2011 Grapplers Quest New England Grappling Championship - Individual Divisional Results

BrianCimins's picture

Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Kyle Schmitz (BAMC)
2nd place: Anthony Calise (EVIL MMA)
3rd place: Joey Iamunno ( TEAM CALLENDRELLI)

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Reiley Mcerlean (TEAM FIONA)
2nd place: Charles Ejanda (BLACK & BLUE MMA)
3rd place: Sean Hernandez (BLACK & BLUE MMA)

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (70 + lbs)
1st place: Aiden Gill (TEAM FIONA)
2nd place: Jasmine Rider (BLACK & BLUE)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Nate Chandler (KIMURA BJJ)
2nd place: Thomas Gingerelli (TEAM FIONA)
3rd place: Noah Sclama (TEAM SCLAMA)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Sydney Ho (10TH PLANET MONTREAL)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Cole Tashijian (CONNERS MMA)
2nd place: Sean Permenter (BLACK & BLUE)
3rd place: Sydney Ho (10TH PLANET MONTREAL)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: Cesar Alvan (TEAM LINK)
2nd place: Jacob Caldwell (TEAM XTREME MAINE)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Isaiah Emma (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Nicholas Frayter (C3 ATHLETICS)
3rd place: Ariel Trinidad (JUNGLE GYM)

Kids MALE 10-12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Kevin Bednarz (CT MMA)
2nd place: Nicolas Ramirez (RENZO GRACIE)

Kids FEMALE 10-12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Devin Herald (THE ACADEMY OF MMA)
2nd place: Kala Watson (BLACK & BLUE)
3rd place: Rhiannon Livingstone (BEST WAY JJ)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (100 + lbs)
1st place: Brandon Macznik (TEAM LINK)
2nd place: Michael Capezzuto (DWMMA)
3rd place: Sianna Hernandez (BLACK & BLUE)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Christian Almeida (WILD BUFFALO)
2nd place: Peter Ruiz (INNER STRENGTH)
3rd place: Nate Chandler (KIMURA JJ)

Kids 7-9 yrs No GI Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Cesar Alvan (TEAM LINK)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (79.9 & Under lbs)
1st place: Kyle Hammel (RENZO GRACIE)
2nd place: Yago Souza (RISING SUN ABMAR BARBOSA)
3rd place: Cesar Alvan (TEAM LINK)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: David Appleton (NEXUS)
2nd place: Spencer Smalley (CALANDRELLI)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Devin Herald (THE ACADEMY OF MMA)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Brandon Macznik (TEAM LINK)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Joey Iamunno (TEAM CALLENDRELLI)
2nd place: Anthony Calise (EVIL MMA)
3rd place: Kyle Schmitz (BAMC)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (50-59.9 lbs)
1st place: Reiley Mcerlean (TEAM FIONA)
2nd place: Sean Hernandez (BLACK & BLUE)
3rd place: Liam Duggan (DEFENSIVE EDGE)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (70 + lbs)
1st place: Aiden Gill (TEAM FIONA)
2nd place: Jasmine Rider (BLACK & BLUE MMA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Thomas Gingerelli (TEAM FIONA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (70-79.9 lbs)
1st place: Sean Permenter (BLACK & BLUE MMA)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs & Under)
1st place: Danny Savery (BEST WAY JJ)
2nd place: Jacob Caldwell (TEAM XTREME MAINE)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Ariel Trinidad (JUNGLE GYM)
2nd place: John Miranda (BEST WAY JJ)
3rd place: Karina Livingston (BEST WAY JJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Rhiannon Livingstone (BEST WAY JJ)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (100 + lbs)
1st place: Brandon Macznik
2nd place: Kobe Taylor (BEST WAY JJ)
3rd place: Andrew Alibali (KIMURA BJJ)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Christian Almeida (WILD BUFFALO)
2nd place: Peter Ruiz (INNER STRENGTH)
3rd place: Nate Chandler (KIMURA BJJ)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Cole Tashjian (CONNERS MMA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Cesar Alvan (TEAM LINK)
2nd place: Cole Tashjian (CONNERS MMA)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (79.9 lbs & under)
1st place: Kyle Hammel (RENZO GRACIE)
2nd place: Nick Uva (KIMURA BJJ)
3rd place: Cesar Alvan (TEAM LINK)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: David Appleton (NEXUS)
2nd place: Spencer Smalley (CALANDRELLI)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Raymond Hevedia (TEAM LINK)
2nd place: Rhiannon Livingstone (IND)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Raymond Hevedia (TEAM LINK)
2nd place: Brandon Macznik (TEAM LINK)
3rd place: Devin Herald

TEENS

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: Brady Liss (KIMURA BJJ)
2nd place: Gary Frayter (C3 ATHLETICS)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Alec Atwood (TEAM ALDO BATISTA)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Mike Pierpont (ULTIMATE MMA)
2nd place: Jasmine Neilan (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)
3rd place: Emmanuel Arias (INTENZE MMA)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Henrique Almeida (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Dominic Monzione (DEFENSIVE EDGE)
3rd place: Will Paul (TEAM WOO)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Garrett Elias (BUCKET BRIGADE)
2nd place: Brian Springsteen (DUNGEON MMA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Michael Rae (PSDTC)
2nd place: John Randazzo (RISING SUN ABMAR BARBOSA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Tim Cole (CALANDRELLI)
2nd place: Shane Dudley (CNY MMA)
3rd place: Dylan Ruiz (10TH PLANET MONTREAL)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place: Jesse James Kosakowski (PSOTC WARRIORS)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Ronan Ball (MASS BJJ)
2nd place: CJ Budhi (SIJJD)
3rd place: Jesse James Kosakowski (PSOTC WARRIORS)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Xavier Glanzel (302 BJJ)
2nd place: Shannon Drager (DEFENSIVE EDGE)

Teen MEN 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Jornel Lugo (PSOTC WARRIORS)
2nd place: Felipe Neto (TAPOUT BOSTON)
3rd place: Michael Williams (TEAM XTREME MAINE)

Teen WOMAN 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Bailey Sargent (ACADEMY OF MMA)
2nd place: Shannon Drager (DEFENSIVE EDGE)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Thiago Castro (KIMURA BJJ)
2nd place: Brian Vizarreta (BEST WAY JJ)
3rd place: Stefanos Kampouris (NEW ENGLAND MARTIAL ARTS)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Dylan Robbins (IND)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (170 + lbs)
1st place: Joe Mikolinski (CALANDRELLI BJJ)
2nd place: Brian Bogue (SILVABAK BJJ)
3rd: Jesse Credit (NOR EASTER MMA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (99.9 & under lbs)
1st place: Brady Liss (KIMURA BJJ)
2nd place: Nick Hamilton (RENZO GRACIE)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Nick Arsenault (RENZO GRACIE)
2nd place: Alec Atwood (TEAM ALDO BATISTA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Jim Nolan (WHITE MOUNTAIN BJJ)
2nd place: Emmanuel Arias (INTENZE MMA)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Henrique Almeida (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Nicholas Fiore (RENZO GRACIE NH)
3rd place: Dominic Monzione (DEFENSIVE EDGE)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Brendo Ribeiro (DRYSDALE BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Brian Vizarreta (BEST WAY JJ)
2nd place: Brenno Rebeiro (IND)
3rd place: Matt Cardillo (FENIX FIGHT CLUB)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: John Randazzo (RISING SUN ABMAR BARBOSA)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (170 + lbs)
1st place: Jared Hogan (BEST WAY JJ)
2nd place: John Randazzo (IND)
3rd place: Time Cole (CALANDRELLI)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Jean Luc Lemieux (Moreau’s)
2nd place: Ronan Ball (MASS BJJ)
3rd place: CJ Budhi (SIJJD)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Xavier Glanzel (302 BJJ)
2nd place: Jasmine Neilan (GRACIE BARRA NEW ENGLAND)
3rd place: Shannon Drager (DEFENSIVE EDGE)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Felipe Neto (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Alex Barsamian (BEST WAY JJ)
3rd place: Michael Williams (TEAM XTREME MAINE)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Thiago Castro (KIMURA BJJ)
2nd place: Marcos Dixon (DRYSDALE BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (170 + lbs)
1st place: Joe Mikolinski (CALANDRELLI BJJ)
2nd place: Brian Bogue (SILVABAK BJJ)
3rd place: Lenny Guerrero-Baez (KIMURA BJJ)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: April Tarmay (TEAM XTREME OF MAINE)
2nd place: Jeannette Pomales (RENZO GRACIE NH)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Jasmine Neiland
2nd place: Sarah Beauchamp (BRAZILIAN TOP TEAM)
3rd place: Aaron Lewis (JASPERS XTREME JIMMY PEDRO)

Womens No Gi Beginner ABSOL (140-159.9 lbs)
1st place: Marie Bober (BRAZILIAN TOP TEAM)
2nd place: Margaret Morgan (GRACIE BARRA NH)
3rd place: Fernanda Araujo (TAPOUT BOSTON)

Womens No Gi Advanced (119.9 lbs)
1st place: Katie Marshall
2nd place: Lisiane Deassis (NOVA UNIAO)
3rd place: Jessy Miele (IMBCT)

Womens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Fernanda Araujo (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Melinda Wall (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Gabrielle Marrisean
2nd place: April Tarmay (TEAM XTREME OF MAINE)

Womens BJJ White Belt (140-159.9)
1st place: Marie Bober (BRAZILIAN TOP TEAM)
2nd place: Margaret Morgan (GRACIE BARRA NH)

Womens BJJ Black Belt (120-139.9 under)
1st place: Katie Merrill (WAI KRU TAPOUT BOSTON)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Alex Turmelle (GRACIE SPORTS)
2nd place: Matthew Da Rosa (BUCKET BRIGADE)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Gregory Einfrank (SUBMIT BJJ)
2nd place: Samuel Bergeron (10TH PLANET MONTREAL)
3rd place: Bill Gazerro (LOUZON MMA)

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Pier-Luc Bolduc (RENZO GRACIE NH)
2nd place: Ernie Silciliano (COMBAT SPORTS BOSTON)
3rd place: Brian Espinoza (GRACIE BARRA BOSTON)

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Jose Salazar (BRAZILIAN TOP TEAM)
2nd place: Grant Mosley (FLORIAN)
3rd place: Andy Richardson (WORLD FIGHT CLUB)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Max Lewin (IND)
2nd place: Daniel Smith (BEST WAY BJJ)
3rd place: Brian Snook (GRACIE BARRA NH)

Mens No Gi Beginner (170-179.9 lbs)
1st place: Matthew Martinez (ECOBJJ)
2nd place: Scott Jutras (10TH PLANET MONTREAL)
3rd place: David Aries (INTENZE MMA)

Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Nesho Peltekov (KODOKAN BULGARIA)
2nd place: Ademario Barreto (TAPOUT BOSTON)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Matt Arpin (GRACIE BARRA NH)
2nd place: Anthony Dalesandro (SOUTH SHORE SPORT FIGHTING)
3rd place: Daniel Henriquez (FLORIAN)

Mens No Gi Beginner (210 + lbs)
1st place: Phil Kelly (BEST WAY JJ)

Mens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Phil Kelly (BEST WAY JJ)
2nd place: Brian Greene (BEST WAY JJ)
3rd place: Dennis Norton (10TH PLANET MONTREAL)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: Marc Johnon (FLORIAN)
2nd place: Hans Nguyen (FLORIAN)
3rd place: Bruno Braz (KIMURA BJ)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Thiago Castro (KIMURA BJJ)
2nd place: Thomas Hutchinson (GRACIE BARRA NH)
3rd place: Joe Ranieri (FLORIAN)

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Henry Behnke (FLORIAN)
2nd place: Jim Manning (NEXUS)
3rd place: Marques Daniels (JIU JITSU NATION)

Mens No Gi Intermediate (170-170.9 lbs)
1st place: Mike Burke (LRVT)
2nd place: Travis Weiner (KIMURA BJJ)
3rd place: Eder Ribeiro (CCFA)
Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Benoit Sinave (NOMAD BJ)
2nd place: Jeremy Grossman (10TH PLANET MONTREAL)
3rd place: Joshua Sagar

Mens No Gi Intermediate (200-209.9 lbs)
1st place: Sean Fitzgerald (FLORIAN)
2nd place: Felix Gomez (FLORIAN)
3rd place: Will Collins (SIMMLER BJJ)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: John Bravo (REDLINE FIGHT SPORTS)
2nd place: Steve Borelli (WHITE WATER MMA)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (Open)
1st place: Marques Daniels (JIU JITSU NATION )
2nd place: Daniel Oyola (TEAM LINK)
3rd place: Benoit Sinave (NOMAD BJJ)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Scott Green (FENIX FIGHT CLUB)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Kenny Lovetere (TEAM AGGRESSION)
2nd place: Paulo Alexandre Silva (WAI KRU BTT)
3rd place: Yuri Mednikov (KIMURA BJJ)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Joe Solecki (HASSETTS BJJ)

Mens No Gi Advanced (150-159.9 lbs)
1st place: Renan Borges (BTT)
2nd place: Joe Solecki (HASSETTS BJJ)
3rd place: Ky Le

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Marius Doezi (REGHIN)
2nd place: Landon Dumar (WHITE WATER MMA)
3rd place: Diego Ferroni (KIMURA BJJ)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Alexandre Vicente (KIMURA BJJ)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: Marc Stevens (JIU JITSU NATION)
2nd place: Chris Rivera (WAI KRU BTT)
3rd place: Alexandre Vicente (KIMURA BJJ)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Dan Simmler (ABUSADO)
2nd place: Todd Mueckenheim (BLACK HOLE BJJ)
3rd place: Ray Shawdee (BTT)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Matt Johnson (POSITIVE IMPACT)
2nd place: Thomas Mcglynn (IND)

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Kurt Daniels (ATT)
2nd place: Jose Hermoza (BTT)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Dave Spero (BTT)
2nd place: Mike Alves (TEAM JORDAN)
3rd place: Joseph Marchetti

Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: James Barrett (BEST WAY JJ)
2nd place: Dave Spero (BTT)
3rd place: Brian Sclama (TEAM SANTOS)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Alessio Di Liberti (RIO GRAPPLING CLUB)
2nd place: Louis Ho
3rd place: Peter

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Rani Matuk (GRACIE BARRA BOSTON)
2nd place: Emory Dobson (HASSETTS BJJ)
3rd place: Nicolai Holt (RGA)

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Brian Caldwell (BTT)
2nd place: Eli Hawkens
3rd place: Nicolai Holt (RGA)

Mens Masters No Gi Beg. (159.9 lbs & under)
1st place: Joseph Marchetti (ADILA BJJ)
2nd place: Alex Polianski (FLORIANS)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Mike Benoit
2nd place: Gary Correra (GRACIE BARRA CAP COD)
3rd place: Robert Hamlot (SHAWN PACHEO)

Mens Masters No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Josh Straughn (SILVABACK)
2nd place: Andrew Williams (SPORT SPECIFIC FITNESS)

Mens Masters No Gi Beg. (200 + lbs)
1st place: Mike Downes
2nd place: Anthony Garza (COMBATS SPORTS BOSTON)
3rd place: Alan Taylor (MOREAUS)

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: Nicolai Holt (RGA)

Mens No Gi NV (129.9 lbs & under)
1st place: Jose Cirilo (NEVER SURRENDER)
2nd place: Minh Le (FLORIAN)

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Brian Squadrille (TAPOUT BOSTON)
2nd place: Wayne Galvin (IND)
3rd place: Saif Aleifan (REDLINE FIGHT SPORTS)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: David Clemens (BTT)
2nd place: Shaun Trudeau (RMNU)
3rd place: James Curry (DUNGEON MMA)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Peter Nelson (REDLINE FIGHT SPORTS)
2nd place: Sean Drummy (COMBAT SPORTS BOSTON)
3rd place: Glenn Powell (PSDTC WARRIORS)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Curtis Mateus (BEST WAY BJJ)
2nd place: Brandon Hills
3rd place: John Thomas-Wetmore (TIGER SCHULMANNS)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Lowell Zangri (MOREAUS)
2nd place: Ramon Saintvil (TAPOUT BOSTON)
3rd place: Anthony White (SSF)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Ben Tucker (SSSF)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Kenneth Doane (IND)
2nd place: Steven Perry (CCFA)
3rd place: Joshua Tonneas (DUNGEON MMA)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Kenneth Doane (IND)
2nd place: David Clemens (BTT)
3rd place: Lowell Zangri (MOREAUS)

Mens BJJ White Belt (129.9 lbs & under)
1st place: Minh Le (FLORIAN

Mens BJJ White Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Gregory Einfrank (SUBMIT BJJ)
2nd place: Benjamin Courchesne (ROBSON MOURA NOVA UNIAO)
3rd place: Daniel Bowden (NORTH SHORE BJJ)
Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Mike Mena
2nd place: Ognyan Nikolov (TAPOUT BOSTON)
3rd place: Jenser Gomes (BJJ FOR CHRIST)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Adam Principato (COMBAT SPORTS BOSTON)
2nd place: Austin Blais (BRUNO BJJ)
3rd place: James Blau (TAPOUT BOSTON)

Mens BJJ White Belt (210 + lbs)
1st place: Phil Kelly (BEST WAY JJ)
2nd place: Brendan Mckee (KIMURA BJJA)
3rd place: Brian Greene (BEST WAY JJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (149.9 lbs)
1st place: Roger Bock (KIMURA BJJ)
2nd place: Eric Ouellette (PMAA)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Mike Alves (TEAM JORDAN)
2nd place: Jeremy Colyer (MIKA)
3rd place: Joseph Marchetti (ADILA BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Adam Bahret
2nd place: Rafael Toledo (SIMLER BJJ)
3rd place: Alexei Churilov (KIMURA BJJ)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Aldo Castellanos (FLORIAN)
2nd place: Chad Cooper (ARONE JJ)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: David Kalbfleisch (KIMURA BJJ)
2nd place: Alex Turmelle (GRACIE SPORTS)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: Hans Nguyen (FLORIAN)
2nd place: Mark Johnson (FLORIAN)
3rd place: Yuri Mednikov (KIMURA BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Joe Solecki (HASSETTS BJJ)
2nd place: Thiago Castro (KIMURA BJJ)
3rd place: Joe Ranieri (FLORIAN)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Hudson Henriques (BRAZILIAN TOP TEAM)
2nd place: Nicholas Norman (ECUBJJ)
3rd place: Andres Jeudi (RENZO NH)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Nathan Gauthier (FLORIAN)
2nd place: Cedric Carvalho (BST WAY JJ)
3rd place: Marques Daniels (JIU JITSU NATION)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Michael Pernini (BEST WAY JJ)
2nd place: Daniel Webb (BEST WAY JJ)
3rd place: Estevao Costa (FENIX FIGHT CLUB)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Nicholas De Moraes (KIMURA BJJ)
2nd place: Alex Obrien (SIMLER BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Felix Gomez (FLORIAN)
2nd place: Sean FItgerald (FLORIAN)
3rd place: Will Collins (SIMLER BJJ)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Celio Vicente Jr (KIMURA BJJ)
2nd place: Damon Ralph (TEAM STRENGTH)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Marques Daniels (JIU JITSU NATION)
2nd place: Kevin Newell (BEST WAY JJ)
3rd place: Steve Lyons (ATT)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Earl Ebbeling (SIMLER BJJ)
2nd place: Elvis Serrano (TEAM SANTOS)
3rd place: Mike Benoit (SHAWN PACHEO)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Curtis Ward (TIM BURRILLS)
2nd place: William Wittbold (COMBAT SPORTS BOSTON)
3rd place: Pedro Gonzalez (BTT)

Mens BJJ Purple Belt (160-179.9 lbs)
1st place: Brian Beaury (ATLAS BJJ)
2nd place: Eder Ribeiro (CCFA)
3rd place: David Keefe (KIMURA BJJ)

Mens BJJ Purple Belt (200 + lbs)
1st place: Matt Johnson (POSITIVE IMPACT)
2nd place: Michael Ames (BLAZING SUN)
3rd place: John Herring (GRACIE BARRA CAPE COD)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Charlie Salmon (SIMLER BJJ)
2nd place: Pete Caragher (TEAM LINK)
3rd place: Scott Green (FENIX FIGHT CLUB)
Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Emory Dobson (HASSETTS BJJ)
2nd place: Rodrigo Aleida (KIMURA BJJ)
3rd place: Clint Epperson (GRACIE BARRA BOSTON)

Mens BJJ Brown Belt (150-179 lbs)
1st place: Diego Ferron (KIMURA BJJ)
2nd place: Shawn Smith (THE FOUNDARY)

Mens BJJ Brown Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Marc Stevens (JIU JITSI NATION)
2nd place: Rani Matuk (GRACIE BARRA BOSTON)
3rd place: Ryan Korzeniowski (BEST WAY JJ)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Alex Sung (POSITIVE IMPACT)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Mark Rowe (HASSETTS BJJ)
2nd place: Christian Montes (RONIN ATHLETICS)
3rd place: Shawn Smith (THE FOUNDARY)

Mens BJJ Brown Belt EXEC (180-209.9 lbs)
1st place: Walter Hawkes (GRACIE BARRA BOSTON)
2nd place: Patrick Miller (HASSETTS BJJ)

Mens BJJ Black Belt (150-179.9 lbs)
1st place: Renan Borges (BTT)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Dan Simmler (ABUSADO)

Mens Judo Advanced (OPEN)
1st place: Dan Simmler (ABUSADO)
2nd place: Alexei Churilov (KIMURA BJJ)