Ismaili (Leo Dalla)

Men's No-Gi Beginner (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Eric Orell (SNE MMA)
2nd Place: Desmond Stimson (Rogers)
3rd Place: Mark Gniazdo (Extreme MMA)

Men's No-Gi Beginner (140 – 149.9 lbs)
1st Place: TJ Forbes (Simmler)
2nd Place: Matthew Frois (Underdog BJJ)
3rd Place: Matt Daly (Delima)

Men's No-Gi Beginner (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Frank Jackson (Delima)
2nd Place: Justin Ungar (Independent)
3rd Place: Dan Dubuque (IMB of CT)

Men's No-Gi Beginner (160 – 169.9 lbs)
1st Place: David Hubbard (Darce BJJ)
2nd Place: Kyle Streep (LA Boxing)
3rd Place: Mike Lucas (Jim Hughes – Royce Gracie)

Men's No-Gi Beginner (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Charlie Tapia (The Martial Arts Studio)
2nd Place: Frank Zampese (Sergio Penha)
3rd Place: Martin Fahrer (Rhino)

Men's No-Gi Beginner (170 -179.9 lbs)
1st Place: Casey Hart (Empire)
2nd Place: Tyler Rose (Calandrelli BJJ)
3rd Place: Constantinos Chingas (Independent)

Men's No-Gi Beginner (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Chris Round (Simler BJJ)
2nd Place: Mark Gjidoda (Independent)
3rd Place: Joseph Colello (Delima)

Men's No-Gi Beginner (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Scott Shuryn (Independent)
2nd Place: Dan Clayton (Bestway ATT)
3rd Place: Kyle Ungar (Empire)

Men's No-Gi Beginner (210 lbs and over)
1st Place: Jd Tramata (IMB of CT)
2nd Place: Mike Barrett (Lions Den CT)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Peter Martocci (Darce BJJ)
2nd Place: Constantinos Chingas (Independent)

Men's No-Gi Intermediate (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Jay Vlelasco (Jungle Gym)
2nd Place: Dan Cassella (Calandrelli BJJ)
3rd Place: Michael Seabrook (SNE MMA)

Men's No-Gi Intermediate (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jason Talbot (Independent)
2nd Place: Jeff Biscope (Blue Waffle Bushido)
3rd Place: Tom Penny (Calandrelli BJJ)

Men's No-Gi Intermediate (150 – 159.9 lbs)
1st Place: David Lockhart (Renzo Gracie)
2nd Place: Kit Cope (Combat Fitness)
3rd Place: Chris Anderson (Tai Kai)

Men's No-Gi Intermediate (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Garrett Gabel (Royce Gracie)

Men's No-Gi Intermediate (170 179.9 lbs)
1st Place: Kevin McCarney (Gracie Barra LI)
2nd Place: Tal Stimson (Rogers)
3rd Place: Joe Mueckenheim (Blackhole BJJ)

Men's No-Gi Intermediate (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Ivan Taylor (Bullshark)
2nd Place: Jim Manning (Nexus)
3rd Place: John Kapetaneas (Royce Gracie NE)

Men's No-Gi Intermediate (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Will Collins (Simler BJJ)
2nd Place: Alex Rutherford (Link)

Men's No-Gi Intermediate (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Tyler Moulton (Simler BJJ)
2nd Place: Justin Mosher (Serra)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Ivan Taylor (Bullshark)
2nd Place: Will Collins (Simler BJJ)
3rd Place: Justin Mosher (Serra)

Men's No-Gi Advanced (129.9 lbs)
1st Place: Jimmy Santiago (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Matthew Maldonado (Alliance)
2nd Place: Luis Figueroa (Calandrelli BJJ)
3rd Place: Jimmy Santiago (Empire)

Men's No-Gi Advanced (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Andris Brunovskis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jeremiah West (Lloyd Irvin)
3rd Place: Thane Stimson (Rogers)

Men's No-Gi Advanced (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Brian Beaury (Upstate BJJ)
2nd Place: Leo Maggio (Lloyd Irvin)
3rd Place: Daniel Covel (Tai Kai)

Men's No-Gi Advanced (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Oz Pariser (Bestway ATT)
3rd Place: Felix Conde (Catchboxing MMA)

Men's No-Gi Advanced (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Nicolai Holt (Rogers)
2nd Place: Neil Keegster

Men's No-Gi Advanced (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Brian Viglione (Gracie Barra NH)
2nd Place: Frank Camacho (Lloyd Irvin)
3rd Place: DJ Jackson (Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Adam Kauranen (CT MMA)
2nd Place: Will Collins (Simler BJJ)
3rd Place: Sam Marji (Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced (200 lbs and over)
1st Place: Nicolai Holt (Rogers)

Men's No-Gi Advanced (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Todd Mueckenheim (Blackhole BJJ)
2nd Place: Thiago Temponi (Underdog BJJ)

Men's No-Gi Advanced (210 lbs and over)
1st Place: Michael Deeb (Bestway ATT)
2nd Place: Alec Hooben
3rd Place: Brian Masiello (Calandrelli BJJ)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: J Guarin (Lloyd Irvin)
3rd Place: D Simmler (Serra)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt (129.9 lbs)
1st Place: Alexander Rodriguez (Delima)
2nd Place: Lee Rosenfield (Darce BJJ)

Men's BJJ White Belt (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Nambinh Tran (Victor Shaolin BJJ)
2nd Place: Joe Godlewski
3rd Place: Eddy Ortiz (Calandrelli BJJ)

Men's BJJ White Belt (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Dan Dubuque (IMB of CT)
2nd Place: Justin Ungar (Independent)
3rd Place: Maxim Babaev (The Martial Arts Studio)

Men's BJJ White Belt (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Cedric Carvallo (Bestway ATT)
2nd Place: Jack Fellows (Mass BJJ)
3rd Place: David Hubbard (Darce BJJ)

Men's BJJ White Belt (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Charlie Tapia (The Martial Arts Studio)
2nd Place: Constantinos Chingas (Independent)
3rd Place: Justin Dimarco (Lions Den CT)

Men's BJJ White Belt (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Chris Round (Simler BJJ)
2nd Place: Mike Sabato (Gracie Sports)
3rd Place: Jonathan Rivera (Bittencourt)

Men's BJJ White Belt (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Patrick Pasterick (Lions Den CT)
2nd Place: Joseph Haughton (Madhouse FC)
3rd Place: Daniel Oyola (Link)

Men's BJJ White Belt (210 lbs and over)
1st Place: Mike Barrett (Lions Den CT)
2nd Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)
3rd Place: Damon Ralph (Jim Hughes – Royce Gracie)

Men's BJJ White Belt Absolute
1st Place: Chris Round (Simmler)
2nd Place: Joseph Haughton (Mad House)
3rd Place: David Hubbard (Darce BJJ)

Men's BJJ Blue Belt (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Jay Vlelasco (Jungle Gym)
2nd Place: Brian Mccamley (Jungle Gym)
3rd Place: David Carroll (Blue Waffle Bushido)

Men's BJJ Blue Belt (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jeremiah West (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jason Talbot (Independent)
3rd Place: Adam Benayoun (Alliance)

Men's BJJ Blue Belt (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Charles Salmon (Simler BJJ)
2nd Place: Etneciv Rosado (Delima)
3rd Place: David Lockhart (Renzo Gracie)

Men's BJJ Blue Belt (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Joshua Kaplan (Underdog BJJ)
2nd Place: Philip Goddard (Royce Gracie)
3rd Place: Mike Lucas (Jim Hughes – Royce Gracie)

Men's BJJ Blue Belt (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Michael Pennini (Bestway ATT)
2nd Place: Lance Washington (IMB of CT)
3rd Place: Alex Obrien (Simler BJJ)

Men's BJJ Blue Belt (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Cleiton Ventura (Gracie Sports)
2nd Place: Ivan Taylor (Bullshark)
3rd Place: Tim Kennedy (Underdog BJJ)

Men's BJJ Blue Belt (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Justin Mosher (Serra)
2nd Place: Jeff Kell (Simler BJJ)
3rd Place: Tyler Moulton (Simler BJJ)

Men's BJJ Blue Belt (210 lbs and over)
1st Place: Michael Deeb (Bestway ATT)
2nd Place: Brian Masiello (Calandrelli BJJ)
3rd Place: JD Tramata (IMB of CT)

Men's BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Michael Deeb (Bestway BJJ)
2nd Place: Joe Mueckenheim (Blackhole BJJ)
3rd Place: Tyler Moulton (Simmler Serra)

Men's BJJ Purple Belt (149.9 lbs)
1st Place: Andris Brunovski (Lloyd Irvin)
2nd Place: Kirkor Papasian (Royce Gracie Norwich)
3rd Place: Ryan Allard (Underdog BJJ)

Men's BJJ Purple Belt (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Luke Olk (Underdog BJJ)
2nd Place: Leo Maggio (Lloyd Irvin)
3rd Place: Brian Beaury (Upstate BJJ)

Men's BJJ Purple Belt (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Frank Camacho (Lloyd Irvin)
2nd Place: DJ Jackson (Lloyd Irvin)
3rd Place: Fabio Medeiros (Renzo Gracie Network)

Men's BJJ Purple Belt (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Todd Mueckenheim (Blackhole BJJ)
2nd Place: Philip Westman (Prana JJ)
3rd Place: Julian Papasian (Royce Gracie Norwich)

Men's BJJ Purple Belt (210 lbs and over)
1st Place: Jomo Crawford (CT MMA)

Men's BJJ Purple Belt Absolute
1st Place: DJ Jackson (Lloyd Irvin)
2nd Place: Frank Camacho (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jomo Crawford (CT MMA)

Men's BJJ Brown Belt (149.9 lbs)
1st Place: Emanuel Dejuses (Calandrelli BJJ)

Men's BJJ Brown Belt (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Aaron Olk (Underdog BJJ)
3rd Place: Marcelomattos Souza (CT MMA)

Men's BJJ Brown Belt (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Adam Kauranen (CTMMA)
2nd Place: Tito Hartz (East Coast United)
3rd Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)

Men's BJJ Brown Belt (210 lbs and over)
1st Place: Michael Deluca (Bestway ATT)

Men's BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Deluca (Bestway)
3rd Place: Marcelo Mattos Souza (CT MMA)

Men's BJJ Black Belt (149.9 lbs)
1st Place: Emanuel Dejuses (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Igor Batista (Guerreira BJJ)

Men's BJJ Black Belt (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Dan Simmler (Serra)

Men's BJJ Black Belt Absolute
1st Place: Jonathan Torres (Lloyd Irvin)
2nd Place: Dan Simmler (Serra)