2011 Grapplers Quest U.S. National Grappling Championships - June 18, 2011 - Morristown, New Jersey

BrianCimins's picture

2011 Grapplers Quest U.S. National Grappling Championships -
June 18, 2011 - Morristown, New Jersey
World's Best Grappling Tournament,
Home of The Greatest Grapplers of All-Time

Youth No-Gi Results
Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Tommy “The Machine” Caron (Sherbatov MMA)
2nd Place: Olivia Gray (Team Fiona)
3rd Place: Christian Watson (Black and Blue MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Luke Seillieri (Pellegrino MMA)
2nd Place: Brandon Bigelow (Rising Sun)
3rd Place: Dawoud Dawoud (Tiger Schulmann's)

Youth No-Gi 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Riley Mcerlean (Team Fiona)
2nd Place: Frederic Ejando (Black and Blue MMA)
3rd Place: Lavert Pennington (CNY MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Sean Permente (Black and Blue MMA)
2nd Place: Daniel Hen (Tiger Schulmann's)
3rd Place: David Carrero Jr (Quality Martial)

Youth No-Gi 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Aidan Gill (Team Fiona)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Brendan Walforf (Renzo Gracie)
2nd Place: Anthony Martorano (Quality Martial)
3rd Place: Kashawn Ried (CNY MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Hriday Doshi (TS MMA)
2nd Place: Dustin Aujero (KRU Training)
3rd Place: Derek Wu (Tiger Schulmann's)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Star Chase (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Alexl Sanchez (Pellegrino MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Tristan Waldorf (Renzo Gracie)
2nd Place: Althea Masuda (KRU Training)
3rd Place: (tie) Sianna Hernandez & Kayla Watson (Black and Blue MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Moriah Fischetti (Team Lloyd Irvin/NJ United)
2nd Place: Wael Shraydeh (Quality Martial)
3rd Place: Matthew Lyncia (Tiger Schulmann's)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Jevic Hummer (Tactical Combat)
2nd Place: Peret Shed (KDOJO)
3rd Place: Thomas Ceculski (Ricardo Pires BJJ)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Elijah Dorsey (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Alexander Toback (Renzo Gracie)
3rd Place: Nicholas Solano (Jungle Gym)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Evan Scribner (Team Fiona)
2nd Place: Isaac Righter (Evolve)
3rd Place: Aaron Padget (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Kyle Hammel (Renzo Gracie)
2nd Place: Seanpatrick Mcging (Jungle Gym)
3rd Place: Zach Miller (Tactical Combat)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Jack Kelly (Pellegrino MMA)
2nd Place: John Ladisa (Jungle Gym)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ben Bagbek (TSMMA Rego Port)
2nd Place: Justin Avery Waters (LI MMA)
3rd Place: Peyton Bean (Thorowood MMA)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Michael Ilic (Renzo Gracie)
2nd Place: Larry Chaney (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Tyeena Rivers (Team Fiona)


Teens No-Gi Results
Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Ron Livchits
2nd Place: Jordan Wise (Team Tatu TCAMMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Xavier Glanzel (Team Balance)
2nd Place: Jordan Fogelsonger (Tactical Combat)
3rd Place: Lisandro Muniz (Jungle Gym)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Daniel Souza
2nd Place: Thiago Diaz
3rd Place: Andrew Schlosser (Delco BJJ)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Justin Cappobianco (LA Boxing)
2nd Place: Kyle Nebab (KRU Training)
3rd Place: Ezequiel Gonzalez (LA Boxing)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Adam Manin (Action)
2nd Place: Felecia Torres (X-Treme)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Anthony Rice (Camp Sao Lak)
2nd Place: Manuel Salguero (TS MMA)
3rd Place: Joey Guerriero (Top Control/Team Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Nate Yetter (MJ Fitness)
2nd Place: Gabriel Seguin (Sherbatou MMA)
3rd Place: Brody Indursky (Pitbull)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Nicholas Jennings (Team Pitbull)
2nd Place: Nicholas Lupano (LA Boxing)
3rd Place: Connor Gumm

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Andrew Glenn (302 BJJ)
2nd Place: Marquise Griffin
3rd Place: Thomas Gomez

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Corey Dorsey (Team Lloyd Irvin)
Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: CJ Budhi (SIJJD)
2nd Place: Grant Fredrick (Black Hole)
3rd Place: Noah Caruso (Maxercise)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Shane Jamil (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Marquis Whitlow (Team Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Ross Olexa (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Vudim Bortnik (Sherbatou MMA)
3rd Place: Khaled Dassan (Jungle Gym)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Henninger (MADAMA JJ)
3rd Place: Alex Vigna (Team Fiona)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Jordan Smith (Rock Ministries)
2nd Place: Anthony Dill (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Chris Santiago (Team Balance)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Joseph Smith (The Rock)
2nd Place: Brian Henrickson (NYMAG)
3rd Place: Charrber Bou Daher (Sherbatou MMA)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Earl Small (Team Balance)
2nd Place: Joseph Mikolinski (Calandrelli BJJ)


Women’s No-Gi Results

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Kitty Terisi (WBJJA/BEDROC)
2nd Place: Nancy Fortin (Nova Uniao QC)
3rd Place: Tamara Perez (Jungle Gym)

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Megan Erber (NextGen MMA)
2nd Place: Anna Burdette (Anu Academy)
3rd Place: Michelle Turner (Team Sylva)
Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Dina Salverian (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Andrea Gunst (WBJJA/BEDROC)
3rd Place: Kassandra Perrin (CNY MMA):

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Kitty Teresi (WBJJA/BEDROC)
2nd Place: Tamara Maichrye (Adventure MMA)
3rd Place: Jennifer Eckhardt (ICAT Academy)

Women's No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jillian Decoursey (East Coast United)
2nd Place: Gabby Bella (10th Planet)
3rd Place: Jenna Serio (Tiger Schulmann's)

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Kiana Washington (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Ayanthi Gunawardana (Grapplers Guide)
3rd Place: Corinne Manasse (Atlas BJJ)

Women's No-Gi Advanced Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader)

Women's No-Gi Advanced Class D (160 lbs an over)
1st Place: Kizma Button (Submission Factory)
2nd Place: Michelle Welti (Dave Trader)

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Kizma Button (Submission Factory)
2nd Place: Rachel Demara (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Sijara Eubanks (Team Lloyd Irvin)


Men’s Executive No-Gi Results

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Peter Reilly (Team Renaissance)
2nd Place: William Wise (Team Tatu TCAMMA)
3rd Place: Jeremy Whitfield

Executive No-Gi Beginner Welterweight (160-169.9 lbs)
1st Place: Randy Graham (Renzo Gracie)
2nd Place: Jeff Holman ( Marcelo Garcia)
3rd Place: Stefan Lienhard (SOCA BJJ)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Jose Perez (Lions Roar)
2nd Place: Sebastien Astie (Renzo Gracie)
3rd Place: Damion Williams (Rockland BJJ)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 Plus lbs)
1st Place: Chris Gibbons (AFS Team Asylum)
2nd Place: Michael Bergamo ( Codella Academy)
3rd Place: Peter Olson

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Samuel Gardner (Ground Control)
2nd Place: Jeff Holman (Marcelo Garcia)
3rd Place: William Wise (Team Tatu TCAMMA)

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)
2nd Place: Seth Shifrin (Thornwood)
3rd Place: Gaetano Fuschetto Jr (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced Welterwieght (160-169.9 lbs)
1st Place: Rusty Read ( Team Tiger Schullman’s)
2nd Place: Tyrone Webb ( ECU BJJ)
3rd: Chris Bower (De La Riva)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (190-199.9 lbs)
1st Place: Daren Davis (Jungle Gym)
2nd Place: Joey Tecce (Llyod Irvin)
3rd Place: Uilton Diaz ( Marcelo Gracia)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight ( 200 Plus lbs)
1st Place: Raul Shewerashad
2nd Place: Bruno Miller (Rockland BJJ)
3rd Place: Eric Tillman (Jungle Gym)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Yanis Lima
2nd Place: Neil Keegstra (Gold Team Fighters)
3rd Place: Derrick Weaver (Team Lloyd Irvin)


Men’s Master’s No-Gi Results

Master's No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Cameron Thomas (Clockwork BJJ)

Master's No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Bernard Doucette (Renzo Gracie)
2nd Place: John Mcging (Jungle Gym)
3rd Place: Anthony Russo (X-Treme)

Master's No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jamie Allebach (Renzo Gracie)
2nd Place: Tim Mitchell (AMA Fight Club)
3rd Place: John Ladisa (Jungle Gym)

Master's No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: James Guidice (Jungle Gym)
2nd Place: Michael Mabone (BJJ United)


Men’s No-Gi Results

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Peter Kwan
2nd Place: Peter Kim (SAS Team Advantage BJJ)
3rd Place: Jonathan Heron (Tiger Schulmann's)

Men's No-Gi Novice Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Felix Estevez (Combinations)
2nd Place: Brian Culbertson (ATA)
3rd Place: Keegan Tong (Trinity)

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Errol Mehmed (Marcelo Garcia)
2nd Place: Ederson Merard (LI MMA)
3rd Place: Frank Aiello (USD MMA)

Men’s No-Gi Novice Welterweight (160-169.9 lbs)
1st Place: Joshua Ocasio (Edge Hoboken)
2nd Place: Juan Quispe (Ultimate Self Defense)
3rd Place: Chris Brooks ( Bill Scott BJJ)

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Randy Graham
2nd Place: Ron Burgess (Fight Sports MMA/Carlson Gracie)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Ziv Karmi (Renzo Gracie Academy NYC)
2nd Place: Jake Cochrane (Northeastern JJ)
3rd Place: Ryan Mcadams (Carlson Gracie)

Men’s No-Gi Novice Light-Heavyweight ( 190-199.9 lbs)
1st Place: Andrew Wassel ( CNY MMA)
2nd Place: Kevin Donnelly (Bill Scott BJJ)
3rd Place: Matt McCarty

Men's No-Gi Novice Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Zachary Musa (Gracie Barra)
2nd Place: Nick Sail
3rd Place: Rene Nunez (Jungle Gym/Yonkers)

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Aaron Moore (Jungle Gym)
2nd Place: Kyle Jeppesen (Ultimate Self Defense)
3rd Place: Peter Cartella (Bedroc)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: Chris Gibbons
2nd Place: Rodolfo Santiago (Team Sylva)
3rd Place: Mathew Mehl (Spartan Fitness)

Men’s No-Gi Beginner Bantamwieght (129.9 lbs and under)
1st Place: Rick Foley
2nd Place: Mike Ramirez ( Lauzon MMA)
3rd Place: Alex Turmelle (Gracie Sports)

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Aaron Cronk (K Dojo)
2nd Place: Alex Puskas (K Dojo)
3rd Place: Matt Boyer (MJ Fitness)

Men’s No-Gi Beginner Featherweight ( 140-149.9 lbs)
1st Place: Colin Mackay (Camp Sao Lak)
2nd Place: Mathew Deluca (Silver Fox BJJ)
3rd Place: Mike Kuhn (LI MMA)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Douglas Spinella (Up Top Martial Arts)
2nd Place: Jon Paul (Team Woo)
3rd Place: Matthew Broad (Brunswick BJJ)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Andy Jimence (Renzo Gracie)
2nd Place: John Heinis (Up Top Martial Arts)
3rd Place: Andrew Hooper (Brunswick BJJ)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: George Cruz (Lions Roar Muay Thai)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Sean Lyon (Trinity)
2nd Place: Aaron Dempsey (50/50 BJJ)
3rd Place: Bassil Hafez (Philadelphia Fight Factory)

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Arsen Tlisov (V Dojo)
2nd Place: Frank Sforza (LI MMA)
3rd Place: Michael Osso (Training Grounds)

Men's No-Gi Beginner Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: James Roarty (LA Boxing)
2nd Place: Chris Kushnir (De La Riva)
3rd Place: Brian Daddino (GB Long Island)

Men’s No-Gi Beginner Super- Heavyweight ( 210 Plus lbs)
1st Place: Kevin Miller ( CNY MMA)
2nd Place: Joe Cashin (Atlas BJJ)
3rd Place: Thomas Gomez (Mace BJJ)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: David Oliveira (Marcelo Garcia)
2nd Place: Kevin Miller (CNY MMA)
3rd Place: Colin Mackay (Camp Sao Lak)

Men's No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Chris Pruden (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Colton Parsons (EMA)
3rd Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Myzar Mendoza (Ground Control)
2nd Place: Joseph Gojani (Rockland BJJ)
3rd Place: Isaac Rivera (Maxercise)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Guillaume Fortier (Nova Uniao Quebec)
2nd Place: Mario Perricone
Men’s No-Gi Intermediate Lightweight ( 150-159.9 lbs)
1st Place: David Hubbard (LI MMA)
2nd Place: Eric Villanueva ( Vangaurd)
3rd Place: Kyle Sackett

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Raymond Nieves (Madama JJ)
2nd Place: Enrico Deluca (Silver Fox BJJ)
3rd Place: Mario Dinatale (Gladiator)

Men’s No-Gi Intermediate Middleweight (170-179.9 lbs)
1st Place: Chris Wade (Long Island MMA)
2nd Place: Ryan Vernay ( Team Diesel)
3rd Place: Travis Folkes (Jungle Gym)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Brian Michrillino (LI MMA)

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Joe Melon (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Ernie Bryan (Uman Sports)
3rd Place: Paul McDonough (Tatu BJJ)

Men’s No-Gi Intermediate Heavywieght (200-209.9 lbs)
1st Place: Tariq Fares (Lloyd Irvin)

Men’s No- Gi Intermediate Superweight ( 210 Plus lbs)
1st Place: James Dillion ( Freedlerick Club/ De la Riva)
2nd Place: Tariq Fares (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ryan Lall (War Path)

Men's No-Gi Advanced Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Dan Vermehren (Precision MMA)

Men’s No-Gi Advanced Flyweight (130-139.9 lbs)
1st Place: Ostap Manastyrski ( 50/50 BJJ)
2nd Place: Brian McCamety (Jungle Gym)
3rd Place: Jay Velasco ( Jungle Gym)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Chris Ulbricht (Grapplers Guide)
2nd Place: Oswald Perez (Jungle Gym)
3rd Place: Zach Makovsky (Philadelphia Fight Factory)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Seph Smith (50/50 BJJ)
2nd Place: Pete Shoemaker (Precision MMA)
3rd Place: Alessandro Tecce (Team Lloyd Irvin)

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Bill Cooper (Paragon BJJ)
2nd Place: Niko Acosta (Jungle Gym)
3rd Place: Kris Bengtson (Atlas JJ)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: DJ Jackson (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Ozzy Duculubgov (Bull Shark)
3rd Place: Jonathan Satava (Marcelo Garcia)

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Tom Manelski (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Luis Tavares (Renzo Gracie)
3rd Place: Thomas Vanderhorst (Bedroc)

Men's No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Luis Tavares (Renzo NYC)
2nd Place: Marco Hall (Team Lloyd Irvin)

Men’s No- Gi Advanced Heavywieght ( 200-209.9 lbs)
1st Place: Glen Sonebond
2nd Place: Todd Mueckenheim ( Blackhole BJJ)
3rd Place: Mitchell Ames ( Blazing Sun)

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Anton Berein (Rocco MMA)
2nd Place: Wilbur Leonard (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Orlando Mosquea (Marcelo Oliveira)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Rustam Chsiev (K Dojo)
2nd Place: DJ Jackson (Team Lloyd Irvin)


Youth BJJ Results

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Kinaree Adkins (Evolve MMA)
2nd Place: Kubrick Hilton (Renzo Gracie Cresskill)
3rd Place: Vincent Grembocki (Bruno Tostes BJJ)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Tommy Caran
2nd Place: Marilyn Nunez (Jungle Gym/Yonkers)
3rd Place: Erick Guzman (Jungle Gym)

Youth BJJ 6 Years and Under Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Aidan Gill (Team Fiona)
2nd Place: Scarlett Nunez (Jungle Gym/Yonkers)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Michael Fitzgerald (Renzo Gracie)
2nd Place: Mia Broadway (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Cameron Waldorf (Renzo Gracie)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: David Carrero Jr (Quality Martial)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Brendan Waldorf (Renzo Gracie)
2nd Place: Jovan Afzali (Bruno Tostes BJJ)
3rd Place: Anthony Martorano (Quality Martial)
Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Hunter Gutierrez (Nick Catone MMA)
2nd Place: Aaron Seang (Maxercise)
3rd Place: Ibragim Soliev (K Dojo)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Star Chase (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Olivia Vanbuskirk (Renzo Gracie)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Tristan Waldorf (Renzo Gracie)
2nd Place: Kyla Watson (Black and Blue MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Patrick Moyses (Renzo Gracie)
2nd Place: Wael Shraydeh (Quality Martial)
3rd Place: Elijah Hernandez (CEBJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Thomas Ceculski (Ricardo Pires BJJ)
2nd Place: Jevic Hummer (Tactical Combat)
3rd Place: Trevor Beecroft (Tang Dragon)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Elijah Dorsey (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Alex Toback (Renzo Gracie)
3rd Place: Lukas Forehand (Soca BJJ)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Alex Toback (Renzo Gracie)
2nd Place: David Carrero Jr (Quality Martial)
Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Isaac Righter (Evolve)
2nd Place: Evan Scribner (Team Fiona)
3rd Place: Aaron Padget (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Kyle Hammel (Renzo Gracie)
2nd Place: My Nguyen (50/50 BJJ)
3rd Place: Samer Marji (Jungle Gym)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: John Ladisa (Jungle Gym)
2nd Place: Jack Kelly (Pellegrino MMA)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Justin Avery Waters (LI MMA)
2nd Place: Colin Beecroft (Tang Dragon)
3rd Place: Ben Bagbek (TSMMA Rigo Port)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Moises Maittre (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Larry Chaney (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Christian Szesnat (Bruno Tostes BJJ)


Teen’s BJJ Results

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Alaia Masuda (KRU Training)
2nd Place: Ron Livchits

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Xavier Glanzel (Team Balance)
2nd Place: Lisandro Muniz (Jungle Gym)
Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Thiago Diaz
2nd Place: Daniel Souza
3rd Place: Jason Costellanos (CEBJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Joseph Marji (Jungle Gym)
2nd Place: Tommy Tapper (Team Balance)
3rd Place: Mike Louro

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Farid Silva (Marcelo Garcia)
2nd Place: Joey Guerriero (Top Control/Lloyd Irvin)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: John Christopher Finley (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Connor Gumm

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Andrew Glenn (302 BJJ)
2nd Place: David Oliviera
3rd Place: Patrick Zajac (WTMA)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Carlo Levell (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Corey Dorsey (Team Lloyd Irvin)
Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: CJ Budhi (SIJJD)
2nd Place: Deion Aujero (KRU Training)
3rd Place: Grant Fredrick (Black Hole)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Shane Jamil (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Marquis Whitlow (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Jared Wolfson (Soca BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Ross Olexa (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Jimmy Stong (Team Balance/302)
3rd Place: Khaled Dassan (Jungle Gym)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Edwin Prado (New York JJ)
2nd Place: Steven Fabiano (Jungle Gym)
Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Kyle Henninger (MADAMA JJ)
3rd Place: Alex Vigna (Team Fiona)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Nick Domgjoni (Rockland BJJ)
2nd Place: Chris Santiago (Team Balance)
Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Earl Smalls (Balance)
2nd Place: Joseph Mikolinski (Calandrelli BJJ)
3rd Place: Ben Garthwaite (Iron Circle)

Women's BJJ
Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Pilote Isabelle (Nova Uniao)
2nd Place: Nancy Fortin (Nova Uniao QC)
3rd Place: Tamara Maichrye (Adventure MMA)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Sarah Block (Maxercise)
2nd Place: Michelle Turner (Team Sylva)
3rd Place: Juliana Moriera (Gold Team Fighters)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Dina Salverian (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Jessica Taxiera (MADAMA JJ)
3rd Place: Andrea Gunst (WBJJA/BEDROC)

Women's BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Dina Salverian (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Lorendana Foti (Thornwood)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jillian Decoursey (East Coast United)
Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Jillian Decoursy (East Coast United)
2nd Place: Kiana Washington (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Lauren Kablis (OCBJJ)

Women's BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Michelle Welti (Dave Trader)
2nd Place: Miriam Nieves (MADAMA JJ)

Women's BJJ Blue Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Sijara Eubanks (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Marina Shafir (Bruno Tostes BJJ)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt Absolute
1st Place: Rachel Demara (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Sijara Eubanks (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Jessy Mielle (IMBCT)

Men’s Executive BJJ Results

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Peter Kwan
2nd Place: Jim Zaremski (NJMA)

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Rick Grembocki (Bruno Tostes BJJ)
2nd Place: Jamil Hamdan (Renzo Gracie)
3rd Place: Israel Calderonq (C3/CTMMA)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Fred Hooey (Top Control/Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Damion Williams (Rockland BJJ)
3rd Place: Chris Masse (Nova Uniao QC)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Joe Bonner (Delaware JJ)
2nd Place: Mike Bruno (Delaware JJ)
3rd Place: Jay Dommershausen (Fenix Fight Club)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Leonardo Dario (Marcelo Garcia)
2nd Place: Vince Malanga (Top Control)
3rd Place: Peter Olsen (Jungle Gym)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Christopher Jones (Team Lloyd Irvin/NJ United)
2nd Place: Felix Rosario (Renzo Gracie)
3rd Place: Gaetano Fuschetto Jr (Jungle Gym)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Kevin Ong (LIN Martial Arts)
2nd Place: Francois Flibotte (Nova Uniao QC)
3rd Place: Roy Forehand (Soca BJJ)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Chris Bower (De La Riva)
2nd Place: Stavaughn Wooden (Gold Team Fighters)
3rd Place: Ben Dailey (Team Bitten)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Sebastien Astie (Renzo Gracie)
2nd Place: Chinnonye Okafor (Marcelo Garcia)
3rd Place: Victor Landeta (Jungle Gym)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Derrick Weaver (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Mike Kissi (Renzo Gracie)
3rd Place: Bruno McKee (Rockland BJJ)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Vasile Ciocoiu (Leo Dalla)
2nd Place: Yegor Kuznetsov (Yamasaki)
Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Sebastien Lagace (Nova Uniao)
2nd Place: Neale Hoerle (Anu Academy)
3rd Place: Patrick Kelly (Jungle Gym)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mick Mannello (Thornwood)
2nd Place: Uilton Dias (Marcelo Garcia)
3rd Place: Tom Garrett (Renzo Gracie)

Executive BJJ Brown Belt

Executive BJJ Brown Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Phillipe Lagace (Nova Uniao)

Executive BJJ Brown Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Henry Stasivkiewics (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Phillipe Lagace (Nova Uniao)

Executive BJJ Brown Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Rubens Lopes (Gold Team Fighters)
2nd Place: Neil Keegstra (Gold Team Fighters)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Jojo Guarin (ECUBJJ)
2nd Place: Michael Ammon ( Llyod Irvin)
3rd Place: Dominic Tafuri (Edison Carvalho)

Executive BJJ Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Luciano Queiroz Mendes Luis (Edson Carvalho)

Men’s BJJ Results

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Peter Kim (SAS Team Advantage BJJ)
2nd Place: Kevin Watcharanatakul (Renzo Gracie)
3rd Place: David Ly (Maxercise)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Kelly Quinn
2nd Place: Leo Coelho (Marcelo Garcia)
3rd Place: William Quinche (AMA Fight Club)
Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Josh Baker (Team Pitbull)
2nd Place: Steve Santa (TEO BJJ)
3rd Place: Ian Wallace (Subforce)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Michael Gonzalez (Savarese BJJ)
2nd Place: Scott (CPAMMA)
3rd Place: Gustavo (SAS)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Andy Jimenez (Renzo Gracie)
2nd Place: Chris Dorsey (Clockwork BJJ)
3rd Place: Brendan Dallas (LA Boxing)

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Chris Wade (LI MMA)
2nd Place: Elder Ramos (Vanguard Gym)
3rd Place: Anthony (Maxercise)

Men's BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Aaron Dempsey (50/50 BJJ)
2nd Place: Aaron Mikell (Yamasaki)
3rd Place: Joshua Lyons (Bruno Tostes BJJ)

Men’s BJJ White Belt Heavyweight ( 190-209.9 lbs)
1st Place: Jared ( Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Tayriq Fares ( PAL United)
3rd Place: Frank Sforza ( LI MMA)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Rafael Batista (Advance Fighting Systems)
2nd Place: Kyle Jeppesen (Ultimate Self Defense)
3rd Place: James Booth (Fight Sports MMA/Carlson Gracie)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Shane Jamil (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Colton Parsons (EMA)
3rd Place: Mugni Mirza (Lotus Club)

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Cedric Bryant (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Frank Rosenthal (Renzo Gracie Northvale)
3rd Place: Brian Barry (Precision MMA)
Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jeremiah West (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Mark (Training Grounds)
3rd Place: Bill Tully (Cutting Egde)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: David Hubbard (LI MMA)
2nd Place: Danny Mahoney (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Chris Vadas (NJ United)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Kevin Ong (LIN Martial Arts)
2nd Place: Jose Tapia (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Adam Curtis (EBJJ)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Andrew Thomas (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Mickey Gall (Gracie NJ)
3rd Place: Anderson Perez (ECUBJJ)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Fred Thomsen (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Charlie Neely (Balance Studio)
3rd Place: Rich Bottona (Delco BJJ)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Sean Johnston (Bill Scott BJJ)
2nd Place: Paul McDonough (Tatu BJJ)
3rd Place: Michael Ames (Blazing Sun)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: John Cuello (SAS Team Advantage BJJ)
2nd Place: Alex Batista (Gracie Sports)
3rd Place: Adam Cadiz (Jungle Gym)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Michael Trasso (Mrkulic RGDA BJJ)
2nd Place: Ostap Manastyrski (50/50 BJJ)
3rd Place: Kevin Buck (Gracie NJ)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Adam Peterson (Mrkulic RGDA BJJ)
2nd Place: Maximilian Bohanan (RABJJ)
3rd Place: Adri Sales (Gigueto Team)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: DJ Jackson (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: William Respess (Marcelo Garcia)
3rd Place: Greg Souders (Team Lloyd Irvin)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Todd Mueckenheim (Blackhole BJJ)
2nd Place: Nickida Liaskos (Ricardo Alme)
3rd Place: Matt Kachmar (ECUBJJ)

Men's BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Wilbur Leonard (Team Lloyd Irvin)
2nd Place: Anton Berein (Rocco MMA)
3rd Place: Orlando Mosquea (Marcelo Oliveira)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Raphael Fernandez (Renzo Gracie)
2nd Place: Eric Luker (Gigueto)
3rd Place: Josh Vogel (Team Balance)

Men's BJJ Brown Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Garry Ionon (OCBJJ)
2nd Place: Seph Smith (50/50 BJJ)
3rd Place: Mike Debiase (Thornwood)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Neiman Gracie
2nd Place: Plinio Cruz
3rd Place: Fabio Medeiros

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Jason Scully (Grapplers Guide)

Men's BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Robson Barbosa (Team Carvalho Kaisho)
2nd Place: Jared Weiner (Team Lloyd Irvin)
3rd Place: Bruno Tostes (Renzo Gracie)

Men's BJJ Black Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Kevin Sheridan (Advance Fighting Systems)
2nd Place: Fabio Medeiros

Men's BJJ Black Belt Absolute
1st Place: Bill Cooper
2nd Place: Rodrigo Renieri
3rd Place: Luciano Queroz

Women's Judo Advanced (174.9 lbs and under)
1st Place: Gabby Bella (10th Planet)

Women's Wrestling Advanced (174.9 lbs and under)
1st Place: Sijara Eubanks (Team Lloyd Irvin)