2011 Grapplers Quest Florida State Grappling and Brazilian Jiu Jitsu Championships - Individual Divisional Results

BrianCimins's picture

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi 6 Years and Under

Youth No-Gi 6 Years and Under
Lightweight (49.9 lbs and under)
1stPlace: Rocco Vargas (Team Nogueira)
2ndPlace: Christian Guzman Jr. (Nova Geracao)
3rdPlace: Janpaul Pineiro (WMB)

Youth No-Gi 6 Years and Under
Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1stPlace: Joseph Tuschman (The Armory)

Youth No-Gi 6 Years and Under
Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1stPlace: Joseph Tuschman (The Armory)
2ndPlace: Tal Rothman (Team Nogueira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner
Lightweight (59.9 lbs and under)
1stPlace: Alejandro Mas (Gracie Tampa)
2ndPlace: Kenny Hauck (The Armory)
3rdPlace: Elijah Ortiz (Team Nogueira)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner
Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1stPlace: Gavin Nockler (Gracie Orlando)
2ndPlace: Maxwell Bernier (6 Levels)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner
Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1stPlace: Chad Ellington (KZ Fighter)
2ndPlace: Craig Bennici (ATT Davie)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner
Heavyweight (80 lbs and over)
1stPlace: Mathews Oliveira (Boca De La Riva)
2ndPlace: Andrew Gomez (Popovitch BJJ)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 - 12 Years
Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1stPlace: Kai Bele (South Florida Fight Club)
2ndPlace: Yvannoah Veras (ATT West Sample)
3rdPlace: Gaston Hardoy

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner
Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1stPlace: Daniel Whu (ATT Wellington)
2ndPlace: Christina Zynko (Team Rollyson)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner
Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Phillip Laird (Ocala BJJ)
2nd Place: Sam Young (ATT)
3rd Place: Jordan Cole (ATT Vero Beach)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Beginner
Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Gabriel Barrocas (Boca De La Riva)
2nd Place: Michael Colon (Carlson Gracie)
3rd Place: Jordyn Gosnell (6 Levels)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Rowdy Cook (ATT Vero Beach)
2nd Place: Samuel Roman (ATT)
3rd Place: Eduardo Dahbura (WMB)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Ismael Roman (ATT Davie)
2nd Place: Jesse Szemkus (Rollyson)
3rd Place: Dillon Bernier (6 Levels)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Ernesto Rivera (Miami WMB)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Ernesto Rivera (Miami WMB)
2nd Place: Vinicius Furio (ATT Davie)
3rd Place: Carlos Perez (ATT)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Jeremy Invernizzi (Nova Geracao)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Brandon Chestnut (Crave Fight Team)
2nd Place: Jeremy Invernizzi (Nova Geracao)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Brandon Au-Yeung (MMA Garage)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Pedro Delgado (ATT Miramar)
2nd Place: Carlos Perez (ATT)
3rd Place: Brandon Au-Yeung (MMA Garage)

Teens No-Gi 16 - 17 Years Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Logan Parsons (MMA Garage)
2nd Place: Pedro Delgado (ATT Miramar)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Zach List (ATT Shark)
2nd Place: Raphael Marascio (Victory Sports)
3rdPlace: Brandon Snyder (Gracie Barra)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: John Moran (ATT)
2nd Place: Robert Gallardo (Gracie Tampa)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Julian Ramirez (The Garage Ultimate)
2nd Place: Jacob Tuschman (The Armory)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Justin Cohen
2nd Place: Jonathan Alvarez (Team Popovitch)
3rdPlace: Joshua Kuehner (ATT Wellington)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Garrett Klinger (Moab)
2nd Place: Alex Levin (6 Levels)

Youth No-Gi 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Stephanie Guerra (South Florida Fight Club)
2nd Place: Jean-Paul Le-Bosnoyani
3rdPlace: Caid Cokley (Relson Gracie)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Lakea Vargas (Team Nogueira)
2nd Place: Brandon Lewis (Gracie Tampa)
3rd Place: Brandan Kardash (Popovitch BJJ)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Matthew Dambra (Shark BJJ)
2nd Place: Scottie Tucker (Lloyd Irvin)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Danny Delmonico (Miami WMB)
2nd Place: Nicholas Recanati Jr. (6 Levels)
3rd Place: Joshua Heilman

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Liosbel Rouira (FFA)
2nd Place: Brandon Morrill (Team Nogueira)
3rd Place: Michael Nocie (Rollyson)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Kevin Hurtado (Evolution MMA)

Women's No-Gi Beginner

Women's No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Sanya Cordray (Marcelo Meleiro)
2nd Place: Christine Castro (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ashley Cavalier (Nova Geracao)

Women's No-Gi Beginner Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Bethany Eash (The Armory)
2nd Place: Katy Torralbas (Lloyd Irvin)
3rd Place: Angie Antonick (Avengers)

Women's No-Gi Beginner Class C (140 - 159.9 lbs)
1st Place: Cathy Jones (Nova Geracao)
2nd Place: Yanivis Gonzalez (Nova Geracao)

Women's No-Gi Beginner Class D (160 lbs an over)
1st Place: Amie Parcinski (South Florida Fight Club)

Women's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Katy Torralbas (Lloyd Irvin)
2nd Place: Angie Antonick (Avengers)
3rd Place: Yanivis Gonzalez (Nova Geracao)

Women's No-Gi Advanced

Women's No-Gi Advanced Class B (120 - 139.9 lbs)
1st Place: Jennifer Stewart (Marcelo Meleiro BJJ)
2nd Place: Melanie Galvis (6 Levels)

Women's No-Gi Advanced Class D (160 lbs an over)
1st Place: Ediane Dasilva (ATT)
2nd Place: Amie Parcinski (South Florida Fight Club)

Women's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Roberta Quinones (ATT Davie)
2nd Place: Ediane Dasilva (ATT)
3rd Place: Amie Parcinski (South Florida Fight Club)

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Douglas Staples (Nova Geracao)
2nd Place: Jose Del Rio (Nova Geracao)

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Jason Olivera (ATT)
2nd Place: Dwight Balfour (South Florida Fight Club)
3rd Place: Scott Gleason (Defcon 1)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Yaniv Rosenberg (Crave Fight Team)
2nd Place: Michael Fernandez (Nova Geracao)
3rd Place: John Cowart (Nova Geracao)

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Terry Ryan (MMA Masters)
2nd Place: Jason Baron (ATT Deerfield)
3rd Place: David Bernier

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Terry Ryan (MMA Masters)
2nd Place: Jason Olivera (ATT)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Reynaldo Duarte (ATT)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Marcelo Meleiro (Marcelo Meleiro)
2nd Place: Reynaldo Duarte (ATT)
3rd Place: Benjamin Zapata (Gracie Tampa)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Jason Snapp (ATT Wellington)
2nd Place: Ryan Johnson (Avengers)
3rd Place: Jim Stewart (FFA)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Nicholas Caggia (Endgame)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Nicholas Caggia (Endgame)
2nd Place: Benjamin Zapata (Gracie Tampa)

Master's No-Gi Beginner

Master's No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Hugo Delis (Venezuela JJ Team)
2nd Place: Jerry Craft (6 Levels)

Master's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Hugo Delis (Venezuela JJ Team)

Men's No-Gi Novice

Men's No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Jonathan Calderon (Zen Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: John Rivera (Lloyd Irvin)
2nd Place: Mauricio Ruales (Carlson Gracie)
3rd Place: Brett Thompson (Marcelo Garcia JJ)

Men's No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Julyan Espaillat (Gracie Tampa)
2nd Place: Steven Stone (Madama)
3rd Place: Christopher Dorsa (Deninho)

Men's No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Christian Cabral
2nd Place: Christian Cignoni (Deninho)
3rd Place: Christian Laub (Nova Geracao)

Men's No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Richard Villazon (FFA)
2nd Place: Devin McCarthy (Marcelo Grilo Fitness)
3rd Place: Douglas Ibarra (Marcelo Grilo Fitness)

Men's No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Patrick Donabedian (Deninho BJJ)
2nd Place: Brandon Moore (West Palm Beach Boxing)
3rd Place: Cameron Taylor (Gracie Tampa)

Men's No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Stephen Moony (Deninho)
2nd Place: Jerry Maynard (Defcon 1)

Men's No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Richard Evanochko (Revolution Fight Team)
2nd Place: Justin Henselin (6 Levels)
3rd Place: Christopher Melendez (ATT)

Men's No-Gi Novice Absolute
1st Place: David Rosenbloom (ATT Davie)
2nd Place: Stephen Moony (Deninho)
3rd Place: Jackie Miller

Men's No-Gi Beginner

Men's No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Nicholas Recanati Jr. (6 Levels)
2nd Place: Jonathan Calderon (Zen Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Eric Morales (Lloyd Irvin)
2nd Place: Manuel Chorens (Carlson Gracie Miami)
3rd Place: Lazano Delgado (Zen Jiu Jitsu)

Men's No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Mark Gilbert (Lloyd Irvin/3rd Law)
2nd Place: Jonathan Robbins (Deninho Jiu Jitsu)
3rd Place: Juan David Mejia (FFA)

Men's No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Jorge Alvarez (FFA)
2nd Place: Bradshaw Baldinger (IMA Rolling Thunder)
3rd Place: Hector Renta (ATT)

Men's No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Andrew Cuthbert (Crave Fight Team)
2nd Place: Oscar Orozco (Popovitch BJJ)
3rd Place: Aquiles Oraa (Venezuela JJ Team)

Men's No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: William Spreitzer (Dr Funk)
2nd Place: Fernando Terry (Fight Sports Avengers)
3rd Place: Devar Davis (South Florida Fight Club)

Men's No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Brandon Neifeld (Marcelo Garcia JJ)
2nd Place: Doniel St. Ange (FFA)
3rd Place: Rocky Milot

Men's No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Kevin Davis (Def Con 1 MMA)
2nd Place: Allan Cazal (Crave Fight Team)

Men's No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Marcus Young (Gracie Tampa)

Men's No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Brandon Neifeld (Marcelo Garcia JJ)
2nd Place: Marcus Young (Gracie Tampa)
3rd Place: Kevin Davis (Def Con 1 MMA)

Men's No-Gi Intermediate

Men's No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Matthew Dambra (Shark BJJ)

Men's No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Abraham Estacio (ATT Vero Beach)
2nd Place: Andres Duplat (Avengers)
3rd Place: Matthew Dambra (ATT Wellington)

Men's No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Yvon Agenord (Avengers)
2nd Place: Orlando Castillo (Lloyd Irvin)
3rd Place: Jason Soares (FFA)

Men's No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Gerardo Dudamell (ATT Kendall – Venezuela Jiu Jitsu Team)
2nd Place: Eric Cohen (ATT)
3rd Place: Joe Formic (Lloyd Irvin/Third Law)

Men's No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Daniel Espinosa (Nova Geracao)
2nd Place: Matthew Bartlett (Ocala BJJ)
3rd Place: Benjamin Zapata (Gracie Tampa)

Men's No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Alex Rodriguez (Marcelo Garcia)
2nd Place: John Rickling (Carlson Gracie Miami)
3rd Place: Layton Minaya (ATT)

Men's No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Alfredo Vargas (Avengers)
2nd Place: Charles Cicci (Top Dog/USA MMA)

Men's No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Devin Genchi (Freestyle Fighting Academy)

Men's No-Gi Intermediate Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Devin Genchi (Freestyle Fighting Academy)
2nd Place: Michael Rizzo (Team Popovitch)

Men's No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Andre Arata (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jairo Sandoval (MMA Masters)
3rd Place: Marcus Young (Gracie Tampa)

Men's No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Yvon Agenord (Avengers)
2nd Place: Alex Rodriguez (Marcelo Garcia)
3rd Place: Layton Minaya (ATT)

Men's No-Gi Advanced

Men's No-Gi Advanced (129.9 lbs and under)
1st Place: Marcelo Cohen (The Armory)

Men's No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Reynaldo Duarte (ATT)
2nd Place: David Diaz (Nova Garacao)

Men's No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Chris Manuel (ATT)
2nd Place: Juan Diego Nunez (Skrap Pack/VJJT Kendall)

Men's No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Ruben Alvarez (Avengers)
2nd Place: Daniel Gurzenda (Avengers)
3rd Place: Arthur Sousa (Avengers)

Men's No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Frederico Moncia (Avengers)
2nd Place: Will Durkee (Avengers)
3rd Place: Arturo Salas (VJJT ATT Kendall)

Men's No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Mike Mysorewala (Avengers)
2nd Place: Jarod Lawton (ATT Wellington)
3rd Place: Mike Camba (Avengers)

Men's No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Joao Moncaio (Avengers)
2nd Place: Austin Tver (ATT West Sample)
3rd Place: Devin Genchi (Freestyle Fighting Academy)

Men's No-Gi Advanced Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Iggy Giambastiani (ATT Orlando)

Men's No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Baron Pitc (6 Levels)
2nd Place: Nicholas Caggia (Endgame)
3rd Place: Iggy Giambastiani (ATT Orlando)

Men's No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Joao Moncaio (Avengers)
2nd Place: Marcel Goncalves (Avengers)
3rd Place: Daniel Zalewski (Gracie Tampa)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ 6 Years and Under

Youth BJJ 6 Years and Under Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: Rocco Vargas (Team Nogueira)
2nd Place: Christian Guzman Jr. (Nova Geracao)
3rd Place: Luis Miguel Sosa (Carlson Gracie)

Youth BJJ 6 Years and Under Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Joseph Tuschman (The Armory)

Youth BJJ 6 Years and Under Cruiserweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Tal Rothman (Team Nogueira)
2nd Place:Joseph Tuschman (Team Nogueira)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Alejandro Mas (Gracie Tampa)
2nd Place: Kenny Hauck (The Armory)
3rd Place: Elijah Ortiz (Team Nogueira)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Gavin Nockler (Gracie Orlando)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Craig Bennici (ATT Davie)
2nd Place: Chad Ellington (KZ Fighter)
3rd Place: Gavin Nockler (Gracie Orlando)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Kody Cook (ATT Vero Beach)
2nd Place: Kai Bele (South Florida Fight Club)
3rd Place: Alexandria Sanchez (Team Rollyson)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Daniel Whu (ATT Wellington)
2nd Place: Christina Zynko (Team Rollyson)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Jordan Cole (ATT Vero Beach)
2nd Place: Phillip Laird (Ocala BJJ)
3rd Place: Sam Young (ATT)

Youth BJJ 10 - 12 Years Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Gabriel Barrocas (Boca De La Riva)
2nd Place: Michael Sterghos (Crave Fight Team)
3rd Place: Hailey Bernier (6 Levels)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Eduardo Dahbura (WMB)
2nd Place: Samuel Roman (ATT)
3rd Place: Rowdy Cook (ATT Vero Beach)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Ismael Roman (ATT Davie)
2nd Place: Dillon Bernier (6 Levels)
3rd Place: Jesse Szemkus (Rollyson)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Ernesto Rivera (Miami WMB)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Lucas Franca (ATT)
2nd Place: Cullen King (Ocala BJJ)
3rd Place: Ryan Garcia (Nova Geracao)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Brandon Chestnut (Crave Fight Team)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Brandon Au-Yeung (MMA Garage)
2nd Place: Brandon Chestnut (Crave Fight Team)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Pedro Delgado (ATT Miramar)
2nd Place: Jeremy Invernizzi (Nova Geracao)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Brandon Snyder (Gracie Barra)
2nd Place: Zach List (ATT Shark)
3rd Place: Jonathan Silva (Brawler)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Maci Lopaka (Rollyson)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: John Moran (ATT)
2nd Place: Maci Lopaka (Rollyson)
3rd Place: Robert Gallardo (Gracie Tampa)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Jacob Tuschman (The Armory)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Jonathan Alvarez (Team Popovitch)
2nd Place: Joshua Kuehner (ATT Wellington)
3rd Place: Justin Cohen

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Garrett Klinger (Moab)
2nd Place: Alex Levin (6 Levels)

Youth BJJ 10 - 12 Years Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Stephanie Guerra (South Florida Fight Club)
2nd Place: Jean-Paul Le-Bosnoyani
3rd Place: Caid Cokley (Relson Gracie)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Lakea Vargas (Team Nogueira)
2nd Place: Brandon Lewis (Gracie Tampa)
3rd Place: Ivan Pena (ATT)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Matthew Dambra (Shark BJJ)
2nd Place: Logan Stewart (Marcelo Meleiro)
3rd Place: Scottie Tucker (Lloyd Irvin)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Manuel Losada (Miami WMB)
2nd Place: Melanie Galvis (6 Levels)
3rd Place: Nicholas Recanati Jr. (6 Levels)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Matthew Fuentes (Nova Geracao)
2nd Place: Branden Noriega (Nova Geracao)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Chris Fagan (ATT Wellington)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Brandon Morrill (Team Nogueira)
2nd Place: Michael Nocie (Rollyson)
3rd Place: John Semenuk (Team Nogueira)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Daniel Lowenhaar (Boca De La Riva)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Logan Parsons (MMA Garage)
2nd Place: Kevin Hurtado (Evolution MMA)

Women's BJJ

Women's BJJ White Belt

Women's BJJ White Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Sanya Cordray (Marcelo Meleiro)
2nd Place: Christine Castro (Lloyd Irvin)
3rd Place: Melanie Galvis (6 Levels)

Women's BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Katy Torralbas (Lloyd Irvin)
2nd Place: Angie Antonick (Avengers)
3rd Place: Melissa Bentley (ATT)

Women's BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Rocio Luzuriaga (Crave Fight Team)
2nd Place: Natasha Quiza (Avengers)
3rd Place: Yanivis Gonzalez (Nova Geracao)

Women's BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Amie Parcinski (South Florida Fight Club)

Women's BJJ Blue Belt

Women's BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Cheraine Phillips (De La Riva USA)
2nd Place: Jennifer Stewart (Marcelo Meleiro BJJ)
3rd Place: Gina Sanchez (Team Rollyson)

Women's BJJ Blue Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Roberta Quinones (ATT Davie)
2nd Place: Amie Parcinski (South Florida Fight Club)

Women's BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women's BJJ Black Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Ediane Dasilva (ATT)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Michael Fernandez (Nova Geracao)
2nd Place: John Cowart (Nova Geracao)
3rd Place: Robert Garrido Lecca (Nova Geracao)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Ryan Johnson (Avengers)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Kenneth Stinson (ATT)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Lazaro Amaro (Geracao)
2nd Place: Jose Del Rio (Nova Geracao)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Benjamin Zapata (Gracie Tampa)
2nd Place: Robert Giannini (Team Popovitch)
3rd Place: Eduardo Orbe (Nova Geracao)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Matthew Dubocq (Nova Geracao)
2nd Place: Victor Colon (Marcelo Garcia JJ)
3rd Place: Yaniv Rosenberg (Crave Fight Team)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Leon Barrocas (Boca De La Riva)
2nd Place: Ryan Johnson (Avengers)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Jason Baron (ATT Deerfield)
2nd Place: Justin Brunet (Avengers)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Francisco Martins (Gracie Barra)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Francisco Martins (Gracie Barra)
2nd Place: Jorge Oquendo (ATT)

Executive BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: George Constantin (Crave Fight Team)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Reynaldo Duarte (ATT)

Executive BJJ Black Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Marcus Cacella (Carlson Gracie)

Men's BJJ

Men's BJJ White Belt

Men's BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Joshua Heikman
2nd Place: Brandon Cuthbert (Crave Fight Team)

Men's BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Eric Morals (Lloyd Irvin)
2nd Place: Carlos Gutierrez (Carlson Gracie Miami)
3rd Place: Adrian Fernandez (Boca De La Riva)

Men's BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Mark Gilbert (6 Levels)
2nd Place: John Rivera (Lloyd Irvin)
3rd Place: Brett Thompson (Marcelo Garcia JJ)

Men's BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Mike Grillo (ATT West Palm Beach)
2nd Place: Aron Kock (Gracie Barra)
3rd Place: Steven Stone (Madama)

Men's BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Jonathan Santana (Popovitch BJJ)
2nd Place: Gabriel Cardenas (Nova Geracao)
3rd Place: Christian Laub (Nova Geracao)

Men's BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Jurgens Jansen
2nd Place: Devin McCarthy (Marcello Grillo Fitness)
3rd Place:David Pena (Nova Geracao)

Men's BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Allan Cazal (Crave Fight Team)
2nd Place: Ryan Johnson (Avengers)
3rd Place: Alex Moran (Popovitch BJJ)

Men's BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Kenny Stinson (ATT Vero Beach)
2nd Place: Jason Johnson (ATT Wellington)
3rd Place: Christopher Melendez (ATT)

Men's BJJ Blue Belt

Men's BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Abraham Estacio (ATT Vero Beach)
2nd Place: Lazano Delgado (Zen Jiu Jitsu)
3rd Place: Aaron Lorber (ATT Deerfield)

Men's BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Orlando Castillo (Lloyd Irvin)
2nd Place: Lazaro Amaro (Nova Geracao)

Men's BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Joe Formic (Lloyd Irvin/Third Law)
2nd Place: Joseph Chrisostomo (ATT FTC)
3rd Place: Eric Cohen (ATT)

Men's BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Sadiel Garcia-Menocal (Boca De La Riva)
2nd Place: Daniel Espinosa (Nova Geracao)
3rd Place: Andrew Cuthbert (Crave Fight Team)

Men's BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Layton Minaya (ATT)
2nd Place: Alejandro Perez (Boca De La Riva)
3rd Place: Devar Davis (South Florida Fight Club)

Men's BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Mikaeel Mysorewala (The Avengers)
2nd Place: Charles Cicci (Top Dog/USA MMA)
3rd Place: Hector Millan (ATT West Palm Beach)

Men's BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Johnny Rodriguez (Boca De La Riva)
2nd Place: Chris Zink (ATT West Sample)
3rd Place: Michael Rizzo (Team Popovitch)

Men's BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Andre Arata (Lloyd Irvin)
2nd Place: Justin Brunet (Avengers)

Men's BJJ Purple Belt

Men's BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: David Diaz (Nova Geracao)
2nd Place: Andres Duplat (Avengers)

Men's BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Gerardo Dudamell (ATT Kendall – Venezuela Jiu Jitsu Team)
2nd Place: Daniel Gurzenda (Avengers)
3rd Place: Adam Henkel (ATT West Palm Beach)

Men's BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Mike Camba (Avengers)
2nd Place: Jason Snapp (ATT Wellington)
3rd Place: Arturo Salas (VJJT ATT Kendall)

Men's BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Eddy Aguiar (Avengers)
2nd Place: George Constantin (Crave Fight Team)

Men's BJJ Brown Belt

Men's BJJ Brown Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Ryan Gallagher (ATT)

Men's BJJ Brown Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Daniel Bocha (Avengers)

Men's BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Cole Miller
2nd Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)

Men's BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)

Men's BJJ Black Belt

Men's BJJ Black Belt Lightweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Reynaldo Duarte (ATT)

Men's BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Marcus Cacella (Carlson Gracie)
2nd Place: Chris Manuel (ATT)